Kako bi reagovali, kad bi vas sin dobio na poklon lutku i kolica?

Hellen:
Извини, ти си се сама назвала Балканком, па сам у том контексту употребила.

Можда ниси прочитала тему од почетка, али деца кроз игру вежбају своје животне вештине, кроз игру са бебом-лутком они вежбају родитељство, кроз игру ''кувања'', ''маме и тате'', ''родитеља и деце''...они се вежбају за своје будуће улоге у породици.
А ти не желиш да се твој син вежба да буде добар отац и да прихвати бригу око детета као саставни део очинства, а од мужа очекујеш тако нешто....
То је мало контрадикторно....

Ja sam napisala, da sam Balkanka PO TOM PITANJU..... ;) Moze on, da se igra Kenom, da vezba, kako, da postane pravi otac.... :lol: Sorry, ali mnogi decaci se nisu igrali lutkicama, pa su ipak odlicni roditelji....mnoge devojcice su se igrale auticima a ipak su dobre majke....

Sa detetom moras, da radis, da ga ucis, non-stop....moji roditelji nisu ni imali igracke,pa su vise nego odlicni roditelji, ja sam se igrala auticima, jako me interesuje tehnika, informatika, tukla sam se ko decak, al opet sam bila devojcica.....i bicu dobra majka...

Psiholozi u nekim stvarima zesce preteruju....i traze opravdanje za neke jako jednostavne stvari..a deca puno puta iksoristavaju neke nase stavove i ponasanje do dece -deca to primete- , da bi i dalje mogli, da budu lenji...Igranje je jako bitno, dete nauci neke stvari, dobije neko samopozdanje, sam skonta kako i sta....ali je pre svega razonoda....

Kljucnu ulogu igra nase ponasanje prema detetu...i ucenje od malena - dok dete jos nije prohodalo-, sta valja a sta ne...igra je samo dodatak, ne kljucan faktor....za lepse bezbrizno detinstvo....ipak su to DECA...
 
Ja sam napisala, da sam Balkanka PO TOM PITANJU..... Moze on, da se igra Kenom, da vezba, kako, da postane pravi otac.... Sorry, ali mnogi decaci se nisu igrali lutkicama, pa su ipak odlicni roditelji....mnoge devojcice su se igrale auticima a ipak su dobre majke..

Ja ти кажем шта стручна литература каже о томе.
Једно је припадност полу, а друго васпитањем и културом наслеђене родне улоге!
Жао ми је што WWW није ту да каже нешто ближе.

Не знам ко је и где прописао да је беба женска играчка, а камион мушка? И које би лоше последице биле ако би се дечак поиграо бебом-лутком? Да ли се заиста плашите да ће постати педери? Који је разлог толиког отпора?

Игра има сврху припреме за живот! Ако гледате лавиће како се играју: они се кроз игру уче лову, ономе што је битно за њихов опстанак. У људском друштву давно је прошло време када су мушкарци само доносили ловину у пећину, а жене само бринуле о младунцима и ватри... Родне улоге су се приближиле. Ако желите да сина васпитате да буде заиста мушкарац, онда га немојте на силу терати да то буде. Пустите га да испољи и своју ''женску страну'', тек тада ће постати сигуран да га његове ''женске особине'' неће чинити мање мужевним!
Мушкарци којима је брањено да плачу 'јер ''само девојчице плачу'', којима је натурано само оружје као играчка, који су учени да морају да буду груби ''мужјаци'' и да потискују своју ''женску страну''....најчешће су несрећни као мушкарци, и пре ће такви прећи у своју супротност (хомосексуализам рецимо), него они којима је дозвољено да се слободно испољавају.

Да ли заиста мсилите да је понижење за дечака да се игра лутком? Шта је у ствари у позадини вашег отпора?
 
alya:
Pa drugo je kad se ponekad poigra sa lutkicama, otima kolica, lutke...itd.... A sasvim drugo je kad decak zameni loptu, autice za lutkicu....i stalno se igra sa njom.... :confused:
Е, сад изврћеш. Не причамо о томе. Причамо о томе шта и било када би добио на поклон једну бебу и колица!
 
