Kako do Kanadske iseljeničke vize?

Cao svima ja sam nov na forumu citao sam dosta ovakvih foruma,pa me interesuje neki vas savet za resavanje mojih problema ja i supruga imamo po 29 godina imamo dvoje dece ona inace radi u administraciji vec 10 god ja neradim nigde imamo oboje zavrsenu srednju skolu ja sam inace bio vozac malo nesto radio medjunarodni transport sleperima nego kao sto znate vec i sami kako se placa u srbiji jedno sam vreme imao platu i zadnje pola godine nema ni dinara imam tako i znanje majstorskog zanata fasade i moleraja jedno cetri godine ali je mnogo tesko pa me interesuje kako bih ja i supruga sa dvoje male dece sss obrazovanja i osnovnog znanja engleskog jezika mogao da dobijem iseljenicku vizu za Canadu imam malo vise novca od prodaje svoje nekretnine pa bih gledao da stim novceM zapalim u Canadu svaka bih mi pomoc dobro dosla kako da najbrze odem HVALA NA RAZUMEVANJU.
 
Moze pitanje za vas koji ste vec otisli...
Na koji nacin ste preneli ustedjevinu u Kanadu, i kakva je uopste procedura kada prvi put ulazis (onaj deo kada se predaju papiri u imigracionu sluzbu na aerodromu)?
Koliko znam oni ponekad traze i dokaz da imate zahtevanu sumu novca, ali nemam pojma sta i kako da uradim da bih preneo toliko para? (nekako ih ne bih nosio sa sobom u gotovini)
 
@Manoylo

Stajos ti je sve odgovorio. I mi imamo strica u Kanadi, ali ga nismo navodili jer je izvan Kvebeka. Koliko se secam u onim nekim uputstvima sam procitala da rodjak treba da je iz Kvebeka, ali ako tebi i ujaku nije problem, nece da skodi.

Negde sam citala da su ljudi nosili neke svoje radove(portfolio), otprilike kao da ides na intervju za posao. To mi se cini kao fina ideja, ako imas tako nesto. Ili neke posebne uspehe u skoli ili na fakultetu. Tako neke stvari. Naravno, zavisi od zanimanja.

Jezik je trenutno na odmoru, i tako ce biti dok nam ne skinu pare. Nesto su bas razduzili, ali dajem im jos fore zbog praznika i skijanja, na koje je garant pola becke administracije otislo :) Tako da jos uvek nismo odmakli ni taj 1%.

pozdrav :)
 
Cao Manoylo druze,
U svakom slucaju treba poneti obavezno sve ono sto ti je ambasada trazila da poneses sa sobom, a sve drugo je na tebi, ali zasto da ne, nesto sto moze pokazati da ces se bez teskoca integrisati i prilagoditi moze samo biti plus.

U tom smislu ako mozes da nabavis pismo od ujaka, nece smetati. A da li si njega prijavio kao rodjaka u Kanadi kada si se prijavljivao?

Za drugu stavku, mi smo tu, ako hoces poslacemo ti pisamce, mejl, sta god hoces. Verovatno ce im to biti simpaticno, ali nije to ono sto je najbitinije za njih.

Trecu stvar vec imas, to je dokaz da si platio zahtev za dobijanje sertifikata (Demande de Certificat de Sélection), dakle uplatnica iz banke kada si predavao zahtev.

Sto se ugovora (contrat) tice, mi konkretno uz njega nismo davali nikakve potvrde, ali ako vec imas ili mozes nabaviti potvrdu, zasto da ne, ne steti imati pri ruci. Sto kazu, od viska glava ne boli.

Eto, toliko, obavezno nosi sve sto su ti trazili i sva druga bitna dokumenta, a sve ostalo moze biti samo plus, ako zatraze.

Kako idu pripreme za razgovor, je l' prosla trema? :)

Pozdrav :bye:

Caos druze! Kakav si mi?

