Ima li svemir kraja?

Svemir je opasan zidom od pečene opeke iza koje je armirani beton. A iza toga zida nema ništa. Čak ni prostora.
Ja sam rekao, a ko ne veruje neka proveri.

Kada se reklo "zakrivljeni prostor", to je samo izraz koji treba da objasni određene pojave. U prostoru u kome nema ništa ne može biti ni gravitacije, a onda se dovodi u pitanje i taj prostor. Takav prostor postaje nemoguć i nesaznatljiv jer bi predstavljao "ništa". A ništa je kvazi pojam i mi smo navikli da ga ne koristimo doslovno već uslovno (u smislu - ništa što je predmet interesovanja). Kao kad vas neko pita šta ste radili danas, a vi kažete "ništa".
 
Зато не можемо рећи шта је трансцендентно. Опет, тиме што смо рекли да је оно ДУХ тиме смо заправо указали да није објекат .да није материја... већ оно што непосредно наслућујемо у себи као садржај своје сопствене свести..као вољу и трајање. Ту долазимо до оног Шопенхауеровог чуда или до Бергсонове интуиције трајања када непосредно налазимо у свести нешто што није објекат а из чега објекти извиру као такви..или вољу. тј трајање.
Зато је вољу Шопенхауер звао "ствар по себи" уз нагласак да ни то није спознаја , већ најближе што ми људи можемо наслутити од исте.
При чему као што рекох, само наслућујемо... док ствар по себи суштински не можемо сазнати јер сазнајемо само објекте а она није објекат.
Između materije i duha je razlika kao između elemenata i procesa. Duh i jeste proces u okviru struktura, zavistan je od istih, dakle vezan za materijalnost.
Ako se vratimo na temu, mogu uvesti pojam latentno postojanje. Kao što na eksponiranom fotografskom filmu postoji latentna slika koju ne vidimo i ne zapažamo dok ne razvijemo film. Dali je takvo latentno postojanje beznačajno?
Ako uzmemo zatvorenu kutiju u kojoj ne znamo šta je, mi moramo reći da ona nije prazna jer u njoj postoji vazduh, zračenja, gravitacija... Ono što sigurno znamo je da u toj kutiji ne može da bude "ništa" i da je u kutiji deo svemira.
E sad postoji jedno pitanje koje bi bilo značajno za fiziku. Čime god da je prostor ispunjen, da li postoje delići svemira - prostora - međuprostora za koji se može reći da sadrži "ništa" u nekom deliću vremena. Ili je ceo svemir nešto kompaktno do imbecilnosti. Kako onda shvatiti to kompaktno? Da li je to kompaktno jedna celina ili je sastavljeno od elemenata bez međuprostora?! Kako bez međuprostora? Šta odvaja te elemente i gde je granica između njih ako ih ima? Recimo pojam etra. Da li prirodu briga za naše pojmove? Dakle mi naše pojmove moramo da prilagodimo prirodi i stvorimo fleksibilnost da možemo da objasnimo i uvedemo i ono što nam nije saznatljivo a što latentno postoji (pa čak i ako se ude u spekulaciju). Ponekad spekulacija (napipavanje) može dati realan rezultat. Nauka i fizika napreduju i ne može se reći da ni do čega nisu stigli bez obzira koliko zabluda u teorijama nosili. Držati se samo jasnih istina, neće daleko dovesti. Intelektualni razvoj je moguć jedino ako postoji neznanje (moj originalni iskaz). Ili, samo prazninu možemo popunjavati. A kakve ovo veze ima sa svemirom? Ima, jer je svemir u našim glavama.
 
Između materije i duha je razlika kao između elemenata i procesa. Duh i jeste proces u okviru struktura, zavistan je od istih, dakle vezan za materijalnost.

Премиса ти је исправна или да је ДУХ просец, кретање, трајање.. али ти је закључак потпуно погрешан јер процес објашњаваш елементом а сасвим супротно је исправно.

Није супстанција елемент већ је процес. Оно што зовеш материја представља буквално слике узете са кретајуће стварности. "Не постоји материја, постоји само кретање." како би рекао Бергсон.

