Kad ljubav predje u naviku

Tacno je da zene pre posegnu za begom i razvodom. Samo ne znam kako osoba koja nije kadra da svoju vezu stavi na put ozdravljenja, moze sebi da priusti ulazak u sledecu vezu koja ce doziveti istu sudbinu kao prethodna. Ili da ostane zrela kao roditelj koji treba da malom stvorenju pruzi bezuslovnu ljubav, a ne ume da apsorbuje partnersku koja je preduslov za dolazak do roditeljske ljubavi. Znaci da to nije resenje.

Živ sam primer osobe koja je otišla iz dve loše veze (braka zapravo) pa se našla konačno u zadovoljavajućoj. Po mom mišljenju, tek onda kada si sam srećan možeš da ostvariš kvalitetan, dobar, pre svega zdrav odnos sa decom. Deca nisu zombiji koji ne vide šta se dešava, koji ne osećaju da su im roditelji nesrećni i nezadovoljni.
Veza može da se "stavi na put ozdravljenja" onda kad problemi, frustracije i nezadovoljstvo još nisu uzeli previše maha. Kada i dalje postoji ljubav. Ova žena kaže da je ljubav prešla u naviku, i otprilike, više ne može da podnese prigovaranje svog partnera koji je to činio tako i toliko da je u njoj izazivao sve veći i veći otpor, sve dok nije ubio svaku njenu emociju prema njemu. Znači ona je svoju golgotu već prošla, ostaje samo da se to preseče, nema povratka, nema oporavka. Tako se meni čini iz njene priče. Daj bože da grešim. Ako ne grešim, deci će svakako biti bolje sa odvojenim, ali zadovoljnim roditeljima nego sa roditeljima koji su zajedno samo radi njih, a jasno se ne podnose. I deca osećaju krivicu, itekako.
 
Ne znam samo čemu ovi cinični komentari, ako nemate šta pametno da kažete ili savetujete molim zaobidjite temu.

Oni koji se stvarno interesuju da pomognu hvala vam na tome.

Zaposlena sam majka, koja NE GLEDA Sanju Marinkovic, turske, indijske, kojekakve zatupljujuće stvari. Radim, brinem o deci, stanu i svim svakodnevnim obavezama koje se nameću. Kolotečina i monotonija se jesu uvukle u ovaj moj život i to ubija u pojam i stvara dodatno nezadovoljstvo i neraspoloženje. Negde u svemu tome sam valjda zaželela neku promenu. Dodatno na sve to kritikovanje od strane muža, koje traje već neko duže vreme što zbog gluposti, što zbog bitnih stvari, kako ništa što uradim nije kako treba, dodatno, u meni stvara neku odbojnost i revolt. Svašta se nešto nakupljalo i eto, došlo je do toga da postanem ravna linija, ravnodušna prema njemu i svemu što uradi. Nije mi bitno da li je tu ili ne, da li će me poljubiti, zagrliti, sve jedno. Ni on se nije dovoljno trudio da malo oživi ovaj brak. Mislio je da je dovoljno to što mnogo više radi od mene a samim tim i više zaradjuje da je to dovoljno. Za decu je najbolji tata na svetu ali ulogu muza je malo zapostavio.
Mozda si postala depresivna, pa u pokusaju da pronadjes racionalno objasnjenje pretpostavljas da je problem brak?

Nemam pojma, samo nagadjam...
 
Toga se i ja bojim. Suprug i ja smo imali razgovor o svemu tome, radimo na poboljsanju odnosa. On se trudi da na neki brzinski način sve vrati u normalu a ja i dalje stojim u mestu, ne može se to rešiti preko noći. S obzirom da je razgovor bio jako težak i mučan za oboje, sa mnogo suza, teških emocija, bojim se, čak i ako sve privremeno bude bolje, da ćemo isti razgovor voditi ispočetka. Nije mi lako da prelomim jer vidim koliko me voli i koliko mu je sve teško palo, a tu su još i deca koja ga takodje obozavaju. Nije zasluzio ništa od toga ali postalo je teško da ignorišem ono što (ne)osećam.
on zeli, ti ne zelis...
ovo kako je napisano deluje (mozda gresim) kao da je on sad na nekom ispitu i treba da se potrudi, da se promeni, da ovo, da ono...

