Jemencima dosta trodecenijske diktature

Poruka
4.285
Hiljade Jemenaca demonstrira u prestonici Sani pozivajući predsednika Ali Abdulaha Saleha, koji je na vlasti više od 30 godina, da podnese ostavku, prenosi u sredu BBC. Demonstranti su se okupili na nekoliko lokacija u gradu u četvrtak skandirajući da je “vreme za promene” i podsećajući na narodni ustanak u Tunisu kojim je početkom meseca svrgnut predsednik Zeine al-Abidine Ben Ali.

Na talasu velikog nezadovoljstva decenijskim diktaturama u Tunisu i Egiptu, opozicija Jemena i mladi aktivisti su se okupili na četiri mesta u prestonici, uključujući Sana univerzitet, skandirajući antivladine slogane. Oni su takođe pozvali na sprovođenje ekonomskih reformi u zemlji kao i suzbijanje korupcije.

"Predsednik Tunisa otišao je posle 20 godina vladavine, 30 godina je previše", skandirali su demonstranti aludirajući na nedavnu pobunu u
Tunisu i odlazak sa vlasti predsednika Ben Alija posle 23 godine vladavine.

Građani Jemena se žale na ogromno siromaštvo među sve većom populacijom mladih kao i na manjak političkih sloboda. Zemlja se suočava sa mnogim bezbednosnim pitanjima uključujući separatističke pokrete na jugu i ustanak šiitskih pobunjenika na severu. Takođe, strahuje se da Jemen postaje vodeće bezbedno utočište za borce al-Kaide dok se izuzetno visok procenat nezaposlenih mladih ljudi vidi kao populacija pogodna za regrutovanje u islamističke militante grupe. Skoro polovina stanovnika Jemena živi ispod granice siromaštva od dva dolara dnevno. Manje od deset odsto puteva je asfaltirano a desetine hiljada ljudi je raseljeno zbog sukoba i preplavilo gradove.

Demonstranti su se okupili na nekoliko lokacija u gradu u četvrtak skandirajući da je “vreme za promene” i podsećajući na narodni ustanak u Tunisu kojim je početkom meseca svrgnut predsednik Zeine al-Abidine Ben Ali. Opozicioni poslanik Abdulmalik al-Kasus iz Reformističke partije je izneo zahteve demonstranata prilikom obraćanja skupu.

“Okupili smo se ovde kako bi zatražili svrgavanje predsednika Saleha i njegove korumpirane vlade”, prenosi njegove reči agencija AFP.

Serija manjih protesta je prethodila masovnim demonstracijama održanim u četvrtak. U subotu se oko 2.500 studenata, aktivista i opozicionih grupa okupilo u dvorištu univerziteta u Sani uzvikujući slogane protiv predsednika i poredeći ga sa tuniskim predsednikom Zin El Abidin Ben Alijem. Tokom vikenda su jemenske vlasti uhapsile poznatu aktivistkinju za ljudska prava Tavakul Karman, optužujući je da je organizovala antivladine proteste. Njeno hapšenje je izazvalo dalje proteste u Sani.

Nakon što je u ponedeljak puštena iz pritvora ona je rekla za CNN da se u njenoj zemlji događa revolucija inspirisana događajima u Tunisu.

Predsednik Saleh, zapadni saveznik, postao je lider Severnoj Jemena 1978. i na vlasti je u Republici Jemenu od ujedinjenja severa i juga 1990. godine. On je reizabran 2006. godine.

Jemenci su besni zbog pokušaja parlamenta da oslabi pravila o ograničenju predsedničkog mandata što bi omogućilo Salehu da vlada doživotno. On se takođe optužuje da ima planove da preda vlast svom najstarijem sinu, Ahmedu, koji komanduje elitnom predsedničkom gardom.
thumbnail.php

http://www.e-novine.com/svet/svet-vesti/44258-Jemencima-dosta-trodecenijske-diktature.html
 
Сад ће Минго да ти објасни како је Јемен једна лепа муслиманска земља и како муслимани сви требају да буду сложни и да поштују шеријат.

ma mingo preso na ijekavicu i time posto veci arapin, on kad misli na palestince kaze mi. kad misli na zene kaze kamila.

nego, lepo da se vidi da americki diktatori kake u gace, valjda ce i kod nas da dodje taj trend.

islamski fundamentalisti nisu pretnja nikome, drustvo koji oni naprave je dekadentno i dok nema amera da im daju oruzje, maksimum bi mogli lukom i strelom da se frljaju
 
ma mingo preso na ijekavicu i time posto veci arapin, on kad misli na palestince kaze mi. kad misli na zene kaze kamila.

nego, lepo da se vidi da americki diktatori kake u gace, valjda ce i kod nas da dodje taj trend.

islamski fundamentalisti nisu pretnja nikome, drustvo koji oni naprave je dekadentno i dok nema amera da im daju oruzje, maksimum bi mogli lukom i strelom da se frljaju

То ти је службено наречје балканских муслимана. Зато ми је имам Јусуфспахић веома сумњив.
 
