Kako do Kanadske iseljeničke vize?

@stajos, koliko dugo ste vi u Kanadi?

Sve to sto si ti napisao ja sam takodje rekla...nije nemoguce samo zahteva vremena truda i novca...i moguce je zavrsiti neki kurs za par hiljada dolara i nadati se poslu, naravno ako imas tih par hiljada dolara ako ne mozes da trazis studentski zajam koji posle vracas.
cinjenica je da je je u gradu kao sto je Toronto konkurencija prilicna, opet po statistici jedna trecina svih imigranata koja dodje u Kanadu ostaje ovde,
cinjenica je takodje da se samo jedno iskustvo racuna i to Kanadsko.
Nisam rekla da nema mogucnosti i da su imigranti lenstine i da cekaju da im padne sa neba, bas naprotiv mislim da posle svega sto smo prosli tamo i sto smo prosli ovde moramo 5 puta vise da se mucimo i dokazujemo od prosecnog born kanadjanina i to za manje pare.
I da, poredicete se s njima ... pocevsi od toga koliko godina ima vas kanadski kolega a vec ima svoju kucu ili stan i zaradjuje vise od vas, dok emigranti startuju sa preko 30 i stizu negde za 5 do 10 godina kanadjani sa 30 ako su radili i stvarali su vec u daleko boljoj poziciji jer su naravno skolovani ovde, tako ce biti i sa nasom decom.
NIje pametno porediti se jer ovde ima milion razlicitih prica i situacija.
Vrlo je bitno da covek realno sagleda svoju situaciju i pomiri se s njom inace ce mu biti jako tesko.
Sto se onog taksiste tice,
upoznala sam nekoliko takvih porodica u Kiceneru i ono sto je poenta clanka je -on je samo jos jedan od prekvalifikovanih emigranata koji ne radi u svojoj struci (kojih ima puno) nadam se da se slazes sa vladom kanade i sa mnom po tom pitanju,
ali
on je zadovoljan tokom stvari i svojim zivotom i zato se ne seli u naftne regione,
sve ostale porodice koje sam upoznala su zadovoljne svojim stanjem i zato ga ne menjaju cak i neke na socijali su zadovoljne, imaju kucu, primanja, kola i to im je ok.

Trazenje posla ovde i intervijui je tek druga prica, na internetu ima milion informacija i pametni ljudi mogu da odrede sami sta vredi a sta ne vredi.
Neko mi je nedavno pisao da je video da ima jako puno posla u odredjenoj struci npr psihijatar u odredjenoj provinciji, sve je to super, covek vec planira da vuce porodicu tamo ako uspe da emigrira i da se akredituje itd itd nema nikakvog iskustva u struci jer je naravno radio nesto drugo da prezivi, ono o cemu on ne razmislja je da li ce on dobiti taj posao i proci interviju cak i kada prodje par godina mucenja sa diplomom i survivor jobova.
Ono sto si ti zamislio i ono sto je bog planirao za tebe ne moraju biti isti planovi.
Naravno uvek mozes da se selis, ako imas para ili da radis nesto drugo...
Isto tako smo otisli u oblast gde ima puno IT poslova, posle preko 100 konkursa bio je samo 1 intervju koji kao prvi nije prosao.
Onda smo konkurisali na jos 100 konkursa, po 14 dnevno u toku nedelje po celoj Kanadi, 6 intervjua, nema Kanadsko iskustvo thank you :)
Konacno posle 3 meseca sa po 50 do 100 mailova nedeljno poslali su mu test koji je imao da uradi za dan,uradio test i poslao test, prosao test, otisao na jos jedan test u Toronto, prosao test, dobio intervju, prosao intervju , da nije bio tako rigorozno testiran i da nisu videli da ima neko znanje zavrsilo bi se kao i sve prethodno, hvala nemate Kanadsko iskustvo...

Mene bas briga da li neko misli da ljudi treba da se plase ovakvih postova, koji su iskreni i iz naseg iskustva, ako hoce neka se plase mi se nismo plasili da dodjemo i pokusamo.
Isto tako mislim da je bolje uciti na tudjim greskama i iskustvima i da je fer reci nekom sta moze ali ne mora da mu se desi kad stigne ovde i pocne da sagledava Kanadu iz druge perspektive.

preko 70% imigranata dolazi sa nekom diplomom i iskustvom zbog samog sistema bodovanja, po tome oni bi samo trebalo da je predaju i ta da kanadjani je izjednace i puste ih da rade u struci...malo sutra :)
ako to ne uspeju i zaglave se u lose placenim survivor poslovima da opstanu i prehrane porodicu onda su navikli da im sve pada s neba...ne bih rekla.
ponekad pored sveg truda i rada treba imati i malo srece.
Takodje se ne slazem sto se novca tice, 5000 dolara je ovde vrlo malo, nama je trebalo 7 godina i da prodamo kola da bi skrpili za ulazak , dosli smo sa novcem i 3 kofera, 17.000 cad se istopilo za nepuna 4 meseca, a nismo kupili namestaj ni dan danas, sve mi je poklonjeno ili polovno, trosili smo samo na hranu stanarinu i birokratiju plaseci se sta ce nam se desiti sa malim detetom ovde ako ostanemo bez para, najsuplja stvar koju smo kupili bila su kola od 900 dolara.
a koliko tek kosta doskolovavanje i ostali troskovi, prevoz, knjige, cuvanje dece ako ih imas...
cim sletis treba da platis 2 stanarine, hranu, prevoz,racune, dodatne troskove za prevod papira, vozacku polaganje i ostalo, da uzmes na cemu ces da spavas, nesto malo pokucstva i odece ako nisi poneo kontejner stvari...to je vec preko 3000 jos ako uzmes ne tako jeftina kola kao sto smo mi nasli i osiguras ih to je preko 5000.
za drugi mesec je slicno opet stanarina, racuni, hrana, troskovi prevoda i papirologije, osiguranje za kola, gorivo, gluposti i sitnice ali malo po malo nakupi se par hiljada i pare se tope.
 