Znam slucaj iz bliskog okruzenja gde je bilo slicno, ona je pakovala kofere, hoce pa nece da ode, razlozi kao tvoji, a onda se on ohladio, razveli se posle dugog bracnog staza i ona sad ne moze da se sabere od cuda sta je snaslo vec nekoliko godina, jer se podrazumevalo da je njemu stalo, a ona je malo zadovoljna, pa onda nije, pa da li da ga ostavi ili ne i tako...
Opis braka otprilike kao tvoj. I dalje su u korektnim odnosima (proslo je oko tri godine od razvoda), samo sto je on potpuno za nju nezainteresovan kao za zenu iako nije ni u novoj vezi ni u novom braku kao ni ona.

Mozda ce ti biti lakse da definises sta osecas ako pokusas da zamislis situaciju u kojoj on tebi npr sutra saopstava da si u pravu, da niste jedno za drugo i da je odlucio da te ostavi Da li bi te obradovalo da dodje i kaze ti da odlazi jer te vise ne voli?
 
Poslednja izmena:
Kolotečina i monotonija se jesu uvukle u ovaj moj život i to ubija u pojam i stvara dodatno nezadovoljstvo i neraspoloženje. Negde u svemu tome sam valjda zaželela neku promenu. Dodatno na sve to kritikovanje od strane muža, koje traje već neko duže vreme što zbog gluposti, što zbog bitnih stvari, kako ništa što uradim nije kako treba, dodatno, u meni stvara neku odbojnost i revolt. Svašta se nešto nakupljalo i eto, došlo je do toga da postanem ravna linija, ravnodušna prema njemu i svemu što uradi. Nije mi bitno da li je tu ili ne, da li će me poljubiti, zagrliti, sve jedno. Ni on se nije dovoljno trudio da malo oživi ovaj brak. Mislio je da je dovoljno to što mnogo više radi od mene a samim tim i više zaradjuje da je to dovoljno. Za decu je najbolji tata na svetu ali ulogu muza je malo zapostavio.
a koja je njegova uloga i šta očekuješ od muža?Pročitaj ovaj tekst.

ČOVEK TVOG ŽIVOTA UOPŠTE NE POSTOJI:

Većina ljudi uopšte ne razlikuje zaljubljenost od ljubavi. Oni koji uviđaju razliku, smatraju da je zaljubljenost prva faza ljubavi, njen početak. Jaku zaljubljenost oni smatraju znakom jake ljubavi i pokazateljem da će veza biti dobra i uspešna. Jaka zaljubljenost navodi ljude na pomisao da su našli osobu svog života, svoju srodnu dušu, pa čak i svoju sudbinsku ljubav…

Profesom Milivojević otkriva zašto ništa od ovog nije istina. U zabludi su i jedni i drugi: Oni u ljubavi vide “put za sreću do kraja života”. Oni idealizuju ljubav, a samo onaj ko to radi može da poveruje da je našao idealnu osobu za sebe – kaže psiholog za BG Online.

Zaljubljenost pogađa samo nezrele osobe

Ovaj model nastao je tek pre 200 godina kao deo popularne kulture, romantičnih filmova, kasnije Holivuda, a vremenom je dospeo i u narod. Vođeni ovom nametnutom predrasudom i romantiziranom slikom života, ljudi očekuju da će pronaći nekoga sa kojim će im biti fenomenalno i divno do kraja života. Kada se ispostavi da partner odudara od ovog ideala, ljudi postaju nesrećni, razočarani, rasturaju vezu, nastavljaju potragu za tom savršenom osobom sa kojom će jednostavno “kliknuti”.

Oni preuzimaju potpuno nerealni scenario iz romana, serija, filmova i popularnog mišljenja i zahvaljujući tome neminovno klize u razočarenje. To je neizbežna sudbina idealizacije života, ljudi i njihovih međusobnih odnosa.

Zbog toga zaljubljenost nije prva faza ljubavi, već prva faza razočarenja! – kaže Zoran Milivojević.

Kada ljudi dostignu stanje emocionalne zrelosti, oni izgube sposobnost zaljubljivanja – tvrdi psiholog. Tako je govorio čak i slavni Jung. Kad ljudi emocionalno odrastu, oni stiču analitičan pristup sebi i drugima i nemaju potrebu nikog da idealizuju, pa samim tim gube sposobnost zaljubljivanja.

Nametnuta potreba da budemo zaljubljeni i da tražimo tu neku pravu, večnu ljubav dovodi do toga da ljudi postaju veoma nesrećni.

Nesrećni smo jer celog života jurimo za fiktivnim kategorijama, za nečim što postoji “samo na filmu”.

