IELTS -> pitanja i odgovori

jao, ja sam to skinuo negde sa neta, ali mislim da na prvoj strani imaju bas linkovi na to... ako ne na prvoj, onda na prvih 10 sigurno...

sve reci se racunaju... "it's a beatuful day" je 5 reci :) sve se racuna... ali akademski tekstovi ne treba da koriste skracenice, tako da u eseju pisite "it is a beautiful day"

Clanovi i zamenice ne bi trebalo da se racunaju.
 
Kako funkcionise listening na IELTS-u, da li dobijate slusalice I svako za sebe ima razliciti test, ili je jedan isti I cela grupa slusa isto?

Slusate svi isto, svi imaju isti test i slusa se preko zvucnika, ali je sasvim Ok jer se dobro se cuje. I ja sam bila u frci jer sam slusala dok sam vezbala na slusalice pa mi je bilo kako cu kad nisam navikla bez sluski, ali nije nikakav problem. Skoncentrisite se na tekst i na glas i obavezno iskoristite vreme koje vam daju da procitate tekst unapred i po papiru gde je tekst moze da se pise, tako da sam ja unapred podvlacila i zaokruzivala reci koje su mi se cinile da mogu biti bitne.
 
Evo prodje I to cudo... I evo ostavila bih I ja svoje utiske da narednim kandidatima bude lakse, idako vidim da su ovde za sada svi to vec prosli... Dakle, redom: listening-bio je ok, nije toliko bio tezak test, cuje se odlicno, ali je zato bilo vrlo raznoliko: od citanja mape, preko popunjavanja praznih polja, do zaokruzivanja a,b,c. Reading je krenuo fino, jer u onim textbookovima koje dobijete idete redom pa radite deo po deo, generalno je moralo mnogo da se skoncetrise I cita I svako je pitanje bilo preformulisano nije imalo ni jednu rec iz texta vec sinonime. A onda kad dodjete do 25. pitanja, okrenete stranu I shok, novi tekst pune dve strane A4 formata 9 pasusa - tema Wikipedia, 4 subjecta da povezes sa pasusom, 5 imena ko je sta rekao (naravno preformulisano) povezati sa njihovim recima (a pri tom neka imena mogu da se ponavljaju), I sest opet zaokruzi a,b,c. Tada su ljudi poceli da izlaze do toaleta I videla sam oko sebe da su mnogi ostavili blanko odgovore-to nikako bolje izlupati bar a,b,c jer moze da se ubode slucajno)... I onda tako glave teske kao olovo radite Writing. Prema instrukcijama mnogih radila sam prvo 2 task pa 1. jer cak I IELTS examiner kaze da vuce duplo vise poena. Tema Task 1: Builder je radio nesto na vasoj kuci, napisite mu Pismo da niste zadovoljni sa uradjenim, objasnite o cemu se radi I trazite od njega da to ispravi, dajte predlog... Tema Task 2: Ljudi se sele u druge zemlje zbog posla, kako to utice na decu, da li ima vise benefita ili ne, dajte svoje misljenje... U sustine, teme su ok, generalne nista akademski, tako da pretpostavljam da svi gresimo kad ucimo I citamo akademske eseje jer je retko gde to razdvojeno. A ja sam se nasmejala na temu, jer mi inace svakako razglabamo o ovoj temi jer nas to ceka, kako bilo, vremena je izuzetno malo, sve bi to mnogo bolje bilo da se ima bar 15min vise. Ja sam eseju posvetila 45min a za letter mi je ostalo 15min tako da nazalost nisam ni imala vremena da na kraju sve procitam I eventualno doradim. Speaking: Krenula je sa pitanjima, gde zivis, kakva I kolika je kuca, a onda da li ima radnji u blizini, onda da li sam ili da li nesto sakupljam I da li ljudi u mojoj zemlji imaju obicaj da nesto sakupljaju??? Sve sto sam spremila bilo totalno suprotno, dakle ja sam spremala da kazem nesto o najboljnoj drugarici, osobi kojoj se divim... a bila je tema osoba koja je bila neprijateljski nastrojena, ko je ta osoba, gde je to bilo, kako se ophodila prema tebi, opisati situaciju, kako si se ti osecala. Pa onda posle vezano za temu da li znam neke osobe koje su za razliku od ovih too nice, da li su takvi zaista ili se prevaraju, onda za impatient, da li je to dobro ili lose, da li ih treba ponekad slusati ili ih treba nauciti pameti. Porediti ih sa onima koji su laid back... Tako da ljudi, lako nije, mora mnogo da se sprema, ja iskreno I jesam dosta radila a I dosta vec znam, imam i iskustva sa govornog podrucja a opet mi je bilo vrlo tesko... Citajuci komentare ovde isprva sam mislila da ljudi preteruju ili da im je nizi nivo znanja, ustvari :( stvarno je tako... Videcemo rezultate na Veliki Petak pa se javljam... Srecno svima!!!
 