Није кретање везано за материју, већ је материја везана за кретање. "Од интуције можемо ићи ка интелигенцији али обрнуто није могуће" опет Бергсон.

Оно што ти зовеш "кретање" заправо је непокретност или ЛИНИЈА. За тебе је кретање исто што и линија у простору. Међутим, право кретање је интуиција, управо онај дух. Нешто чега нема споља у опажању, већ из чега цела спољашност извире.
 
Премиса ти је исправна или да је ДУХ просец, кретање, трајање.. али ти је закључак потпуно погрешан јер процес објашњаваш елементом а сасвим супротно је исправно.
Ne objašnjavam proces elementom već uzimam element (šta god on bio, može i misaoni element) kao uslov procesa.

Није супстанција елемент већ је процес. Оно што зовеш материја представља буквално слике узете са кретајуће стварности. "Не постоји материја, постоји само кретање." како би рекао Бергсон.
A šta ako kažem da je supstancija misaoni element? Da li i dalje važi tvoj iskaz?
Ono što ja zovem materija možda nije ono što ti zoveš materija. Zato o pojmu koji ja koristim moraš da pitaš mene, a ne sebe ili Berksona (koliko god da ga uvažavam).
Није кретање везано за материју, већ је материја везана за кретање. "Од интуције можемо ићи ка интелигенцији али обрнуто није могуће" опет Бергсон.

Оно што ти зовеш "кретање" заправо је непокретност или ЛИНИЈА. За тебе је кретање исто што и линија у простору. Међутим, право кретање је интуиција, управо онај дух. Нешто чега нема споља у опажању, већ из чега цела спољашност извире.
Ne znam gde pronađe da pominjem "кретање".
Elemenat (šta god značio) je uslov procesa. Proces se ne može odvijati bez ičega. Dakle, to "nešto" je elemenat.
"Не постоји материја, постоји само кретање."
Ne znam da li je prevod loš ili ne. Možemo reći i da je materija nesaznatljiva, ali ne možemo reći da ne postoji. U tom slučaju izbacujemo pojam "materija" kao nepotreban ili nemoguć. Ali ipak pojmom materija se označava "nešto". Šta je to nešto ne može ni Bergson niti bilo ko reći tačno. Ali u svakom slučaju znamo da nije "ništa" kao što za sebe znamo da nismo "ništa" već "nešto".
I ako se vratimo na citat, mora se reći da se ne može kretati "ništa" već nešto. To nešto je materija. To nešto gradi strukture, jer da bi postojali procesi moraju postojati elementi i strukture u okviru kojih će se odigravati procesi. Drugo je pitanje naše saznatljivosti o procesu, strukturi i materiji. I ako su materija i proces deo naše svesti i saznanja (misaonih procesa), strogo uzevši, znajući još da to što zovemo sadašnjost je u stvari već prošlost, mi ne možemo da ne znamo da je proces koji osvešćujemo prethodio njegovom osvešćavanju. Samo osvešćavanje je proces koji se događa tog momenta, a predmet osvešćavanja nešto što se desilo.
Nije nikome bogom dano da njegova bude poslednja (da odlučuje o upotrebi pojmova) i nije važno ime (Bergson - autoritet) već suština. Filozofska suština je direktno vezana za misao, definisane pojmove i relacije.
Svaka delatnost upotrebljava svoje pojmove koji se ne moraju poklapati sa upotrebom u drugoj oblasti, zato je definicija pojma osnov dijaloga.
Ne znam da li na ovo treba da podsećam?