Poslednja izmena:
Dok nadjes posao izgubis dosta ustedjevine, posebno boli cinjenica da ako kao mi nisi nista imao da prodas i krvnicki si stedeo godinama ovde vidis kako ti godisnje ustedjevina ode za mesec dana...stan mora da se plati, racuni takodje, dete mora da jede i da bude obuceno i da ne spava na podu. Troskova uvek ima, primanja nema, suma koju si doneo je ogranicena.
Daj boze da odmah svi nadju posao koji ce im dozvoliti da traze bolji i da plate racune,
zbog toga ona prica o Kiceneru, ljudi odlaze gde ima njihovih, njihovi im nadju posao "neki" posao i polako se snalaze, medjutim ne uspeju svi da prelome i nadju bolji posao odmah, nekom treba par meseci, nekom godina , nekom godine...Neko ima dece , neko nema dece pa mu je lakse da rasporedi vreme na rad i ucenje, necija su vec u skoli pa mu ostaje to vreme da nadje part time...sve zavisi.
A automatski piloti i padanje stvari s neba bogami ne prolaze ni u srbiji a kamoli ovde.

Procitala sam forum koji je vladster stavio, mogu samo da kazem ...nazalost
Proces imigracije se menja bas zbog toga sto prethodni proces iako je uvozio skolovane i strucne nije uspeo da uradi ono sto su ocekivali zbog tog "zaglavljivanja" emigranata van struka, umesto da rade i popune praznine kanadskog trzista oni su se zaglavili negde izmedju , pogotovo se to vidi u polju medicine sa lekarima i sestrama gde su deficiti konstantni a akreditacija i bridging spori i skupi.
pretpostavljam da oni koji stvarno imaju sanse da odmah rade u struci i popune mesta, su oni kojima ne treba dugotrajna ili ikakva akreditacija diploma, ili ih nemaju, i takve treba uvoziti od sad.
 
Poslednja izmena:
Izvini molim te? Iznajmljivanje duplexa od 200 kvadrata? kupovanje mercedesa? Kakve to ima veze sa realnoscu situacije? Ja sam govorio da bi trebalo imati te pare ako neko zeli da dopuni skolovanje i za neki kako-tako pristojan zivot dok se ne snadje. Naravno da se moze ziveti i sa puno manje para ali ce te biti na dnu i verovatno tu i ostati do kraja zivota. Prosecan emigrant iz Srbije se ovde takmici sa celim svetom gde su Emigranti koji dodju vecinom bogatiji i bolje skolovani. Ljudska psihologija je takva da kada dodju pocece da se porede sa ovima koji su ovde a ne sa (kako ti kazes) jadnom Srbijom.

Takodje, nemoj da koristis Kvebek kao neki benchamrk sta je Kanada jeli je ta provincija (koliko god je ja volim) u sustini prilicno zaostala sa svojim civilnim napoleonskim zakonima i kojekakvim socijalnim programima gde podkupljuju emigranmte samo da bi promocirali svoj Francuski jezik. Vecina emigranata rado izbegava taj deo. A sta ja nalazim neumesno u tvom postu je da ako nesto negativno kazem, to automatski treba da znaci da sam ja jako nesrecan u Kanadi i apsolutno propao. Naprotiv, ne zivim bedno i skoro sam kupio stan u lepom delu Toronta (gde na zalost nisam primetio jos ni jednog Srbina - svi su u glavnom u bednijim krajevima) a to nisam postigao jureci Kanadske bezvredne diplome (koju na zalost i ja imam) ili prateci bezvredne savete na forumu.

Kao da ja ne zelim da Srbi uspeju ovde? Naprotiv, ne zelim da propadnu slusajuci bajke na ovom forumu. Voleo bih i ja da vidim Srpskog doktora ili ucitelja u nekoj skoli a ne sve Kineze i Francuze...

Treba da te je sramota sta si napisao.



Da ovde predajes Francuski ili Engleski ti ne treba nikakvo "dopunjavanje" Taj kurs traje godinu dana i to je certifikat. To malte ne svako ko ima univerzitetsku diplomu (nema veze koja diploma, moze biti iz guslanja) moze da upise. Na srecu, u Ontariju se puno trazeni ucitelji Francuskog, tako da je toj osobi verovatno bilo lako naci posao.

Ali sada da se malo vratimo na temu. Evo link sa jednog malo pametnijeg foruma pa vi vidite po reakcijama kako se nauka i diplome ovde cene (i kako sama Kanada na to reaguje). Takodje, procesljajte malo careers stranu pomenutog foruma i vidite koje poteskoce cete imati u vezi nalazenja posla i sl. Tu pisu normalni ljudi, sa pravim iskustvima i problemima.... emigranti i lokalni.

Thread: proposed new immigration point system favours trade people ?!?

http://forums.redflagdeals.com/proposed-new-immigration-point-system-favours-trade-people-1005571/

Ne razumem, Vladster, zasto bi trebalo da me bude sramota sto mislim da i nakon 15 i vise godina provedenih u Kanadi dajes nerealnu sliku, i sto zelim da ljudima koji se spremaju na nov zivot ovde ponudim drugi pogled na stvari?

Ok, ako nije stvar u mecki ili 200 kvadrata, onda je pitanje sta ti pod "snalazenjem" podrazumevas. Ako pod tim podrazumevas da novopridosli imigrant studira 3 godine ne radeci pritom nista drugo, tj. nemajuci nikakvo zaposlenje pa ni na pola radnog vremena, onda ce mu trebati i vise od tih tvojih 100 000. A za ovo drugo, ne znam sta da ti kazem, na osnovu koje logike smatras da skromni pocetak znaci sigurno egzistenciju na "dnu" celog zivota? Mozda si determinista, ja verujem u to da je svako kovac svoje srece.

