kad ce Srbi vratiti otetu zemlju Bosnjacima

"Agrarna reforma

Agrarna reforma je skup mjera usmjeren na redistribuciju agrarnih resursa jedne zemlje. U širem smislu agrarna reforma uključuje i promjene u poljoprivrednim institucijama, kao i u oporezivanju, kreditiranju, rentama, zadrugama i slično.

Srbija, poslije 1878. [uredi - уреди]
Eliminacija feudalnih odnosa u novooslobođenim krajevima
Proširenjem granica Srbije 1878. godine na jugoistok (Niš, Pirot i Leskovac) nametnulo se pitanje razrješenje problema imovinskih odnosa u novooslobođenim krajevima. Srbija, kao zemlja slobodnog seljaštva, nije mogla trpjeti spahijski i čitlučki feudalni turski sistem, ali je proglašenje seljaka vlasnicima bez naknade bilo protivno odredbama Berlinskog ugovora, koji je izričito nalagao poštovanje imovinskih prava muslimana. Iz novooslobođenih krajeva iselio se pri završetku rata znatan broj muhamedanskih stanovnika. Prvo naseljavanje, pretežno Crnogoraca, bilo je neregulirano i donijelo je kaotično i samovlasno zauzimanje zemlje i sječu državnih šuma.

Zakonska regulativa
U siječnju 1880. donesen je Zakon o naseljavanju, kojim je unijeto nešto reda: propisano je da jedna porodica može dobiti najviše 4 hektara zemlje i 2.000 m² za kuću, da se u zadružnim porodicama dodaju još po 2 hektara za svaku mušku osobu stariju od 16 godina, da naseljenici stječu pravo vlasništva tek poslije 15 godina savjesnog držanja zemlje, kao i da se naseljenici oslobađaju svih državnih okružnih i sreskih tereta, osim školskog prireza i općinskih davanja. Zatim je donesen Zakon o agrarnim odnosima u novim krajevima, kojim je naređen prinudan otkup spahijskih imanja - prinudan i za seljake i za spahije. Time je likvidiran feudalni sistem u Srbiji. Odštetu su, određenu bilo prema slobodnoj pogodbi, bilo prema odluci posebnih državnih komisija, imali platiti sami seljaci iz svojih sredstava u roku od pet godina. Turci su mogli zadržati samo varoška imanja.

Plaćanje odštete
Kako se pojavio diplomatski problem jer plaćanje odštete Turcima nije išlo dobro, srpska je vlada u lipnju 1882. godine zaključila vanjski zajam na efektivnih 4,5 milijuna dinara iz kojega je isplatila turske vlasnike zemlje i postala povjerilac prema seljacima. Trebalo je da seljaci otplate taj dug državi tokom 15 do 25 godina, ali su to vrlo slabo činili. A svaki režim gledao je kroz prste agrarnim dužnicima s juga Srbije, težeći da ih pridobije za svoju stranku i popravi šanse na izborima. Naplata agrarnih dugova poboljšana je tek 1890-tih godina, a 1902. godine ukinuta je kamata na dug (do tada 7%) i određeno da se cjelokupan dug mora otplatiti tek za sljedećih 20 godina."

http://sh.wikipedia.org/wiki/Agrarna_reforma
 
"Jugoslavija, poslije Prvog svjetskog rata
Eliminacija feudalnih odnosa u Kraljevini SHS
Agrarna reforma nastala je iz želje da se likvidiraju feudalni odnosi u novostvorenoj Kraljevini SHS, da se odgovori očekivanjima seljaka iz pasivnih krajeva za poboljšanjem njihovog položaja, da se koloniziraju sjeverni, nacionalno mješoviti krajevi (posebno Vojvodina) i da se veleposjednicima stranim državljanima, često odanima tuđim dinastijama, oduzme zemlja. Poticaj agrarnoj reformi bilo je i obećanje koje je srpska vlada formalno dala na Krfu 1917. godine da će svaki dobrovoljac (prečanin) dobiti nakon završetka rata 8 jutara ako je borac i 5 jutara zemlje ako je neborac. S ekonomskog stanovišta agrarna reforma branjena je tezom da je mali seljački posjed efikasniji od krupnoga. Zalaganja za agrarnu reformu dobro su se uklopila u stranačku političku borbu, oslonjenu na demagogiju. Ideja o agrarnoj reformi nije bila samo pitanje političkog trenutka, već i nastavak težnji seljaka i reformskih agrarnih pokreta iz prethodnih decenija.