***
Kada je u pitanju odnos prema vremenu, postoji značajno neslaganje suštine vremena i onoga o čemu fizika govori i pri tome uvažavajući terminologiju same fizike.
Fizika je, kako stvari stoje, definisala vreme kao zasebnu kategoriju i veličinu. Potreba je proizašla iz našeg osećaja vremena. Ali vreme je izvedena kategorija iz procesa gde je kretanje osnov. Pošto je naše funkcionisanje vezano za kretanje i proces, jasno je i poreklo našeg osećaja vremena. Ali ono nije zasebna kategorija. Postavljanje preciznih časovnika bliže i dalje od gravitacije kao dokaz razlike u proticanju vremena je glupost. Ali ja nisam autoritet u toj oblasti da bih to izneo u naučnoj javnosti. A zašto je glupost? Zato što vreme mere procesima koji se odvijaju u časovniku. Ako proces izložite različitim uslovima (gravitaciji) to će deformisati proces i neće se odvijati isto. Ako se već hoće vreme definisati određenim procesom onda se moraju propisati uslovi u kojima se odvija proces. I merni etaloni važe samo u određenim uslovima. Šta će biti zaključak kada se taj visokoprecizni časovnik pod uticajem visoke gravitacije raspadne? Da se vreme raspada? Još veća je glupost u takvo nakaradno shvatanje vremena ubacivati biološko biće i govoriti o bržem ili sporijem starenju a zaboraviti na osnovno pitanje opstanka tog biološkog bića pri visokoj gravitaciji.

Jasno, bez kretanja nema procesa ni vremena. Ali ako nema šta da se kreće, nema ni kretranja. Postoje međuzavisnosti brojnih elemenata gde su uslov svi ti elementi da bi bila moguća ovakva koncepcija i funkcionisanje sveta. I ni jedanom elementu se ne može pripisati veća ili manja važnost.
 
Ne objašnjavam proces elementom već uzimam element (šta god on bio, može i misaoni element) kao uslov procesa.

То је фундаментална грешка јер показује да кретање замишљаш никако другачије него попут тела које се креће у простору. Не! Кретање је као што рекох интуиција, нешто суштински различито од кретања тела у простору. У простору нема кретања, већ само непокретних положаја тј. јукстапозиција садашњег непокретног садашњег положаја поређаног поред непокретног положаја сећања. У свом сазнању, имаш посла само са непокретним положајима НЕ И СА КРЕТАЊЕМ. Нико никада није сазнао или опазио кретање...кретање је интуиција. Својеврсна врста егзистенције коју налазимо непосредно само у себи.
Док не нађеш у себи то истинско кретање ....вртећеш се у апсурду које кретање третира као линију. Линија је простор ...кретање је нешто сасвим друго А ТО ДРУГО НЕ ЗАХАТЕВА никакво тело које се креће. Кретање је супстанција довољна самој себи. Својеврсна... изванпросторна.
Погледај ово што сам писао о Бергсоновом трајању:
http://forum.krstarica.com/entry.php/6636-Bergson-Trajanje

А што се тиче цитата он је узет из Стваралачке еволуције а ево га у ширем контексту:

Sve je mračno u pojmu stvaranja ako se misli na stvari koje bi bile stvorene i na stvar koja stvara, kao što se to obično čini, i kao što se razum ne može uzdržati da to ne čini. Mi ćemo, u našoj idućoj glavi, pokazati poreklo ove iluzije. Ona je prirodna našoj inteligenciji, funkcija u suštini praktična, stvorena da predstavljamo stvari i stanja pre nego menjanja i aktove. Ali, stvari i stanja samo su pogledi koje naš duh uzima sa postajanja. Ne postoje stvari, postoje samo akcije.
 
Ozimane,bez šale-sasvim je irelevantno da li smatraš svoje spoznaje samo idejama ili i objektivnom stvarnošću...Ali stvarno!!!
Drugi put te umoljavam da ne insistiraš na tim osnovama jer su ti naši postovi,tvoji posebno,daleko delotvorniji na konkretnim temama.To se pokazalo ispravnim u konkretnim temama u kojima si prilično doprineo razjašnjavanju teme.Nadam se i ja kao i svi učesnici.U jednoj temi je to bilo baš očigledno...
I ovu temu sam počeo da analiziram govorno I TAJAC! Uvek je moguća jezička strukturalna analiza,čak do atomiziranja i nije problem rušiti svaku i klasičnu i modernu,čak i postmodernu doktrinu! Lako je pokazati kakve su gluposti lupetane i šuketane. "Najveći"filozofi,pa se gađali rečima...Jer baš i nisu vodili računa o pravom značenju reči,a reči su te koje su INICIRALE metafiziku.Dejstvo sezona na fazon! Kauzalno ispada-rezon...Pomodno nadmudrivanje ili mačo proseravanje.To se lako razjasni.
Moj ponovljen poziv važi-tutanj na konkretnije teme-tamo to može i nečemu koristiti.
 
