Kada bi imale mogucnosti....

Da ne otvaram temu, voleo bih da cujem jos neka misljenja, narocito onih kojim neko drugi (a da to nije baka) cuva decu).

Nas svrca ima 19 meseci i bio je proletos dva meseca u privatnom vrticu, od toga je pola vremena bio po doktorima sto ce reci skup vrtic + doktori + izostajanje sa posla bas i nije neko resenje i povukli smo ga. Na konkursu za drzavni vrtic je odbijen i sad treba da se smisli sta za jesen. Posto smo probali sa privatnim vrticem i bilo je kako je bilo, a za decu do tri godine se kaze da socijalizacija i druzenje i nisu previse bitni kako stvari stoje odlucicemo se za zenu da ga cuva u nadi da ce pokupiti manje virusa tokom jeseni, zime i proleca... Sta me zanima?

1. Kako ste nasli tu osobu?
2. Da li je bolje mladja ili starija?
3. Da li je bolje da cuva kod svoje ili kod vase kuce?
4. Sta ta osoba radi, da li ona napravi obrok detetu ili je sve na roditeljima, a ona samo podgreva?
5. Ukoliko dete spava dva sata tokom dana sta ta osoba radi, gleda tv u vasem stanu ili?
6. Kako je (i koliko ako nije nekulturno) placate, dnevno ili mesecno?
7. Sta je jos bitno osim cene usluge i godina zivota pri izboru (pod uslovom da ne znam nikog ko ce mi dati dobru preporuku)?
 
Milose, steta je sto ste vaseg malisana izvadili uz vrtica.... ali, dobro neka mu malo ojaca imuni sistem, tj neka malo poraste.

Kod mnoge dece prosto se mora proci i na to navikavanje na nove bakterije (da se tako izrazim) - ako ne prodje kroz to sada proci ce u I osnovne (kao sto je prosao moj sada odrasli sin - to mi je bas tako rekla njegova pedijatrica), a ovaj mladji, jos gimnazijalac je, 3-cu godinu zivota proveo je bolujuci jer je tada keruo u vrtic.
Vrtici su ipak sigurniji nego pojedinacno cuvanje, bar na ovim nasim prostorima.

Ali, dobro, neka bude i neka zena koja ga cuva (moja prijateljica cija firma je propala cuva jednog momka od 2,5 godine vec vise od 1 godinu za 15.000 din, veoma se vezala za detence, a i on za nju... da je prava mama postala malo ljubomorna).

Moji odgovori na tvoja pitanja:
1- osoba se nadje preko prijatelja (svima pricate da trazite zenu za cuvanje maloga) - mog unuka ja nikada nisam cuvala (sem kada dodje na par nedelja, ali tamo gde su oni ima zena koje prosto rade taj posao: cuvaju decu na sat ili na 1/2 dana, nesto kao privatni vrtic, ali obicno imaju 4-5 dece - i moja deca su isto preko prijatelja tamo nasli porodicu koja im se dopala, pa i sada povremeno koriste njihove usluge iako mali sada ide u vrtic).

2- bolje je da je to zena koja je imala nekakvo iskustvo (bilo sa svojom decom, bilo da je vec cuvala neko dete, jer samo tako moze da zna kako je to tezak i odgovoran posao).

3. moga unuka su vodili u kucu te zene (i sada tako rade jer ta zena tako zeli), a moja prijateljica ide svaki dan (bas kao na pravi posao sto to i jeste) u kucu tih ljudi. Po meni, kod nas je bolje da vam dete cuva u vasoj kuci.

4. moja prijateljica pravi za dete sve sama: spremi papicu (ali roditelji to ranije kupe, a sada nekada nesto i spreme jer je vec velicak). Moj sin i snaja uvek nose svoju hranu jer im je mali alergican na sve i svasta od hrane.
Znaci, sto se hrane tice, vi kao roditelji odlucujete sta jesti, a dogovarate se kako i ko ce spremiti - tu treba fleksibilnost sa obe strane.

5. kada dete spava, moja prijateljica obicno sredjuje njegove bocice i ostali pribor za decu (pametno bi bilo da imate bebi-alarm tako da dete bude pod stalnom kontrolom). Ako ostane vremena, pa neka gleda TV, ali neka osluskuje bebi-alarm, jer nema opustanja pored tako malog deteta, mora se biti stalno na stand-by-ju.

6. moj sin placa 7eu/sat (mada je to niza cena jer su to njihovi prijatelji pa im uvek daju popust), ali je to u Evropi, a moja prijateljica prima platu od 15.000din/mesec (to je u Bgdu)

7. bitno je da vi, kao roditleji, pocenite dal` bi osoba odgovarala, bitno je da vam pri odabiru radi i vas racio, ali i vasa intuicija.
Takodje je pozeljno da zivi u delu grada gde zivite i vi (to ako ste u Bgdu)
Moja prijateljica je prvih mesec dana bila sa mamom toga bebana, pa je posteopeno mama polako ostajala sve manje i manje... moja prijateljica ima 48 godina, udata je i pored muza ima i cerku koja studira.

