Jesu li proton i elektron materija?

Kako su nastale te sile?

Procitaj malo bolje post u kom se opisuje elektromagnetna sila,
tu se lepo kaze da su to sile koje koje deluju izmedju elementarni cestica.
Ako je proton pozitivno naelaktrisan i u njegovoj blizini se nadje elektron
koji je negatino naelketrisan tad deluje jedna od sila koja se zove elektromagnetna sila.
 
kako su nastale elementarne cestice,kako je nastao atom,proton,neutron,elektron?
Те 4 наведене честице су већ дефинисане на основу разних запажања. Него како су настале прве или најситније честице, од којих су вероватно настале и ове наведене је још увек потпуно непознато. Одговор на то питање нас води до Створитеља, и ако би прихватили да је то створио Он онда се још увек намеће исто питање, како? Значи да ми још нисмо у стању да би могли о томе размишљати.
 
Poslednja izmena:
kako su nastale elementarne cestice,kako je nastao atom,proton,neutron,elektron?

Predpostavljam da ces posle odgovora kako su nastale ove cestice upitati kako je nastalo to sto je sagradilo te cestice!
Pa da zavrsimo sa takvim zapitkivanjem, nauka poseduje odredjeno znanje koje doseze do velikog praska, sve pre toga
dan danas je misterija. Postoje neke ideje i pogledi sta je bilo pre ali to je jos uvek sama ideja.

Kao sto sam vec pre pomenuo u postovima, u okviru CERN-a vrse se najmasovnija ispitivanja na polju fizike,
u istrazivanje je ukljucen veliki broj fizicara iz celog sveta. Mozda nam oni u buducnosti daju neke opsirnije
dokaze, do tad moracemo se zadovoljiti sa ovim sta znamo. Istrazuje se i cestica zvana Higgsov bozon,
to je u stvari cestica koja svim ostalim cesticama daje masu.

Higgsov bozon:http://sh.wikipedia.org/wiki/Higgsov_bozon

Sad mene zivo zanima, cemu ova tvoja pitanja, jer ne verujem da na internetu nisi mogao naci odgovore na to?
Moje ocekivanje je da ti posedujes neku revolucionarnu ideju nastanka sveta ili cu pak dobiti klasican odgovor?
 
Predpostavljam da ces posle odgovora kako su nastale ove cestice upitati kako je nastalo to sto je sagradilo te cestice!
...
Sad mene zivo zanima, cemu ova tvoja pitanja, jer ne verujem da na internetu nisi mogao naci odgovore na to?
Moje ocekivanje je da ti posedujes neku revolucionarnu ideju nastanka sveta ili cu pak dobiti klasican odgovor?

To je klasična situacija u autobusu jal tramvaju, jal čamcu s vanbrodskim motorom:
- Drži se za šipku. :)
- Što?
- Ako se autobus naglo zaustavi pašćeš ako se ne držiš. :neutral:
- Što?
- Zato što se nisi držao. :roll:
- Štooo?
- Ako padneš razbićeš nos. :eek:
- Štooo?
- Drži se za tu yebenu šipku! :evil:
...
- Gospodžo, morate imati više strpljenja sa malim! z:shock:
 
Predpostavljam da ces posle odgovora kako su nastale ove cestice upitati kako je nastalo to sto je sagradilo te cestice!
Pa da zavrsimo sa takvim zapitkivanjem, nauka poseduje odredjeno znanje koje doseze do velikog praska, sve pre toga
dan danas je misterija. Postoje neke ideje i pogledi sta je bilo pre ali to je jos uvek sama ideja.

Kao sto sam vec pre pomenuo u postovima, u okviru CERN-a vrse se najmasovnija ispitivanja na polju fizike,
u istrazivanje je ukljucen veliki broj fizicara iz celog sveta. Mozda nam oni u buducnosti daju neke opsirnije
dokaze, do tad moracemo se zadovoljiti sa ovim sta znamo. Istrazuje se i cestica zvana Higgsov bozon,
to je u stvari cestica koja svim ostalim cesticama daje masu.

Higgsov bozon:http://sh.wikipedia.org/wiki/Higgsov_bozon

Sad mene zivo zanima, cemu ova tvoja pitanja, jer ne verujem da na internetu nisi mogao naci odgovore na to?
Moje ocekivanje je da ti posedujes neku revolucionarnu ideju nastanka sveta ili cu pak dobiti klasican odgovor?