То је фундаментална грешка јер показује да кретање замишљаш никако другачије него попут тела које се креће у простору. Не! Кретање је као што рекох интуиција, нешто суштински различито од кретања тела у простору. У простору нема кретања, већ само непокретних положаја тј. јукстапозиција садашњег непокретног садашњег положаја поређаног поред непокретног положаја сећања. У свом сазнању, имаш посла само са непокретним положајима НЕ И СА КРЕТАЊЕМ. Нико никада није сазнао или опазио кретање...кретање је интуиција. Својеврсна врста егзистенције коју налазимо непосредно само у себи.
Док не нађеш у себи то истинско кретање ....вртећеш се у апсурду које кретање третира као линију. Линија је простор ...кретање је нешто сасвим друго А ТО ДРУГО НЕ ЗАХАТЕВА никакво тело које се креће. Кретање је супстанција довољна самој себи. Својеврсна... изванпросторна.
Погледај ово што сам писао о Бергсоновом трајању:
http://forum.krstarica.com/entry.php/6636-Bergson-Trajanje
Biće da se nismo razumeli. Nisam govorio o opažaju, mada to jeste bit i suština sveta. Pitanje je da li je naše funkcionisanje svesti model za funkcionisanje onoga što je van naše svesti? Bez obzira da li je saznatljivo, moramo se složiti sa latentnim postojanjem onoga što ne percipiramo ili čak i ne možemo da percipiramo. Zašto se moramo složiti? Zato što je određeno postojanje van percepcije uslov naše svesti. Jeste da je dokaz našeg postojanja to što mislimo, ali se tu ipak ne završava sve. Postoji i ono što nam omogućava da mislimo i ne možemo ne biti svesni toga. Takođe kretanje, nije samo ono što naša svest percipira. Moramo da se složimo da postoji i van naše percepcije.
Mada, bilo kako bilo, ne sporim to što pišeš, ali ne svodim sve na to o čemu pišeš. Mi jesmo centar sveta, ali možemo da znamo da postoji i nešto van tog centra koji baš i nije tako strogo precizno određen. Mada se postavlja pitanje i šta to treba da bude određeno :)
Tako da kada kažeš "кретање замишљаш никако другачије него попут тела које се креће", ako je to nemoguće kako onda zamišljam. Odnosno, da li želiš reći da kretanje van onoga što možemo da zamislimo i ne postoji, ili ne možemo biti sigurni da postoji?
 
Koviaks, нема важнијих тема од бављења идеалношћу света. Све остале теме су рефлексије над појавом или градња кула од карата... бављење сенкама на зиду пећине, како би рекао Платон. Једино овакве теме додирују суштину изван појаве.

Tako da kada kažeš "кретање замишљаш никако другачије него попут тела које се креће", ako je to nemoguće kako onda zamišljam. Odnosno, da li želiš reći da kretanje van onoga što možemo da zamislimo i ne postoji, ili ne možemo biti sigurni da postoji?

Не зaмишљаш кретање, већ замишљаш непокретну линију у простору коју зовеш "кретање". Право кретање нити се може опазити нити замислити.

Ради о непосрердном увиду нечега што је основа нашег бића а скоро непознато док се не укаже на њега. Бергсон је то звао "интуиција трајања" а то је узгред исто оно што је Шопенхауер звао "воља".
 
Koviaks, нема важнијих тема од бављења идеалношћу света. Све остале теме су рефлексије над појавом или градња кула од карата... бављење сенкама на зиду пећине, како би рекао Платон. Једино овакве теме додирују суштину изван појаве.
Ozi, ozi... Svi se, pa i ti, bave senkama na zidu pećine i nikada iz svoje glave neće izaći pa ni ti. Ma o čemu razmišljao ostaćeš u svojoj glavi ili "glavi" (ma šta ona značila).
Tako da kada kažeš "кретање замишљаш никако другачије него попут тела које се креће", ako je to nemoguće kako onda zamišljam. Odnosno, da li želiš reći da kretanje van onoga što možemo da zamislimo i ne postoji, ili ne možemo biti sigurni da postoji?