Stanje prije agrarne reforme
Stanje zemljišnog posjeda bilo je nakon oslobođenju različito po pokrajinama. U pretkumanovskoj Srbiji nije bilo aristokracije, begova, kapitalista pa ni velikih posjeda. Tu je dominirao sitan seljački posjed, koji je smatran idealnim ne samo s ekonomskog, već i sa socijalnog i državnog stanovišta. U Bosni i Hercegovini, Makedoniji i na Kosovu i Metohiji trebalo je srušiti turski zemljišni sistem, zasnovan na čifčijskim odnosima. U Dalmaciji je još postojao kolonatski sistem, koji je korijene vukao iz antike, dok je u sjevernim krajevima države (od Slovenije do Banata) dominirao klasičan, aristokratski veleposjed, nastao u srednjem vijeku. U mnogim krajevima, posebno u BiH, seljaci su odmah nakon oslobođenja preuzeli zemlju, otjerali posjednike i odbili plaćati zakupačke i slične obaveze vlasnicima zemlje.

Načela agrarne reforme
Prvu inicijativu za agrarnu reformu dalo je Narodno vijeće iz Zagreba još prilikom stvaranja zajedničke države SHS. Kralj Aleksandar je 6. siječnja 1919. proklamirao da želi "da se ukinu kmetstva i veliki zemljišni posedi. U oba slučaja zemlja će se podeliti među siromašne zemljoradnike, sa pravičnom naknadom dosadašnjim vlasnicima". Već 25. II. 1919. donijela je vlada Prethodne odredbe za pripremu agrarne reforme, koje su postale program agrarne reforme. Ta uredba utvrdila je sljedeća načela:

ukidaju se kmetovski i čifčijski odnosi u BiH, Makedoniji, južnim krajevima Crne Gore i na Kosovu i Metohiji;
dotadašnji kmetovi i čifčije proglašavaju se slobodnim vlasnicima zemlje koju koriste;
dotadašnji vlasnici (age i begovi) dobit će odštetu, a do rješenja o odšteti dobijat će rentu prema dotadašnjoj visini;
raskidaju se kolonatski i slični odnosi u Dalmaciji;
ekspropriraju se svi veliki posjedi (fidekomisni, tj. nedjeljivi porodični posjedi, koji uvijek prelaze na jednog nasljednika, i svi posjedi veći od 100 do 500 jutara, tj. 57,5 do 277,5 ha, zavisno od kvalitete zemlje i lokalnih prilika), a njihove površine bit će dane domaćim obrađivačima, uz plaćanje odštete i privremene rente;
posjedi habsburške dinastije i onih koji su posjede dobili od te dinastije ekspropriraju se bez naknade.
Prethodnim odredbama predviđeno je da se veliki posjedi brzo sekvestriraju i podijele, polazeći od najvećih, s tim da se formalna strana (propisi i sudska odluka) naknadno riješi, kao i da zemlju dobiju prvenstveno zemljoradnici koji nemaju ili nemaju dovoljno zemlje, i to onoliko koliko mogu obraditi sa svojom porodicom, s tim da prednost imaju udovice poginulih vojnika, ratni invalidi i dobrovoljci.

Izvođenje reforme nije bilo dobro zbog politizacije i političke nestabilnosti. Agrarna reforma predstavljala je kombinaciju revolucionarnih mjera, prava i izuzimanja imanja preko veze, s tim da su propisi mijenjani i različito tumačeni tokom vremena.

Agrarna reforma u Bosni i Hercegovini
Najbrže je agrarna reforma riješena u Bosni i Hercegovini, uglavnom još 1921. godine. Svi seljaci dobili su zemlju besplatno: 113.000 kmetova dobilo je oko 546.000 ha, 55.000 beglučara (nenasljednih zakupaca) i 80.000 ostalih interesenata. Bivši vlasnici dobili su 65 milijuna dinara u gotovom i 65 milijuna u roku od godinu dana i još 130 milijuna u obveznicama, plus 25 milijuna za tzv. beglučke zemlje. Godine 1933. dodano je još 50 milijuna u obveznicama za pašnjake i šikare. Kako su mnogi bivši vlasnici-muslimani ubrzo potrošili odštetu i ostali bez prihoda, 1928. godine data im je mogućnost da dobiju drugu, državnu zemlju ukoliko je žele sami obrađivati.

