Kako stvoriti i pojačati volju?

Jao kad bi sve bilo tako lako kao skidanje kila?!:? Nekako taj fizicki napor, ili volja za nekom fizickom promenom, kod mene uvek idu lako. Ali kad nesto treba da se zapne na mentalnom, psihickom nivou, onda vec nastupaju kojekakve bubice i tripovi. Jaoj, kako je to tesko, nepremostivo i tamtevamte.

Inace citam ja tako neke savete popularne psihilogije i samopomoci, i tamo covek kaze, ako hocete da trenirate svoju volju, pocnite od sitnih stvari. I pazi sad ovo: ne citajte novine jedan dan.:shock: Kakve to veze ima sa voljom?! Pa ja i ovako ne citam nikakve novine (ali zato citam druge gluposti, kao npr. ovaj forum). Mozda bih ja sebe trebalo da treniram zapovestima tipa, ne citaj forum danas.?! :?
Onda, idite peske uz stepenice, ne liftom. Ja ionako nemam lift u zgradi.:?
Itd, itd. sve glupost do gluposti.
A kako naterati sebe da napises tri rada iz tri razlicite oblasti na tri razlicita jezika, jer ti od toga zavisi buducnost?! :|
I motivacija i postavljanje ciljeva i svi ti fazoni, sve je tu, ali ono sto je bitno, VOLJA iliti strast, kako je to Anankin nazvala ono sto podstice volju - nema, nista, empty! :mad:
Uh, sad sam opet besna!:evil:
 
Ljudi moram da vam skrenem pažnju, logika se ovde ne koristi....
Jer logika se zasniva na ličnim iskustvima i predistoriji , tako da ono što je logično , najbolje što može da se desi jeste da je logično i za motive tog nekog drugog....

Ali ne i za aktiviranje volje....
-------------------------------------------------------------------------
Upravo je sve tema, znači i to samosažaljenje, i ostale "self" stvari....
Možda vrlo pokretačko bude i nešto sitno , kao ta novina, koja bude doživljaj da je čovek ostao čvrst, mada u većini slučajeva , ovo što je tema je mnogo ozbiljniji slučaj .Pa ne pali baš tako laka logika.

U svakom slučaju tragamo dalje...proširujemo ovo što smo već naznačili....Idemo , radimo , tražimo....za sve nas ....
 
anakin:
jel imas nesto do cega ti je stalo? ne muz, dete...nesto u samo tvom zivotu...

Imam, ili bar mislim da imam. Tj. pitam se da li je to zaista ono do cega mi je stalo i sto bih zelela da radim i kako bih zelela da zivim ili je to vise nesto sto sama sebi, iz ne znam kojih razloga, guram kao neki cilj. Kapiram, da je to zaista moja unutrasnja zelja, onda bih bez ikakvog teranja to i radila. Glup primer, ali kao sa vozackom dozvolom. Uvek sam znala da volim kola i da volim da vozim, ali nisam imala prilike da dobijem i dozvolu. Kada se prilika ukazala (tj. kada sam je stvorila), zelju sam ostvarila za najkrace moguce vreme i iz prve uspesno. Ne znam, mozda bih bila srecna kad bih bila taxista.:mrgreen: Onda bih radila ono sto zaista volim. Kakim malo.
Nego ozbiljno, razmisljala sam o tome sto si ti rekla da je strast ta koja zaista pokrece volju.
I ja mislim tako. Osecam u stvari da bi trebalo da bude tako. Ali, onda samu sebe opovrgnem time sto mi cak ni ono prema cemu osecam strast ne budi dovoljno volju da se pokrenem i da nesto zaista prakticno i uradim u tom smeru. Se.rem mnogo, ah?
 