Mislim da je tesko naci osobu od poverenja, ali kada se nadje, treba je cuvati i imati prijateljski odnos.

Meni je ipak vrtic sigurniji... bar za kasnije jer se dete treba da socijalizuje - to je veoma vazno!.

Svako dobro vam zelim, kao i puno srece u nalazenju nacina da vam neko dete cuva (dobro znam kako je bilo nasoj deci kada su to trazili tamo daleko u belom svetu).
:)
 
E, nemam loše namere, i znaj da sam uzela u obzir sve strane, ali ne mogu da ne prokomentarišem da je satnica moje majke oko 70 dinara... :roll:
Znam da je odgovornost velika, ali se ne može zanemariti fleksibilnost i sloboda takvog posla, ja bih volela kada bismo svi bili lepo plaćeni, ali - kako da osoba plati bejbisiterku 200 dinara, kada sama zaradi 70 za isto vreme :shock:
Pa, ***.....
Da izvineš, ali meni se to ne čini kao malo.....
kako nije malo?
70 dinara po satu je trenutno zagarantovani minimalac...
a i kad si ti to pisala nije bilo daleko od minimalne zarade.
poreze i doprinose ti niko ne plati...
cuvanje dece od strane bebisiterke ne bi trebalo da je najjeftinija varijanta.
i nije to uglavnom tako fleksibilno. ides na posao, kao i svaki drugi, svakodnevno.
 
Jedna porodica nudi mi 300e mesecno bez prijave, za cuvanje dvoje maloletne dece od 2,5 i 6,5 godina, plus pomoc u odrzavanju dvospratne kuce, kuvanje, ostajanje na spavanju kad je otac na sluzbenom putu....
U pocetku mi se ovo ucinilo kao primamljiva ponuda jer volim decu a ne bojim se nikakvih poslova. Medjutim, posto sada radim za platu od 16000 din i prijavljena sam, a posao mi nije uopste tezak i na pola sata je od moje kuce, za razliku od ovog koji bi bio na sat vremena, i odlucila sam da ne prihvatim.
Sta bi ste vi uradili ?

Malo je! moja sestra radi samo sa 1 detetom od 5 god. za 500e,za strance. Tu pomoc u kuci moraju jasno definisati,inace ces raditi sve i svasta.:!:
 
Imali smo zenu koja je cuvala decu i pomagala nam u kuci kad se ovaj najmladji rodio, ali to je bilo napolju i nisam imala mnogo izbora. Porodiljsko je bilo samo 3 meseca.:confused:

Inace, nju mi je dovela komsinica, tako da je bila kao, neka preporuka, mada u to vreme nisam previse ni razmisljala o tome, jednostavno bilo je ili da neko cuva bebca, ili da ostavim posao...

Na kraju smo se toliko zbilizili da nam je, ali stvarno, bila kao clan porodice. :cmok:

Medjutim, kad pomislim da ovde uzmem zenu da mi cuva decu,,,:thumbdown:

Valjda zato so dobro poznajem nas mentalitet:rotf:
 
1. Kako ste nasli tu osobu?
2. Da li je bolje mladja ili starija?
3. Da li je bolje da cuva kod svoje ili kod vase kuce?
4. Sta ta osoba radi, da li ona napravi obrok detetu ili je sve na roditeljima, a ona samo podgreva?
5. Ukoliko dete spava dva sata tokom dana sta ta osoba radi, gleda tv u vasem stanu ili?
6. Kako je (i koliko ako nije nekulturno) placate, dnevno ili mesecno?
7. Sta je jos bitno osim cene usluge i godina zivota pri izboru (pod uslovom da ne znam nikog ko ce mi dati dobru preporuku)?
1. preporuka.
mada znam porodicu koja je zenu nasla preko oglasa, i jako su zadovoljni.

2. oko 50tak godina je po meni idealno.
deca su joj vec velika, znaci nema obaveza prema njima, a ima dovoljno iskustva.

3. naravno da ih cuva kod nase kuce, pa zamisli sneg, led, kosavu, a ti budis klinca da bi ga odveo kod nje kuci.
ovako on lepo spava, i moze da se naspava koliko hoce, a ona naravno dolazi onda kada ti i supruga krecete na posao.

4. nama ova zena i kuva (za sve) i pegla.
a opet je bolje da makar samo za dete spremi klopu, da on ima uvek sveze da jede.

5. spremi rucak ako treba, opegla nesto ako ima, ili gleda TV, cita... sto da ne.

6. 200 evra. ali placamo je i kad ne radi (to mu dodje oko 3 meseca godisnje-skoro celo leto, nova godina, praznici, zimski raspust...mada cujem da malo ljudi tako placa, ali mi je nekako glupo da joj brojim svaki sat. a ona je kod nas jedne nedelje 3 i po sata, a druge nedelje 6-7 sati.
ako zatreba, ostane i duze.

7. uf, najbolje je da je uzmes na probni rad, dve nedelje ili mesec dana, pa da vidis. i po meni je bitno da blizu stanuje, da ne bi kasnila zbog prevoza.
 

Back
Top