Yemen_map.jpg


Evo mape Jemena koji izgleda fantasticno i to je jedna prelijepa Islamska zemlja koja je bila drzava Sabejaca.Jemen je jedna lijepa drzava i mislim da mora doci do neke promijene u vlasti u Jemenu jer Islamska Revolucija mora dohvatiti sve drzave pa i Jemen.U Jemenu bih rado zivio i klanjao u Dzamiji jer tamosnji ljudi su mi mili i slatki tako da bih se s njima srodio.Jemen je jedna planinska zemlja a na istoku zemlje je pustinja i ravnica.Inace to je jedna prelijepa zemlja u kojoj bi se svaki m,usliman osjecao kao kod kuce.
 
Poslednja izmena:
Ови преврати и протести се дешавају само у заосталим исламским државама.Сиромаси ће прво да збаце лопове и диктаторе а онда ислам који их је досад држао у беди и незнању.
 
Ови преврати и протести се дешавају само у заосталим исламским државама.Сиромаси ће прво да збаце лопове и диктаторе а онда ислам који их је досад држао у беди и незнању.

Ne mislim da ce se muslimani udaljiti od Islama nego naprotiv ide se na tome da se zbace postojeci vladari kako bi zastarela politika sekularizma pala u vodu i tu politiku zamijenio Islam.Inace Islam ne drzi narod u neznanju i bijedi nego problem je taj sto se moraju smijeniti vladeari kako bi na vlast dosla Islamska garnitura koja bi garantovala sva prava gradjanima Jemena i jemen postao Islamska drzava.Inace Islam nikada narod nije drzao u neznanju i to se moze sagledati kroz historiju da je Islamski Kalifat uvijek njegovao nauku i da je drzava bila veoma boagat da ljudi nisu imali kome dati milostinju.
 
Inace Jemen je medju prvim drzavama koje su primile Islam i za Muhammedovog s.a.v.s. zivota Jemenci su primili Islam i postali muslimani.Inace lijepo je zivjeti u Jemenu jer to je stara civilizacija i tu su zivjeli Sabejci odnosno tu je postojalo Sabejsko carstvo tako da je jemen jedna predivna zemlja u kojoj svaki musliman moze uzivati.
 
Ja volim ljeto i zato ne smeta mi klima od preko 40C stepeni tako da bih uzivao i isao bih redovno u Dzamiju da klanjam sa mojom bracom muslimanima.Jedino sta mi smeta je pustinja jer volio bih kad bi bile cesce padavine i kad bi proradila vegetacija u pustinjama.
 
Poslednja izmena:
Ja volim ljeto i zato ne smeta mi klima od preko 40C stepeni tako da bih uzivao i isao bih redovno u Dzamiju da klanjam sa mojom bracom muslimanima.Jedino sta mi smeta je pustinja jer volio bih kad bi bile cesce padavine i kad bi proradila vegetacija u pustinjama.

Kako sam se sinoc nasmejao, kad sam procitao sledece: :mrgreen:
Mudžahedin jeste zelen, ali nije - zimzelen!
istina ziva.:mrgreen::lol:

:rotf::rotf::rotf::hahaha::hahaha::hahaha:
 
sve te demonstracije u zadnje vreme, su organizovane spolja.

Мени баш и не делује,пошто Амери здушно подржавају Мубарака,коме се сад супроставља и Ел Барадеј па "Муслиманска браћа",док Тунис,Алжир сад и Јемен обнављају "Арапску лигу"која
здушно жели да се ослободи стране пол.доминације (америчког,пре свега),мада сад не треба занемарити раст кинеског утицаја на цео регион,укључујући и Африку.
 

Знам, знам, гледао сам их на Дискаверију.
Умиреш од глади, а уплаћујеш кабловску ха ?
Боли те рацку...


прво да збаце лопове и диктаторе а онда ислам који их је досад држао у беди и незнању.
Једино знање које постоји је Куран & Суна.
А та западна дефиниција знања је ништа. Буља.
 

Back
Top