Da nisam bas mnogo odvazna kada se radi o rezovima u zivotu, to znam. :|
Ali me plasi cinjenica da sa svojih 29 godina jos uvek nisam otkrila sta je ono sto me pokrece i sto mi daje volju. Odn. sta je ono sto zelim da budem i radim. Too, scary! :evil:


Izvinjavam se sto temu skrecem na samoanalizu. Prekidam. Od sad i ubuduce, samo uopsteno o volji i kako je podstaci.
Naci cu ja ta uputstva samopomoci, pa cete da vidite. :-P
Samo askeza i samoodricanje. :mrgreen:
 
Aphroditi:
Izvinjavam se sto temu skrecem na samoanalizu. Prekidam. Od sad i ubuduce, samo uopsteno o volji i kako je podstaci.
Naci cu ja ta uputstva samopomoci, pa cete da vidite. :-P
Samo askeza i samoodricanje. :mrgreen:
Ma daj breee. Sta ima veze, u okviru je teme, samo je konkretno.
Ovo sto Anakin kaze, gomila ljudi nikad ne provali. Mozda si ti "late bloomer". Ja jesam, na primer. Polako...:D
 
Znam, nego ne zelim da se tesim poredeci se s drugim ljudima. Nema od toga vajde.Toliko znam o sebi.:-D
A nije valjda da stvarno zvucim ubedaceno?! Ajoj, kukala mi majka.:lol:
Ne volim da smaram druge svojim problemima, ali ga Patak bas ubo s voljom. To je nesto sto me odavno zanima i ne da mi mira. Muz bi mi reko, ne kaki i idi sedi uci nesto. A ja filozofiram. :roll:
Kako pobediti mentalnu lenjost? Mislim da je to mnogo, mnogo losija stvar od fizicke lenjosti.
 
Aphroditi:
Da nisam bas mnogo odvazna kada se radi o rezovima u zivotu, to znam. :|
Ali me plasi cinjenica da sa svojih 29 godina jos uvek nisam otkrila sta je ono sto me pokrece i sto mi daje volju. Odn. sta je ono sto zelim da budem i radim. Too, scary! :evil:
Joj, pa krajnje je vreme, hrabre sreca prati:)
Ja imam volju, ali mi cesto nestane pa je problem kako je pronaci (povratiti)ali, to kratko traje.
Onda napravim sirok rez prvo kod sebe, pa posmatram kako na to reaguju oni oko mene.
Da li da idem dalje ili da ostanem, da li da taj rez "zasijem", kod mene zavisi uvek od onih do kojih mi je stalo. Jer, covek moze da napravi rez i da time povredi sebe, ali, nikako druge.
Mislim da covek, kao jedinka, ipak mora voditi racuna o onima oko sebe, dakle, tri puta meri-jednom seci.
 
Plava Bilja:
Joj, pa krajnje je vreme, hrabre sreca prati:)
Ja imam volju, ali mi cesto nestane pa je problem kako je pronaci (povratiti)ali, to kratko traje.
Onda napravim sirok rez prvo kod sebe, pa posmatram kako na to reaguju oni oko mene.
Da li da idem dalje ili da ostanem, da li da taj rez "zasijem", kod mene zavisi uvek od onih do kojih mi je stalo. Jer, covek moze da napravi rez i da time povredi sebe, ali, nikako druge.
Mislim da covek, kao jedinka, ipak mora voditi racuna o onima oko sebe, dakle, tri puta meri-jednom seci.

Ja mislim da se ja odricem tih rezova upravo da ne bih povredila druge. I da je to najveca greska koju cinim od kad znam za sebe.
Najbolje su stvari koje uradim intuitivno, impulsivno, slusajuci samo sebe. Al' onda dolazi kritika i osuda. Vise sigurnosti u sebe, hmm, to je ono sto je bitno. Mozda sve to utice na volju. mislim ako si podlozan uticaju okoline, pa vise ne znas sta su tvoje zelje i tvoja volja, a sta tudje.
 