Pa šta nam onda preostaje?…

Zaljubljenost i ljubav su dve suštinski različite stvari. Samim tim one ne mogu prelaziti jedna u drugu. Zaljubljenost ne prelazi u ljubav – kao što se popularno misli. Ljubav je nešto sasvim drugo.

Zaljubljenost je “privremeno ludilo”, ekstaza, posesivna je, opsednuta, sebična… Ljubav je sve suprotno od toga – ona je duboki mir i toplina, ona je sloboda i razumevanje. Ljubav i zaljubljenost nemaju ništa zajedničko, jer uopšte i nisu deo iste priče. Moguće je biti zaljubljen do ušiju u osobu koju ne volite istinski, koju i ne poznajete dovoljno. To je u stvari i glavno – zaljubljeni smo u nekoga sve dok ga dobro ne upoznamo. Kad shvatimo da je samo čovek, razočaramo se i optužujemo tu osobu za svoje razočarenje. Bez idealizacije nema zaljubljenosti, a svaka idealizacija je zabluda.

Naravno da nećemo da se vraćamo unazad i opet da počnemo da sklapamo ugovorene brakove i prepuštamo izbor partnera familiji. Ono što zaista možemo da učinimo je da partnere prestanemo da biramo po količini zaljubljenosti i da počnemo da konsultujemo razum.

To ne znači da treba da budemo proračunati, već samo da izbore činimo zrelo. Ljubav uopšte nije dovoljna za vezu i nije nikakav garant da će veza uspeti, a kamo li da će vam u njoj celog života biti lepo.

Za ozbiljnu vezu je potrebno naći nekoga ko ima sličnu predstavu o životu i tome kako veza treba da izgleda, negoga sa kim se slažete po pitanju najvažnijih životnih stavova i vrednosti, negoga ko je na sličnom intelektualnom nivou i vode ga slična interesovanja… Naravno da bez ljubavi ništa od toga ne vredi, ali ljubav sama po sebi neće učiniti da vam veza i život u njoj bude dobar

Bračna savetovališta su prepuna parova koji se vole, imaju solidan seksualni život, ali jednostavno ne funkcionišu dobro zajedno, nisu srećni u vezi jer imaju potpuno suprotna očekivanja i viđenja veze.

Nerealna očekivanja potpirena literaturom i Holivudom navela su naše roditelje na sklapanje nestabilnih brakova. Deca koja su iz takvih nestabilnih porodica izašla najčešće veruju da je majka žrtva, a otac (koji ode sa mlađom) loš, neozbiljan… Ti mladi ljudi, poučeni lošim iskustvom roditelja, žive narcisoidno, ne veruju ljudima i brinu samo o sebi, ne vezuju se trajno ni za koga u strahu od razočarenja, ali ih ni to ne spašava da budu povređeni, iznova i iznova…

Psiholog tvrdi da je potrebno 7 puta doživeti veliko razočarenje u životu kako bismo nešto naučili o emotivnim odnosima i počeli da donosimo zrele odluke. Tek tada počnemo da se pitamo: “Zar je moguće da su svi loši, a samo ja valjam? Možda pogrešno biram.” To je trenutak kad polako počnemo da se oslobađamo idealizacija, otvaramo oči i ljude sagledavamo onakvim kakvi jesu, a ne onakvim kakvi su u našim zaljubljenim očima.
 
Suvise filozofiranja o jednostavnom izboru da se iz kategorije a predje u kategoriju b .
Od miloste zvanu pump n dump kategoriju.
Sledeci muskarci u zivotu polovnjaca su upravo tip koji trazi to od zene.
Moj savet je da razmisli o sranju koje sebi pravi i statusu u koji zeli da upadne, supruga i decu nek cak ni ne unosi u jednacinu.
 
to je savet zlata vredan,al tesko da skapiraju nekako im treba uvek prevod

- - - - - - - - - -

on zeli, ti ne zelis...
ovo kako je napisano deluje (mozda gresim) kao da je on sad na nekom ispitu i treba da se potrudi, da se promeni, da ovo, da ono...

Znam slucaj iz bliskog okruzenja gde je bilo slicno, onaj e pakovala kofere, hoce pa nece da ode, razlozi kao tvoji, a onda se on ohladio, razveli se posle dugog bracnog staza i ona sad ne moze da se sabere od cuda sta je snaslo vec nekoliko godina, jer se podrazumevalo da je njemu stalo, a ona je malo zadovoljna, pa onda nije, pa da li da ga ostavi ili ne i tako...
Opis braka otprilike kao tvoj. I dalje su u korektnim odnosima (proslo je oko tri godine od razvoda), samo sto je on potpuno za nju nezainteresovan kao za zenu iako nije ni u novoj vezi ni u novom braku kao ni ona.

