Kako kazniti neposlusne roditelje (i da li treba)?

ima. odgovor.

cak je i prosvetljujuca. pokazuje nam koliko zaista mizeran zivot zivimo, koliko ustvari imamo od zivota - par letovanja, stan i YUGO iza sebe. ostalo vreme smo proveli radeci ili spavajuci.
i znam da kad to spoznate da ce da vas boli. da cete se setiti svih neispunjenih zelja.

zasto bih bio sam. vidis nismo posle svega mi toliko razliciti.

svi normalni, nepokondireni i odgovorni roditelji se trude da u okviru razumnih granica obezbede svoju decu, i da ako je moguće obezbede i stan, tako da mnogi taj stan i kola što kažeš dobiju od roditelja i pre 30te, pa nemaju tih muka o kojim ti pričaš.
 
svi normalni, nepokondireni i odgovorni roditelji se trude da u okviru razumnih granica obezbede svoju decu, i da ako je moguće obezbede i stan, tako da mnogi taj stan i kola što kažeš dobiju od roditelja i pre 30te, pa nemaju tih muka o kojim ti pričaš.

Ali vidis ima i izuzetaka...
Zrtva je maksimalna =100%, svaka cast, ali 100% * malo = opet malo :evil:

Nijednom zrtvom se ni iz cega ne moze stvoriti nov stan!

I sta....roditelji nisu mislili i sta tu mozes? Ima li zakona kojim mozes da ih gonis? Nema! Snalazi se magarche, idi i nosi kafe onim sa kajlama u kaficu! Ma sve treba da ih potrujem pa da pisu novine...neki lep naslov :D
 
Ali vidis ima i izuzetaka...
Zrtva je maksimalna =100%, svaka cast, ali 100% * malo = opet malo :evil:

Nijednom zrtvom se ni iz cega ne moze stvoriti nov stan!

I sta....roditelji nisu mislili i sta tu mozes? Ima li zakona kojim mozes da ih gonis? Nema! Snalazi se magarche, idi i nosi kafe onim sa kajlama u kaficu! Ma sve treba da ih potrujem pa da pisu novine...neki lep naslov :D

hmmm...pa nista...ti onda pobij/potruj pa ostatak/dobar dio zivota nosaj...
kave cimerima po zatvoru...ko zna, mozda te tamo i...sreca ceka...:)
 
Ali vidis ima i izuzetaka...
Zrtva je maksimalna =100%, svaka cast, ali 100% * malo = opet malo :evil:

Nijednom zrtvom se ni iz cega ne moze stvoriti nov stan!

I sta....roditelji nisu mislili i sta tu mozes? Ima li zakona kojim mozes da ih gonis? Nema! Snalazi se magarche, idi i nosi kafe onim sa kajlama u kaficu! Ma sve treba da ih potrujem pa da pisu novine...neki lep naslov :D

naravno da ima izuzetaka. nisam ni rekao da važi za sve.
to je bila replika na to što ti reče da su nam životi mizerni jer moramo da se mučimo za stan i kola.
činjenica je da mnogi ne moraju.
mada ne vidim ni zašto bi nekom ko sam zarađuje za stan, kola, letovanja život obavezno bio mizeran. ali eto ti reče da mora pa zato kažem.

a ima i ono da se stan kupi na otplaćivanje, pa ono što bi davao za kiriju daješ za otkupljivanje stana.
 
Sukob dve ideologije,
Ideologija budi covek , sa ideologijom budi bogat, onda ces lako biti covek....
Ili sve ovo gore, samo umesto covek citajte "svoj covek"....

A jel to neko deli nagrade kad se postane "svoj covek"?
Pa cak ni vlasnici velikih kompanija nisu svoji ljudi, vec za njih rade radnici bez kojih bi ovi prvi odmah propali :roll:

Dalje u ocima kasirke u samoposluzi, konobara u kafani, radnika u avio-agenciji ja sam svoj covek - niko ne pita odakle mi novac; dal sam ga zaradio posteno, neposteno, ili su mi ga dali roditelji.

Ovde se radi o pitanju samo gde postaviti granicu izrabljivanja roditelja i kako se snalaziti u situaciji kada oni eventualno izbegavaju da budu dalje izrabljivani......:klap:
 
Covek , tj svoj covek moze da zivi svoj zivot.....i ispunjava svoje zelje....