Hellen:
Ja ти кажем шта стручна литература каже о томе.
Једно је припадност полу, а друго васпитањем и културом наслеђене родне улоге!
Жао ми је што WWW није ту да каже нешто ближе.

Gde pise, da je sve sto je u strucnoj literaturi, bas tako? Znas koliko -trash- literature ima? Pogotovu u psihologiji, gde svako namece svoju tezu itd...sto naravno nije lose, ali treba razabrati....

Не знам ко је и где прописао да је беба женска играчка, а камион мушка? И које би лоше последице биле ако би се дечак поиграо бебом-лутком? Да ли се заиста плашите да ће постати педери? Који је разлог толиког отпора?

Niko nije predpisao, da je beba zenska ili muska igracka....ne vidim sta bi bilo strasno, da se decak POIGRA lutkom....Zasto bi se plasila, da postane *****... :shock: :roll: Nema nikakvog otpora ako se poigra lutkom....

Игра има сврху припреме за живот! Ако гледате лавиће како се играју: они се кроз игру уче лову, ономе што је битно за њихов опстанак. У људском друштву давно је прошло време када су мушкарци само доносили ловину у пећину, а жене само бринуле о младунцима и ватри... Родне улоге су се приближиле.

Da rodne uloge su se PRIBLIZILE, ali osnova je ostala ISTA.....ta ista osnova je i dan danas problem u shvatanju zensko-muskih odnosa.....

Ако желите да сина васпитате да буде заиста мушкарац, онда га немојте на силу терати да то буде. Пустите га да испољи и своју ''женску страну'', тек тада ће постати сигуран да га његове ''женске особине'' неће чинити мање мужевним!
Мушкарци којима је брањено да плачу 'јер ''само девојчице плачу'', којима је натурано само оружје као играчка, који су учени да морају да буду груби ''мужјаци'' и да потискују своју ''женску страну''....најчешће су несрећни као мушкарци, и пре ће такви прећи у своју супротност (хомосексуализам рецимо), него они којима је дозвољено да се слободно испољавају.

Naravno, da dete ne trebas siliti, i terati na nesto....ti trebas, da iznudis opcije a on, da bira....zasto decaci, nebi smeli, da placu...? :roll: Sve je to ok, ali u granicama normale...Kakav ce, da bude muskarac, koji kao dete non-stop place kao devojcica...? Koji je strasno osetljiv? Ipak muskarac mora, da ima neku cvrstinu, da bude muskarac...da ne bude nesiguran, pokolebljiv....to se uci od malena...
I molim te kako ce pre, da predje u homoseksualce.. :roll: .to je nesto sto je genetski odredjeno...okolina i ostale stvari su samo povod za to opredeljenje..


Да ли заиста мсилите да је понижење за дечака да се игра лутком? Шта је у ствари у позадини вашег отпора?

I uopste nije ponizavajuce.....deci treba pustiti, da biraju i sami donesu odluke ...ali ne sve....mora, da bude red i dsciplina i neko teranje i primoravanje....
 
Hellen:
Е, сад изврћеш. Не причамо о томе. Причамо о томе шта и било када би добио на поклон једну бебу и колица!

Ti si prva -izvrnula- .....Napisala sam sta bi uradila, ako bi se to desilo.. a ti si zakljucila, da se ja bojim, da ce dete, da postane *****.... :roll: :lol:

Igrack ko igracka.....sta decaci rade sa lutkom? Bacaju je i udaraju lutkinom glavom o pod, zezaju se sa lutkom....cak je ispisu flomasterom, kao lutka ima tetovazu.....retki lutku oblac, spavaju sanjom i ljube je....
 
moonja:
a sto sinovima ne oblacite suknje..ako je rec smo o deci... ?? decacima bi nosenje klitova bilo i dobro za zdravlje...s druge strane....zasto su devojcice na maskenbalima uvek zvoncice, leptirici...sto same ne traze da budu kauboji, vojnici........ svako dete treba samo da izabere svoju igracku...... mene bas zanima da li su ovi roditelji ciji je sin dobio lutku i kolica pitali goste zasto bas takav poklon..........po mom skromnom misljenju to je poklon za koji mozes samo da pomislis, u najmanju ruku, da se neko grubo nasalio....


