Kafana Кафана «Балкан»

12.jpg


Kao što je već poznato, Deretić je sa grupom autohtonista 2012. godine bio osnovao udruženje građana pod nazivom Slobodna Srbija. Ideja je bila da se osnuje politička stranka, ali nikada do današnjeg dana nisu uspjeli da sakupe dovoljno potpisa za registraciju partije.

Originalno je 2012. godine Slobodna Srbija pozvala na bojkot izbora. SS je pokušala 2014. godine da sakupi potpise da izađe na izbore, ali nije uspjela. Ovog puta im je to pošlo za rukom i Jovan Deretić je nosilac liste Група грађана ЗА ПРЕПОРОД СРБИЈЕ — ПРОФ: ДР СЛОБОДАН КОМАЗЕЦ


Čik nek Radić sakupi 10.000 potipsa. :hahaha:
 
Radić je profesor istorije na, svjetskom nivou a ne promašeni političar i promašeni istoričar kao neki.

I taj "svetski nivo" kad je u pitanju istorija je problematičan pa mi već zvuči kao metafora. Kao kad bi danas za nekog srpskog političara rekli da je političar na svetskom nivou. Dakle, tu je osnovna instanca tzv. međunarodna zajednica tj. međunarodna naučna zajednica, a obe su eufemizam za svetsku vladu u senci i reprezente njenih interesa. Sve u svemu, s naukom ta "svetska istorija" nema veze. Ona je ropkinja u službi interesa svetskih moćnika.
 
Konja za trku, očigledno, ne.

Nepotrebno je krajnje. Ne treba mu para, niti juri za nekom funkciom, niti ima ideoloških ideja; tako da ne spada u isti koš sa nekim drugim njegovim kolegama (recimo Radošem Ljušićem ili Nikolom Samardžićem).

I taj "svetski nivo" kad je u pitanju istorija je problematičan pa mi već zvuči kao metafora. Kao kad bi danas za nekog srpskog političara rekli da je političar na svetskom nivou. Dakle, tu je osnovna instanca tzv. međunarodna zajednica tj. međunarodna naučna zajednica, a obe su eufemizam za svetsku vladu u senci i reprezente njenih interesa. Sve u svemu, s naukom ta "svetska istorija" nema veze. Ona je ropkinja u službi interesa svetskih moćnika.

Mislim da si ti promašio poentu. Zašto bi se Vuk Jeremić priključivao nekoj stranci, tipa SNS-u ili SPS-u, ili čak formirao neku sasvim novu političku opciju (ili išao Tadiću ili Petroviću) koja bi se borila za cenzus, kada može da se kandiduje za genseka UN?
Jeremić je jedan političar svjetskog nivoa.

Međutim to je sve pomalo pogrešno, zato što se naučna zajednica vodi nešto drugacijim principima od politike; zapravo dosta strožim i preciznije definisanim (i ostavlja prostor za dosta manje manipulacije - zapravo, sve dolazi od upliva politike).
 
Poslednja izmena:
Не знам како је ни сада успео да скупи толико потписа, мада то би требало да важи и за ове остале.:)

Ne brini, ima u Srbji dovoljno onih koji se još uvek lože na "Srbi narod najstariji" i "Srbija do Tokija i Milvokija" teme. Ova grupa klovnova im sad dođe i kao "naučna" i kao politička potvrda onoga u šta veruju.
 
Ne brini, ima u Srbji dovoljno onih koji se još uvek lože na "Srbi narod najstariji" i "Srbija do Tokija i Milvokija" teme. Ova grupa klovnova im sad dođe i kao "naučna" i kao politička potvrda onoga u šta veruju.

I mene zanima kako su prikupili potpise, a gotovo sam siguran sam da to što ti pišeš nema veze sa motivacijom za većinu prikupljenihpotpisa.



Znam da ima u Srbiji ubeđenih komunista i jugovnjaka pa Dačićevo izvikivanje stihova "Mi stojimo postojano kano klisurine proklet bio izdajica svoje domovine" kod nekog deluje kao The Curse of the Jade Scorpion.

Ali ovi su mi enigma.
 
Ekonomskih, a sad bi bio red i ti da se ovako predstaviš.

Sumnjam da ćeš odgovor dobiti; Mrkalj se već duže vrijeme bavi takvim propitkivanjem i utvrđivanjem identiteta drugih (a kada ne dobije direktnije odgovore, pokušava da na nešto suptilniji način ubacivanjem bubica izazove nekakvu reakciju od sagovornika, kao što je pokušao sa mnom optužujući me da zbog sopstvene starosti nisam u mogućnosti da uvidim neke stvari), ali se samim sobom nikada ne bavi.
 
Na državnom Ekonomskom fakultetu. Od nedavno redovno posjećujem ovaj forum pa još ne znam najbolje kako funkcioniše te moram postaviti jedno pitanje. Da li je ovdje običaj da se ljudi ovako ispituju a oni koji pitaju nemaju nikakvu namjeru da odgovore na isto pitanje kada se njima ono postavi? Ja nemam čega da se stidim vezano za moje obrazovanje, gospodo Mrkalj i svarozic imate li vi kad nećete da napišete ono što mene pitate?
 
Ja nemam čega da se stidim vezano za moje obrazovanje, gospodo Mrkalj i svarozic imate li vi kad nećete da napišete ono što mene pitate?

Ima moj fakultet mnogo stvari kojih bi svako ko ga završi mogao i trebao da se stidi. Kao čoveku visokih moralnih standarda, meni te stvari smetaju. Na jednom segmentu problema u toj instituciji i ja sam svojevremeno radio i doprineo da se skine deo moralne ljage koja je prekrivala deo te institucije.