anakin:
s ovim gore se uopste ne slazem...ne sa time da ne treba povredjivati ljude (normalno) nego da nase postupke treba da uslovljava bilo ko...
Pa, to zavisi. Vidi primer, ako bih ja zelela da svoju kosu ofarbam u zeleno, to je moja volja, sta se koga tice, je li tako?
E, kako ce neko moj crventeti i stideti se, to ne treba da bude moja briga?
Mislim da se ovde vise mislilo na volju uopsteno, iliti, u groo-planu, medjutim, male stvari su blize ljudskom bicu, od njh sve i pocinje- sve do nekog drasticnog reza, ali i on je najcesce iznudjen. Neko je dobro pirmetio da je inat pokretac volje, najcesce jeste!
Inat je pokretac samo kad su pozitivne stvari u pitanje, nikako drugacije.
Ovo je zaista dobra tema, i svako ima svoje misljenje, zato treba svako misljenje respektovati:)
 
Aphroditi:
Ja mislim da se ja odricem tih rezova upravo da ne bih povredila druge. I da je to najveca greska koju cinim od kad znam za sebe.
Najbolje su stvari koje uradim intuitivno, impulsivno, slusajuci samo sebe. Al' onda dolazi kritika i osuda. Vise sigurnosti u sebe, hmm, to je ono sto je bitno. Mozda sve to utice na volju. mislim ako si podlozan uticaju okoline, pa vise ne znas sta su tvoje zelje i tvoja volja, a sta tudje.
E, svaka cast, u sred srede!
Vise sigurnosti, to si dobro primetila. Samo pre toga dobro odvagati, znaci biti siugran da si doneo pravu odluku, onda se za okolinu treba manje brinuti.
Ipak ti imas volju:)
Samo malo odvaznosti, sigurnosti, gde ce ti biti kraj:)
 
Sad tek videh da sam totalno neprecizan....

Jer ja sam želeo da tema bude o motivaciji i elanu, tj snazi da sprovedemo naše namere.
Medjutim vidim da volja ima tursko značenje, "volja mi je" u prevodu "može mi se" ili "hoću to".
To nije namera ove teme, znači ne bih želeo da pišete o tome da li naše radnje povredjuju , da li se sukobljava naša želja i htenje , sa nečijom tudjom željom i htenjem....i sukobi interesa.....

Za engleze, tema bi trebalo da bude više usmerena ka "stamina", a ne ka "wish","will"....
 
Moram i ovo da dodam (malo sam na prouputovanju kod vas, nisam filosof ni po vokaciji ni po znaimanju, pa da vam ne kvarim) ovo:
Mislim da je volja stvar karaktera kod coveka. Ako je karakter jak, volje ne manjka.
Primer: pusacau je receno da mora da prekine s pusenjem, jer mu je zdravlje........itd.itd.
Znaci, ima motivaciju, ima i volju, ali ne prestaje. Nema JAK KARAKTER, ne moze sebe da prisili, iako zna da je stetno po njega.
IMa ljudi koji samo odluce, i zavrsili u s tim. Nema, mozes ga nagovarati, siliti, no je odlucio i tacka
Moze se naci i treci primer: pushac smanjuje broj cigareta:)
Ovo je samo primer da karakter igra presudnu ulogu a sama volja- primarnu:)
 
Moje misljenje je da volja ne moze da se pojaca tako sto ti sam sebi kazes od sutra cu biti drugaciji. Kada bi sve tako bilo jednostavno onda bi bilo i lako ziveti. Ja sam pomenuo da je svest ta koja moze da nam vrati volju i to na taj nacin sto nam kazuje sta je to sto nam gusi volju. Sad se postavlja pitanje sta moze da koci nasu volju? Skoro sve. Mozda je to neki nas stereotipni nacin reagovanja na probleme u zivotu (povlacenje, kukanje), mozda to nije nasa zelja da mi to uradimo vec mozda zelja nasih roditelja, mozda hocemo brzo da resimo neke stvari u zivotu a one zahtevaju vreme... E, upravo mnostvo ovih problema zahteva sudelovanje svesti, koja se budi tako sto ostajemo sami sa sobom i upoznajemo sebe i to nam govori da ne postoji model u jacanju i stvaranju volje vec da je to individualno. A, malo mi je cudno kada se kaze stvoriti volju, jer ja mislim da volja ne moze da nestane niti da se stvara vec ona postoji u svakom trenutku ali treba naci gde je ona ukocena.
Ne slazem se sa stavom da iza celicne volje stoji strast. Strast je teska rec, a ako ne znate poreklo te reci je u reci stradanje.
 