Hehhe.....slazem se sa napisanim, pogotovo sa onim sto je odebljano.....
 
А хоће ли ми неко већ једном објаснити зашто то схватате као ''грубу шалу'', шта је ружно или недолично у том поклону?


alya, шта ће дете радити са лутком, то је његова ствар, али рекох, дечаци се такође повремено радо играју кувања, маме и тате и деце, породичних односа...и свих тих ''немужевних'' игара...
Зашто би родитељ одређивао да ли ће детету бити нешто интересантно или не?

Ја рекох, моји сестрићи се и данас, као ''матори дзиндзови'' играју барбикама када дођу код нас...(а један већ има 14 година и девојку са којом се забавља)...
Не можеш рећи ''моје дете неће хтети да се игра лутком, и тачка!''
 
ovde se radi o decaku koji je na poklon za drugi rodjendan dobio lutku i kolica....sasvim druga stvar je da dete voli da se igra lutkama i kolicima........verujem da ce mu roditelji cesto prepricavati kada bude odrastao sta je dobio od tih tatinih i maminih prijatelja...zaista vrlo karakteristican poklon.... a da li je neuobicajen...pa mozete anketu neku...da li biste ili ste poklonili 2god detetetu takav poklon.........
ovo za 14.god decake....to je razumljivo...barbike su prototip devojaka sa svim razvijenim zenskim atributima.....
 
Hellen:
А хоће ли ми неко већ једном објаснити зашто то схватате као ''грубу шалу'', шта је ружно или недолично у том поклону?


'

Ajde leba ti zakuni se da bi ti bez blama svojim prijateljima isto ovo ucinila!?
Ipak ako se ne varam na ovom svetu postoji nesto sto se zove bonton,a doticni regulise odnose medju ljudima,a u njemu pise da poklon nikako ne treba da namece vasa ubedjenja i zivotne stavove vec bi trebalo da bude znak paznje i odraz vase licne kulture....
 
Hellen:
А хоће ли ми неко већ једном објаснити зашто то схватате као ''грубу шалу'', шта је ружно или недолично у том поклону?


alya, шта ће дете радити са лутком, то је његова ствар, али рекох, дечаци се такође повремено радо играју кувања, маме и тате и деце, породичних односа...и свих тих ''немужевних'' игара...
Зашто би родитељ одређивао да ли ће детету бити нешто интересантно или не?

Ја рекох, моји сестрићи се и данас, као ''матори дзиндзови'' играју барбикама када дођу код нас...(а један већ има 14 год
ина и девојку са којом се забавља)...
Не можеш рећи ''моје дете неће хтети да се игра лутком, и тачка!
''

Jel ti to zezas? Dali ti smatras, da je to ok? :shock: :roll: Moji rodjaci sa 7 godina, poceli su, da se deru, kako oni nisu devojcice, kad sam stela, da ima nalakiram jedan nokat....itd...sad sa 12, da im to kazem, oterali bi me u pm....oni sa mnom u drustvu pricaju o svemu i svacemu...politici, iskrenosti, globalizaciji, curama, seksu.....pricamo kao prijatelji...i ni u snu se ne igraju sa barbikama... :lol: :lol:

I mogu, da kazem, da se moje dete nece steti IGRATI sa lutkom...To mislim, da mu lutka nece zameniti loptu, autice i sl...Moze, da se POIGRA....Meni zaista ne deluje zdravo, da se decak igra lutkicama a ne igrama,stvarima za decake.... :roll:

Kao sto je MOONJa rekla, moze onda decak, da pozeli, da nosi suknju...sto da ne....JESmo ravnopravni, al ipak se zna musko je musko, zensko, zensko.....

