Gde bi drugde živeli?

Ne verujem da bi išta pratio. Bilo bi ti drago kad čuješ neku pesmu na srpskom, i to je sve.
Život u inostranstvu nije takav uglavnom da naši ljudi imaju vremena, prostora i želje da se bave političarima sa srpske scene. Radi se, gleda se da se dobro i kvalitetno odmori, povremeno izađe... i opet se radi.
Ma, i Krstarica bi se proredila, sigurna sam.
Pa i nije bas tako, u vezi zivota naseg coveka u inostranstvu. Kad imas neka zesce ispunjena zivotna desavanja, tipa rodjenja-odrastanja dece, skolovanja-jurenja posla tacno je da nemas toliko slobodnog vremena da bi ga bacio na politicare u Srbiji, no to vreme coveku i u iseljenju prodje, ustali se u rutine, posao, porodica, deca odrastu i imas dovoljno vremena da pratis politicku scenu u Srbiji. Ako te interesuje. No ja recimo nisam gledao politicke emisije, dnevnike, pratio jutarnja gostovanja, utiske nedelje ni dok sam ziveo u Srbiji, letimicno sam preletao naslove na online portalima medijskih kuca, papirne novine ( tad u 2008 su se jos citale u takvom obliku) sam vrteo od nazad, od sportskih strana. Jednostavno politika i njeno prisustvo na TV ekranu sam ogranicio na maksimum. Danas o poltici u Srbiji vise saznam na forumu nego na portalima novina iz Srbije.

Jednostavno, i u Srbiji mozes da se iskljucis od Vucica, Dzilasa, Marica, Jeremicke, Beckovicke ako to zelis, ne moras da ih pustis u svoje slobodno vreme.

A par nasih ljudi koje znam ovde u iseljenju su recimo i dalje totalno nalozeni na politicki metez u Srbiji iako godinama tu ne zive. Pa se nasi susreti uglavnom zavrsavaju sa njihovim pljuvanjem " kako mizes ds zivis a da te ne interesuje", "mogu, zivim ovde a ne tamo". Jednostavno, ti ljudi su svoje nezadovoljstvo i ogorcenje poneli sa sobom u putnoj torbi na taj daleki put i nikad ga se nisu otarasili. Njima ista k.i.t.a ziveli u Seattle-u ili u Obrenovcu, vise po 5 sati dnevno na srpskoj televiziji - gledaju politicke obracune i "analiticare" , citaju srpske medijske portale, navijaju i nerviraju se na srpskim izborima. Zalim ih.
 
Ok. Srećan povratak i dobrodošao nazad
Dobro.Samo koji delovi grada su dobri, jeftini? Šta znači centar i van centra? Jel moze da se živi u Downtownu?
Downtown je jako skup, treba ti $4-5000 za dvosoban stan (dvije spavaće sobe). To je cijela neto plata. Oko East Hastings je katastrofa od narkomana. Pogledaj na YouTube videa, strava i užas. I svakim danom sve gore. Ostalo zavisi…Gradski prevoz (Skytrain) je dosta dobar. Meni treba 20 minuta do downtown a sa autom, zavisno od doba dana, od 35-45 min. Dnevni parking je oko $30.
Generalno, moje mišljenje je da je ovdje svakim dan losije. Dosta ljudi, me samo naših, napušta Vankuver.
 
Negde , gde je toplo. Blizu mora. Gde su ljudi nasmejani, iskreni, dobrodušni. Tamo gde se cene prave vrednosti. Gde možeš biti TI bez osuđivanja. Gde možeš živeti od svog rada. Gde možeš pitati prolaznika da li smeš da zagrliš njegovog psa, a da ne pomisle da ti treba psihijatar. Gde možeš skakutati po ulici, vijati se, jer ti je tako došlo (bez obzira što si 40+). Gde možeš pružiti ruku čoveku, bez straha da će te "ujesti".
Nije bitno ime države, mesta, već osećaj pripadanja. ;)
 
Downtown je jako skup, treba ti $4-5000 za dvosoban stan (dvije spavaće sobe). To je cijela neto plata. Oko East Hastings je katastrofa od narkomana. Pogledaj na YouTube videa, strava i užas. I svakim danom sve gore. Ostalo zavisi…Gradski prevoz (Skytrain) je dosta dobar. Meni treba 20 minuta do downtown a sa autom, zavisno od doba dana, od 35-45 min. Dnevni parking je oko $30.
Generalno, moje mišljenje je da je ovdje svakim dan losije. Dosta ljudi, me samo naših, napušta Vankuver.
Ok. Hvala na informaciji. 🙂🍻