Slazem se sa tvojom konstatacijom da se poredjenje automatski prebacuje sa "jadne" Srbije (ako nije jadna, sto ljudi odlaze?) na Kanadu, drugacije ne moze biti. Uostalom, tako nesto nisam ni tvrdio, a poreci ne mozes da je i skromni pocetak ovde bolji od zivota tamo, osim ako si zaboravio kako je u Srbiji. To ne mora biti i krajnji cilj, i vecini i nije.

Drago mi je da si u zivotu uspeo, i da si zadovoljan, ali sam sebi uskaces u usta. Ako ti sa bezvrednom diplomom (sam je tako nazivas), kupujes stan u lepom delu Toronta, nedostiznom za vecinu srpskih imigranata, zar na osnovu svog primera ne verujes bar malo u mogucnosti koje ova zemlja pruza? Verujem da posedujes verovatno vise energije, motivacije i inteligencije od prosecnog imigranta, i da je to razlog tvom uspehu. A ja sam upravo to hteo i da kazem, uz napor i trud, dolazi se do boljeg zivota. Ti sam si protivdokaz sopstvenim tvrdnjama. Surovo mozda jeste, nemoguce ipak nije, to je ono sto sam zeleo da kazem. A da bi nam situacija bila jos jasnija, reci mi molim te, ako pitanje nije suvise indiskretno, je si ti imao tih 100 000 kad si dosao ili si krenuo sa mnogo manje? I ako je tako, kako onda da ti nisi ostao na dnu celog zivota?

I poslednje, je nikad nisam uzimao Kvebek, kao samo jednu od deset provincija, za nekakav stratifikovani uzorak cele Kanade. Uvek sam se ogradjivao uz napomenu da je odredjena situacija karakteristicna ili ne za ovu provinciju. Uostalom, mozda si primetio da uglavnom odgovaram ljudima koji dolaze u Kvebek.

A tvoje tvrdnje da veina "izbegava" Kvebek jednostavno nisu tacne, Kvebek je na drugom mestu iza Ontarija, a ispred Britanske Kolumbije i Alberte. U ostale provincije dolazi daleko manji broj imigranata. A tvoje teze o "potkupljivanju" i o "promociranju" (promovisanju na srpskom) su pomalo smesne, ja se ne secam da mi je iko ovde platio da pricam francuski, i da me iko sprecava da pricam engleski. Ako su zakoni o jeziku pomalo striktniji, za to postoje istorijski razlozi. A "kojekakvi socijalni programi" sluze da obdanista kostaju deset puta manje nego u Ontariju, na primer.

http://www.cic.gc.ca/english/resources/statistics/facts2010-preliminary/02.asp

Opet si sam sebi protivdokaz svijim tvrdnjama. Proziveo si u tom istom Kvebeku vecinu svog boravka u Kanadi, i ne secam se da si pricao da si zbog toga sto si anglofon imao neke veceprobleme oko posla ili snalazenja.

Na kraju, hvala ti na linku za ovaj drugi "pametniji" forum... Ti ocigledno nemas nikakvis skrupula da imas takvo misljenje o ljudima na ovom forumu i o forumu uopste, i da to javno kazes....
 
Ne razumem, Vladster, zasto bi trebalo da me bude sramota sto mislim da i nakon 15 i vise godina provedenih u Kanadi dajes nerealnu sliku, i sto zelim da ljudima koji se spremaju na nov zivot ovde ponudim drugi pogled na stvari?

Ok, ako nije stvar u mecki ili 200 kvadrata, onda je pitanje sta ti pod "snalazenjem" podrazumevas. Ako pod tim podrazumevas da novopridosli imigrant studira 3 godine ne radeci pritom nista drugo, tj. nemajuci nikakvo zaposlenje pa ni na pola radnog vremena, onda ce mu trebati i vise od tih tvojih 100 000. A za ovo drugo, ne znam sta da ti kazem, na osnovu koje logike smatras da skromni pocetak znaci sigurno egzistenciju na "dnu" celog zivota? Mozda si determinista, ja verujem u to da je svako kovac svoje srece.

Slazem se sa tvojom konstatacijom da se poredjenje automatski prebacuje sa "jadne" Srbije (ako nije jadna, sto ljudi odlaze?) na Kanadu, drugacije ne moze biti. Uostalom, tako nesto nisam ni tvrdio, a poreci ne mozes da je i skromni pocetak ovde bolji od zivota tamo, osim ako si zaboravio kako je u Srbiji. To ne mora biti i krajnji cilj, i vecini i nije.

Drago mi je da si u zivotu uspeo, i da si zadovoljan, ali sam sebi uskaces u usta. Ako ti sa bezvrednom diplomom (sam je tako nazivas), kupujes stan u lepom delu Toronta, nedostiznom za vecinu srpskih imigranata, zar na osnovu svog primera ne verujes bar malo u mogucnosti koje ova zemlja pruza? Verujem da posedujes verovatno vise energije, motivacije i inteligencije od prosecnog imigranta, i da je to razlog tvom uspehu. A ja sam upravo to hteo i da kazem, uz napor i trud, dolazi se do boljeg zivota. Ti sam si protivdokaz sopstvenim tvrdnjama. Surovo mozda jeste, nemoguce ipak nije, to je ono sto sam zeleo da kazem. A da bi nam situacija bila jos jasnija, reci mi molim te, ako pitanje nije suvise indiskretno, je si ti imao tih 100 000 kad si dosao ili si krenuo sa mnogo manje? I ako je tako, kako onda da ti nisi ostao na dnu celog zivota?

I poslednje, je nikad nisam uzimao Kvebek, kao samo jednu od deset provincija, za nekakav stratifikovani uzorak cele Kanade. Uvek sam se ogradjivao uz napomenu da je odredjena situacija karakteristicna ili ne za ovu provinciju. Uostalom, mozda si primetio da uglavnom odgovaram ljudima koji dolaze u Kvebek.