Agrarna reforma na Kosovu i Metohiji, Makedoniji i dijelu Crne Gore
I na Kosovu i Metohiji, Makedoniji i dijelu Crne Gore (oslobođenima u balkanskim ratovima) zemlja je odmah poslije oslobođenja preuzeta od strane raje, tim prije što su mnogi vlasnici emigrirali u Tursku, nije se plaćao "hak", nije se znalo dokle je čija zemlja. Godina 1931. i 1933. propisano je da se sva zemlja preuzima i daje onima koji je obrađuju, ali da je samo prave čifčije dobijaju besplatno, dok ostali moraju platiti državi u roku od 10 godina. Za I-IV. klasu odšteta bivšim vlasnicima bila je oko 840 dinara po jutru, a za V-VIII. za 30% manje, što je mnogo zaostajalo za tržišnom vrijednošću. No, oni su odštetu dobili u gotovom novcu, a ne kao drugi vlasnici u ostalim krajevima u slabim državnim obveznicama, a i dobili su naknadu za izgubljeni dohodak.

Pošto su mnogi posjednici pobjegli u Tursku, nagrnulo je mnogo ljudi iz susjednih krajeva. Godine 1920. donijeta je Uredba o naseljavanju južnih krajeva, a od 1929. kolonizacija se vrši po smišljenom planu: slobodna zemljišta i vode su agropedološki istraženi, uređeni su putovi pa dodijeljena zemlja na kojoj će kolonisti podići kuću (dat im je nacrt, izrađena je drvenarija - prozori, krovna konstrukcija i vrata - po jedinstvenom tipu; zakonima iz 1931. i 1934. predviđeno je: svaka porodica dobiva 5 ha zemlje, plus svaki oženjeni član još 4 ha, plus svaki muški neoženjeni stariji od 21 godine po 3 ha, onaj između 16 i 21 godine 2 ha, a djeca, udovice, đaci po 1 ha; svaki kolonist dobiva još 2 ha zemlje za pošumljavanje i 2 ha za vinograd; poslije 3-10 godina primjernog rada kolonist postaje potpuni vlasnik zemlje. Do 1.1.1933. za kolonizaciju je stavljeno na raspolaganje 289.843 ha državne, napuštene, nepotrebne općinske i zemlje iz agrarne reforme.

Agrarna reforma u Dalmaciji
U Dalmaciji, gdje je zemljišta malo pa mu je i cijena visoka, trajalo je nejasno stanje više od 10 godina. Mnogi seljaci prestali su plaćati obaveze vlasnicima. Tek su propisima iz 1930. i 1931. riješeni svi odnosi: težaci su postali vlasnici zemlje, a stari vlasnici dobili su odštetu. Radilo se oko 53.000 ha. Činjena je razlika između ranije i kasnije ustanovljenih zemljišno-zakupačkih odnosa, pa su i odštete različite (oko 10.000 din/ha za starije i 20 do 30.000 din/ha za novije odnose). Zgrade su plaćane prema građevinskoj vrijednosti. Odštetu za zemlju plaćala je država, dok su je seljaci dobivali besplatno. Procjenjuje se da je agrarna reforma u Dalmaciji koštala državu značajnih 400 milijuna dinara, što je pokriveno državnim obveznicama sa 6% kamate na 30 godina.

Efekti agrarne reforme
Krajnji efekti agrarne reforme zbir su povoljnih i nepovoljnih rezultata: povoljno je što je uništen feudalni sistem u cijeloj zemlji i što je značajan broj seljaka dobio zemlju, a nepovoljan što je najveći broj njih dobio malo zemlje pa nije riješen problem agrarne prenaseljenosti. Ukupno je razdijeljeno 1.500.000 hektara na 18.759 dobrovoljačkih porodica, 6.788 kolonista i 186.000 lokalnih interesenata."