Aphroditi:
Jao kad bi sve bilo tako lako kao skidanje kila?!:? Nekako taj fizicki napor, ili volja za nekom fizickom promenom, kod mene uvek idu lako. Ali kad nesto treba da se zapne na mentalnom, psihickom nivou, onda vec nastupaju kojekakve bubice i tripovi. Jaoj, kako je to tesko, nepremostivo i tamtevamte.

Inace citam ja tako neke savete popularne psihilogije i samopomoci, i tamo covek kaze, ako hocete da trenirate svoju volju, pocnite od sitnih stvari. I pazi sad ovo: ne citajte novine jedan dan.:shock: Kakve to veze ima sa voljom?! Pa ja i ovako ne citam nikakve novine (ali zato citam druge gluposti, kao npr. ovaj forum). Mozda bih ja sebe trebalo da treniram zapovestima tipa, ne citaj forum danas.?! :?
Onda, idite peske uz stepenice, ne liftom. Ja ionako nemam lift u zgradi.:?
Itd, itd. sve glupost do gluposti.
A kako naterati sebe da napises tri rada iz tri razlicite oblasti na tri razlicita jezika, jer ti od toga zavisi buducnost?! :|
I motivacija i postavljanje ciljeva i svi ti fazoni, sve je tu, ali ono sto je bitno, VOLJA iliti strast, kako je to Anankin nazvala ono sto podstice volju - nema, nista, empty! :mad:
Uh, sad sam opet besna!:evil:

hey...ja NISAM LIFE COACH, ali moje iskustvo je - sve isto samo naopačke :) Treba se nekako INDUKOVATI da pokreneš PROMENE.
Kod mene je najteže fizički recimo da se pokrenem :?
RecepAt by Bet: ja kad mi nešto ne ide, odem malo da živim život...pa se vratim, pa probam opet :D I tako..dok ne uspem :lol:
Live a life! Zadovoljan čovek je fokusiraniji, bolje motivisan, efikasniji i , posledično, uspešniji u onome što radi, od onog koji nije zadovoljan!
I NIPOŠTo nemoj sad da se utapaš u nezadovoljstvu još, i da kažnjavaš sebe askezom :idea: Ni slučajno, uradi baš OBRNUTO - uživaj u malim stvarima, raduj se, druži se ...rečju, RASTERETI se, prvo, od napetosti, a ondaK kreni na svoje zadatke odmorna i opuštena :) Zakaži sebi ROK - evo sasd uzimam odmor od napetosti i brige oko 3 rada do..recimo, 26. avgusta, a ondaK se bacam na pisanje :P

Oprobano - uspešno ;)
 
Plava Bilja:
Moram i ovo da dodam (malo sam na prouputovanju kod vas, nisam filosof ni po vokaciji ni po znaimanju, pa da vam ne kvarim) ovo:
Mislim da je volja stvar karaktera kod coveka. Ako je karakter jak, volje ne manjka.
Primer: pusacau je receno da mora da prekine s pusenjem, jer mu je zdravlje........itd.itd.
Znaci, ima motivaciju, ima i volju, ali ne prestaje. Nema JAK KARAKTER, ne moze sebe da prisili, iako zna da je stetno po njega.
IMa ljudi koji samo odluce, i zavrsili u s tim. Nema, mozes ga nagovarati, siliti, no je odlucio i tacka
Moze se naci i treci primer: pushac smanjuje broj cigareta:)
Ovo je samo primer da karakter igra presudnu ulogu a sama volja- primarnu:)

netačno. ovo je čist defetizam, kada bi tako bilo u stilu ili jesi ili nisi - ni do evolucije nikada ne bi došlo :) mislite o tome - itekako je moguće usvajati nove modele ponašanja!!!
 

Back
Top