Isus,obesen ili razapet...ili nijedno ni drugo ...

Пази ово, ми у умјетности имамо класичан приказ Исуса и који га приказује као лијепог младића са дугом смеђом косом и брадом итд. итд. Приказ Исуса није био увијек исти, мијењао се кроз вријеме, био је различит везано за културу земље гдје је био приказиван. Постоје чак и старији прикази Христа са кратком косом и без браде.
 
Ne vidim na koji način otvaranje ovakve teme sprečava vernike da razmenjuju mišljenja "o ozbiljnim temama".
Svaka tema može biti ozbiljna, pa i ova. Odgovor na pitanje da li je Isus obešen ili razapet definiše razliku između Jehovinih svedoka i drugih rišćana, na primer.
Čak i rasprava o Isusovoj frizuri može biti interesantna. Uvaženi kolega Eleleth pokazao je svojevremeno da je to dokaz da je Isus pripadao nazarenima, na primer, a tu bismo onda mogli tražiti i dokaz da nije bio oženjen. I tako dalje. I dalje tako...

Jok, drugar. Nema neozbiljnih tema nego samo ima neobaveštenih, a gorljivih sagovornika koji smatraju da ako se krste (ili stube u slučaju Jehovinih svedoka) nema potrebe da razmišljaju koja je svrha toga što rade, ali ipak su i suviše skloni da druge osude zbog drugačije verske prakse.

Moja je greska bila!Tema jeste ozbiljna.Ali komentari su krajnje neozbiljni!Mislim pominjanje Frizure na Paz i sl.Kao sto u komentarima se takodje moze osjetiti jednoumnost,kao i pokusaj ismijavanja jedne vjere!Mene samo nervira sto od "velikih"ozbiljnih tema na ovom forumu,dodju neki i tako spuste znacaj te teme.To je i slucaj u ovoj temi.
Da li je Isus bio objesen ili razapet?Kako je fizicki izgledao Isus Hrist?

Sva ova pitanja su ozbiljna i mogu se ljepse postaviti.
 
Moja je greska bila!Tema jeste ozbiljna.Ali komentari su krajnje neozbiljni!Mislim pominjanje Frizure na Paz i sl.Kao sto u komentarima se takodje moze osjetiti jednoumnost,kao i pokusaj ismijavanja jedne vjere!Mene samo nervira sto od "velikih"ozbiljnih tema na ovom forumu,dodju neki i tako spuste znacaj te teme.To je i slucaj u ovoj temi.
Da li je Isus bio objesen ili razapet?Kako je fizicki izgledao Isus Hrist?

Sva ova pitanja su ozbiljna i mogu se ljepse postaviti.
Управо. Био би ред да озбиљно разговарамо о теми, без исмијавања, вријеђања, иронизирања, провоцирања и свега што иде уз то.
 
ali u delima pise da je obesen i da je tako umro - covek kad se obesi obicno se obesi na drvo



sigurno se neko zeza
A nije obešen, nego je samo zakačen na drvo. Nije ostavljen da visi sa njega, onako obešen, nego je ostavljen da visi zakačen za drvo....

Hajde prvo ti nauči malko šta znače reči: "obesiti", "razapeti", malko prouči kako se izvodila kazna razapinjanja na krst, na koji način je čovek zapravo umirao, pa onda da razgovaramo malko smislenije.
Ovako zaista nema nikakvog smisla. Samo ispadaš smešan.

Jedno lako pitanje za razmišljanje i razvijanje logičkih sposobnosti:
- Kada se kaše da je čovek obešen o drvo da li to znači da je obešen omčom oko vrata ili je moguće da je obešen na neki drugi način?
 
Nisam ja postavljao temu. Samo sam se priključio jer sam očekivao da će bresmrtna da nanjuši krst pa će da svrne da objasni da je u pitnju stub. :lol:
Umesto nje, pojavio se ovaj što sebi dade nick Mudri logičar. :(
Zamisli, nisam primetio da ti nisi postavljao temu... :)

A vidim osnovna dilema je da li je Isus obešen o vrat (što će reći, obešen u pravom smislu te reči) ili je obešen o nadlaktice (tačnije razapet).

Mislim da niko ne dovodi u pitanje to da je bio obešen o drvo. Ko zna, možda nova veganska nauka da dokaze o tome da je to bio na primer PET stub.
 
Христос није био објешен о дрво омчом око врата, Христос јесте био објешен о дрво, тј. крст, илити распет. Никоме буквално тумачење ништа добро донијело није.
Čika Pero, lepo rečeno. Valjda će da shvate ovo i oni koji treba to da shvate.
 
Uz primedbu da nije bio obešen o krst, nego o drvo. Zajedno sa prečkom. I tek tada je nastao krst. Izgleda cepidlačenje, ali to je jedan od jačih falsifikata Jehovinih svedoka. U želji da se odvoje od svih drugih rišćana, jednostavno su zanemarili tu prečku i krst je iščileo iz njihovog učenja.