A tvoje tvrdnje da veina "izbegava" Kvebek jednostavno nisu tacne, Kvebek je na drugom mestu iza Ontarija, a ispred Britanske Kolumbije i Alberte. U ostale provincije dolazi daleko manji broj imigranata. A tvoje teze o "potkupljivanju" i o "promociranju" (promovisanju na srpskom) su pomalo smesne, ja se ne secam da mi je iko ovde platio da pricam francuski, i da me iko sprecava da pricam engleski. Ako su zakoni o jeziku pomalo striktniji, za to postoje istorijski razlozi. A "kojekakvi socijalni programi" sluze da obdanista kostaju deset puta manje nego u Ontariju, na primer.

http://www.cic.gc.ca/english/resources/statistics/facts2010-preliminary/02.asp

Opet si sam sebi protivdokaz svijim tvrdnjama. Proziveo si u tom istom Kvebeku vecinu svog boravka u Kanadi, i ne secam se da si pricao da si zbog toga sto si anglofon imao neke veceprobleme oko posla ili snalazenja.

Na kraju, hvala ti na linku za ovaj drugi "pametniji" forum... Ti ocigledno nemas nikakvis skrupula da imas takvo misljenje o ljudima na ovom forumu i o forumu uopste, i da to javno kazes....

Ehm.... da li bih stvarno zeleo da sada idem unazad 15 godina i da kakim kako su me u Desjardins banci tretirali zato sto sam pricao Engleski (sada su se promenili zato sto su morali) ili kako su na drzavnim kursevima Francuskog stalno promocirali separatizam a Kanadu nikada. Necu sada o tome zato sto nema potrebe i stvari su se (malo) promenile ali i dan danas ima beneficija za emigranta u kvebeku koji ce clan separatisticke partije. Primer obdanista koje kostaju 7 dolara na dan u Kvebeku i ostalih nerealnih socijalnih programa su i razlog zasto je Kvebek u vecim dugovima nego i sama Grcka (sto i sami separatisti priznaju). Takodje, to obdaniste za 7 dolara na dan je cista masta kao i besplatan lekarski sistem u toj provinciji. Svako ko ima nesto ozbiljnije ili hitnije da uradi sto se tece lekarskog, debelo placa a taj $7 na dan daycare je kao lutrija. Mozes biti kvalifikovan samo ako neverovatno imas srece, ali ti to i sam znas, zar ne :) Na zalost, Kvebek je sistematski propala provincija. To se nikako ne odrazava na ljude koji zive tamo, govorim cisto o drustvenom i politickom uredjenju.

Moj stav je da 80% Kanadskih diploma (diplome stecene u Kanadi) ima vrednost toalet papira a sa tim i jedno 99% nasih diploma koje se ovde "priznaju". Ako sam zbog toga neumesan neka ide zivot. Ja u stvari preporucujem potencijalnim emigrantima da se radije sele u Montreal posto ce najverovatnije zaradjivati istu bedu kao i u Torontu ali ce kvalitet zivota biti puno bolji. Neka idu tamo, skoluju se i iskoriste taj socijalni sistem dok se ne kolapsira.

Sto se tice komentara o forumu hteo bih da spomenem da nikako ne mislim da su ljudi ovde idioti niti smatram sebe extra pametnim. Postavio sam link foruma pa neka ljudi sami vide kako je. Takodje mislim da se i OECD slaze sa mnom.

http://www.saultstar.com/ArticleDisplay.aspx?archive=true&e=989723

Usput, hteo bih da dodam da cifra koju sam usudio da spomenem od 100,000 dolara je u stvari jako skromna cifra. Na istom forumu ima jedna tema koja otprilike glasi 100,000 a year in Toronto is enough for NECESSITIES ONLY. Ta cifra je spomenuta u okviru porodice gde oba roditelja rade i imaju dvoje dece.
 
Poslednja izmena:
Ja u stvari preporucujem potencijalnim emigrantima da se radije sele u Montreal posto ce najverovatnije zaradjivati istu bedu kao i u Torontu ali ce kvalitet zivota biti puno bolji.

Izvini Vladster ali ne razumem šta si mislio sa time zarađivati bedu? Iskreno imam utisak da si previše u Kanadi i da si možda zaboravio kako je to u Evropi a pogotovo u Srbiji. Ako su plate i standard u Kanadi bedni onda ja stvarno ne znam šta bi rekli ljudi koji rade u Evropi a pogotovo u Srbiji. Samo poređenja radi u Kanadi je mnogo toga jeftinije nego u Srbiji a kamoli u ostalim državama EU. Pri tome su mesečne plate u Torontu za recimo tehnično crtanje u ACAD-u od 2000 do 2500 dolara neto dok je plata inženjera u Srbiji sa licencom za odgovorno projektovanje od 800 do 1100 dolara mesečno i pri tome mogu da budu srećni ako imaju posla i ako im kasni plata samo mesec dana. Da ne govorim o tome da bi isti taj inžener u CA na istoj poziciji imao 4000 do 5000 neto mesečno. E sad poenta je u tome što bi veruj mi većina inženjera iz Srbije iz ovih stopa otišla u Toronto da rade kao tehnički crtači za 2000-2500 nego kao inženjeri u Srbiji i verujem da bi im život bio daleko bolji i ispunjeniji nego u Beogradu. To je iznošenje mojih zapažanja i mišljenja bez namere da ikoga uvredim.
 