Sada sam gledao formulare za prijavu, nigde mi se ne spominje pitanje da li imam nekoga u Kanadi. Moze covek da mi posalje sve (izjava da bi mi pomogao ukoliko zatreba, adresa stanovanja, gde i sta radi...) ali ne znam da li ce to imati nekog efekta jer je on na drugoj strani kontinenta? :D

Dokaz o placanju za dobijanje srtifikata - placao sam kreditnom karticom i imam od njih potvrdu da su mi skinuli novac. To cu da im ponesem, nemam drugo sta.

Da li je obavezno da imam kod sebe kopiju popunjene aplikacije? Mislim, obavezno... Nisu mi trazili u pismu da mi to treba, ali ne znam da li se podrazumeva da bi i to trebalo da imam. Ja sam popunio JEDAN JEDINI PRIMERAK, KOJI SAM LEEEEPO SPAKOVAO U KOVERTU I ODNEO U AMBASADU! :D :D :D
Nisam se setio da kopiram... :D :D :D

Skinuo sam gomilu pitanja sa neta (mislim da ih ima oko 150), neka se i ponavljaju. Do sada sam presao oko 70ak. Idem svaki dan (i vikendom) na kurs francuskog, pisem odgovore na pitanja, slusam i Michel Thomas-a po ceo dan... Imam jos 30 dana da se spremim, mislim da cu biti OK. A i na aplikaciji sam napisao da sam Beginer Level 2, verujem da i ne ocekuju nesto preterano od mene, sigurno ce traziti da znam barem da se predstavim na francuskom, ali im spremam iznenadjenje... :D

Zanima me i kada me budu pitali da li znam francuski, da li je u redu da kazem ovo: Oui, je parle francais un peu. A mon avis, debutant. Est-ce que c'est possible de repondre en anglais si j'ai des difficultes???

Toliko,

Pozz,
-m
 
@Manoylo

Stajos ti je sve odgovorio. I mi imamo strica u Kanadi, ali ga nismo navodili jer je izvan Kvebeka. Koliko se secam u onim nekim uputstvima sam procitala da rodjak treba da je iz Kvebeka, ali ako tebi i ujaku nije problem, nece da skodi.

Negde sam citala da su ljudi nosili neke svoje radove(portfolio), otprilike kao da ides na intervju za posao. To mi se cini kao fina ideja, ako imas tako nesto. Ili neke posebne uspehe u skoli ili na fakultetu. Tako neke stvari. Naravno, zavisi od zanimanja.

Jezik je trenutno na odmoru, i tako ce biti dok nam ne skinu pare. Nesto su bas razduzili, ali dajem im jos fore zbog praznika i skijanja, na koje je garant pola becke administracije otislo :) Tako da jos uvek nismo odmakli ni taj 1%.

pozdrav :)

Caos! :)

Ca va? ;)

Hvala na odgovoru.
Ljudi su nosili svoje radove sa sobom? Stvarno? Hm...
Ja sam po struci graficki dizajner i veb programer. Mogu da odstampam par lepih radova, sve sto mi moze doneti + kod njih, moze! :)
Radio sam i jedan festival od "nacionalnog znacaja", u saradnji sa ministarstvom prosvete i RTS-om, ako bi poneo npr., neku izjavu direktora tog festivala da sam radio kao Project Manager sa obavezama tim i tim, da sam se pokazao u najboljem svetlu, njegov potpis i kontakt informacije na kraju, jel bi i to bilo OK?

Jezik na odmoru? :D
I meni je bio od novembra do pre 7 dana... Sada sam udario po tempu, da nadoknadim propusteno... :D

Nadam se da ce vam skinuti pare sto pre!!!!! ;)

Pozz,
-m
 
Moze pitanje za vas koji ste vec otisli...
Na koji nacin ste preneli ustedjevinu u Kanadu, i kakva je uopste procedura kada prvi put ulazis (onaj deo kada se predaju papiri u imigracionu sluzbu na aerodromu)?
Koliko znam oni ponekad traze i dokaz da imate zahtevanu sumu novca, ali nemam pojma sta i kako da uradim da bih preneo toliko para? (nekako ih ne bih nosio sa sobom u gotovini)