http://sh.wikipedia.org/wiki/Agrarna_reforma
 
"Jugoslavija, poslije Drugog svjetskog rata
Poslije pobjede komunističke revolucije u Jugoslaviji je izvedena nova agrarna reforma po Zakonu o agrarnoj reformi i kolonizaciji iz kolovoza 1945. godine. Njen cilj bilo je ukidanje svih većih posjeda, bilo da se vode na kapitalistički način, bilo da se daju u zakup. Uključivala je eksproprijaciju posjeda banaka, akcionarskih društava, poduzeća, crkava i manastira, uz neke izuzetke, kao i oduzimanje viška zemlje od bogatijih seljaka i onih koji su srednji i sitni vlasnici, ali ne obrađuju zemlju. Tim zakonom propisan je i agrarni maksimum od 35 hektara obradive zemlje po jednom zemljoradniku. Na osnovu tog zakona dobiven je zemljišni fond od oko 1.600.000 hektara koji je podijeljen na oko 180.000 mjesnih interesenata, 70.000 bezemljaša i oko 66.000 kolonista. Jedan dio zemlje predan je poljoprivrednim dobrima i različitim ustanovama.

Sljedeći korak agrarne reforme predstavljao je Zakon o poljoprivrednom fondu opštenarodne imovine iz svibnja 1953. godine, koji je snizio agrarni maksimum na samo 10 hektara, a dobivenu zemlju dodijelio poljoprivrednim organizacijama (zadrugama, državnim dobrima itd)."
http://sh.wikipedia.org/wiki/Agrarna_reforma
 
ma kontam ja to, vidis one slike sto sam okacila, tik uz dzamiju na dobrinji, coek vodi konje na ispasu :lol:
ti meni daj fakte : ko je ostao bez imovine?

Срби.


Ганић отео вилу Србину

Бивши бошњачки политичар још ратне 1994. године запосео кућу Србина Милана Ћоровића, након што је њеног власника, уз помоћ затвореника, буквално избацио на улицу



http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Ganic-oteo-vilu-Srbinu.sr.html
 
Срби.


Ганић отео вилу Србину

Бивши бошњачки политичар још ратне 1994. године запосео кућу Србина Милана Ћоровића, након што је њеног власника, уз помоћ затвореника, буквално избацио на улицу



http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Ganic-oteo-vilu-Srbinu.sr.html

Koliko je meni poznato - mijenjao je stan u vlasništvu sa tim Ćorovićem.
To jedno, a drugo - ta 'vila' je oveća kuća ..
 
Koliko je meni poznato - mijenjao je stan u vlasništvu sa tim Ćorovićem.
To jedno, a drugo - ta 'vila' je oveća kuća ..

Није тачно. Лажеш.

Загребачки "Вјесник" је прије десет година објавио текст под насловом: "Ејуп Ганић дошао до виле пријетњама и исељењем", у којем стоји да је Ганић дошао до своје виле у једном од најелитнијих дијелова Сарајева пријетњама и притиском.

Власник те виле, познате као "Вила Ћоровића", Милан Ћоровић узалуд је о томе писао Канцеларији високог представника у БиХ, Дому за људска права и федералним омбудсманима.

Ганић је у "Вилу Ћоровића", у тадашњој сарајевској улици Краља Томислава, уселио усред рата 1994. године. Претходни власник Милан Ћоровић у тој кући живио је све до 12. септембра исте године, када је од њега затражено да се исели.

- Сва моја бојажљива опирања оваквом рјешењу, с обзиром на моју непожељну националност, током рата, нису ми много помогла. Моје пресељење су обавили затвореници по налогу Ејупа Ганића, тада члана Предсједништва РБиХ - навео је у писму Ћоровић.

Написао је и то да је Ганић у међувремену легализовао свој статус и да је вилу са станом од скоро 140 квадратних метара приватизовао за свега 14.000 тадашњих њемачких марака, а добио је под сумњивим околностима и урбанистичку сагласност за проширење. (Глас Српске)


http://www.srpskenovinecg.com/srbija/2931-ejup-ganic


Шта ће санџаклија у српској вили?????
 
Није тачно. Лажеш.

Загребачки "Вјесник" је прије десет година објавио текст под насловом: "Ејуп Ганић дошао до виле пријетњама и исељењем", у којем стоји да је Ганић дошао до своје виле у једном од најелитнијих дијелова Сарајева пријетњама и притиском.

Власник те виле, познате као "Вила Ћоровића", Милан Ћоровић узалуд је о томе писао Канцеларији високог представника у БиХ, Дому за људска права и федералним омбудсманима.

Ганић је у "Вилу Ћоровића", у тадашњој сарајевској улици Краља Томислава, уселио усред рата 1994. године. Претходни власник Милан Ћоровић у тој кући живио је све до 12. септембра исте године, када је од њега затражено да се исели.