I sorry ali meni ne deluje zdravo, da se decak od 14 igra barbikom, pa ti reci sta hoces..radila sam izvesno vreme sa -problematicnom- decom razlicitog uzrasta, a to zaista nisam videla...mozda je to kod vas zdravo, kod nas nije....

I slazem se sa MOONJOM....

I valjda kad kupujes poklon, gledas, da kupis nesto sto to dete voli...mislim....pff...
 
nactu:
Ajde leba ti zakuni se da bi ti bez blama svojim prijateljima isto ovo ucinila!?
Ipak ako se ne varam na ovom svetu postoji nesto sto se zove bonton,a doticni regulise odnose medju ljudima,a u njemu pise da poklon nikako ne treba da namece vasa ubedjenja i zivotne stavove vec bi trebalo da bude znak paznje i odraz vase licne kulture....

Ово није договор на питање!

Питање је било зашто је ножекања ок поклон за дечака, а беба није?
По ком то бонтону?
Ако детету купим нож, мач или пиштољ тиме му не намећем своја убеђења?
 
Jel ti to zezas? Dali ti smatras, da je to ok? Moji rodjaci sa 7 godina, poceli su, da se deru, kako oni nisu devojcice, kad sam stela, da ima nalakiram jedan nokat....itd...sad sa 12, da im to kazem, oterali bi me u pm....oni sa mnom u drustvu pricaju o svemu i svacemu...politici, iskrenosti, globalizaciji, curama, seksu.....pricamo kao prijatelji...i ni u snu se ne igraju sa barbikama...

I mogu, da kazem, da se moje dete nece steti IGRATI sa lutkom...To mislim, da mu lutka nece zameniti loptu, autice i sl...Moze, da se POIGRA....Meni zaista ne deluje zdravo, da se decak igra lutkicama a ne igrama,stvarima za decake....
Kao sto je MOONJa rekla, moze onda decak, da pozeli, da nosi suknju...sto da ne....JESmo ravnopravni, al ipak se zna musko je musko, zensko, zensko.....

I sorry ali meni ne deluje zdravo, da se decak od 14 igra barbikom, pa ti reci sta hoces..radila sam izvesno vreme sa -problematicnom- decom razlicitog uzrasta, a to zaista nisam videla...mozda je to kod vas zdravo, kod nas nije....

I slazem se sa MOONJOM....

I valjda kad kupujes poklon, gledas, da kupis nesto sto to dete voli...mislim....pff...

А можда би могла и тамо ''код вас'' да мало прочиташ психолошку литературу?

Ти кажеш, да ти ''не делује здраво''? Можеш ли ми објаснити зашто?
Сви нешто избегавате да кажете шта је саблажњиво у томе???
 
Mislim da je malo bezveze dici toliku frku oko jedne obicne llutke (koliko mi se cini neodredjenog pola) sa kolicima. Ipak ce se on jednog dana naci u poziciji kad ce setati i brinuti se o svojoj bebi, pa zasto to ne bi radio i sa dve godine. Ispade sad kao da su mu poklonili set za sminkanje sve sa roze haljinicom. :roll:
Btw. osobu koja je gay ne mogu u "normalu" da vrate ni svi kamioncini, macevi i nozevi ovog sveta.
 
Hellen:
Ово није договор на питање!

Питање је било зашто је ножекања ок поклон за дечака, а беба није?
По ком то бонтону?
Ако детету купим нож, мач или пиштољ тиме му не намећем своја убеђења?



Ja se ne secam da sam pomenula bilo kakvu nozekanju!!
ali ako treba nesto da poklonim mislim da je knjiga pravi izbor,a ne kolica i lutka!
Kolica bih ipak ostavila da mu kupe roditelji ako procene da je zainteresovan za ista.
Meni ovaj poklon lici na grubo mesanje u vaspitavanje tudjeg deteta,a to je nesto sto nijednom roditelju ne prija,verujem ni tebi .
 