Pozdrav Markow,
Mi smo se prvo mislili da li da izvodimo neka prebacivanja sa racuna na racun. Na kraju smo se odlucili da sa sobom ponesemo kes. Kupili smo neku torbicu specijalno namenjenu toj svrsi, u koju turis novce, a torbicu svezes oko pasa, pa pod odecu. Tako da kad i kuntas u avionu, nema sta ko da cacka:-) Problem je jedino sto je moguce da ce te pri ulazu u avion pretresati, pa ces morati da je skines i provuces kroz skener. E tu je meni na primer bilo malo frka.

Rizicnije jeste, ali nam je tako bilo najjednostavnije. I posle kad smo ovde dosli, jedva smo cekali da pare strpamo u banku:-)

Koliko znam, iz Srbije mozes izneti koliko hoces, bez problema. A u Kanadu mozes isto tako uneti koliko hoces, s tim da obavezno moras prijaviti ako unosis vise od 10000. Ako to ne uradis, a nadju ti (imaju pravo da te pretresu), onda se izlazes gonjenju, jer se to smatra prekrsajem.

A mislim da dokaz da imas sumu na koju si se obavezao ne mora da bude nuzno kes koji ces pokazati na licu mesta pri ulasku, vec moze i potvrda da novac imas u banci ili kakav drugi dokaz.

Pozdrav :bye:
 
Caos druze! Kakav si mi?

Sada sam gledao formulare za prijavu, nigde mi se ne spominje pitanje da li imam nekoga u Kanadi. Moze covek da mi posalje sve (izjava da bi mi pomogao ukoliko zatreba, adresa stanovanja, gde i sta radi...) ali ne znam da li ce to imati nekog efekta jer je on na drugoj strani kontinenta? :D

Dokaz o placanju za dobijanje srtifikata - placao sam kreditnom karticom i imam od njih potvrdu da su mi skinuli novac. To cu da im ponesem, nemam drugo sta.

Da li je obavezno da imam kod sebe kopiju popunjene aplikacije? Mislim, obavezno... Nisu mi trazili u pismu da mi to treba, ali ne znam da li se podrazumeva da bi i to trebalo da imam. Ja sam popunio JEDAN JEDINI PRIMERAK, KOJI SAM LEEEEPO SPAKOVAO U KOVERTU I ODNEO U AMBASADU! :D :D :D
Nisam se setio da kopiram... :D :D :D

Skinuo sam gomilu pitanja sa neta (mislim da ih ima oko 150), neka se i ponavljaju. Do sada sam presao oko 70ak. Idem svaki dan (i vikendom) na kurs francuskog, pisem odgovore na pitanja, slusam i Michel Thomas-a po ceo dan... Imam jos 30 dana da se spremim, mislim da cu biti OK. A i na aplikaciji sam napisao da sam Beginer Level 2, verujem da i ne ocekuju nesto preterano od mene, sigurno ce traziti da znam barem da se predstavim na francuskom, ali im spremam iznenadjenje... :D

Zanima me i kada me budu pitali da li znam francuski, da li je u redu da kazem ovo: Oui, je parle francais un peu. A mon avis, debutant. Est-ce que c'est possible de repondre en anglais si j'ai des difficultes???

Toliko,

Pozz,
-m

Cao Manoylo,
Nemoj da brines za aplikaciju, oni su je sigurno sacuvali :-)
I za potvrdu za placanje si ok. Ponuda za pismo stoji ako hoces, mozemo da ti napisemo ovde, potpisemo, skeniram ti pa pustim mejlom a ti im ponesi.

Mislim da je beginner 2 sasvim realno i da te nece cediti previse, a sto se tice odgovora, nemoj da zvucis skromno. Nemoj un peu. Jednostavno: Oui, je parle français, i ako hoces dodaj, et je parle anglais aussi.