- Сва моја бојажљива опирања оваквом рјешењу, с обзиром на моју непожељну националност, током рата, нису ми много помогла. Моје пресељење су обавили затвореници по налогу Ејупа Ганића, тада члана Предсједништва РБиХ - навео је у писму Ћоровић.

Написао је и то да је Ганић у међувремену легализовао свој статус и да је вилу са станом од скоро 140 квадратних метара приватизовао за свега 14.000 тадашњих њемачких марака, а добио је под сумњивим околностима и урбанистичку сагласност за проширење. (Глас Српске)


http://www.srpskenovinecg.com/srbija/2931-ejup-ganic


Шта ће санџаклија у српској вили?????

Lažem od straha .. taj Ćorović i nije imao stanarsko pravo na svih 137 m² te 'vile' ..
Kakva vila , kakvi bakrači - Ćorović ima stanarsko pravo u dijelu te kuće ..
 
Lažem od straha .. taj Ćorović i nije imao stanarsko pravo na svih 137 m² te 'vile' ..
Kakva vila , kakvi bakrači - Ćorović ima stanarsko pravo u dijelu te kuće ..

Ништа необично од тебе, лажеш од када пишеш овде на форуму.


Ćorović ima stanarsko pravo u dijelu te kuće
Сада нема ништа. А шта тамо ради онај санџаклија Ганић који се свалио у њу?
 
Ништа необично од тебе, лажеш од када пишеш овде на форуму.



Сада нема ништа. А шта тамо ради онај санџаклија Ганић који се свалио у њу?
Pa šta bolan lažem - zar ti ne lažeš - kakva je to vila od 137 m² ..
Nisam dobro napisala - Ćorović je imaO stanarsko pravo u dijelu te kuće .. Tad još nije bilo otkupa stanova i vlasništva , u zamjenu je dobio stan 1/1.
Ako misli da je oštećen - neka ga tuži ..
 
Pa šta bolan lažem - zar ti ne lažeš - kakva je to vila od 137 m² ..
Nisam dobro napisala - Ćorović je imaO stanarsko pravo u dijelu te kuće .. Tad još nije bilo otkupa stanova i vlasništva , u zamjenu je dobio stan 1/1.
Ako misli da je oštećen - neka ga tuži ..

Мени причаш...пролазио сам поред ње и видио је. Није баш дворац али је вила сигурно. У једном дијелу се одражвају модне ревије, како кажу...

Ко му је дао стан у замјену за станарско право?
 
Мени причаш...пролазио сам поред ње и видио је. Није баш дворац али је вила сигурно. У једном дијелу се одражвају модне ревије, како кажу...

Ко му је дао стан у замјену за станарско право?

Pa to je Ganić renovirao , dograđivao .. meni jedino ograda upada u oči , i to zbog onih sjajnih listova ..
Pa dobio je stan , vjerovatno ga je poslije otkupio certifikatima , ko i svi sa stanarskim pravom.
 
Мени причаш...пролазио сам поред ње и видио је. Није баш дворац али је вила сигурно. У једном дијелу се одражвају модне ревије, како кажу...

Ко му је дао стан у замјену за станарско право?

ma pusti citadelu, ona je to sigurno citala na wikiju :rotf:

Na marginama hapšenja EJUPA GANIĆA u Londonu po optužnici iz Srbije, u Sarajevu se mogu čuti vrlo kritična mišljenja na račun ovdašnjeg pravosuđa zbog toga što nikada nije ništa poduzelo da bi utvrdilo na koji se način i čijim novcem Ganić nakon rata obogatio,

stvorio univerzitetsku imperiju, uzurpirao tuđu imovinu i sagradio jednu od najskupocjenijih vila u Sarajevu; novinarka Slobodne Bosne istražila je drugu (sjajniju) stranu medalje porodice Ganić - bogatstvo, raskoš u kojoj žive i uživaju

Drama Ejupa Ganića, koji se već deset dana nalazi u londonskom zatvoru, još uvijek traje. Dokazi kojima raspolaže srbijansko tužilaštvo da je Ganić kriv za ratni zločin prilično su tanki i nedovoljni, zbog čega je prije nekoliko godina Haški tribunal sve optužbe protiv Ganića odbacio kao neosnovane. U Sarajevu Tužilaštvo BiH paralelno vodi istragu protiv Ganića za zločine u Dobrovoljačkoj ulici.
Međutim ono čime bi se domaće tužiteljstvo trebalo pozabaviti, kada je Ganić u pitanju, ponajmanje su ratni zločini. Ganić bi, naime, prema mišljenju dobro upućenih izvora iz Federalnog tužilaštva, sasvim osnovano mogao procesuirati zbog načina na koji je stekao svoju impresivnu, gotovo bezobrazno veliku stambeno-poslovnu imperiju.

