Istorijska licnost Slobodana Milosevica

Slobodan Milosevic je bio ...


  • Ukupno glasova
    47
  • Anketa je zatvorena .
Sloba.2982.jpg


 
Stvar je daleko složenija od toga po mom mišljenju.

On nominalno važi za negativca ali je za mene zapravo najzanimljivija geneza odnosa između njega i naroda.

On je recimo tom narodu omogućio da otkupi društvene stanove za po dve marke i 75 feninga a narod mu je posle uzvratio arlaukanjam sa terasa i lupanjem u šerpe.

Načelno, nema dobrih vladara za nedovršene nacije...


Najzanimljivije u ovom slučaju je način na koji se setio da opljačka narod, ništa drugo.


Svi ti otkupljeni društveni stanovi bili su već otplaćeni kroz stambene fondove.

Svakom zaposlenom radniku se odbijao mesečni doprinos od plate za stambeni fond. Nebitno da l je taj radnik dobio stan, ili nije, ili ga nikad neće dobiti, svima se odbijalo od primanja. Dakle, firme su iz stambenih fondova, i kredita koje su uzimale od banka, investirale gradnju stanova za svoje radnike.. Na primer, "Galenika".je napravila čitavo naselje za svoje radnike......Da bi ti isti radnici, 93.g. u vreme najgore inflacije, uplaćivali neke pare za navodni "otkup" svojih stanova.
Što se tiče iznosa za otkup, varirao je u zavisnosti od inflacije. U početku, marta 93. g. čim je zakon o otkupu stupio na snagu, ljudi su plaćali otkup svog dvosobnog stana tridesetak hiljada maraka sa stare devizne štednje, dok je decembra te iste godine, stan slične kvadrature otplaćen za dve crvene novčanice, koliko je koštao jedan hleb. Dok su neki stanovi iz Vojnog fonda, na primer, bili pretplaćeni, pa je bilo puno slučajeva, gde čovek podnese zahteve za otkup, a VF mu na ime uplaćenih sredstava za stan, vraćao neke marke.

A, kad je Šešelj bio potpredsednik Vlade, e, tada su njih dvoje izmislili šestomesečni zakon o prodaji nacionalizovanih poslovnih prostora, kao još jedan vid pljačke naroda, pri čemu je preče pravo otkupa imao trenutni zakupac, i to za smešne pare. Pa, tako je za lokal od 40m2 u II zoni Grada otkup iznosio ravnih 1200 Dem.

Dobro da im nismo olupali šerpe o glavu.
 
Milosevic je odbio predloge Slovenaca za preuredjenjem Jugoslavije. Borio se on za njeno ocuvanje, ali pod uslovima, koji ocigledno drugima nisu odgovarali. Ne mozes gledati stvari, samo iz jednog, sopstvenog ugla, a onda tako traziti uzroke. Mada je meni najmanje bitna ovde ta Jugoslavija. Milosevic je prosto promasaj od politicara, jer je svoju zemlju doveo do ekonomske propasti, izgubio sve ratove, nebitno da li vojnim ili politickim putem, omogucio bogacenje teskom olosu, a to su oni koji nam i dan-danas vedre i oblace zemljom, iznosio toliki novac iz zemlje, a na kraju krajeva izvrsio i kulturoloski genocid u Srbiji, preko Pinka, tadasnjeg RTS-a, Palme i dr.

Odbio je i predlog Hrvata za konfederaciju, pa je išao da nas nudi Grcima ..:pop:
 
Zanima me jedna stvar...
Sta mislite o liku i delu Slobodana Milosevica?
Sto se mene tice... doneo je neke odluke koje su bile za moj ukus, blago receno, cudne, pogotovo u prvom delu vladavine.
Medjutim... u drugom delu vladavine popravilo mi se misljenje o njemu, a narocito tokom procesa u Hagu...
On sam je bio dosta kompleksan... i kao licnost i kao vladar... ali sve u svemu... dobar.
Samo da mu supruga nije tako visoko uzletela u politici... i da mu se sin nije ponasao na nacin nedostojan sina predsednika republike... verujem da bi vladao duze.
Ali dobro... cekam vase misljenje.:think:



Američki prezervativ.
 
Зашто се довео под ту претњу?
добар политичар се никада не би довео у такву ситуацију.
Upravo.
Doveo se samim dolaskom na vlast. Scenario raspada SFRJ je već negde bio kovertiran. Neko kom je život bio mio tada verovatno ne bi ni preuzimao vlast.

Ali u okolnostima kad je alternativa bila SNO odnosno šizofrenična koalicija Vuka Draškovića, Vojislava Šešelja i onog Jovića... ne znam šta da kažem?