Na razgovoru engleski koristi u krajnjoj nuzdi, nateraj sebe da pricas koliko mozes na francuskom. Ali ne zaboravi opet da je pozitivna stvar to sto znas i engleski, jer se uprkos cinjenici da je provincija frakofona, znanje engleskog vrlo cesto trazi, ili kao velika prednost, ili kao obavezni kriterijum za dobijanje posla. Meni se desavalo da za neke poslove nisam prosao, jer su ocenili da mi znanje engleskog nije dovoljno da radim recimo na mestu gde je 80% klijenata anglofono...

Neko rece pametno da je to maltene kao intervju za posao. Sto vise budes imao poverenja u sebe, to ces ostaviti bolji utisak. Zato nemoj skromno, nego pokazi sta znas i koliko vredis, i koliko si motivisan da dodjes u Kvebek i da se integrises. Slao sam ti one sajtove o dizajnu, kad budes pricao o svom poslu, pomeni ponesto o dogadjanjima sa ovih prostora, pomeni da pratis i da se informises, to ce im biti dobar pokazatelj da si motivisan.

Kad ti bese taj razgovor? Ajde samo napred, i nemoj da brines, ubedjen sam da ces uspeti. :super:
 
Koliko znam, iz Srbije mozes izneti koliko hoces, bez problema. A u Kanadu mozes isto tako uneti koliko hoces, s tim da obavezno moras prijaviti ako unosis vise od 10000. Ako to ne uradis, a nadju ti (imaju pravo da te pretresu), onda se izlazes gonjenju, jer se to smatra prekrsajem.

i mi smo - kada se osecamo optimisticki - razmisljali o ovome... i nama se cini da je ovo dobra solucija jer ti tako banke zbog transfera itd nece pojesti deo para... ali odakle ti infomracija da se iz srbije moze izneti koliko hoces? ja mislim da je bas taj deo problem, a kanadjanima prijavis i to je ok (valjda).

uvek postoji brushalter varijanta - valjda pretersanje ne ide do gole koze...

o cime se mi bavimo...

pozdrav svima:)
 
Definitivno, banka je najbolje rešenje. Treba proveriti koje banke posluju ovde i tamo. Možda se ne zovu isto, ali su u nekoj "sestrinskoj" vezi. Jedino je nepoznanica koliko i da li uzimaju proviziju. Mada, kada sam preko Rajfajzen banke nešto petljao, nisu mi uzeli ni ič od provizije, a novci se šetali po evropi. Možda je i sa ostalim bankama tako (mislim da credi agrikol ima neke veze sa Kanadom).
 
Definitivno, banka je najbolje rešenje. Treba proveriti koje banke posluju ovde i tamo. Možda se ne zovu isto, ali su u nekoj "sestrinskoj" vezi. Jedino je nepoznanica koliko i da li uzimaju proviziju. Mada, kada sam preko Rajfajzen banke nešto petljao, nisu mi uzeli ni ič od provizije, a novci se šetali po evropi. Možda je i sa ostalim bankama tako (mislim da credi agrikol ima neke veze sa Kanadom).

mi nemamo iskustva sa slanjem novca iz srbije negde u inostranstvo, ali znam definitivno da dok smo bili napolju kada smo slali novac kuci banka je poprilicno drala kada je trebalo taj novac podici. to je bilo pre nekoliko godina, jedino ako se nije promenilo i jedino ako to pravilo ne vazi kada se novac podize u kanadi. ja licno mislim da kada su banke u pitanju nema nista za dz... ali provericemo... nego, daj da stignemo do ca first.

oduzi se ovo cekanje za lekarski... sigh...
 
Markow7, slanje preko banke je sigurno najcivilizovaniji nacin prebacivanja novca, ali ima nekoliko negativnih strana. Prvo, srpska banka ce ti uzeti procenat, zatim ce ti odredjeni procenat uzeti i kanadska banka. Zatim, izgubices odredjeni deo i na konverziju ukoliko posaljes novac u evrima jer banke uvek imaju los kurs. Na kraju, banke ovde mogu i do mesec dana da ti zamrznu novac koji je poslat iz inostranstva, pa neces za to vreme moci da ga podizes. Sve to pise na njihovim sajtovima, tako da, ako se odlucis za takav nacin slanja, moras da ides od jedne do druge i vidis koje uslove nude i sta ti najvise odgovara.