Hellen:
Ово није договор на питање!

Питање је било зашто је ножекања ок поклон за дечака, а беба није?
По ком то бонтону?
Ако детету купим нож, мач или пиштољ тиме му не намећем своја убеђења?

sad ne razumem da li je stvarno neko rekao da je noz, mac ili pistolj poklon koji se daruje dvogodisnjem decaku? :roll: jedine igracke za decu su pistolji za decake i lutke za devojcice ? zar ne postoje druge igracke? ........ da je decak stariji i voli da se igra lutkama...ja bh razumeo..u tom slucaju bi poklon bio izabran prema interesovanju deteta.... ovde se radi o dvogodisnjem detetu...da voli da se igra lutkama ni njegovi roditelji ne bi tako burno reagovali......nikada nisam video decaka koji u parku gura kolica sa lutkom-bebom......

najbolja fora bi bila da su ti prijatelji usled nemastovitosti i nerazmiljanja, plitkih dzepova i tome slicno poklonili kolica i bebu decaku.....jer su imali kod kuce visak...to mi je sad palo na pamet....

postavljeno je ovde pitanje da li ste poklonili ili dobili na poklon nesto slicno za vasu decu...i to je odgovor na ovo prethodno pitanje...sta je tu tako cudno i neuobicajeno... ....nikakav sexizam od malih nogu nije u pitanju.....

inace, ja sam musko...ako nemate nista protiv....negujmo razlike ... :lol:
 
da voli da se igra lutkama ni njegovi roditelji ne bi tako burno reagovali.

А чији су родитељи бурно реаговали???
Колико видим овде је реч о хипотетичкој ситуацији...нико није причао о неком конкретном случају...

ali ako treba nesto da poklonim mislim da je knjiga pravi izbor,a ne kolica i lutka!

По тој логици неки родитељи би и на књигу могли да гледају као на грубо мешање у васпитање! Која је разлика? ТИ мислиш да је књига прикладна, али да ли тако мисли и родитељ?
У сваком случају, ако познајемо дете онда купујемо оно што оно воли, ако га не познајемо, онда купујемо оно што се нама допада, и што МИ мислимо да би волело...

Знам за родитеље који су желели да им дете буде пацифиста, па су му бранили да се игра ратним играчкама. Дете није смело да има у кући ни пушке, ни мачеве, ништа од тога... Једном су дошли гости који се нису распитали, и купили детету неки пиштољ, пластични, и родитељи се увредили и одмах склонили поклон од детета.

Хоћу да кажем: да ли ће неки уплашени татица страховати да ће му син постати превише ратоборан, или превише женскаст уз неку играчку, то је проблем затуцаног родитеља, и нема везе са бонтоном, интересовањима детета, нити психологијом!
 
Ајд, ја ћу још једном: дошли су нам кум и кума (који немају деце) и за рођендан (не сећам се којој девојчици, ал једна је имала 4 а друга 5 година) купили су комплет мачева, шлемова и штитова, викиншких! Дошли су смејући се, кума се извињавала, каже кум је бирао поклон и није могао да одоли, толико му се свидео, а нема ни једног дечака коме би то поклонио!

Наравно да се нисам наљутила што је девојчицама купио ''мушке'' играчке, нити сам се уплашила да ће постати мушкараче, лезбејке нити мушкобањасте, нити сам се уплашила шта ће рећи свет кад их види тако опремљене!

Те играчке су и дан данас омиљене. Не видим чиме су они то утицали на моје васпитање деце, чиме су угрозили мој родитељски ауторитет нити њихово правилно одрастање.
 
sorry ali meni ne deluje zdravo, da se decak od 14 igra barbikom, pa ti reci sta hoces..radila sam izvesno vreme sa -problematicnom- decom razlicitog uzrasta, a to zaista nisam videla...mozda je to kod vas zdravo, kod nas nije....

Треба ли да га водимо на лечење. Шта мислиш? Да ли је довољно проблематичан?
 

Back
Top