Не зaмишљаш кретање, већ замишљаш непокретну линију у простору коју зовеш "кретање". Право кретање нити се може опазити нити замислити.

Ради о непосрердном увиду нечега што је основа нашег бића а скоро непознато док се не укаже на њега. Бергсон је то звао "интуиција трајања" а то је узгред исто оно што је Шопенхауер звао "воља".
To je apsurd. A sad čitaj šta.
Ti tvrdiš da se kretanje ne može zamišljati poput tela koje se kreće. A odmah zatim tvrdiš da upravo tako zamišljam kretanje. Kako je moguće da zamišljam na takav način ako tvrdiš da je nemoguće zamišljati na takav način?
To te ja pitam, da budem jasniji.
A sa druge strane ne možeš ti govoriti o tome kako nešto zamišljam ako se već o tome nisam izjasnio.
A kako vidim, izgleda da nisi savim razumeo to što pišem. Mrzi te da čitaš pa odgovaraš površno?
 
To je apsurd. A sad čitaj šta.
Ti tvrdiš da se kretanje ne može zamišljati poput tela koje se kreće. A odmah zatim tvrdiš da upravo tako zamišljam kretanje. Kako je moguće da zamišljam na takav način ako tvrdiš da je nemoguće zamišljati na takav način?
To te ja pitam, da budem jasniji.

Покушавам ти указати на заблуду којом се речју "кретање" назива заправо линија у простору и која се протеже кроз мишљење многих иако је апсурд.

Ради се о заблуди. Кретањем зовеш нешто што није кретање...или линију у простору.
Док је право кретање, као што рекох, интуиција нешто што нити се може опазити, нити замислити веч само непосредно увидети у себи.

пс. Могу знати како замишљаш кретање на основу ових твојих постова. Јер да имаш увид у иделаност кретања не би своје мишљење базирао на телу које се креће у простору . Тако нешто можеш тврдити само ако кретање замишљаш као линију.. а ја ти указујем да је једно линија у простору а сасвим друго кретање које је трајање и суштински различито од простора.
 
Покушавам ти указати на заблуду којом се речју "кретање" назива заправо линија у простору и која се протеже кроз мишљење многих иако је апсурд.

Ради се о заблуди. Кретањем зовеш нешто што није кретање...или линију у простору.
Док је право кретање, као што рекох, интуиција нешто што нити се може опазити, нити замислити веч само непосредно увидети у себи.

пс. Могу знати како замишљаш кретање на основу ових твојих постова. Јер да имаш увид у иделаност кретања не би своје мишљење базирао на телу које се креће у простору . Тако нешто можеш тврдити само ако кретање замишљаш као линију.. а ја ти указујем да је једно линија у простору а сасвим друго кретање које је трајање и суштински различито од простора.
Sad se već pitam da li ti razumeš ono o čemu pišeš? Probaću ponovo.
Ono što sam hteo reći je: tvrdiš da meni polazi za rukom ono što je nemoguće. Pa ako je nemoguće, onda to ni meni ne može da pođe za rukom.