Poslednja izmena:
Posle skoro 8 nedelja cekanja na remark od strane British Council-a, stigli su i rezultati...
Writing: 6.0 -> 7.0
Speaking: 7.0 -> 8.0

Za suprugu, koja se takodje zalila:
Writing: 6.5 -> 6.5 (nepromenjeno)
Speaking: 6.5 -> 7.5

Dakle - remark radi... i dakle - sva ona negativna energija koju sam imao posle objave rezultata je bila sa pravom, jer BC u Beogradu zaista nije objektivan.
Odoh da pravim EE profil...

Ukupne ocene za mene su sada:
Listening 8.5
Reading 8.0
Writing 7.0
Speaking 8.0
OVERALL BAND SCORE: 8.0
 
Poslednja izmena:
Posle skoro 8 nedelja cekanja na remark od strane British Council-a, stigli su i rezultati...
Writing: 6.0 -> 7.0
Speaking: 7.0 -> 8.0

Za suprugu, koja se takodje zalila:
Writing: 6.5 -> 6.5 (nepromenjeno)
Speaking: 6.5 -> 7.5

Dakle - remark radi... i dakle - sva ona negativna energija koju sam imao posle objave rezultata je bila sa pravom, jer BC u Beogradu zaista nije objektivan.
Odoh da pravim EE profil...

Ukupne ocene za mene su sada:
Listening 8.5
Reading 8.0
Writing 7.0
Speaking 8.0
OVERALL BAND SCORE: 8.0

Cestitam! :)
Da, i ja mislim da nisu bas objektivni. Ali, sta je tu je. Vazno je da imamo dovoljan broj poena, kome je za sta potrebno.
 
Cestitam! :)
Da, i ja mislim da nisu bas objektivni. Ali, sta je tu je. Vazno je da imamo dovoljan broj poena, kome je za sta potrebno.

Hvala ljljsdm...
Pa da - imamo dovoljan broj poena, posle 8 nedelja nerviranja... ne mogu da ih razumem zasto to rade i bukvalno kradu na ocenama- ljudi koji polazu IELTS su ljudi koji zele da odu iz zemlje u nesto bolje, i ako im vec nasi dragi zemljaci ne mogu pomoci, ne treba ni da odmazu... pa isti ti koji su im mozda dali instrukcije da ostrije ocenjuju su sada te radove ocenili sa drasticno boljim ocenama, i bukvalno izvrsili nuzdu po ovima iz BG... stvarno smo sami sebi najgori...

U svakom slucaju, ja ovaj list zatvaram za sada - ukoliko neko ima pitanja u vezi bilo cega slobodno pitajte, pomoci cu koliko mogu...
 
Ja sam polagao prosle godine i dobio R9 S8 L8 i W7, a bio sam ubedjen da mi je writing bolji od toga, razmisljao sam da li da radim remark za writing, medjutim, ove ocene su mi bile dovoljne tako da nisam. Secam se da sam se nervirao oko te situacije, da li je stvarno moguce da kod nas daju manje ocene namerno kako bi ljudi izlazili vise puta. Kod Slobic-a je to i vise nego ocigledno, jer mi je nemoguce da kod nas dobije 5.5 a na remarku 2 ocene vise!! Sad mi je zao sto nisam i ja radio remark :)

Pozdrav
 
Posle skoro 8 nedelja cekanja na remark od strane British Council-a, stigli su i rezultati...
Writing: 6.0 -> 7.0
Speaking: 7.0 -> 8.0

Za suprugu, koja se takodje zalila:
Writing: 6.5 -> 6.5 (nepromenjeno)
Speaking: 6.5 -> 7.5

Dakle - remark radi... i dakle - sva ona negativna energija koju sam imao posle objave rezultata je bila sa pravom, jer BC u Beogradu zaista nije objektivan.
Odoh da pravim EE profil...