E sad... ono što je mene oduvek intrigiralo... Očigledno je tu knjigu vrlo lako prepravljati. Mnogo lakše nego izvrtati kakav suvoparni zakonik ili inženjerski priručnik ili anatomski atlas... Kako to da navodno božja knjiga ( u smislu da ju je diktirao stručnjak za sve i svašta) može tako lako biti manipulisana? :huh:
 
Uz primedbu da nije bio obešen o krst, nego o drvo. Zajedno sa prečkom. I tek tada je nastao krst. Izgleda cepidlačenje, ali to je jedan od jačih falsifikata Jehovinih svedoka. U želji da se odvoje od svih drugih rišćana, jednostavno su zanemarili tu prečku i krst je iščileo iz njihovog učenja.

E sad... ono što je mene oduvek intrigiralo... Očigledno je tu knjigu vrlo lako prepravljati. Mnogo lakše nego izvrtati kakav suvoparni zakonik ili inženjerski priručnik ili anatomski atlas... Kako to da navodno božja knjiga ( u smislu da ju je diktirao stručnjak za sve i svašta) može tako lako biti manipulisana? :huh:

Како може бити манипулисана? Наравно да може, не знам како да објасним зашто може. И католици су промијенили символ вјере.
 
Како може бити манипулисана? Наравно да може, не знам како да објасним зашто може. И католици су промијенили символ вјере.
Dakle do sada smo dvojica koji se slažu da je biblijom lako manipulisati.
Pitam se nije li to zbog toga što je izmišljena od primitivnih ljudi koji nisu imali pojma o čemu pričaju, nego su nabacali ono što je njima bilo logično?
 
Dakle do sada smo dvojica koji se slažu da je biblijom lako manipulisati.
Pitam se nije li to zbog toga što je izmišljena od primitivnih ljudi koji nisu imali pojma o čemu pričaju, nego su nabacali ono što je njima bilo logično?

Ја јесам вјерник, православни Хришћанин, али је чињеница да је свиме могуће манипулисати, укључујући и Библију.
 
Luka (5,30) Bog otaca naših podiže Isusa, kojega vi ubiste obesivši na drvo.


Čudno je kako autor Dela apostolskih, navodno jevanđelista Luka, ovde navodi da su Isusa obesili, a u svom jevanđelju da je bio razapet, baš poput ostalih jevanđelista.


what a f.uck ???

zasto riscani pisu i serviraju drugima da su Isusa razapeli a Luka pisac evandjelja kaze da je bio obesen?

Prestani vise da govoris da nije razapet.Krst je od drveta,a Isus je razapet,tj nakacen na krst.
Ova recenica je dvosmislena,ali Biblija nije.Biblija lepo kaze da su ga razapeli.Cak i Davidovo prorocanstvo kaze da su ga razapeli.Isus Tomi pokazuje rane na rukama i nogama i na rebru,sto kaze da je razapet.
Dalje se navodi da je razapet na krstu,ne na stubu,a i taj krst je i pronadjen 300 i neke godine i dan danas postoji,samo u delovima.
 
Luka (5,30) Bog otaca naših podiže Isusa, kojega vi ubiste obesivši na drvo.


Čudno je kako autor Dela apostolskih, navodno jevanđelista Luka, ovde navodi da su Isusa obesili, a u svom jevanđelju da je bio razapet, baš poput ostalih jevanđelista.


what a f.uck ???

zasto riscani pisu i serviraju drugima da su Isusa razapeli a Luka pisac evandjelja kaze da je bio obesen?

Tu ima dva momenta.

Onaj koji je obješen na drvo je Joshua ben Pandira u Judeji kojeg su Judejci pogubili a onaj koji je razapet je Simon kojeg su Rimljani pogubili u Rimu...

Zato dva izvještaja.
 
Prestani vise da govoris da nije razapet.Krst je od drveta,a Isus je razapet,tj nakacen na krst.
Ova recenica je dvosmislena,ali Biblija nije.Biblija lepo kaze da su ga razapeli.Cak i Davidovo prorocanstvo kaze da su ga razapeli.Isus Tomi pokazuje rane na rukama i nogama i na rebru,sto kaze da je razapet.
Dalje se navodi da je razapet na krstu,ne na stubu,a i taj krst je i pronadjen 300 i neke godine i dan danas postoji,samo u delovima.

Djeluješ jako potreseno s obzirom na veliku vjeru.
 
Dokazi govore da nije razapet.Cak i sam pisac evandjelja kaze da je ubijen vesanjem.



Tebe ako su ucili u skoli drugacije,imas pravo da se ljutis,svet maste mu je cak pripisao Nazaret kao mesto rodjenja...a ti ako hoces sa arheolozima da vodis diskusiju samo napred

Да ли је теби толико тешко схватити да он није буквално објешен о дрво омчом око врата или се правиш луд?
 

Back
Top