Što se petljao da brani neodbranjivo ako je znao da je raspad kovertiran?

Ne, jednostavno nema opravdanja za mnoge njegove postupke.
 
Pa i jesu otprilike u istom kosu - ovi sad vise kradu jer ima vise da se ukrade, od medjunarodnih kredita i donacija.

Milosevic je bio na celu rezima koji je instalirao narko-patriotizam, opljackao i ojadio Srbiju dodjes-mi/dodjem-ti privatizacijom i od turbo-folka napravio mejnstrim.

Narko patriotizam je instalirao Vuk Draskovic u svojim prisnim odnosima sa Giskom, Belim, Kneletom i drugim Scarface ,,srpskim patriotama'' cetnicko-kaubojske provenijencije.

Sto se tice ,,ojadjivanja'' Srbije ,,dodjes mi/dodjem ti" ,,privatizacijama'' (???), jedina privatizacija koju je Milosevic sproveo bila je delimicna privatizacija Telekoma i toliko nas je ,,ojadio'' da je u to vreme sankcija napravio takav posao da je u Italiji pokrenuta istraga zbog cega su Italijani PREPLATILI Telekom :per:

Sto se tice turbo-folka, on je prisutan u svim zemljama regiona i pre je rezultat amerikanizacije nego icega drugog.

Mis'im Doli Parton/Suzana Mancic, gde je tu razlika? :dontunderstand:
 
Najzanimljivije u ovom slučaju je način na koji se setio da opljačka narod, ništa drugo.


Svi ti otkupljeni društveni stanovi bili su već otplaćeni kroz stambene fondove.

Svakom zaposlenom radniku se odbijao mesečni doprinos od plate za stambeni fond. Nebitno da l je taj radnik dobio stan, ili nije, ili ga nikad neće dobiti, svima se odbijalo od primanja. Dakle, firme su iz stambenih fondova, i kredita koje su uzimale od banka, investirale gradnju stanova za svoje radnike.. Na primer, "Galenika".je napravila čitavo naselje za svoje radnike......Da bi ti isti radnici, 93.g. u vreme najgore inflacije, uplaćivali neke pare za navodni "otkup" svojih stanova.
Što se tiče iznosa za otkup, varirao je u zavisnosti od inflacije. U početku, marta 93. g. čim je zakon o otkupu stupio na snagu, ljudi su plaćali otkup svog dvosobnog stana tridesetak hiljada maraka sa stare devizne štednje, dok je decembra te iste godine, stan slične kvadrature otplaćen za dve crvene novčanice, koliko je koštao jedan hleb. Dok su neki stanovi iz Vojnog fonda, na primer, bili pretplaćeni, pa je bilo puno slučajeva, gde čovek podnese zahteve za otkup, a VF mu na ime uplaćenih sredstava za stan, vraćao neke marke.

A, kad je Šešelj bio potpredsednik Vlade, e, tada su njih dvoje izmislili šestomesečni zakon o prodaji nacionalizovanih poslovnih prostora, kao još jedan vid pljačke naroda, pri čemu je preče pravo otkupa imao trenutni zakupac, i to za smešne pare. Pa, tako je za lokal od 40m2 u II zoni Grada otkup iznosio ravnih 1200 Dem.

Dobro da im nismo olupali šerpe o glavu.

Nije baš tako Pris.

Trgovinu nacionalizovanim prostorima praktikovala je i demokratska vlast i to pet puta intenzivnije od Miloševićeve.

Eto, Svetu Ružicu su uselili na vilu onog češkog bankara i nikom ništa.

A što se otkupa tiče veruj mi da oni koji su otkupili te stanove svakako nisu oštećeni.

Oštećeni su neki drugi ljudi i o tome mogu da kažem i nešto iz vlastitog iskustva.

Moji roditelji kao i njihovi roditelji sa obe strane su čitav radni vek davali deo dohotka u stabneni fond a niko, doslovno niko od njih nikada nije dobio ni pedalj iz državnog stambenog fonda niti su ikada tražili.

Sa druge strane znam da su roditelji mnogih mojih drugova uspevali da na razne fore izrade po dve ili tri stana što kroz lažne razvode i koješta drugo da bi na kraju uzimali i gotovo bespovratne i beskamatne kredite za tzv. adaptacije iz tog istog stambenog fonda i kupovali placeve na kojima su podizali kuće.

I baš te ljude, koji su zahvaljivali Svevišnjem na Slobodanu Miloševiću u prvim godinama njegove vladavine jer ih je carski častio, sam nešto kasnije sretao kako šetaju ulicama Beograda najbučnije tražeći da Beograd bude svet. I naravno oni su imali najveće šerpe, najbučnije pištaljke, oni su sebe proglasili lepom Srbijom.