U prevodu nemamo pojma nego hipotetisemo......:cool:
 
To je klasična situacija u autobusu jal tramvaju, jal čamcu s vanbrodskim motorom:
- Drži se za šipku. :)
- Što?
- Ako se autobus naglo zaustavi pašćeš ako se ne držiš. :neutral:
- Što?
- Zato što se nisi držao. :roll:
- Štooo?
- Ako padneš razbićeš nos. :eek:
- Štooo?
- Drži se za tu yebenu šipku! :evil:
...
- Gospodžo, morate imati više strpljenja sa malim! z:shock:


Vi dalje od sipke i ne mozete al stvarate ilizuju da ste otkrili toplu vodu:mrgreen:
 
Navratio i ja da vidim kakvih simpatičnih odgovoa ima ovde pošto imamo istu takvu temu i na prirodnim naukama.

Neko je pomenuo antimateriju... To je isto materija samo sa kontranaelektrisanjima. Na primer antielektron ili pozitron kako ga drugačije zovu je po svemu isti kao elektron, samo je pozitivno naelektrisan. Antiproton je iti ko proton samo je negativno naelektrisan. Postojii antineutron, mada je to malo komplikovanije. Neutron je iznutra sastavljen od 3 kvarka sa naelektrisanjima 1/3, 1/3 i -2/3 pa je spolja gledano neutralan. A antineutron ima u sebi antikvarkove sa naelektrisanjima -1/3, -1/3 i 2/3, a spolja je opet neutralan. I ostale elementarne čestice imaju svoje antimaterijske parnjake. Dakle, antimaterija je isto materija, samo se tako zove. E sad zašto je nema u univezumu u nekim značajnim količinama, to je neka druga priča koja se tiče big bang teorije.
 
kako su nastale elementarne cestice,kako je nastao atom,proton,neutron,elektron?

Isto kao i danas. Prema dobro poznatoj formuli E = mc^2 materija i energija su ekvivalentne. Elem, u svom početku univerzum se sastojao iz čiste energije, tj fotona. Sad se tu svašta nešto dešavalo kako se univezum širio, no poenta je da su foton imali ogromnu energiju. Za njih je poznto da mogu da pređu u čestice, odnosno da se "pretvore" u par čestica materija i njen antimaterijski parnjak. tako da im se ukupna masa slaže sa onom gorepomenutom formulom. Pošto su imali jako veliku energiju mogli su da stvaraju vrlo teške čestice kao što su kvarkovi, gluoni, leptoni itd s tim da je antimaterije i materije bilo uvek jednaka količina. Kasnije bi se materija i antimaterija ponovo anihilirale u fotone ali se iz nekog razloga ovo nije desilo u 100% slučaja već je preteklo malo materije. Antimaterija se nekim drugim procesom konvertovala u običnu materiju, pa nije bilo dovoljno da se sve anihilira. Kako se svemir dalje širio fotoni su gubili svoju energiju i u jednom momentu je nisu imali dovoljno da stvaraju iole stabilne čestice. I danas ti fotoni zuje kroz univerzum ali imaju jako malu energiju. Elem od onoga što je ostalo od materije, tj od kvarkova su nastali protoni i neutroni, pa sve zajedno sa elektronima i atomi, pa dalje već znamo priču.

To je onako pojednostavljeno i ukratko do maksimuma. Ima neka debela količina kvantne fizike koja ovo objašnjava na egzaktnom matematičkom nivou ali to je već uskostručno tupljenje koje nije za forume....


pozdrav!
 
Pa nije bas da nemamo pojma, sve ono sto sam izlozio naucno je potvrdjeno.
Verovatno ce se u buducnosti znati mnogo vise, ali ipak "moje" misljenje je
da se konacna istina nikada nece saznati, ili pak moci shvatiti.

Ово је тачно. Јер кад би на било који начин и сазнали, онда би постигли могућност да и ми створимо све шта је већ било створено, или шта је створио Створитељ.
 
Poslednja izmena:
Do sada smo uspeli samo da stvorimo Stvoritelja. :D

Pa bolje ista no nista. Zamisli svet bez Boga,
nemas kome da se molis kad ti ne ide, moras
da se uzdas u sebe. Tolki drzavni praznici ne bi
postojali, ne bi bilo kucnih slava ni vruce prasetine
za dzaba..Najgore od svega je to sto kad umres
bas bi bio mrtav, skroz se najezih na takvu pomisao!
 

Back
Top