Ukupne ocene za mene su sada:
Listening 8.5
Reading 8.0
Writing 7.0
Speaking 8.0
OVERALL BAND SCORE: 8.0

SJAJNO !!! CESTITAM !!! Ma bilo je ocigledno da su zakinuli ocene jer hoce da ljudi ponovo izlaze i placaju im, sto remark sto ponovo na ispite. Bas mi je drago da su povecali ocene i to pazi koliko i tebi i supruzi i Slobicu za dve ocene??? Mislim pa sta vise reci. Uh, i sad se iznerviram kad se setim kad sam videla ocene.
A ja juce drzala neko predavanje na jednom faxu u inostranstvu, i posle predavanja prilazi mi organizatorka da mi se zahvali na svemu i sto sam dosla i izmedju ostalog mi pohvali izgovor i kao kako dobro znate jezik bas smo uzivali u vasoj prezentaciji i sve smo vas razumeli, ja je gledam i mislim se, kad bi ti znala koje ocene sam ja dobila na IELTS-u pre par meseci, ne bi mi verovala :) Tako da se slazem u potpunosti, treba raditi remark ako imalo sumnjate da su zakinuli jer nikad se ne zna na koju nogu su ovi iz Councila ustali.
Good luck sa EE pool-om i da nam javis cim vas izvuku :)
 
SJAJNO !!! CESTITAM !!! Ma bilo je ocigledno da su zakinuli ocene jer hoce da ljudi ponovo izlaze i placaju im, sto remark sto ponovo na ispite. Bas mi je drago da su povecali ocene i to pazi koliko i tebi i supruzi i Slobicu za dve ocene??? Mislim pa sta vise reci. Uh, i sad se iznerviram kad se setim kad sam videla ocene.
A ja juce drzala neko predavanje na jednom faxu u inostranstvu, i posle predavanja prilazi mi organizatorka da mi se zahvali na svemu i sto sam dosla i izmedju ostalog mi pohvali izgovor i kao kako dobro znate jezik bas smo uzivali u vasoj prezentaciji i sve smo vas razumeli, ja je gledam i mislim se, kad bi ti znala koje ocene sam ja dobila na IELTS-u pre par meseci, ne bi mi verovala :) Tako da se slazem u potpunosti, treba raditi remark ako imalo sumnjate da su zakinuli jer nikad se ne zna na koju nogu su ovi iz Councila ustali.
Good luck sa EE pool-om i da nam javis cim vas izvuku :)

Hvala Mia,

Bas sam se setio kad smo polagali i dobili rezultate kako smo svi bili besni...
a pazi - meni su Englezi podigli speaking na 8.0 - eeeej, ja se uopste ne trudim kad pricam da pravilno izgovaram, pricam tvrdo po ruski, sa jakim akcentom - jedino sto mi je to sve gramaticki ispravno sa solidnim fondom reci... neverovatni su ti u BG stvarno...

Nema brige - cekamo draw za vikend sad, pa postoji sansa da ce brzo biti dobrih vesti... :)
 
jupiiiiiiiiiiiiiiiiiii i ja konacno dobih ocijene koje mi trebaju overall 6.5 a niti jedna ispod 6,nakon treceg puta,mojoj sreci nema kraja:D S obzirom da nikada prije nisam ucila eng i da sam se godinu sama pripremala koristeci sve sto ima na internetu.Ko je polagao ovaj ispit a bas mu se radi o buducnosti zna koliko je stresno,zato zelim da svi dobiju ocijene koje im trebaju sto prije.Punoooo srece svima koji budu polagali.:)
 
Stigli rezultati
L 6
S 6
W 4.5
R 6

Da li bi po vasem misljenju bilo pametno raditi remark na writing?

Zavisi za sta ti trebaju ocene i da li ti mislis da kako si uradila postoji sansa da ti povecaju. Predpostavljam da ti treba i 6 iz writing-a sto je povecanje za jednu i po ocenu, e sad to podrazumeva da ti treba da znas da si mnogo bolje uradila nego sto su te ocenili. U suprotnom ako ti ne povecaju gubis pare i opet moras da izlazis.
Recimo u mom slucaju ja znam da sam writing i speaking uradila bolje nego ocene koje sam dobila ali sam zato podbacila reading, tako da mi remark ne znaci nista jer taj reding ne mogu da povecam. Pokusaj realno da sagledas situaciju, pa vidi, u svakom slucaju oprosti se sa kintom za remark, uradi ga pa i ako ne uspe bar se neces nervirati da nisi probala.
 

Back
Top