Mozda ce ti biti lakse da definises sta osecas ako pokusas da zamislis situaciju u kojoj on tebi npr sutra saopstava da si u pravu, da niste jedno za drugo i da je odlucio da te ostavi Da li bi te obradovalo da dodje i kaze ti da odlazi jer te vise ne voli.

a koja je njegova uloga i šta očekuješ od muža?Pročitaj ovaj tekst.

ČOVEK TVOG ŽIVOTA UOPŠTE NE POSTOJI:

Većina ljudi uopšte ne razlikuje zaljubljenost od ljubavi. Oni koji uviđaju razliku, smatraju da je zaljubljenost prva faza ljubavi, njen početak. Jaku zaljubljenost oni smatraju znakom jake ljubavi i pokazateljem da će veza biti dobra i uspešna. Jaka zaljubljenost navodi ljude na pomisao da su našli osobu svog života, svoju srodnu dušu, pa čak i svoju sudbinsku ljubav…

Profesom Milivojević otkriva zašto ništa od ovog nije istina. U zabludi su i jedni i drugi: Oni u ljubavi vide “put za sreću do kraja života”. Oni idealizuju ljubav, a samo onaj ko to radi može da poveruje da je našao idealnu osobu za sebe – kaže psiholog za BG Online.

Zaljubljenost pogađa samo nezrele osobe

Ovaj model nastao je tek pre 200 godina kao deo popularne kulture, romantičnih filmova, kasnije Holivuda, a vremenom je dospeo i u narod. Vođeni ovom nametnutom predrasudom i romantiziranom slikom života, ljudi očekuju da će pronaći nekoga sa kojim će im biti fenomenalno i divno do kraja života. Kada se ispostavi da partner odudara od ovog ideala, ljudi postaju nesrećni, razočarani, rasturaju vezu, nastavljaju potragu za tom savršenom osobom sa kojom će jednostavno “kliknuti”.

Oni preuzimaju potpuno nerealni scenario iz romana, serija, filmova i popularnog mišljenja i zahvaljujući tome neminovno klize u razočarenje. To je neizbežna sudbina idealizacije života, ljudi i njihovih međusobnih odnosa.

Zbog toga zaljubljenost nije prva faza ljubavi, već prva faza razočarenja! – kaže Zoran Milivojević.

Kada ljudi dostignu stanje emocionalne zrelosti, oni izgube sposobnost zaljubljivanja – tvrdi psiholog. Tako je govorio čak i slavni Jung. Kad ljudi emocionalno odrastu, oni stiču analitičan pristup sebi i drugima i nemaju potrebu nikog da idealizuju, pa samim tim gube sposobnost zaljubljivanja.

Nametnuta potreba da budemo zaljubljeni i da tražimo tu neku pravu, večnu ljubav dovodi do toga da ljudi postaju veoma nesrećni.

Nesrećni smo jer celog života jurimo za fiktivnim kategorijama, za nečim što postoji “samo na filmu”.

Pa šta nam onda preostaje?…

Zaljubljenost i ljubav su dve suštinski različite stvari. Samim tim one ne mogu prelaziti jedna u drugu. Zaljubljenost ne prelazi u ljubav – kao što se popularno misli. Ljubav je nešto sasvim drugo.

Zaljubljenost je “privremeno ludilo”, ekstaza, posesivna je, opsednuta, sebična… Ljubav je sve suprotno od toga – ona je duboki mir i toplina, ona je sloboda i razumevanje. Ljubav i zaljubljenost nemaju ništa zajedničko, jer uopšte i nisu deo iste priče. Moguće je biti zaljubljen do ušiju u osobu koju ne volite istinski, koju i ne poznajete dovoljno. To je u stvari i glavno – zaljubljeni smo u nekoga sve dok ga dobro ne upoznamo. Kad shvatimo da je samo čovek, razočaramo se i optužujemo tu osobu za svoje razočarenje. Bez idealizacije nema zaljubljenosti, a svaka idealizacija je zabluda.

Naravno da nećemo da se vraćamo unazad i opet da počnemo da sklapamo ugovorene brakove i prepuštamo izbor partnera familiji. Ono što zaista možemo da učinimo je da partnere prestanemo da biramo po količini zaljubljenosti i da počnemo da konsultujemo razum.