- - - - - - - - - -

Sumnjam da ćeš odgovor dobiti; Mrkalj se već duže vrijeme bavi takvim propitkivanjem i utvrđivanjem identiteta drugih (a kada ne dobije direktnije odgovore, pokušava da na nešto suptilniji način ubacivanjem bubica izazove nekakvu reakciju od sagovornika, kao što je pokušao sa mnom optužujući me da zbog sopstvene starosti nisam u mogućnosti da uvidim neke stvari), ali se samim sobom nikada ne bavi.

Ne interesuje mene tvoja vremešnost zbog tvog identiteta, nego zbog rigidnosti mišljenja. A da si istoričar to se vidi iz aviJona, kao što s istog mesta vidi da sam ja amater. Ono što ja vidim kao problem jesu velike količine znanja koje ti poseduješ - one ti daju izvestan kredibilitet u raspravama, ali samo na prvi pogled jer se veoma brzo vidi da je tvoje znanje nefunkcionalno i često kratkoročno. Dakle, tvoji su zaključci (pre)često pogrešni.

- - - - - - - - - -

Na državnom Ekonomskom fakultetu.
E dobro, samo još da nije u Kragujevcu. ;)
 
Šta sve čovek neće videti i pročitati na Internetu.



Mapa 1.jpg




Neko je “našao” mapu Srbije iz IX veka po kojoj je Srbija bila višestruko veća od Titove Jugoslavije. I domah poverovao u tu mapu i tu priču. Ajd što je poverovao, nego što je potpuno nepismeno opisao fotografiju. I ja očekivao neku veliku mapu, kad ono sličica za desktop za mobilni telefon. Tuga.

Evo mog komentara na uvodni post...

* * *

Ne piše se “Ninbergu”, već “Nirnbergu”; i ne piše se “dali” nego “da li”; i ne piše se “neznam” nego “ne znam”; i ne piše se “Jochan” nego “Johann”; i ne piše se “Sculz” nego “Schulz”... Prvo nauči da pišeš na srpskom, pa onda se bavi istorijom... Pošteno?

* * *



Mapa 2.jpg




Pametnom dovoljno.

Fasciniraju me ovi nepismeni ljudi koji ne znaju šta se događalo pre 100 ili 200 godina, ali veoma dobro znaju šta se događalo pre 1000 ili 2000 godina.

Da pojasnim priču.

U religiji (religijama), bilo kojoj religiji, nema nikakvih dokaza; još niko nije naišao na religiju koja nudi konkretan dokaz za to da se nešto dogodilo. Neke bajke koje su isprepletane oko Bude i Isusa, recimo, su samo bajke, ali vernici ih doživljavaju kao „čudo“. Tako, recimo, po budističkim spisima, gde god je Sidarta Gotama (Buda) hodao, iza njegovih stopala bi u otiscima (stopama) momentalno izrastao lotosov cvet (simbol prosvetljenja); dok je po Bibliji Isus, recimo, hodao po vodi. Razlika u tumačenju je u tome što budista ne spori „čuda“ koja je činio Isus, ali hrišćani spore „čuda“ koja je činio Buda, nazivajući ih glupostima. Mada, objektivno, i jesu gluposti, odnosno bajke. Tako, da, u stvari, bilo kakav dokaz o nečemu što se dogodilo pre 2500 godina, u vreme Bude, čvrst je koliko i bilo koji dokaz o nečemu što se dogodilo u vreme Isusa, pre oko 2000 godina. Dakle nema nikakvih čvrstih dokaza. Karađorđe i Napoleon su živeli pre oko 200 godina, a neke stvari u vezi njih se ni dan-danas pouzdano ne znaju. Recimo, istoričari se spore oko toga da li je Karađorđe podigao ustanak 1804. u Orašcu, u Marićevića Jaruzi, uz sam turski han gde su Turci jeli i odmarali se dok su im se odmarali konji (što je nelogično), ili kilometar i po dalje, na takozvanoj “zaravni kod tri bresta”, koja su posečena pedesetih godina prošlog veka. A ovde i širom sveta imamo vernike (ili lakoverne ljude) koji su sigurni 100% šta se događalo pre 2000 godina. Posebno je smešna priča da je za vreme raspeća potpuno pomračenje Sunca trajalo tri sata. Potpuno pomračenje Sunca traje oko tri minuta, ali posle 1000 ili 2000 godina u literaturi se lako poveća na tri sata... Smešno, kao crtani film. Kao priča da je svemir star 6 do 7 hiljada godina (što bi značilo da najveća razdaljina u svemiru ne sme biti veća od sedam hiljada svetlosnih godina), dok ti isti vernici barataju sa sazvežđima i galaksijama koje su daleko od nas na milione i milijarde svetlosnih godina. Ako su ti potrebni čvrsti dokazi onda se ne baviš religijom, već naukom. Kakav dokaz može pružiti hrišćanin da je svet star 6000 ili 7000 godina ako uvažava razdaljine u svemiru od nekoliko desetina milijardi svetlosnih godina? Ili tvrdnju da se bilo koji čovek u istoriji povampirio, pardon, da je uskrsnuo?

Smejurija.

Tako i ovo. Neko ko je nepismen i ne zna šta se događalo pre 50 ili 100 godina, ali zna kolika je bila Srbija, i kako je izgledala na mapi, u IX veku, jer je neko našao neku mapu u Nirnbergu, kako oni napisaše u “Ninbergu”, a mapa je u maloj rezoluciji. No comment.
 

Back
Top