NA PRVOJ LINIJI MANJEG OTPORA
Naime, Ganić je po okončanju rata u BiH uspio izgraditi kuću vrijednu nekoliko miliona KM, školovati djecu na prestižnim britanskim univerzitetima, otvoriti supruzi luksuznu dermatološku ordinaciju i osnovati privatni univerizitet. To svakako nije mogao od plate koja je iznosila nekoliko hiljada maraka.
Sarajlijama nesumnjivo najviše oči para Ganićeva glamurozna vila koju je izgradio rekonstrukcijom i nadogradnjom postojeće kuće izgrađene početkom proteklog stoljeća u stilu moderne. Ganićeva vila, koja se nalazi u centru grada, u Koševskoj ulici, ima 700 kvadrata izgrađenog prostora, uz pripadajuću, betonskim zidom ograđenu baštu od blizu 1.000 kvadratnih metara. Tržišna vrijednost ove novokomponovane vile procjenjuje se na najmanje 2, 5 miliona KM.
Odmah nakon završetka rata Ganić se po bagatelnoj cijeni domogao državne vile čiji je posljednji korisnik bio Slobodan Ćorović. Prije njega u kući je boravio visoki komunistički funkcioner Nijaz Dizdarević, a jedno vrijeme i književnik Oskar Davičo.
Postojeću kuću, koja je inače bila model za pokazivanje skladne gradnje u internacionalnom stilu, Ganić je pretvorio u kičerski stilski bastard. Tokom restauracije koju je započeo 1997. godine Ganić je kuću megalomanski nadograđivao i širio, pretvorivši je u betonski bunker. Dimenzije kuće bile su u skladu s apetitima tajkunskih skorojevića. Pri tom, kako saznajemo, Ganić nije imao neophodnu projektnu dokumentaciji niti građevinsku dozvolu. Međutim, kada je vila bila završena, urbanistička inspekcija je tražila da se nadograđeni dio poruši, odnosno da se kuća vrati u prvobitno stanje. Pored toga, i komšije su se žalile da im je Ganićeva kuća zatvorila “pogled na svijet”. Međutim, u Sarajevu se nije našla ni jedna građevinska firma koja je bila spremna da sruši nezakoniti “višak” kuće moćnog Ejupa Ganića. Da bi sve bilo u glamuroznom stilu, Ganić je dao opasati vilu visokim zidom, sa kapijom na kojoj su postavljeni metalni ukrasi koji su djelo akademskog kipara Mustafe Skopljaka.

DOM ZA OBIJEST
Zanimljivo je da vlasništvo nad vilom Ejupa Ganića, čiji je enterijer prošlog ljeta obnarodovala njegova kćerka prilikom organizovanja modnog hepeninga, navodno pravno nije čist. Ono što se prema dokumentima Komisije za kontrolu zaključenih ili obnovljenih ugovora o korištenju stana (koja je ukinuta u janurau 2006.) može zaključiti jeste da je za dio vile Ganić zamijenio svoj nekadašnji stan u naselju Ciglanama u ulici Avde Hume sa Milenkom Ćorovićem. Stan je dobio od Unisa, u vrijeme kada je bio direktor Unisovog instituta. Ganić je ovaj stan nakon rata otkupio, i to za certificate, za 13 hiljada DM. Međutim, za drugi dio vile na kojem postoji stanarsko pravo vozača u nekadašnjem Izvršnom vijeću, izvjesnog Bajagića, ne postoji dokumentacija prema kojoj bi se moglo zaključiti da je on zakonito prenesen na Ejupa Ganića.
Nakon renoviranja kuće, Ganić je krenuo u novi poslovni poduhvat. Supruzi Fahriji kupio je poslovni prostor u naselju Ciglane, u kojem je doktorica Fahrija (navodno nekadašnja misica Beogradskog univerziteta) otvorila modernu dermatološku ordinaciju.
Postoje dva izvora iz kojih se Ganić realno mogao finansirati. Prije svega, Ganić je radio na prestižnim svjetskim univerzitetima. Bio je docent na univerzitetima u New Yorku i Chicagu, vanredni profesor University of Illinoisa u Chicagu, gostujući profesor Univerziteta Lomonosov u Rusiji. Radio je kao asistent-istraživač na Massachusetts Institut of Technology (MIT) u Bostonu, te u Cambridgeu. Objavio je na desetine naučnih i stručnih radova od kojih mu redovno pristiže honoror za autorska prava. U Kongresnoj biblioteci u SAD-u (Library of Congress) može se naći desetak publikacija čiji je Ganić (ko)autor. Međutim, autorski honorari su samo mrvice u poređenju s Ganićevim imovinskim stanjem.
Sumnja se međutim, da Ganić najveći dio svog bogatstva stekao zahvaljući Aliji Izetbegoviću, čiji je bio najbliži saradnik. Naime, Izetbegović je imao običaj da svojim najvjernijim saradnicima iz privatne kase, koja se punila stranim donacijama, poklanja novac.