To ne znači da treba da budemo proračunati, već samo da izbore činimo zrelo. Ljubav uopšte nije dovoljna za vezu i nije nikakav garant da će veza uspeti, a kamo li da će vam u njoj celog života biti lepo.

Za ozbiljnu vezu je potrebno naći nekoga ko ima sličnu predstavu o životu i tome kako veza treba da izgleda, negoga sa kim se slažete po pitanju najvažnijih životnih stavova i vrednosti, negoga ko je na sličnom intelektualnom nivou i vode ga slična interesovanja… Naravno da bez ljubavi ništa od toga ne vredi, ali ljubav sama po sebi neće učiniti da vam veza i život u njoj bude dobar

Bračna savetovališta su prepuna parova koji se vole, imaju solidan seksualni život, ali jednostavno ne funkcionišu dobro zajedno, nisu srećni u vezi jer imaju potpuno suprotna očekivanja i viđenja veze.

Nerealna očekivanja potpirena literaturom i Holivudom navela su naše roditelje na sklapanje nestabilnih brakova. Deca koja su iz takvih nestabilnih porodica izašla najčešće veruju da je majka žrtva, a otac (koji ode sa mlađom) loš, neozbiljan… Ti mladi ljudi, poučeni lošim iskustvom roditelja, žive narcisoidno, ne veruju ljudima i brinu samo o sebi, ne vezuju se trajno ni za koga u strahu od razočarenja, ali ih ni to ne spašava da budu povređeni, iznova i iznova…

Psiholog tvrdi da je potrebno 7 puta doživeti veliko razočarenje u životu kako bismo nešto naučili o emotivnim odnosima i počeli da donosimo zrele odluke. Tek tada počnemo da se pitamo: “Zar je moguće da su svi loši, a samo ja valjam? Možda pogrešno biram.” To je trenutak kad polako počnemo da se oslobađamo idealizacija, otvaramo oči i ljude sagledavamo onakvim kakvi jesu, a ne onakvim kakvi su u našim zaljubljenim očima.

poucno
 
Šunka se volE.

Bre.

Dvoje ljudi koji su stupili u brak su prihvatili obaveze i posvetili se jedno drugom i toj deci koju izrode.

Crnooka od mene imaš podršku jedino u varijanti da prestaneš sa fantaziranjem i budeš čovek.

Biti čovek znači prihvatiti odgovornost za okolinu .

Kako ono kažu naši stari, junaštvo je kad braniš sebe od drugoga, a čojstvo je kad braniš druge od sebe.

Znam ja da je to pre svega u korenu ličnosti i da zavisi od kućnog vaspitanja, al ko rekoh, red je da se na forumu spomene, kad je već forum upitan za savet.

Drugo, lepo ti reče Distance, da će se sigurno desiti to da te čovek kog ****** u mozak isprati ko što dolikuje, čim ukapira šta mu radiš.
Lucprda u kući nikom dobro nije donela, pa ti vidi hoćeš li da budeš šindivila il čestita majka svojoj deci i da li hoćeš da te gledaju ko lucprdu koja je odjezdila tražeći imaginarnog Romea il kao već više puta spomenutu Penelopu.
Upamet se dete, a govorim ti što bih sopstvenoj ćerki govorio.

Da te suprug bije il maltretira, ponižava kao ličnost, ajd da razumemo i damo prednost razlazu u ime dostojanstva, al ti bre tražiš od života da bude ljubavni roman.

Nema bre toga.
Dolazi u tvom životu vreme kad stiže bolest, problemi, odricanja, a vreme fantaziranja se završava kad legne sleme na teme.
 
Da sam tvoj savet poslušala svojevremeno, verovatno bih već bila pokojna. Saveti su ti k'o iz 14 veka. A mi evo već skoro dve decenije u 21.
Štagod. Crnooka će uraditi ono što crnooka odluči da uradi.

Der me podseti šta me to nisi poslušala.

Saveti su stari nekoliko hiljada godina iz drevnih vedskih znanja koja su nam preci ostavili da se ponašamo ko ljudi a ne ko živina.
 