O parazitologijama postavi temu na tinejdzeri...tamo ima i vise autoriteta i prakse....

pa ja i sad zivim svoj zivot, ne zivim tvoj sigurno!! :hahaha: nesto nejasno? :rtfm:

malo kukam kod keve, ona iskesira lovu i zivim :D

cak daje i kada ne trazim. dala bi i vise nego nema. e tu nastaje problem kad postoji zelja, ali ni ja ni ona ne mozemo da je ispunimo
 
Vidi, prvo, potrazi pomoc psihijatra, potrebna ti je (ovo nemoj shvatiti kao uvredu). Ponas se kao dete. Odrasla si osoba i trebalo bi da razumes neke stvari, ali ti se ponas kao razmazeni infantilni klinac. Ja sad kad zavrsavam fax nemogu da idem dalje sa skolovanjem jer za dalje nemam novca, ali ja necu mrzeti svoje roditelje sto to nemaju da mi priuste. Imam neke planove, zaposlicu se pa cu zaraditi, sladje mi je kad sam sebi nesto obezbedim nego kad dobijem.Proslog meseca, posto sam bio svorc, pitao sam kevu dal ima da mi da za pice, izvadila je posledjih 200 din, koji su joj do iduce plate (koja je vrlo mala) i rekla izvoli, samo sto mi suze nisu krenule, naravno da nisam hteo da uzmem. Jeste, vidim mnoge ljude kojiu imaju vise od mene, ali zar su tu moji roditelji krivi, sto ceo zivit posteno rade, pa vise njih postujem nego ove lovatore. Nisi jedini koji nema para. Shvatam mnogo stvari, ali nikada necu shvatiti ljude kao sto si ti.

Koliko vidim po ostalim porukama, imas problem, definitivno, poseti strucnjaka dok je jos vreme!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(ovo nemoj shvatiti kao vredjanje vec kao savet)
 
Poslednja izmena:
Vidi, prvo, potrazi pomoc psihijatra, Ja sad kad zavrsavam fax nemogu da idem dalje sa skolovanjem jer za dalje nemam novca, ali ja necu mrzeti svoje roditelje sto to nemaju da mi priuste. Imam neke planove, zaposlicu se pa cu zaraditi, sladje mi je kad sam sebi nesto obezbedim nego kad dobijem.Proslog meseca, posto sam bio svorc, pitao sam kevu dal ima da mi da za pice, izvadila je posledjih 200 din, koji su joj do iduce plate (koja je vrlo mala) i rekla izvoli, samo sto mi suze nisu krenule, naravno da nisam hteo da uzmem. Jeste, vidim mnoge ljude kojiu imaju vise od mene, ali zar su tu moji roditelji krivi, sto ceo zivit posteno rade, pa vise njih postujem nego ove lovatore. Nisi jedini koji nema para. Shvatam mnogo stvari, ali nikada necu shvatiti ljude kao sto si ti.
Mladi čoveče, sead_man, divim se tvom pristupu životu i odnosu prema odgovornosti. Odličan primer kako treba uvažavati svoje roditelje koji i kada imaju i kada nemaju nastoje podariti od sebe što je moguće više i bolje svom detetu. Pa čak i onda kada ne učine tako ne treba negovati negativna osećanja prema njima.
Ako mi dozvoliš dodao bih sledeće; Čak i onda kada je naš atav i odnos prema životu pozitivan i pun razumevanja, čak i onda kada ulažemo svaki atom sebe ne znači da će život biti lagan i da će nas maziti. Neće, jer život ima svoj način i put po kojem od nas nastoji sačiniti biće koje će još više izrastati i proširiti svoju svest.

Mnogo su više učinili za svoje dete oni roditelji koji su svojim poštenim odnosom prema životu bili lični primer nego oni koji su svojoj deci obezbedili svu materijalnu ugodnost na način koje je mnoge druge izgurao do ivice nemaštine, gladi ....
Roditelj koji voli svoju decu nikada im neće obezbedjvati budućnost tako što će na jedan ili drugi način druge izgurati iz života.
Život je veličanstven ali tu njegovu lepotu ne možemo sagledati daveći se u materijalnoj ugodnosti i svojim negativnostima.

