Иран прети затварањем Хормуза, цена нафте расте

ja ne razumem vecinu komentatora, zasto ste tako uski u pogledu na stvari? zar vas toliko zaslepljuje mrznja prema USA ili Iranu?

Iran ce de fakto da pokusa da blokira prolaz, ako dodje do napada. a napada mora biti jer nuklearke i nafta, opasna su kombinacija i znacile bi trajno ugrozavanje a po recima Ahmada nece biti trajno nego odmah napad na Izrael. a ta blokada ce kratko trajati jer ce svi da ih razvale i to svom snagom.

da budem jasan, ovde se ne radi o americi. ovde se radi o celom svetu. svi koji kupuju naftu osetice razliku i to debelo po svom dzepu. jedno su sadam ili gadafi gde citamo vesti i pisemo komentare. ovo ce svi da platimo zbog nedostatka nafte i cene koja ce neko vreme da ode u nebo. a zamislite sta to znaci na ovu krizu koja ce tek da se zapali u iducem periodu.

ovde nam je, hteli to ne hteli, svima zajednicki vitalni interes da transport ostane otvoren. znaci sve zemlje ce dati vojsku za ovaj rat. cak je i nama malim i infantilnim u razmisljanju interes da ima redovne isporuke nafte.
 
Toliko su plašljivi da su 1967. u munjevitom blic-krigu
pretumbali Bliski istok za sedam dana...
I da su ih Amerikanci jedva namolili da se zaustave...
Jel' na tu vrstu jevrejskog straha misliš ?
Ili na onu kad majka sa detetom u naručju ulazi u krematorijum ?
U Aušvicu 1942.-ge.
Prosvetli nas,Allaha ti !
Cista sreca...Egipat je to vrlo lako vratio pod svoju kontrolu u narednom ratu...
Da se Amerika nije mijesala...Izrael bi pao...
 
Mislio sam da su ti nemacki sateliti bili leva smetala i da nisu imali nikakvu upotrebnu vrednost sto se nemaca tice.

Njihovi saveznici su bili daleko slabije opremljeni i uglavnom su drzali pozadinu. Imalo je izuzetaka naravno, poput Finaca, koji su ratovali vrlo hrabro, da vrate zemlju, koju im je SSSR oteo.
 
ja ne razumem vecinu komentatora, zasto ste tako uski u pogledu na stvari? zar vas toliko zaslepljuje mrznja prema USA ili Iranu?

Iran ce de fakto da pokusa da blokira prolaz, ako dodje do napada. a napada mora biti jer nuklearke i nafta, opasna su kombinacija i znacile bi trajno ugrozavanje a po recima Ahmada nece biti trajno nego odmah napad na Izrael. a ta blokada ce kratko trajati jer ce svi da ih razvale i to svom snagom.

da budem jasan, ovde se ne radi o americi. ovde se radi o celom svetu. svi koji kupuju naftu osetice razliku i to debelo po svom dzepu. jedno su sadam ili gadafi gde citamo vesti i pisemo komentare. ovo ce svi da platimo zbog nedostatka nafte i cene koja ce neko vreme da ode u nebo. a zamislite sta to znaci na ovu krizu koja ce tek da se zapali u iducem periodu.

ovde nam je, hteli to ne hteli, svima zajednicki vitalni interes da transport ostane otvoren. znaci sve zemlje ce dati vojsku za ovaj rat. cak je i nama malim i infantilnim u razmisljanju interes da ima redovne isporuke nafte.


Valjda u tebi postoji osnovni elementarni ljudski osećaj za pravednost.
Čovek i životinja se ipak u nečemu razlikuju. Po meni, zapad se uopšte ne razlikuje od divlje životinje. Kada je gladna ubija ne razlikujući svoje osnovne potrebe šta joj treba a šta ne. A opet čovečanstvo se ne zasniova na toj goloj zapadnoj logici za preživljavanjem već na mudrosti i ludskim potrebama.

Ma koliko da me to lupi po džepu nije Iran jedini svetski proizvođač nafte. Ako ti se ne kupuje u Iranu ti kupiš kod drugog. Amerikancima je najbliža Venecuela. Nama Rusija, Irak, Iran a imaš još sijaset proizviđača nafte.

Daj mi logičko objašnjenje šta USA traži 10.000 km od svoje teritorije osim pljačke.
 
Poslednja izmena:
Valjda u tebi postoji osnovni elementarni ljudski osećaj za pravednost.
Čovek i životinja se ipak u nečemu razlikuju. Po meni, zapad se uopšte ne razlikuje od divlje životinje. Kada je gladna ubija ne razlikujući svoje osnovne potrebe šta joj treba a šta ne. A opet čovečanstvo se ne zasniova na toj goloj zapadnoj logici za preživljavanjem već na mudrosti i ludskim potrebama.

Ma koliko da me to lupi po džepu nije Iran jedini svetski proizvođač nafte. Ako ti se ne kupuje u Iranu ti kupiš kod drugog. Amerikancima je najbliža Venecuela. Nama Rusija, Irak, Iran a imaš još sijaset proizviđača nafte.

Daj mi logičko objašnjenje šta USA traži 10.000 km od svoje teritorije osim pljačke.

crveno

sta traze instruktori iranske vojske uz sve ostale mudzahedine u bosni jos od pocetka 90ih (sa aminom te iste USA) a danas sa sve drzavljanstvima i penzijama, mora da smo im jako ugrozili (zivotinjske) interese? i jednima i drugima...

na taj nacin se moze natezati do besvesti...logicki, pitanje jeste jasno - odgovor takodje jasan - interes. to je sve. nema niceg licnog niti zivotinjskog tu. jer zivotinje nemaju nikakav interes. samo nagon za prezivljavanjem.

plavo

nije Iran jedini proizvodjac nafte, ali kad blokira 40% necije, tudje proizvodnje, to utice i na cenu u Venecueli, ili Iraku, ili SA, ili Teksasu ili Kanadi ili svugde drugde. i svejedno ces da je placas 3X skuplje.
 

Back
Top