Rečenica je hipotetička, u vreme mog odlučivanja nisam znala ni za forum ni za dušebrižnike sa njega (sebe ne isključujem). Što se mene tiče saveti su ti zatucani i glupi i mogu samo da unesreće ženu. A i decu na duge staze. Kad nekog prestaneš da voliš, najpoštenije što možeš da uradiš jeste da mu to kažeš i da se rastanete k'o ljudi. Ovde većina vođena tvojim i sličnim savetima krenu linijom manjeg otpora, pa se svađaju (pred decom), seksualni život se vodi na nekoj trećoj strani i sa nekim trećim osobama, brak se održava "zbog dece" koja sve to vide i izrastaju u ličnosti sa potpuno iskrivljenim sistemom vrednosti ili uopšte bez ikakvog vrednosnog sistema osim licemerja, laži, pretvaranja, perfidnosti itd.

A ona će sama da odluči šta će, i poješće što je sama skuvala. Mene toga nikad nije bilo strah - moja odluka, moje posledice. I zadovoljna i strašno ponosna na sebe zbog toga - to je čojstvo i junaštvo a ne laži i dvoličnost.
 
To da svako bira put je jasno ko dan.
Ovde je postavljeno pitanje forumu da kaže sta misli o tome sto postavljčica ima da pita.

Ja joj se od pocetka obracam kao stranac i kao neko ko ne vidi subjektivno njen problem.

Ti si joj se pak obratila iz pozicije koja jeste subjektivna govoreći kako ne žališ zbog svojih odluka da prekineš veze u kojima ti je bio ugrožen život .

Na njjoj ostaje da uporedi gledišta koja je dobila kao odgovore, a odlučiće svakako u skladu sa sopstvenom prirodom i pamecu kao svi mi što radimo kroz ovaj život.
 
Drugo, lepo ti reče Distance, da će se sigurno desiti to da te čovek kog ****** u mozak isprati ko što dolikuje, čim ukapira šta mu radiš.
Lucprda u kući nikom dobro nije donela, pa ti vidi hoćeš li da budeš šindivila il čestita majka svojoj deci i da li hoćeš da te gledaju ko lucprdu koja je odjezdila tražeći imaginarnog Romea il kao već više puta spomenutu Penelopu.

Ako ovo nije subjektivno, onda ja ne znam šta je.
 
Ako ovo nije subjektivno, onda ja ne znam šta je.

Objektivno.

- - - - - - - - - -

molim uvazenog kolegu forumasa da ne prevodi moje reci :)

Uvažena koleginice, nije u pitanju prevod s obzirom da je na istom jeziku, nego moja interpretacija iskazana tako da pokaže način kako muški ugao vidi ono što si veoma oštroumno uzočila i predočila .
 
Objektivno.

- - - - - - - - - -



Uvažena koleginice, nije u pitanju prevod s obzirom da je na istom jeziku, nego moja interpretacija iskazana tako da pokaže način kako muški ugao vidi ono što si veoma oštroumno uzočila i predočila .

Objektivno je kada ženi koja je na forumu potražila savet glede ljubavi koja to više nije, no je navika, i kojoj to strahovito smeta kažeš da - ćuti i trpi, a subjektivno je kad joj ja kažem da mužu lepo kaže da ga više ne voli i rastane se?

Mašala. Saveti su ti baš kao i razumevanje termina.
 
Šunka se volE. Bre. Objektivno.

Majka treba da voli svoju decu, ako je majka i poštuje muža ako je žena.
Otac takođe ako je muž, a ne lucprda.
Da ne prave od života teatar i cirkus.

To je ljubav.

Samo ono što si spreman da daješ.

Sve što očekuješ da primaš nije ljubav nego razmaženost i lucprdantstvo.

To je ono što čini raztliku između nezrele i detinjaste zaljubljenosti i zrele posvećenosti, razliku između čoveka i lucprde.

Postavila je žena lepo pitanje forumu da joj različitim pogledima donesu olakšanje da odluči kuda da krene.

Tako da je moj forumski savet Crnookoj da se presabere , pribere, okani fantaziranja o Romeu koji eto baš nju traži među svim tim današnjim lucprdama kojih su pune kafane i kafići splavovi i diskoteke i konačno uljudi.

To je objektivno jer komentarišem problem iz ugla stranca pošto nit je moja supruga, nit snajka ili ćerka u pitanju.Komentarišem princip.

Tvoj savet, donesen na osnovu tvog iskustva je da treba da odbaci porodicu i da se okrene potrazi za Romeom .

Složili smo se da je izbor svakako individualan, a svi komentari samo treba da pomognu da vagne koju ulugu svom životu daje i šta će da kaže sebi kad se bude sutra pogledala u ogledalo.
 