Drugo
O vremenu i mome shvatanju sam već pisao i nigde ne pominjem liniju. Štaviše, za mene vreme samo za sebe i ne postoji. Pominjao sam i fiziki i koješta, ali ne čitaš.
Dalje:
Mogu i da haluciniram i moje halucinacije postoje. Kada sanjaš san, on je stvarnost u tom momentu.
Ono bitno što hoću reći je sledeće:
Intelekt ima tu sposobnost da može da nasluti i shvati nešto što može biti van njegove percepcije. Dakle, shvatanje je ono što bi trebalo da nam je svojstveno.
Da napomenem da je ovo što pišeš u http://forum.krstarica.com/entry.php...rgson-Trajanje meni bilo jasno pre nego sam čuo za Bergsona.
Zapravo, ako hoćemo apsolutno tačno, mi percipiramo samo prošlost. Ali dobro, može se uzeti da će se sadašnjošću smatrati momenat osvešćenja onoga što se percipira (koji je, čak i tako definisan, prilično neuhvatljiv). I to je teorijski pristup.
Jasno je da je svet van nas samo naša pretpostavka, odnosno naš doživljaj tog sveta. I taj svet van nas u stvari je naš unutrašnji svet, ali sa aspekta subjekta (kao da postoji neki drugi aspekt). Bez obzira šta je dokazivo sa aspekta filozofije, ovaj svet (čovečanstvo) funkcioniše na osnovu pretpostavki. I to prilično dobro funkcioniše. Ja sa mog stanovišta mogu reći da je postojanje vezano za moj život, svest i percepciju.
Ali terminološki (iz praktičnih razloga), mogu svet koji doživljavam imenovati kao objektivan svet van sebe. Tim pre što je to doživljaj i ostalih ljudskih jedinki za koje je sve jedno da li su samo deo moje vizije bez zasebnog funkcionisanja ili je njihovo postojanje vezano za moju svest gde sam ja bog, jer postoji doslednost za koju mogu da se uhvatim. Upravo ta doslednost je izgradila naše svesti i to tako funkcioniše bez obzira da li je istina ili ne to što nam tako izgrađena svest govori (dokle tako, ne zna se).
Vrednost filozofije jeste u tome što je tako izgrađenu svest dovela u pitanje. Ali ako se pokaže da je moguća alternativa ovako, nefilozofski shvaćenog sveta, to će biti kraj ovakvog sveta. Dotle, nije loša ova uljuljkanost u ovome svetu. Ili sam toliko nesrećan da mi filozofski pogled neće ništa pokvariti.
Takođe mogu uzeti kao pretpostavku da postoji svet i svest van mene koji će funkcionisati i kada više ne budem svestan. Ja prosto moram to da uzmem kao pretpostavku da bih mogao da se uklopim u svet koji funkcioniše bez moje volje a zapažam i kauzalitet u tom svetu. Ako već ne mogu da upravljam potpuno ovom mojom vizijom sveta, ja onda moram prihvatiti kao činjenicu da on postoji i van mene. Čak i da je u pitanju moja halucinacija na koju ne mogu da utičem. Dakle ovo moram da prihvatim iz praktičnih razloga (a ne zato što imam nešto protiv tebe i filozofije).
(Matrix postavlja dobra pitanja i ilustruje ono o čemu se ovde govori, ali mnogi ne shvataju da se i onaj svet, navodno stvaran, dovodi u pitanje, pa i on možda nije objektivan)
Da li je filozofija dala sve odgovore? Nije. Pa hoćemo li sve da stane dok ona ne da odgovore ili ćemo razmišljati na način koji daje vidljive rezultate (a sve je stvar cilja)? Čak je sve jedno je da li si pošao od pogrešne pretpostavke ako si došao do validnog ili upotrebljivog rezultata (opet zavisi od cilja).
Slično važi za kretanje. Moj doživljaj kretanja i kako moj nervni sistem funkcioniše (moja misao) je jedno, ali kao što sam i rekao, mogu pretpostaviti da svet postoji i van mene i da ne funkcioniše onako kako to ja mogu da doživim.
Na kraju, već sam napomenuo da svaka oblast ima svoju terminologiju i nije čisto filozofska terminologija jedino važeća i referenca sveta i komunikacije. Ljudska dostignića su čak otišla i dalje nego što to čovek (bilo koji čovek) može da shvati i objasni. Promene se dešavaju smišljeno i voljno bez obzira na filozofske poglede. Pa naravno, zavisi od postavljenog cilja, a to je svesna odluka koja se postavlja da bi se išlo ka njemu. Prema tome, ne možeš nekome reći da je na pogrešnom putu ako ne znaš koji mu je cilj.
Ne može se nipodaštavati filozofija, ali ni jedna druga oblast u koje je čovek uložio svoje umne sposobnosti a terminologiju prilagodio toj oblasti da bi uopšte mogao da dođe do nekih zaključaka i iste prezentuje. I pojam postojanje u filozofiji ima jedan smisao koji ne mora da se podudara sa istim pojmom vezanim za neku drugu oblast. Prosto ne vidim šta tu nije jasno, tim pre što bi i ovo što sam izrekao o korišćenju pojmova trebalo filozofski sagledati. Mora se i za filozofiju reći da je u određenim okvirima što je i normalno.
 