Još jednom moje čestitke i voli svoje roditelje.
 
louiskrstic
hvala

Ma ne kazem ja da se sa mojima ne posvadjam, da se ne naljutim na njih, sa ocem se cesto posvadjam, ali iz drugih razloga nikako zbog toga, svadjam se sto mi zvoca, sto mi prigovori razne neopravdane stvari, ali bas da ih mrzim zato sto mi nemaju dati dovoljno para, to je vec bolesno. Svaki roditelj, ali svaki bi zeleo svom detetu da kupi stan, kola i da ga skoluje u inostranstvu, ne postoji roditelj koji to ne zeli. Najzesci su i oni koji kukaju a ne pada im na pamet da nesto rade. Kada sam upisao prvu godinu celo leto sam radio na gradjevini. Kada sam upisao drugu isao sam pereko omladinske i brao voce, nisu to neke pare, ali ja sam zadovoljan, licno sam ih zaradio, imam malo da se obucem i da malo izadjem, imam za sebe. Evo skoro su se kolege sa faxa vratile sa apsolventske ekskurzije, ja nisam isao. Naravno, nisam besan i ljut na nikog, oni nisu krivi sto nisu imali da mi daju za to 500e, mada rekli su da ce dici kredit, ja im nisam dozvolio, neka, putovacu, ima vremena, imam tek 22 god. zaista ne mogu da verujem da postoje ovakvi pojedinci, prevrnuo mi se stomak.
 
Poslednja izmena:
Kazem pricam ti pricu...

Cisti pomesani loncici i poklopcici...

Stavljanje moralnog iznad egzistencijalnog , da ili ne?
Egzistencijalno svoje ili porodicno?

Izgradjivanje licnosti i "provodjenje" sad ili u starosti?
Ne upisuju dzaba prestizne koledze radi znanja, ima i dopisnih varijanti...
Nego da se povezu ljudi....da zive svoju generaciju...
Svako strcanje nije produktivno....za drustvo....narocito danas kad je cak i rep renesanse uminuo....

Svako dete placa ceh svojih roditelja, to stoji..
Ima takvu polaznu poziciju...

Ne obrazuje se proporcionalno umnim i kreativnim sposobnostima vec proporcionalno dzepu...
Srecne okolnosti , pa stabilna beda mogu da se prevazidju, ali fluktuacija bede...beda + zdravlje, to nikako...

Vrlo je vazan dom, kao psiholoski konstrukt...
Dakle nepostojanje finansija, nestabilnost smestaja, jasna slika iz roditeljskog doma da si sam na svom, bez prostornog kutka koji bi ti ublazio osecaj nedostatka osnovnih zahteva drustva prema tebi, tesko da ce proci bez ostavljanja traga na degradaciju kvaliteta pojedinca...

A o tome se radi u ovoj temi...
 
Ne znams ta se primate toliko. Lik je ocigledno iskompleksiran, i prebacuje sve to na novac, ja popricah sa njime pa znam da je to tako. Naucice na tezak nacin, pred smrt verovatno, O "vrednosti" novca i tako toga. Nema sta vise se reci na ovoj temi.
Pohvalio bih sead_man-a na odlicnom razmisljanju, ono posteno ej rekao covek. A to sto nije mogao da nastavi obrazovanje pa ono imas i stipendije neke, mada za to moras da si bas dobar student :). Nista u principu postavljac teme bi mogao malo da razmisli o svemu, i drugim ljudima. Ovo za strucnu pomoc, mislim da nema pravog leka za njegovo stanje.. A najgore sto bi moglo da se desi postavljacu teme, jeste da dobije nekakav novac...
 
Zaista sam začuđen ovim što čitam. Pitam se ko je ođe lud, zajebantor, ili naivan.
Ovaj tip što je postavio temu je ili teški psihički bolesnik ili veliki ali opet bolesni, zajebantor a svi drugi ne isključujem ni sebe, naivni do gluposti.
Najsmješniji su ovi što mu dijele savjete kako treba da razmišlja. Ako je bolestan mislite li da ćete ga savjetima i podukama navesti da razmišlja normalno. Ako je zajebantor, uspio je.
Do sad sam sve ovo ignorisao ali ne ludak već svi vi ostali ste me isprovocirali da pristanem da moguće i ja, budem zajeban.
Zašto se ovoliko prostora daje bolesniku? Oćete da ga popravite. Bujrum.
Ovakve morbidne teme treba držati neko vrijeme da se neki neiskusni ljudi upoznaju s tim čega sve ima na ovome bijelom svijetu a zatim temu izbrisati. Ne zaključati, već izbrisati.
Brišete spam i sl. i kažnjavate a nešto najmorbidnije i najbolesnije komentarišete i gajite temu koja je prešla sve granice razuma, mentalnog zdravlja, humanosti, morala, obzira.......
 