Rečenica je hipotetička, u vreme mog odlučivanja nisam znala ni za forum ni za dušebrižnike sa njega (sebe ne isključujem). Što se mene tiče saveti su ti zatucani i glupi i mogu samo da unesreće ženu. A i decu na duge staze. Kad nekog prestaneš da voliš, najpoštenije što možeš da uradiš jeste da mu to kažeš i da se rastanete k'o ljudi. Ovde većina vođena tvojim i sličnim savetima krenu linijom manjeg otpora, pa se svađaju (pred decom), seksualni život se vodi na nekoj trećoj strani i sa nekim trećim osobama, brak se održava "zbog dece" koja sve to vide i izrastaju u ličnosti sa potpuno iskrivljenim sistemom vrednosti ili uopšte bez ikakvog vrednosnog sistema osim licemerja, laži, pretvaranja, perfidnosti itd.

A ona će sama da odluči šta će, i poješće što je sama skuvala. Mene toga nikad nije bilo strah - moja odluka, moje posledice. I zadovoljna i strašno ponosna na sebe zbog toga - to je čojstvo i junaštvo a ne laži i dvoličnost.
kad se radi o braku nema sanse da los brak i/ili razvod ostane bez posledica sto se tice dece

dugo sam imala isto uverenje kao tvoje, medjutim, radeci u gimnaziji sa tinejdzerima, mogu ti reci da su bez izuzetka deca razvedenih roditelja imala posledice zbog toga

tacno je da nije idealno da rastu u okruzenju gde su odnosi jako losi, medjutim jos je manje idealno da rastu izmedju novih roditeljskih porodica, njihove nove dece i novih partnera, ne pripadajuci ni tamo ni ovamo, a deci je to jako vazno

tamo gde je brak jako los, nema dileme, ali tamo gde ima nade, gde je nekad bilo dobro, gde odnosi nisu jako poremeceni, zaista treba mnogo pazljivo postupati

ako nije jednostavno formirati brak koji je dobar kod ljudi sa zajednickom decom, zamisli kako je tek kolimplikovano kad ona ima svoju decu, on svoju, neko zivi sa njima, neko kod bivseg muza i zene, gde ide vreme, paznja, novac....

tako da moja odluka, moje posledice vazi samo dok se ne postane roditelj, dok ne dodje do trenutka da je od moje posledice vaznije sto ce te posledice snositi neko drugi, neko ko je vazniji od roditelja, neko ko nema izbora, a ranjiv je i zavisi od tih roditelja
 
Poslednja izmena:
Znači da bude nesrećna do kraja života s čovekom kojeg ne voli - zbog dece?
deca su vaznija od roditelja dok ne odrastu

Kao da ta deca ne kapiraju da se otac i majka ne vole?
mogu deca da kapiraju da se roditelji ne vole, ali njima nije primarno sta osecaju roditelji, vec njihove decije potrebe
to se valjda podrazumeva
ne moze detetu da bude preca mamina potreba za romantikom od njegove bazicne potrebe za sigurnoscu, domom, toplinom, pripadanjem
 
Poslednja izmena:
Da li opstaju brakovi u kojima se ovo desilo? Brak sklopljen iz ljubavi, dvoje dece, traje 10 godina. S njegove strane ljubav i dalje postoji, sa moje strane osecanja su se ugasila, vremenom. Ima li nekog ko je prosao kroz ovo, da li je to samo faza ili je to to?

Moram samo da kazem da sam do skoro mogla da zivim tako, varala samu sebe, proci ce, bice sve ok,sada vec vise ne mogu, a nisam spremna zbog dece da još uvek sve odbacim.
brak je nesto sto bi trebalo da traje decenijama, ljudi za to vreme sazrevaju, napreduju, nazaduju, prolaze kroz krize, razne faze i kao roditelji i kao partneri, tako da se ne moze ocekivati da brak bude samo uzlazna ili bar samo ravna linija, bas kao i nasi individualni zivoti

svaljivanje odgovornosti samo na jednu stranu niti je realno, niti je posteno, a nije ni korisno, jer nije resenje menjati muza svakih nekoliko godina samo zato sto vise niste isti kao pre deset godina


mozda ste sada na silaznoj putanji, ali ima vremena dasve bude i bolje nego na pocetku

ovo ti govorim sa iskustvom od 24 godine braka

- - - - - - - - - -

Није. Ако се међусобно поштујете, имате разумевања једно за друго.. може да функционише.