Ima puno ironije u tom odnosu, oni koji su najviše profitirali na njegovoj vladavini prvi su mu okrenuli leđa što jako puno govori kako o Srbima tako i o jugoslavenčićima prerušenim u Srbe.

Dok im je išlo na ruku da otimaju Sloba je bio Bog ali kada se stanje zakomplikovalo i kada je bilo potrebno žrtvovati nešto zarad opstanka Srba u Bosni, Hrvatskoj ili Kosovu počeo je lelek do neba.

Iz današnje perspektive pak mogu slobodno da kažem da mi je pomalo žao što nikada nisam glasao za njega.

On jeste jako puno brljao naročito na tom socijalnom planu ali se mnogo toga što je on tvrdio naknadno ispostavilo suštinski tačnim...
 
Skotina, koja je 5 godina iscrpljivala Srbiju logisticirajuci rat u Krajini,
jasnom namjerom da je unisti, jer je Krajinu dusmanski predao Tudjmanu,
frustrirajuci tako elitni dio srpskog naroda, da bi ga u cjelini ponizio i unistio!!

Ajde dosta vise, pukli ste zato sto ste prodavali dzebanu hrvatima i sto ste pobegli.Mislili sta da mi treba da dodjemo da se borimo umesto vas? Oce to tako, samo malo morgen.
 
Zanima me jedna stvar...
Sta mislite o liku i delu Slobodana Milosevica?
Sto se mene tice... doneo je neke odluke koje su bile za moj ukus, blago receno, cudne, pogotovo u prvom delu vladavine.
Medjutim... u drugom delu vladavine popravilo mi se misljenje o njemu, a narocito tokom procesa u Hagu...
On sam je bio dosta kompleksan... i kao licnost i kao vladar... ali sve u svemu... dobar.
Samo da mu supruga nije tako visoko uzletela u politici... i da mu se sin nije ponasao na nacin nedostojan sina predsednika republike... verujem da bi vladao duze.
Ali dobro... cekam vase misljenje.:think:

Boldano mu je najveća greška.
Sloba bi vladao mnogo duže da je potpisao Rambuje, tada bi ga demokrate izduvale.
Jer, potpisivanjem Rambujea bi postao njihov čovek i oni ne bi morali ulupavati stotine miliona eura da ga smaknu.

Međutim, postojalo je tu još nešto, privredne reforme Slobodana Miloševića koje su bile klip u točkovima liberalnog kapitalizma.
Recimo, u svojim privrednim reformama nije se zalagao za brzu, bilo kakvu, privatizaciju već postepenu.
Privatizovati preduzeća bez vitalnog društvenog značaja
I ono najgore, da strancima ne bude dozvoljeno više od manjinskog dela vlasništva, dakle najviše 49%.
 
Skotina, koja je 5 godina iscrpljivala Srbiju logisticirajuci rat u Krajini,
jasnom namjerom da je unisti, jer je Krajinu dusmanski predao Tudjmanu,
frustrirajuci tako elitni dio srpskog naroda, da bi ga u cjelini ponizio i unistio!!

Krajinu su prodali Srbi iz Srbije jer ih je boleo krac za taj krš.
Nisu Srbi hteli da ratuju za Krajinu, shvati, regrutacija uspela tek 10%.
Ali je zato na Vukovom mitingu bilo par stotina ljudi.
 
Najvjerovatnije je, da ne znas o cemu pricas, hronologija te hebe!!!

Ne, već ti ne želiš da se pomiriš sa činjenicom da je Srbe u Srbiji generalno boleo krac za krš Krajine.
Regrutacija uspešna tek 10%. Srbi žele mir i bratstvo i jedinstvo, ne rat.

Da ne pričam o vašima koji su se obogatili za vreme rata u trgovini sa Hrvatima.
Ali bitno da je Sloba kriv.
 
Ajde dosta vise, pukli ste zato sto ste prodavali dzebanu hrvatima i sto ste pobegli.Mislili sta da mi treba da dodjemo da se borimo umesto vas? Oce to tako, samo malo morgen.

Pa tako je jedino bilo moguće očuvati Krajinu.
Ne boriti se ZA njih već UZ njih.

Ali čovek neće da poveruje da su Srbi iz Srbije bili spremni da daju samo moralnu i nikakvu drugu podršku Srbima u Krajini.
Polomiše se ljudi u Srbiji da idu na ratište u Krajinu a Sloba im nije dao :lol:
 
Ostavi se ti te slobisticko **********ske mantre, istina je sasvim drugacija!!!!!!