Sad se već pitam da li ti razumeš ono o čemu pišeš? Probaću ponovo.
Ono što sam hteo reći je: tvrdiš da meni polazi za rukom ono što je nemoguće. Pa ako je nemoguće, onda to ni meni ne može da pođe za rukom.

Сад се и ја питам да ли разумеш оно што пишеш и што пишем? Па ћу пробати још једном.

Нико не тврди да теби полази за руком оно што је немогуће. Где то видиш? Или си толико везан за заблуду третирања времена као линије да једноставно не можеш појмити ток мисли који време као линију доводи у питање. (Да, кажем време јер је време еквивалент кретања, кртеање је у времену и не може постојати без времена).
Џаба ти тврдиш кроз неке празне апстракције да "време не постоји" када је погрешно узето "време" основа твог мишљења.

Али да покушам да ти објасним оно што сам почео. Нико дакле не тврди да теби полази за руком оно што је немогуће. Теби полази за руком оно што је могуће .... или замишљање кретања на начин линије. ТО ЈЕ МОГУЋЕ...али то није кретање! То је ЗАБЛУДА. То само носи назив "кретање" а у ствари је непокретна линија у простору. Не замишљаш ти оно што се не може замислити, већ замишљаш оно што може, али то што може није кретање...иако га зовеш тако.

Ради се о заблуди на коју ти указујем, а ако ово не можеш и даље разумети и ако ме опет спопаднеш са надменим ставом како тврдим да можеш оно што не можеш... онда шта рећи?

И прескочи дугачке постове него одговори конкретно да ли када кажеш "кретање" замишљаш тело које се креће из тачке а, у тачку б.....или не?

Ако је одгвор ДА... онда немој глумити идеалисту. До гуше си таквим мишљењм заробљен у апсурде материјализма и позитивизма.
 
Po mom misljenju svemir nema '' kraja '' , i mogu ga zamisliti kao osmicu, ili znak beskonacnosti a nekako u 3D formatu . :))
ali ako recimo da postoji, nikakav signal jos nije stigao do nas, sto znaci da je jako daleko, npr. dalje je nego : starost univerzuma ( u godinama) x brzina svetlosti ( u km/god)
mozda je pogresno ali je meni ovo palo na pamet :D
 
Po mom misljenju svemir nema '' kraja '' , i mogu ga zamisliti kao osmicu, ili znak beskonacnosti a nekako u 3D formatu . :))
ali ako recimo da postoji, nikakav signal jos nije stigao do nas, sto znaci da je jako daleko, npr. dalje je nego : starost univerzuma ( u godinama) x brzina svetlosti ( u km/god)
mozda je pogresno ali je meni ovo palo na pamet :D

Nasin ljubimac telskop Habl je skoro oborio rekord i uočio galaksiju daleku 13.2 milijardi godina, koja je nastala samo 400 miliona godina nakon stvaranja svega..

ako kazes ima pita te a sta je iza
ako kazes nema kaze definisi mi beskonacno

za sta god da se uvatis ostane ti u ruci brecko a u glavi mirisna sinapsa

Pa svemir nema kraja, ali to ne znači da je beskonačno veliki. Tako da ne možeš niti da postaviš pitanje šta je iza, niti moraš da definišeš beskonačnost.
 
Nasin ljubimac telskop Habl je skoro oborio rekord i uočio galaksiju daleku 13.2 milijardi godina, koja je nastala samo 400 miliona godina nakon stvaranja svega..



Pa svemir nema kraja, ali to ne znači da je beskonačno veliki. Tako da ne možeš niti da postaviš pitanje šta je iza, niti moraš da definišeš beskonačnost.


jes tek sad preko noci sve uocavaju a habl pametan ko mali perica ima sve petice

uzgred aerodrom u oslu je bio vise od dva sata zatvoren 25 marta o.g. zbog ufo-a koji nije hteo da se skloni tako da nijedan avion nije mogao da sleti ni uzleti ... cuj, nije hteo da se skloni...

a sta se nalazi iza tog beskonacnog kraja :prstic:
 

Back
Top