Inace, iz Srbije mozes da iznese koliko hoces novca (svejedno da li saljes preko banke ili iznosis u gotovini). To je, doduse, informacija od pre godinu dana, ali sigurno tacna jer smo zvali Upravu carina i oni su nam tako rekli. Ne znam da li se u poslednjih godinu dana nesto promenilo, ali najbolje je da proveris kod njih.

Kanadjanima mozes da pokazes i potvrdu iz banke, ne mora da bude gotovina, ali bitno je da prijavis svaku sumu iznad 10 000 dolara.

Pozdrav!
 
Pozdrav,

cerka ide u vrtic (pre-school) ceo dan. Moze i pola dana ali to nama ne odgovara bas. Obicno svi vrtici pocunju od 7 ujutro do 6 uvece. Nasa cerka obicno ostaje oko 8,30 ja je ostavim, a zena pokupi ili ja oko 5. Navikava se tako- tako, ali tu nema mnogo izbora niti emocija. Svi koji to mogu priustiti salju decu u obdaniste. Ovde je jos skuplje nego u Vankuveru (900-1000 dolara za 3+ godine, a za manju decu jos 200 dolara vise). Mozete potrazivati to nazad od drzave i daju do 650$ mesecno ako oba roditelja rade ili idu u skolu, ali pod uslovom da imaju mala primanja, sto su veca primanja manje se dotira. Takodje taj iznos se moze povratiti preko godisnje prijave poreza (jos uvek nismo dosli do toga). Kvalitet vrtica je saren, tu mogu pisati nadugacko i nasiroko, ali bitno je da su deca zajedno i da se socijalizuju. Definitivno bolje nego sedenje kod kuce, makar u nasem slucaju.
Iskreno ceo sistem je prilagodjen za porodicu gde jedan radi a drugi ne., narocito kad deca krenu u skolu i tad ostaju do 12 pa sve do 15 sati zavisno od uzrasta.. Ako oboje rade ili nemaju ko da im pokupi decu obicno mozete doplatiti vrtic da ih pokupe i da cekaju dok se ne vratite sa posla.
Druga opcija je da dovedete babe i dede da vam cuvaju decu (mogu ostati do 6 meseci) ali to zavisi od privatnih stvari.

Srecno!

tako sam nesto ocekivala, u sustini bice ludnica ako dobijemo papire, ha,ha... mada kada sam pricala sa daes daimar, ona mi je rekla da treba samo uci u sistem i da odgajanje djece nije neki luksuz, ali mozda je to i do provincije... u svakom slucaju hvala puno na odgovoru...
 
ne znam jeste li vidjeli ovo, vijesti ca cic/a.... o novim konsultacijama sa privredom, mislim d aje obecavajuce i da moze ponistiti neke od stvari koje mi stalno naglasavamo kao bezvezne, naravno ako se relaizuje..

Ja sam danas procitao istu vest na Cohenovom Newsletteru ali meni ne deluje obecavajuce, naprotiv hvata me panika. Najavljene izmene su verovatno dobre za kanadsku privredu, ali za mene sigurno nisu. Bodove za radno iskustvo mi smanjuju za 6 a dobijam 2 boda za godine starosti i potencijalno 4 boda za znanje engleskog. Ali nigde ne kazu za koji nivo znanja engleskog. Tako da nije sigurno da cu povratiti ono sto gubim na radnom iskustvu. U aprilu izlazim na IELTS pa se bojim da ce mi u medjuvremenu najavljene izmene dodatno otezati posao.
Pozdrav svim saborcima. Nema predaje! :)
 