GDJE SU NESTALA TRI MILIONA DOLARA IZ BEČA
Prema informacijama Federalnog tužilaštva, u pronevjeri i zloupotrebi novca iz pomoći za BiH, koja je stizala tokom rata, učestvovala je nekolicina istaknutih pripadnika ratnog bošnjačkog političkog, vojnog i diplomatskog establišmlenta. Naime, desetine visokih bošnjaških dužnosnika iz tog vremena nekontrolisano su raspolagali stotinama miliona maraka, od čega je ogroman dio završio na privatnim računima. Federalno tužilaštvo, po prijavi Federalnog MUP-a i nekadašnjeg FOSS-a, raspolaže informacijama koje su sve osobe u tom periodu uzimale iznose veće od tri miliona DM. Pored Hasana Čengića, preko čijih ruku su prolazili milioni maraka, Tužilaštvo posjeduje informacije da je i Ejup Ganić od donacija iz Ambasade BiH u Austriji uzeo “za sebe” tri miliona dolara.
Navodno je Ganić odbio vratiti pozajmicu od tri miliona dolara. Kasnije je dr. Ganić svoje milionsko bogatstvo pravdao honorarima od prodaje njegove knjige u SAD-u. Federalno tužilaštvo, iako je imalo čvrste dokaze protiv ratne i poratne bošnjačke elite, nikada nije procesuiralo ovu bezočnu pljačku, međutim kako tvrdi naš izvor, to nikako ne znači da se to neće desiti.
U prilog tome da je raspolagao velikim sumama novca, govori i činjenica da je Ganić dok se kućio paralelno školovao kćerku i sina na prestižnim svjetskim univerzitetima. Kćerka Emina, rođena u Chicagu, diplomirala je na prestižnom Univerzitetu Oxford na Odsjeku za englesku književnost i evropsku istoriju (1997. do 2001.) Četverogodišnje školovanje (školarina i troškovi boravka) na Oxfordu košta preko 450.000 KM.
Prije šest godina Ganić je osnovao privatni univerzitet - Sarajevo School of Science and Technology (SSST) i to u tijesnoj suradnji s poznatim britanskim univerzitetom University od Buckingham. Nedavno je započeo izgradnju zgrade Univerziteta koja će po okončanju radova biti vrijedna oko 20 miliona KM.
Kao što smo nedavno pisali, na Ilidži je u toku izgradnja dvije zgrade u kojima će biti smješten privatni univerzitet čiji je osnivač Ejup Ganić. Ovaj univerzitet ubraja se u red najelitnijih privatnih fakulteta u BiH, s malim brojem studenata i s vrlo visokim nastavnim standardima usklađenim s partnerskim britanskim univerzitetom. Godišnje se na SSST uspijeva upisati tek oko 70 studenta i to onih koji uspijevaju položiti vrlo zahtjevan prijemni ispit, koji besprijekorno govore engleski jezik i čiji su roditelji spremni za svaku godinu studiranja platiti 10.000 KM. Ganićev univerzitet SSST trenutno radi u iznajmljenim prostorijama Akadamije nauka i umjetnosti BiH. U četverospratnicu na Ilidži trebao bi se preseliti tek za godinu dana. Međutim ni to nije sasvim izvjesno budući da je upitno da li će vlasnik univerziteta Ejup Ganić uspjeti da obezbijedi bankarski kredit za završetak radova.