Zasto...?
Vrlo je moguca i verovatna teza da se i roditelji kaznjavaju , kao sto se deca kaznjavaju ponasanjem roditelja...
Pa bilo to glupo ponasanje, agresivno ponasanje, nedelanje u smislu jedva sastavljaju kraj sa krajem itd...
Bilo to bilo znanje i obrazovanje...

Cini mi se da ste zanemarili jedan efekat socijalizma, a to je da je tamo zbog pokusaja da sva deca imaju isti polazni polozaj , znacaj kod dece dobijalo nesto drugo od familijarnog statusa, novca ili nesto u tom smislu...

To je nebitno za ovu pricu, ali je bitno sledece, a to je da su deca zelela da budu razlicita od roditelja...
Imala su mogucnost da se razlikuju , da odbiju da budu slicnog kalupa obrazovanja, to na prvom , a kao posledica te ideje i kalupa vaspitanja i ponasanja...

U kapitalizmu nema toga.U kapitalizmu se nasledjuje ili se kupi sa ulice, nema trece...
Najbolja varijanta je kad se nasledi ambicioznost i alavost, jer to nisu lose osobine za kapitalizam...
U tom slucaju potomak moze potpuno da pruzi sliku kao da nema niceg zajednickog sa roditeljima...sam je birao svoj put....
U ostalim varijantama se kopira (a i ne mozes ti da mrdas puno , vec ili nastavljas biznis ili kupis vaspitanje pa te to odvede zavisno od trenutnog drustvenog stanja...) roditelj....ili se potpada pod ulicu....
--------------------------------------
Zato , za razliku od stare tradicije da dete moze da bude kazna roditeljima, moglo bi da se postavi i pitanje kazne , a ne da postojanje vec oformljene licnosti bude kazna...
Pa zar mislite da bi lavovi i ostali copori daleko dogurali da su pustali da vodja copora bude vodja do smrti....i tamo postoji "sta si sejao to ces znjeti...".
 
Nije covek mozda mislio da postavlja dublju temu, ali mogu da postavim temu sa istim naslovom , a sasvim drugacijom razradom....

Da li roditelji treba da budu mudriji od dece, savetom i iskustvom?
A kad to nije slucaj, vec kad su pajseri, iliti glupe budaletine formirane tako od svojih roditelja , pa ne zive zivot i ne shvataju sta znaci zivot u jednom trenutku,vec se drze necega sto nije trenutno ni vazece ni moguce....?

Kad je bar toliko jasno da je pobedilo privatno nad kolektivnim, animalno nad duhovnim, porodicno gensko nad individualnim, da li moralnost treba da bude takva da negira to stanje sadasnjosti?

Problem je samo nacin na koji treba medjusobno da se edukuju clanovi jedne porodice, ne nozem , sekirama i cekicima...
Moguce je sve, samo teze, uz postojanje poslusanja roditelja.....
Tada nema krupnih svadja ali ima razocaranja sa jedne strane za matore, ali posle nekog vremena i optimizma jer shvataju i oni da treba ziveti sada......cak i sami svoje zivote promene na sada , da ne bude ono sto je tendencija, penzosi zive u svojoj proslosti , a u sadasnjosti su zombiji....To su samo pokazatelji sopstvene dece.....deca su ih slusala onoliko koliko su zajedno napredovali , a to je nista....

Ali nece ljudi da razmisljaju dalje od nosa pa to ti je....I ovde ce pre da se povede vika o kulturi , nevaspitanju , cak cete coveka zatvoriti u ludnicu pre nego sto imalo pomislite, zasto i o cemu mozda ovaj covek prica.....

Sreca te ste na delu ko i na mislima, povrsni, pa lako odustanete,dok nisu licni planovi , hajke i interesi u pitanju....
 

Back
Top