Hvala :)
na brzinu otkaciste svakog ko ne svrsava na Kanadu :lol:
verovatno mislite da mi je lose tj da nemam para ili los posao :lol: ne mozete zamisliti da nekom prosto ne lezi mentalitet i da JESTE u situaciji da bira

Ja ne mislim nista! :) Mislim svako zna gde mu je ok, ja se samo nadam da ce mi biti bolje tu, jer ovde sa svojim faksom (ekologijom) stvarno nemam sanse za posao... Jednostvno mozemo da priustimo sebi ovu "avanturu", bez prodaje nekretnina, kola, ljubimaca i slicno... Ne kazem da cemo se 100% snaci, ali dok ne pokusamo necemo znati.

Eto, nisam te otkacila! :)
 
Hvala
na brzinu otkaciste svakog ko ne svrsava na Kanadu
verovatno mislite da mi je lose tj da nemam para ili los posao ne mozete zamisliti da nekom prosto ne lezi mentalitet i da JESTE u situaciji da bira

Super je to kad može da se bira. Zanima me da li si ikada bio u Švedskoj i jesi li tamo žive neko vreme? Jeste standard ali nisam siguran da će ti se i tamošnji mentalitet ljudi svideti. Pozdrav iz EU.
 
Izvini Vladster ali ne razumem šta si mislio sa time zarađivati bedu? Iskreno imam utisak da si previše u Kanadi i da si možda zaboravio kako je to u Evropi a pogotovo u Srbiji. Ako su plate i standard u Kanadi bedni onda ja stvarno ne znam šta bi rekli ljudi koji rade u Evropi a pogotovo u Srbiji. Samo poređenja radi u Kanadi je mnogo toga jeftinije nego u Srbiji a kamoli u ostalim državama EU. Pri tome su mesečne plate u Torontu za recimo tehnično crtanje u ACAD-u od 2000 do 2500 dolara neto dok je plata inženjera u Srbiji sa licencom za odgovorno projektovanje od 800 do 1100 dolara mesečno i pri tome mogu da budu srećni ako imaju posla i ako im kasni plata samo mesec dana. Da ne govorim o tome da bi isti taj inžener u CA na istoj poziciji imao 4000 do 5000 neto mesečno. E sad poenta je u tome što bi veruj mi većina inženjera iz Srbije iz ovih stopa otišla u Toronto da rade kao tehnički crtači za 2000-2500 nego kao inženjeri u Srbiji i verujem da bi im život bio daleko bolji i ispunjeniji nego u Beogradu. To je iznošenje mojih zapažanja i mišljenja bez namere da ikoga uvredim.

Za bedu govorim o emigrantima koji rade za minimalac 30-40 sati nedeljno. Sada, da li ce neko ko je iz Srbije naci posao u Kanadi za tehnicko crtanje je druga stvar. Po mom misljenju a takodje po statistikama sanse su jako male zbog vec diskutovanih prepreka. Takodje ja ne znam gde ti zivis ali stvari u Kanadi a posebno u Torontu nisu jeftinije. Samo zato sto kompjuter i celularni telefon kostaju manje, ne znaci da je Kanada jeftina zemlja. Hrana, stav, prevoz, osiguranja..... mnogi ljudi budu sokirani.
 
Ja ne mislim nista! :) Mislim svako zna gde mu je ok, ja se samo nadam da ce mi biti bolje tu, jer ovde sa svojim faksom (ekologijom) stvarno nemam sanse za posao... Jednostvno mozemo da priustimo sebi ovu "avanturu", bez prodaje nekretnina, kola, ljubimaca i slicno... Ne kazem da cemo se 100% snaci, ali dok ne pokusamo necemo znati.

Eto, nisam te otkacila! :)

hvala :) moze ovde da se snadje svako ko hoce, ali nije samo snaci se
nije sve u parama
 
Za bedu govorim o emigrantima koji rade za minimalac 30-40 sati nedeljno. Sada, da li ce neko ko je iz Srbije naci posao u Kanadi za tehnicko crtanje je druga stvar. Po mom misljenju a takodje po statistikama sanse su jako male zbog vec diskutovanih prepreka. Takodje ja ne znam gde ti zivis ali stvari u Kanadi a posebno u Torontu nisu jeftinije. Samo zato sto kompjuter i celularni telefon kostaju manje, ne znaci da je Kanada jeftina zemlja. Hrana, stav, prevoz, osiguranja..... mnogi ljudi budu sokirani.

Ne kažem da je Kanada jeftina. Mada sam bio u Torontu pre par godina i bio sam šokiran koliko je mnogo toga jeftinije nego u Beogradu a tek koliko je jeftinije poredići je sa državama u EU. Naborajaću neke stvari koje su jeftinije čak u poređenju sa Beogradom: hrana, gorivo, odeća, obuća, tehnika, automobili, bavljenje sportom... Skuplje su nekretnine, kupovina i iznajmljivanje istih mada ne mnogo, kao i usluge i osiguranje automobila i nekretnina. Cene stanova u BGu se kreću od 1000 do 2500 eura po kvadratu. Složićeš se da za te pare možeš da kupiš stan i u TO i to u daleko boljem stanju. Ako Toronto konkretno poredim sa većim gradovima u EU onda je TO i u nekretninama i u svim ostalim stvarima jeftiniji. Sa druge strane su krediti u CA daleko povoljniji i plate daleko veće tako da je generalno standard u Kanadi daleko bolji nego u Srbiji. Da ne govorim o zdravstvenoj zaštiti, bolnicama i samom funkcionisanju sistema u Kanadi i u Srbiji. Suština je da se treba potruditi kada se stigne u CA zbog prilagođavanja na novu sredinu i nov sistem ali to je isto i ako se preselite u u bilo koju drugu zemlju, s tom razlikom da Kanada ipak daleko više omogućava novopridošlim imigrantima da se prilagode, nauče jezik itd. nego većina drugih država. Sa druge strane treba se itekako truditi i za puko preživljavanje u Srbiji. Pa u Bgu bi samo stizanje na posao gradskim prevozom trebalo da se svrsta u beneficiran radni staž. Inače imam drugara koji radi kao pekar u TO i ima bruto godišnju platu 75000. Nije mu trebala nikakva diploma, doškolavanje, usavršavanje itd. da bi počeo sa radom. Slična su iskustva i ljudi sa završenim nekim tehničkim fakultetima iz Srbije i bivše Juge. Istina je da na prvom poslu koji dobiješ i koji je da kažem u struci velika verovatnoća da je dosta slabije plaćen nego što bi trebalo ali zato se poslovi i menjaju dok se ne dođe do onoga što se želi ako je ikako moguće. To je takozvano iskorišćavanje novopridošlica. Tako je i u EU tako je i u Dubaiju. U Dubaiju je takođe glavna fora sa pričom oko radnog iskustva. Pri tome govorim o inženjerskim poslovima gde i nije toliko bitno gde si sticao iskustvo nego na kakvim projektima. Suština je da ti i tamo na izgovor da nemaš iskustvo u Dubaiju ili u tom regionu spuštaju platu.
 