Ejupova kćerka Emina Ganić sve donedavno bila je izvršna direktorica Sarajevo film festivala, ali i jedna od viđenijih sarajevskih trendseterica. Prošle jeseni je u domu Ganića organizovala modnu reviju kostimografkinje Sanje Džebe. To je bio modni hepening na koji su bili pozvani poznati bh. političari, glumci i pripadnici sarajevske zlatne mladeži.



JAVNO.ba / slobodna bosna
 
nastavak :

“RED CARPET” NA BOSANSKOM ĆILIMU
Domaćica Emina potrudila se da ova revija bude jedinstvena po mnogo čemu. Ne samo da je prvi put na ovim prostorima,u duhu pariške visoke mode, revija održana u atmosferi privatnih salona, već je sponzor bio visokobudžetni proizvođač cigareta - Imperial Tobacco. Ganićeva, koja sebe ne svrstava u pripadnike sarajevski celebrity scene, u svom ormaru posjeduje zavidnu kolekciju odjeće i obuće visoke mode sa potpisima najpoznatijih i najskupljih modnih kreatora. Svaki komad ove odjeće vrlo je skup i košta više hiljada KM. Osim što se snobovski oblači, Ganićeva se tako i ponaša. Prije nekoliko mjeseci izjavila je da ne može u Sarajevu izdržati više od dva mjeseca a da negdje ne otputuje. Po Sarajevu se često prepričavaju njeni razuzdani tulumi na kojima se okuplja zlatna sarajevska mladež i pripadnici sarajevskog jet-seta. Organizovanje revije u kući bila je dobra prilika da se bh. javnosti pokaže bajkoviti interijer Ganićevog doma. Tako su se mogli vidjeti saloni opremljeni luksuznim namještajem i Berberovim slikama. Inače, odmah po završetku studija od 2001. godine Emina je radila je kao savjetnica specijalnog predstavnika generalnog sekretara Vijeća Evrope u BiH Sarajevu. Od 2004. godine radi za Sarajevo film festival, a prije tri godine postala je njegova izvršna direktorica.

Sin Emir Ganić, koji važi za najpoželjnijeg sarajevskog neženju, nešto je umjereniji od svoje sestre. Zaposlen je na očevom Univerzitetu - Sarajevo School of Science and Technology (SSST) u okviru Instituta za softverski inžinjering i informacione tehonologije i koordinator je većine projekata na fakultetu. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu a potom magistrirao na Business School na Univerzitetu u Buckinghamu u Velikoj Britaniji.
Ejup Ganić je rođen 1946. u Sebečevu, pored Novog Pazara, studirao je u Beogradu, gde je i radio kao samostalni istraživač u Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju. Ganić je u taj institut došao 1972, ali ga je Institut ubrzo poslao na doktorske studije u SAD. Doktorirao je na Tehnološkom institutu u Bostonu.
Čim se vratio, 1977. godine, raskinuo je ugovor o radu sa beogradskim institutom i došao u Sarajevo, gdje je postavljen za direktora Unisovog instituta. Javnosti je malo poznato da je Ganić bio direktor Unisovog instituta za proizvodnju raketnih goriva, što se kako saznajemo, godinama vodilo kao državna tajna.
Na prvim višestranačkim izborima u BiH, u jesen 1990, izabran je za člana Predsedništva BiH kao Jugosloven na listi Stranke demokratske akcije. Beogradski izvori tvrde da Ganić ima stan i u beogradskom naselju Rakovica. U njemu je dugo živjela Ejupova bratična, koja je studirala u Beogradu.
Postoji tvrdnje da je Ganić vlasnik još nekoliko objekata u centru Sarajeva koji se ne vode na njegovo ime. To bi se, međutim, moglo dokazati samo nakon eventualnog otvaranja istrage protiv Ganića.
JAVNO.ba / slobodna bosna
 
ma samo cekam da nam iscitira delove "aladina i carobne lampe" kao krunski dokaz :zcepanje:

f_nasdedoalijm_522d15a.jpg
f_nasdedom_94fbd48.jpg
81124230.jpg


:hahaha::hahaha::hahaha:
 
И ти цитадела схвати да википедиа није компетентан сајт и престани да га користиш у сврху доказивања ваше ''бошњачке државности'',смараш бре више људе.
Мада,када боље размислим,ви тзв. ''бошњаци'' само на википедији можете тражити ваш идентитет и државност.
 

Back
Top