- - - - - - - - - -

Кад видиш стару бабу и деду није ваљда мислиш да је љубав увек у питању, једноствно навикли су једно на друго...
zasto mislis da nije ljubav?
 
E pa ne slažem se. Kategorički. Ja ne radim u srednjoj školi, moja sestra radi, i nasuprot tebi, vidimo obe da su deca ZADOVOLJNIH roditelja mnogo uravnoteženija. Koji bre topli dom i sigurnost kada dođe kući a ćale urla na kevu, ili obratno, oseća se emotivna hladnoća i udaljenost 24/7?! Gde je tu toplina? Osećaj sigurnosti?! Ne zasmejavajte me. Deci se objasni da iako se mama i tata više ne vole, njih će i dalje oboje bezrezervno voleti, iako više neće živeti svi zajedno stalno.

Kao da su od ljudi nakon rođenja dece osobe postaju roboti bez osećanja, i što je još gore, bez prava na osećanja, na izbor, na život bre. Jok, najbolje da se zakopa s tim kojeg ne može očima da gleda, i da celog života glumi pred decom - koja pritom kapiraju da glumi - i da bi zadovoljila svoje potrebe ode, zaljubi se i **** se nekim trećim, jer ipak je biće od krvi i mesa, i da to čini krišom...

Gadi mi se takav stav. Licemeran je i nepošten. Tačka.

- - - - - - - - - -

Dvoje ljudi koji su stupili u brak su prihvatili obaveze i posvetili se jedno drugom i toj deci koju izrode.

E pa zbog takvog stava sve manje ljudi uopšte stupa u brak. Zato što ga neki smatraju okamenjenom institucijom u koju ne sme da se pipne.

Na nekoj drugoj temi rekoh, primenljivo je i ovde, samo smrt je konačna, a i o tome se debatuje. Prema tome, i po zakonu i po samonahođenju stupaš u brak svojom voljom isključivo, a i razvodiš se svojom voljom. To je odnos u koji ulaziš i iz kojeg izlaziš sopstvenom odlukom. Potpuno legitimno. A moralisanje ostavi za crkvu.
 
E pa ne slažem se. Kategorički. Ja ne radim u srednjoj školi, moja sestra radi, i nasuprot tebi, vidimo obe da su deca ZADOVOLJNIH roditelja mnogo uravnoteženija. Koji bre topli dom i sigurnost kada dođe kući a ćale urla na kevu, ili obratno, oseća se emotivna hladnoća i udaljenost 24/7?! Gde je tu toplina? Osećaj sigurnosti?! Ne zasmejavajte me. Deci se objasni da iako se mama i tata više ne vole, njih će i dalje oboje bezrezervno voleti, iako više neće živeti svi zajedno stalno.

Kao da su od ljudi nakon rođenja dece osobe postaju roboti bez osećanja, i što je još gore, bez prava na osećanja, na izbor, na život bre. Jok, najbolje da se zakopa s tim kojeg ne može očima da gleda, i da celog života glumi pred decom - koja pritom kapiraju da glumi - i da bi zadovoljila svoje potrebe ode, zaljubi se i **** se nekim trećim, jer ipak je biće od krvi i mesa, i da to čini krišom...

Gadi mi se takav stav. Licemeran je i nepošten. Tačka.

- - - - - - - - - -



E pa zbog takvog stava sve manje ljudi uopšte stupa u brak. Zato što ga neki smatraju okamenjenom institucijom u koju ne sme da se pipne.

Na nekoj drugoj temi rekoh, primenljivo je i ovde, samo smrt je konačna, a i o tome se debatuje. Prema tome, i po zakonu i po samonahođenju stupaš u brak svojom voljom isključivo, a i razvodiš se svojom voljom. To je odnos u koji ulaziš i iz kojeg izlaziš sopstvenom odlukom. Potpuno legitimno. A moralisanje ostavi za crkvu.
svaka cast
meni se gadi kada je roditelj sebican i kada svoje zelje stavlja ispred decijih potreba
cak smo i bioloski predodredjeni (kao i zivotnje) da stitimo pre svega svoju decu, pa tek onda svoje interese
ali OK, razlikujemo se

ako si svojoj deci uspela da objasnis to sto preporucujes i ako su srecni i zadovoljni sa tim objasnjenjem, svaka cast, onda si odlicno obavila roditeljski zadatak
mnogima nije uspelo
 
Poslednja izmena:

Back
Top