New York Yankees I Give Up GIF by MLB
 
Pa Englezi nemaju vise zdravstveno u zemljama EU a bogami imaju i porilicno nizi standard nego Kanadjani ( puna Kanada Engleza i Skota koji su se tamo preselili pre 15-25-30 godina ali, zanimljivo, nisu uzimali kanadsko drzavljanstvo no su samo permanent residenti). Stos je ako se naseljavas u penzionerskim godinama u takvu neku zemlju gde nemas zdravstveno i sve one dodatke koje ti drzava isplacuje ali samo za zivot na njenoj teritoriji mozes da se slikas od ciste penzije, a koliko znam UK recimo ne isplacuje te suplamente svojim penzionerima ako zive u Portugaliji, Spaniji i drugim drzavama EU. Znam da Nemacka ne isplacuje sve dodatke Srbima koji su se penzionisali u Nemackoj ako zive u Srbiji, isplacuje im samo zaradjenu penziju, recimo zbog poredjenja. Nemam pojma da li recimo nemacka drzava isplacuje razne dodatke svojim penzionerima koji imaju mesto prebivalista u Portugaliji.
Englezi su najcesce prodavali svoje nekretnine i onda kupovali ili iznajmljival u Portugaliji gde je bilo znatno jeftinije, kazem bilo, od uvodjenja eura i tamo su skocile cene svega. Dodatci za penzije se ni kod njih ne isplacuju ako zivis izvan zemlje. Za ostalo se slazem, posla u tim nedodjijama nema ni za lokalce osim u hotelskoj industriji, a to su najcesce niskoplaceni i sezonski poslovi.
 
Englezi su najcesce prodavali svoje nekretnine i onda kupovali ili iznajmljival u Portugaliji gde je bilo znatno jeftinije, kazem bilo, od uvodjenja eura i tamo su skocile cene svega. Dodatci za penzije se ni kod njih ne isplacuju ako zivis izvan zemlje. Za ostalo se slazem, posla u tim nedodjijama nema ni za lokalce osim u hotelskoj industriji, a to su najcesce niskoplaceni i sezonski poslovi.
Pre sad vec 10-11 godina sam dolazio u Srbiju preko leta pa hajde zajedno sa bratom i njegovom porodicom na Halkidiki, sad gledam na mapama, mesto se zove Nikiti. Lepo mesto, pogotovo staro selo gore u brdu. Setamo jedan dan gore po tom starom selu, vecina kuca obnovljena, lepo sredjena a ispred jedne sa velikim drvetom ispred neka starija zena nesto sredejuje oko saksija sa cvecem. Posle pozdrava pocne ona da prica sa nama na engleskom, ispostavi se da je Svedjanka, penzionerka koja zivi pola godine u Grckoj, pola u Svedskoj, na kraju nas pozove u dvoriste da odmorimo i da se ispricamo. Kupila kucu u Nikitiju u koji nikad ranije nije dolazila, sredila je cakum-pakum, zivi sama, ima EU zdravstveno, svidja joj se klima, hrana... no vidi se da je usamljena, stoo i priznaje, sredina je mala, malo Grka u kraju govori engleski (svedski verovatno niko), njen grcki je na nivou da moze da zatrazi u prodavnici nesto ali ne da prica o zivotu, kaze da ide na 2-3 meseca u Svedsku, tamo ostaje neko vreme pa se vraca u Nikiti. Totalno nas iznenadila zena, mislili smo da su Svedjani hladni (sta su ti predubedjenja). Posetili smo je jos jednom dok se nismo vracali za Srbiju.

Poucem tim iskustvom, znajuci kako su moji roditelji i drugi stariji ljudi iz Srbije (pa i drugih sredina u kojoj sam ziveo) ziveli u starijim godinama mislim da je ekstreman problem kada zivis u nekoj sredini gde te ne razumeju/ne razumes domace ljude, gde "lovis" nekoga da bi se ispricao a u starijim godinama ti treba neko za pricu da bi vezbao mozak. OK, postoji interMet, chatovi, drustvene mreze ali to nije realan zivot, pogotovo za starije ljude. Opet odlazak kod lekara u Nikitiju nije isto kao kod lekara u Malmeu... i to su recimo stvari koje su me odbile od razmisljanja o penzionerskim danima na Halkidikiju ili u Portugaliji iako smo se cak i "pripremali" za takvu kombinaciju, supruga je preko majke izjurila drzavljanstvo EU drzave prve sa zapada do Srbije a ja ga jos cekam kao njen suprug. Mada u sustini nismo otpisali tu mogucnost do kraja - ko zna, mozda Srbija zbog nacionalista/rusofila postane izolovana zemlja na Balkanu.
 
Na Marsu.😁
E, da. Od ljudi možda možeš i pobeći, ali od sebe ne možeš. Neka to prvo imaju na umu svi, koji planiraju da se negde sele.
P.S. Gde god bili ili otišli, najvažnije je bliže okruženje. Dok se sam život manje-više, svuda svodi na isto.
Možda Portugalija, neko daleko osamljeno Grčko ostrvo ili neko selo u Provansi (Francuska). Civilizacija,...dakle'm otpada!😁
 

Back
Top