Postovani saborci (na putu do svetlije buducnosti...),

Kao i sve vas na ovom forumu i mene i moju suprugu muci isti problem: Kako stici do Kanade? Posle ko zna koliko vremena provedenog u potrazi za informacijama, dosli smo do zakljucka da bi za nas najprihvatljiviji put do Kanade bio preko Provincijskog programa za Kvebek. http://forum.krstarica.com/images/smilies/think.gif

Posto sam iscitavajuci postove na ovom forumu shvatio da je trenutno http://forum.krstarica.com/images/smilies/icon_biggrin.gif manojlo_bg najblizi da u Kanadu i stigne preko ovog programa, molio bih ga da me kontaktira preko pp, imao bih par pitanja za njega....

Pozdrav i cujemo se ...
 
Evo i linka sa sajta CIC gde su predložene promene najbolje ilustrovane:

http://www.cic.gc.ca/english/department/consultations/fswp/part2.asp


Predložene su sledeće promene u poenima:

------------------Current System Maximum points:-------------Proposed System Maximum points:
Education (1) ----------------- 25 ------------------------------------------ 25
Language ---------------------- 24 ------------------------------------------ 28
Work Experience ----------- 21 ------------------------------------------ 15
Age (2) ------------------------- 10 ------------------------------------------- 12
Arranged Employment ---- 10 ------------------------------------------ 10
Adaptability ------------------- 10 ------------------------------------------ 10
Total: ----------------------------100 ---------------------------------------- 100

(1) Education: Proposed changes will reduce the number of years (from 12 to 10) of schooling required to earn full points for a post-secondary vocational, technical or trades credential. This change will give tradespersons an additional seven points on the grid.
(2) Age: Under the current points grid, maximum points are accorded up to age 49; with changes, maximum points would be accorded to age 35, with diminishing points accorded thereafter.

I dat primer dve osobe:

graph2.gif


http://www.cic.gc.ca/english/department/consultations/fswp/adjustements.asp


Ovo je sve još uvek predlog i ide na javnu debatu pre usvajanja. Svoje mišljenje o njemu možete i sami dati popunjavanjem ankete sa sajta CIC-a:

http://cic.sondages-surveys.ca/s/fswp-ptqf/?l=en
 
Interesantno kako su izabrali 2 imena, jedno Indijsko a drugo Jevrejsko. U stvari, primer nije daleko od istine. Fakticka je cinjenica da ovde emigranti sa visokim skolama voze taksije, a Jevreje obozavaju kao i u Americi. Zaboravili su doduse jos malo opcija, pa cu ja da im predlozim na sajtu.

Yao Chan - Self Employed - No job prospects in Canada. No English skills.

Yao Chan would be selected because he sold is studio condominium in Hong Kong for one million and bought 3 investment properties in Toronto hence keeping the real estate bubble and the economy alive.



Yuri Andropov - A self made Russian oil tzar, some connections to mafia. Excellent English skills.

Yuri and his family will be selected because his net worth exceeds 1.6 million.
 
Interesantno kako su izabrali 2 imena, jedno Indijsko a drugo Jevrejsko. U stvari, primer nije daleko od istine. Fakticka je cinjenica da ovde emigranti sa visokim skolama voze taksije, a Jevreje obozavaju kao i u Americi. Zaboravili su doduse jos malo opcija, pa cu ja da im predlozim na sajtu.

Yao Chan - Self Employed - No job prospects in Canada. No English skills.

Yao Chan would be selected because he sold is studio condominium in Hong Kong for one million and bought 3 investment properties in Toronto hence keeping the real estate bubble and the economy alive.



Yuri Andropov - A self made Russian oil tzar, some connections to mafia. Excellent English skills.

Yuri and his family will be selected because his net worth exceeds 1.6 million.



Ha ha.....pravo u centar, pozdravljam. Upravo tako. Koliko sam samo ovde video Kineza koji ni rec Engleskog ne znaju a drze firme, prodavnice, puna ih Spadina...para vrti gde burgija nece. Nazalost.
 

Back
Top