Svima je jasno šta pokušavaš da saopštiš.

Međutim Milošević je uradio sve što je mogao za Srbe u Hrvatskoj ali je Srbija 1995 bila na rubu potpunog kolapsa, hermetički izolovana i pod pretnjom NATO intervencije ako pokuša da spreči Oluju.

Da je Milošević u tom trenutku naredio vojsci da brani Srbe u RSK, Hrvati bi na samu vest da su Srbi opet prešli Savu i Dunav bežali do La Manša ali bi posle NATO sravnio Srbiju sa zemljom i ogradio je bodljikavom žicom.

Nije bilo mnogo izbora po tom pitanju.

Ali čovek neće da poveruje da su Srbi iz Srbije bili spremni da daju samo moralnu i nikakvu drugu podršku Srbima u Krajini.
Polomiše se ljudi u Srbiji da idu na ratište u Krajinu a Sloba im nije dao :lol:

Kad se proglasi opšta mobilizacija nema mnogo pitanja za mišljenje i afinitete.

Milošević je pak bio pritisnut toliko od strane Zapada da nije smeo ni da pomišlja na tako nešto.
 
Poslednja izmena:
Narko patriotizam je instalirao Vuk Draskovic u svojim prisnim odnosima sa Giskom, Belim, Kneletom i drugim Scarface ,,srpskim patriotama'' cetnicko-kaubojske provenijencije.
Ja sam ovaj termin narko-patriotizam upotrebio u kontekstu kriminala koji je postao nasa svakodnevica 90-tih. O Vuku Draskovicu ne bih - nije tema a i nemam nista pozitivno da kazem o njemu.

Cinjenica je da su se od 91. pa na dalje Beogradom setali likovi koji su u vreme SFRJ bili u zatvoru, ili u Jugoslaviju nisu smeli da prismrde jer ih je cekalo 15 godina robije "po vidjenju". Takvi likovi su za vreme Milosevica uredno nosili legitimacije DB-a ili "obicne" policije, zavisno od hijerarhije u kriminalnoj organizaciji. 90-tih se potpuno izjednacio pojam "kriminalac" i "inspektor" u nekoj "sluzbi".


Sto se tice ,,ojadjivanja'' Srbije ,,dodjes mi/dodjem ti" ,,privatizacijama'' (???), jedina privatizacija koju je Milosevic sproveo bila je delimicna privatizacija Telekoma i toliko nas je ,,ojadio'' da je u to vreme sankcija napravio takav posao da je u Italiji pokrenuta istraga zbog cega su Italijani PREPLATILI Telekom :per:
Pa nece biti bas da je jedina. Nije privatizacija samo kad uzmes pa prodas firmu strancima.
C Market - primer pljackaske privatizacije gde je omoguceno lojalnom tajkunu da pokrade drustvenu svojimu. Takvih primera im koliko hoces.

Po meni mnogo gora burazersko-pljackaska stvar koju su ta nevinasca izvela je prodaja marke po 6. Jel neko zaboravio ovu rasomonijadu i direktno ojadjivanje i pljackanje Srbije?


Sto se tice turbo-folka, on je prisutan u svim zemljama regiona i pre je rezultat amerikanizacije nego icega drugog.

Mis'im Doli Parton/Suzana Mancic, gde je tu razlika? :dontunderstand:

Ovde si delimicno i u pravu - rebalo bi da me boli uvo "sta narod iste" i da gledam svoja posla. Problem je sto je Milosevic uveo seljaciju, neukus, vidovnjake (koji su citirani u "Dnevniku", lebac ti razani) na glavnu scenu, na drzavnu televiziju, na televizije sa nacionalnom frekvencijom. Postoji seljacija i sund u svakoj zemlji, ali nigde se ne "neguje" na nacionalnoj televiziji kao sto je radjeno za vreme Milosevica, a radjeno je po sistemu "hleba i igara" - daj nepismenoj svetini sta trazi, nek roka Ceca, poruci da je Kleopatra rekla da cemo da pobedimo Amerikance i teraj - u sledeci mandat.
 
Kad se proglasi opšta mobilizacija nema mnogo pitanja za mišljenje i afinitete.

Milošević je pak bio pritisnut toliko od strane Zapada da nije smeo ni da pomišlja na tako nešto.

Nisam mislio 1995. kada je sve već bilo jasno i izdogovarano, već nešto ranije.
Jer, da smo imali veću koncentraciju vojnika u Krajini bili bi u mnogo boljem položaju što se tiče budućih pregovora.
Ljudi i jesu bežali od regrutacije kao đavo od krsta, krili se po selima, vikendicama...
 

Back
Top