Ne kažem da je Kanada jeftina. Mada sam bio u Torontu pre par godina i bio sam šokiran koliko je mnogo toga jeftinije nego u Beogradu a tek koliko je jeftinije poredići je sa državama u EU. Naborajaću neke stvari koje su jeftinije čak u poređenju sa Beogradom: hrana, gorivo, odeća, obuća, tehnika, automobili, bavljenje sportom... Skuplje su nekretnine, kupovina i iznajmljivanje istih mada ne mnogo, kao i usluge i osiguranje automobila i nekretnina. Cene stanova u BGu se kreću od 1000 do 2500 eura po kvadratu. Složićeš se da za te pare možeš da kupiš stan i u TO i to u daleko boljem stanju. Ako Toronto konkretno poredim sa većim gradovima u EU onda je TO i u nekretninama i u svim ostalim stvarima jeftiniji. Sa druge strane su krediti u CA daleko povoljniji i plate daleko veće tako da je generalno standard u Kanadi daleko bolji nego u Srbiji. Da ne govorim o zdravstvenoj zaštiti, bolnicama i samom funkcionisanju sistema u Kanadi i u Srbiji. Suština je da se treba potruditi kada se stigne u CA zbog prilagođavanja na novu sredinu i nov sistem ali to je isto i ako se preselite u u bilo koju drugu zemlju, s tom razlikom da Kanada ipak daleko više omogućava novopridošlim imigrantima da se prilagode, nauče jezik itd. nego većina drugih država. Sa druge strane treba se itekako truditi i za puko preživljavanje u Srbiji. Pa u Bgu bi samo stizanje na posao gradskim prevozom trebalo da se svrsta u beneficiran radni staž. Inače imam drugara koji radi kao pekar u TO i ima bruto godišnju platu 75000. Nije mu trebala nikakva diploma, doškolavanje, usavršavanje itd. da bi počeo sa radom. Slična su iskustva i ljudi sa završenim nekim tehničkim fakultetima iz Srbije i bivše Juge. Istina je da na prvom poslu koji dobiješ i koji je da kažem u struci velika verovatnoća da je dosta slabije plaćen nego što bi trebalo ali zato se poslovi i menjaju dok se ne dođe do onoga što se želi ako je ikako moguće. To je takozvano iskorišćavanje novopridošlica. Tako je i u EU tako je i u Dubaiju. U Dubaiju je takođe glavna fora sa pričom oko radnog iskustva. Pri tome govorim o inženjerskim poslovima gde i nije toliko bitno gde si sticao iskustvo nego na kakvim projektima. Suština je da ti i tamo na izgovor da nemaš iskustvo u Dubaiju ili u tom regionu spuštaju platu.

Ja ne znam u kojem si ti Torontu bio ali hrana definitivno nije jeftinija nego u Srbiji. Ja sam u Beogradu bio u Aprilu (prvi put posle mnogo godina) i piletina, voce, peciva, hleb..... sve je bilo jeftinije u Beogradu. Ja ovde ne vozim vise ali moj portir ovde u zgradi mi je spomenuo da placa 400 dolara mesecno samo za osiguranje kola. Cisto sumnjam da iko u Srbiji placa osiguranje za kola toliko, Mesecna autobuska karta je $121 (karta u jednom pravcu $3) i to ako zivite u centru, van centra moze da kosta i vise of 300 mesecno. Benzin se priblizava $1.30 za litar.

Krediti u Kanadi mogu biti povoljniji ali su zato i jako rigorozni kod davanja istih Evo, da ti kazem svoj primer. Iako su moja primanja u zadnje 2 godine bila puno vise iznad prosecnih plata, banka je i dalje trazila garantora da mi potpise kredit. Nekretnine u Torontu su mnogo skuplje. Zavisno of lokacije izmenju 400 - 600 dolara po kvadratnom stopu. Ukratko, prosecna kuca u Torontu ide izmedju 600 i 800 hillada dolara opet zavisno od lokacije. Tadodje, cak i da ti neko da stan za dzabe, moras ta placas menadzmentu za odrzavanje zgrade najmanje $300 dolara mesecno plus takse (oko 120). To je za minimalac stan. Sto je stan veci, vece su i asocijacije i takse. U poredjenju, stan u Beogradu moze da se iznajmi za 200-250 evra.

Kako je to sada jeftinije?

Za pekara se zlazem ali koliko znam pekari i u Srbiji zaradjuju dosta. Ja se slazem i podrzavam da je sopestevi biznis u Kanadi najbolja varijanta. To i ja radim.
 
:)Usput, hteo bih da dodam da cifra koju sam usudio da spomenem od 100,000 dolara je u stvari jako skromna cifra. Na istom forumu ima jedna tema koja otprilike glasi 100,000 a year in Toronto is enough for NECESSITIES ONLY. Ta cifra je spomenuta u okviru porodice gde oba roditelja rade i imaju dvoje dece.

Meni onda nije jasno kako moji u Torontu zaradjuju tu skromnu cifru, a imaju sve sto normalna porodica moze da pozeli. Jel' kuca u finom kraju, tri auta, letovanje, zimovanje, lepa odeca, druzenje sa puno prijatelja, skolovanje jednog deteta na koledzu NECESSITIES ONLY. A otisli su pre 20 godina sa manje od 1000 maraka. Znaci, nije bas sve tako crno. I sve je individualno...
 
:)Usput, hteo bih da dodam da cifra koju sam usudio da spomenem od 100,000 dolara je u stvari jako skromna cifra. Na istom forumu ima jedna tema koja otprilike glasi 100,000 a year in Toronto is enough for NECESSITIES ONLY. Ta cifra je spomenuta u okviru porodice gde oba roditelja rade i imaju dvoje dece.

Meni onda nije jasno kako moji u Torontu zaradjuju tu skromnu cifru, a imaju sve sto normalna porodica moze da pozeli. Jel' kuca u finom kraju, tri auta, letovanje, zimovanje, lepa odeca, druzenje sa puno prijatelja, skolovanje jednog deteta na koledzu NECESSITIES ONLY. A otisli su pre 20 godina sa manje od 1000 maraka. Znaci, nije bas sve tako crno. I sve je individualno...

Naravno da je sve individualno, ali mogu da ti kazem da Kanadjani jako vole da se zaduzuju i takodje puvaju pred drugima :) Ukratko, recimo da su kupili kucu na kredit pre 10 godina, toj kuci je recimo danas cena 200 hiljada veca. Mogu da se uzmu razni krediti od porasta kapitala te kuce. Ne zaboravi, moj originalan post je bio iskljucivo o diplomama i koliko su te priznate ovde. Mislim, i moja tetka koja zivi ovde ima kucu i dvoje kola. To ja licno ne zovem uspehom i srecom ali to je druga tema.
 
Pa da, i oni su dosli bez diploma, a sad ih imaju. I islo im je onako, nekad tesko, nekad lakse. I mnogo su se trudili i radili, i sad mnogo uzivaju, i i dalje rade, naravno. Ne mislim ni ja da je sva sreca u kuci i autu. Samo kazem da ako je covek pametan, uporan i ima malo srece sve je mnogo lakse tu, nego ovde.:bye:
 
Ja ne znam u kojem si ti Torontu bio ali hrana definitivno nije jeftinija nego u Srbiji. Ja sam u Beogradu bio u Aprilu (prvi put posle mnogo godina) i piletina, voce, peciva, hleb..... sve je bilo jeftinije u Beogradu. Ja ovde ne vozim vise ali moj portir ovde u zgradi mi je spomenuo da placa 400 dolara mesecno samo za osiguranje kola. Cisto sumnjam da iko u Srbiji placa osiguranje za kola toliko, Mesecna autobuska karta je $121 (karta u jednom pravcu $3) i to ako zivite u centru, van centra moze da kosta i vise of 300 mesecno. Benzin se priblizava $1.30 za litar.

Krediti u Kanadi mogu biti povoljniji ali su zato i jako rigorozni kod davanja istih Evo, da ti kazem svoj primer. Iako su moja primanja u zadnje 2 godine bila puno vise iznad prosecnih plata, banka je i dalje trazila garantora da mi potpise kredit. Nekretnine u Torontu su mnogo skuplje. Zavisno of lokacije izmenju 400 - 600 dolara po kvadratnom stopu. Ukratko, prosecna kuca u Torontu ide izmedju 600 i 800 hillada dolara opet zavisno od lokacije. Tadodje, cak i da ti neko da stan za dzabe, moras ta placas menadzmentu za odrzavanje zgrade najmanje $300 dolara mesecno plus takse (oko 120). To je za minimalac stan. Sto je stan veci, vece su i asocijacije i takse. U poredjenju, stan u Beogradu moze da se iznajmi za 200-250 evra.

Kako je to sada jeftinije?

Za pekara se zlazem ali koliko znam pekari i u Srbiji zaradjuju dosta. Ja se slazem i podrzavam da je sopestevi biznis u Kanadi najbolja varijanta. To i ja radim.

Da, Vladster, ali se ne moze uporedjivati nominalno, zivotni standard nije odnos cena u jednoj i u drugoj zemlji, vec odnos zarada i troskova zivota u okviru iste zemlje. Zato, iako su u Srbiji neke stvari nominalno jeftinije, plate su niske i zivi se tesko. A pritom, u Beogradu se odavno ne moze iznajmiti stan za 200 eura, osim ako Beogradom ne smatras Rakovicu, ili ako stanom smatras 25 kvadrata.

Jedan je utisak kada u Beograd dodjes kao turista, drugo je kada u njemu pokusas da zaradis za zivot. Uostalom, pitaj prijatelje i rodjake kako zive, i da li misle da je hrana jeftina u Srbiji.

Pozdrav :bye:
 
Ehm.... da li bih stvarno zeleo da sada idem unazad 15 godina i da kakim kako su me u Desjardins banci tretirali zato sto sam pricao Engleski (sada su se promenili zato sto su morali) ili kako su na drzavnim kursevima Francuskog stalno promocirali separatizam a Kanadu nikada. Necu sada o tome zato sto nema potrebe i stvari su se (malo) promenile ali i dan danas ima beneficija za emigranta u kvebeku koji ce clan separatisticke partije. Primer obdanista koje kostaju 7 dolara na dan u Kvebeku i ostalih nerealnih socijalnih programa su i razlog zasto je Kvebek u vecim dugovima nego i sama Grcka (sto i sami separatisti priznaju). Takodje, to obdaniste za 7 dolara na dan je cista masta kao i besplatan lekarski sistem u toj provinciji. Svako ko ima nesto ozbiljnije ili hitnije da uradi sto se tece lekarskog, debelo placa a taj $7 na dan daycare je kao lutrija. Mozes biti kvalifikovan samo ako neverovatno imas srece, ali ti to i sam znas, zar ne :) Na zalost, Kvebek je sistematski propala provincija. To se nikako ne odrazava na ljude koji zive tamo, govorim cisto o drustvenom i politickom uredjenju.

Moj stav je da 80% Kanadskih diploma (diplome stecene u Kanadi) ima vrednost toalet papira a sa tim i jedno 99% nasih diploma koje se ovde "priznaju". Ako sam zbog toga neumesan neka ide zivot. Ja u stvari preporucujem potencijalnim emigrantima da se radije sele u Montreal posto ce najverovatnije zaradjivati istu bedu kao i u Torontu ali ce kvalitet zivota biti puno bolji. Neka idu tamo, skoluju se i iskoriste taj socijalni sistem dok se ne kolapsira.

Sto se tice komentara o forumu hteo bih da spomenem da nikako ne mislim da su ljudi ovde idioti niti smatram sebe extra pametnim. Postavio sam link foruma pa neka ljudi sami vide kako je. Takodje mislim da se i OECD slaze sa mnom.

http://www.saultstar.com/ArticleDisplay.aspx?archive=true&e=989723

Usput, hteo bih da dodam da cifra koju sam usudio da spomenem od 100,000 dolara je u stvari jako skromna cifra. Na istom forumu ima jedna tema koja otprilike glasi 100,000 a year in Toronto is enough for NECESSITIES ONLY. Ta cifra je spomenuta u okviru porodice gde oba roditelja rade i imaju dvoje dece.

Vladster, i sam znas da imigranti nemaju pravo glasa dok ne postanu drzavljani :) Koju onda korist ima Parti québécois od njih, pa im kao daje privilegije? A jednom kad postanu Kanadjani, valjda se onda vise ne racunaju u imigrante, a eventualne privilegije su onda druge prirode i sa drugom svrhom...

:bye:
 
Diskusije postaju licne, cinjenice se iznose proizvoljno. Odredjena sume novca je potrebno pokazati da se ima, i zavisi koliko vas ima. kanada je odredila po nekom pokazatelju sredjem da je to dovoljno za 6 meseci. Posto stvarnost pokazuje da nisu sredstva dovoljna, lica koja nemaju dovoljna sredstva imaju pravo da dobijuSocijalno obezbedjenje ili ti"WELFER".Ako se od vas trazilo da pokazete za 4 je oko 15000 dolara, Nasim ljudima( za one koje kazu niko nece da nasim ljudima pomazu), ukazujem da cuvaju skoro svaku potvrda o troskovima pa tako: Renta sa prvim i zadnjom rentom recimo 1000. kupovina kola priznaje se do 5000, zato sto za traznju posla kola su veoma bitna, hrana, pokucstvo, osiguranje,prevodi itd. Tako za 4 meseca ,Pomazem im da apliciraju i dobijaju za 4 1234. plus kasnije i decijindodatak. sa ovom sumom nije dovoljno za normalan zivoy ali skida veliku brigu o placanju stanarine i za osnovne zivotne troskove, hrane i obuce.kada se nadju u sistemu, imaju pravo na besplatno ucenje jezika da li Francuskog ili Engleskog kao i za pripremu za polaganje Toefka ili nSATa. Ako su deca mala imaju pravo na obdaniste kao i za dotiranaprivatna obdanista.
Ranije za Evaluaciju Diploma se vrsilo preko Ministarstva Obrazovanja, sada to rade Asocijacije kao i Universiteti.
Izuzetno je vazno imati plan i program za vaseg fakulteta, Detaljan i preveden. To je nama 90 bio veliki problem a za nas Drustvenjake narocito Soc. Radnike ( bejah prvi i po tom Pitanju) tako da sada imaju Ondasnji program i nije bilo problema, kao i za nasu Specijalizciju.
Nostrifikacija Diploma je malo teza i zavisi od Asocijacija i tu prave dosta prepreka dosljacima. Neko se i odluce da i zavrse celi fakultet i to bez vecih problema.Tehnickim licima kao i IT, narocito pre 2000 uopste nije bio problem nalaziti posao dok je danas teze. Morate imati debele zivce da izdrzite u prvih 3-5 godina sto se smatra da je integracija uspela, sto je kod mladje populacije mnogo lakse. Za one koji su presli 40 je mnogo teze . Lica zenskog Pola se mnogo lakse i brze prilagodjavaju nego muskarci.Ako imate nekog da vam ukaze sta je najbitnije u prvim mesecima vaseg dolaska i da dobijete pravilne informacije( A ONE SE OVDE I TEKAKO NAPLACUJU) vase prilagodjavanje ce biti mogo lakse.
Kupovina stanova, kuca ,dobrih i skupih Kola to sve dolazi kasnije a i to kroz gradjenje da ste kreditno sposobni, Banke to gledaju, Dobijanje Novca, nije veliki problem bio do sada ali iz mog iskustva sa Beskucnicim, pa i nasim mogu samo da preporucim, Konzervativnu politiku, nemojte zaboraviti na nasu staru izreku"Ispruzi se koliki ti je i guber-pokrivac) jer su mnogi ostali bez icega jer ustvari sve sto su imali su samo koristili a vlasnici su bili Banke.preporuka je da se ima u fondu za crne dane 4-5 ukupnih troskova za zivot, jer u slucaju gubitka posla????? da se ima za zivot.
Ja licno bih voleo sada da zivim U KINI- ali sa ovom platom tamo, za ove zadnje tri godine, cesto sam u Kini i meni se svidja kako me cene i dobar zivot a dobro stranci zaradjuju.
BUDITE PRIPRAVNI DA RADITE STO NISTE NI POMISLILI DA CETE RADITI ALI BUDITE USTRAJNI DA NADJETE POSAO U SVOJOJ STRUCI.
 

Back
Top