Quantcast

I dalje...Nemam pojma... (vol. 2)

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
13.695
Ne mogu znati, šta će ti on odgovoriti. A to Eli, Eli, lema sabachthani, što kaza Isus, biva zbog onog, da se zbude pismo, da se i to proroštvo ispuni...Pročitaj ovo...

Psalam 22:1... ''Bože, Bože moj! Zašto si me ostavio udaljivši se od spasenja mog, od reči vike moje?''

Suština je u tome...grešim li možda...
Prorostvo se ispunjava od samog rodjenja Mesijinog.
A cime je to trebao da se Mesija spasava, kada je bio Odredjen po Bozijoj volji da strada, :?:

Nisi vernik , sta pokusavas, :?:

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
13.695
1 Jovanova 2:22_23...’’Ko je lažljivac osim onog koji odriče da Isus nije Hristos? Ovo je antihrist, koji se odriče Oca i Sina. Koji se god odriče Sina ni Oca nema; a koji priznaje Sina, i Oca ima.’’
Dal se ti pravis, ili stvarno imas problem :?:
Boziji Sin se zvao YAHusha, nidje veze sa imenom Isus.
Niti je on rekao da se vernici nazivaju hriscani,

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
13.695
Zanimljivo je to u vezi sa Ilijom. On je živ u onom vihoru, vaznet na nebo. A ima jedno proroštvo koje ukazuje da će se Ilija ponovo pojaviti...

Malahija 4:5-6... ''Evo, ja ću vam poslati Iliju proroka pre nego dođe veliki i strašni dan Gospodnji; I on će obratiti srce otaca k sinovima, i srce sinova k ocima njihovim, da ne dođem i zatrem zemlju.''

A ovo je pismo Ilijino sročeno nakon vaznesenja na nebo...

2 Dnevnika 21:12-15...
''Tada mu dođe knjiga od Ilije proroka, gde mu govoraše: Ovako veli Gospod Bog Davida oca tvog: Što nisi hodio putevima Josafata, oca svog i putevima Ase, cara Judinog, Nego si hodio putem careva Izrailjevih i naveo si na preljubu Judu i Jerusalimljane, kao što je dom Ahavov naveo na preljubu Izrailja, i još si pobio braću svoju, dom oca svog, bolje od sebe, Evo, Gospod će udariti velikim zlom narod tvoj i sinove tvoje i žene tvoje i sve što imaš. I ti ćeš bolovati teško, od bolesti u crevima, da će ti creva izaći od bolesti, koja će trajati dve godine.''

E sada meni je nekako nejasno kako je Ilija živ vaznet na nebo kada se ima u vidu ovo...

Jovan 3:13... ''I niko se ne pope na nebo osim koji siđe s neba, Sin čovečiji koji je na nebu.''

A u vezi sa im ima ono o neka tri neba gde je jedno ono po kojem lete ptice...

Postanak 1:20... '' Potom reče Bog: Neka vrve po vodi žive duše, i ptice neka lete iznad zemlje pod svod nebeski.''

A u Otkrivenju ima ovo...

Otkrivenje 11:3-4... ''I daću dvojici svojih svedoka, i proricaće hiljadu i dvesta i šezdeset dana obučeni u vreće.Ovi su dve masline i dva žiška što stoje pred Gospodarem zemaljskim.''

To se najverovatnije odnosi na Iliju i Enoha. A zanimljiv je sedmi stih...

''I kad svrše svedočanstvo svoje, onda će zver što izlazi iz bezdana učiniti s njima rat, i pobediće ih i ubiće ih.''

A prića u vezi Ilije je poprilično na neki način zapetljana. Ima ono, da li je Ilija Jovan Krstitelj, da li je Ilija Isus i tome slično. I veruj mi...od toga hoće ono...glava da zaboli...

Pozdrav tebi čoveće.
Otkrio si "toplu vodu", :lol:

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
13.695
Koje li sreće tvoje kada pročitaš nešto tako...

A kada si već tu, hajde mi kao ekspert za Bibliju pojasni ovo...

Jovan 14:7-10... ''Kad biste mene znali onda biste znali i Oca mog; i odsele poznajete Ga, i videste Ga. Reče Mu Filip: Gospode! Pokaži nam Oca i biće nam dosta. Isus mu reče: Toliko sam vreme s vama i nisi me poznao, Filipe? Koji vide mene, vide Oca; pa kako ti govoriš: Pokaži nam Oca? Zar ne veruješ da sam ja u Ocu i Otac u meni? Reči koje vam ja govorim ne govorim od sebe; nego Otac koji stoji u meni On tvori dela.''

A o čemu li se ovde kazuje...

2 Korićanima 13:13... ''Blagodat Gospoda našeg Isusa Hrista i ljubav Boga i Oca i zajednica Svetog Duha sa svima vama. Amin''

:manikir:
Da vidimo kako ti ovo zvuci :
F, 2, 6 Koji, ako je i bio u obličju Božijem, nije se otimao da se uporedi s Bogom;
Postanje 1, 26 Potom reče Bog: Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi ;
P, 3, 5 Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kad okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao ===bogovi=== i znati šta je dobro šta li zlo.
And you shall be as=== Elohim===, knowing good and evil.

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
3.355
F, 2, 6 Koji, ako je i bio u obličju Božijem, nije se otimao da se uporedi s Bogom;
Dakle, da li si razumeo tačno šta Pavle u ovom stihu govori?

Kao prvo, preegzistencija Hrista pre nego što je "postao" sluga...u telu. O tome tek Jovan 1,1-3 jasno govori.

Kao drugo, "obličje Božije" grčki izraz "morphe" što ukazje na prirodu..idnetičnost sa Bogom. To je ona prava priroda Mesiah..a "morphe" sluge je samo nakon PONIŽENJA...jer kaže:"nego je ponizio sam sebe uzevši obličje sluge".

Dakle Isus je tek nakon PONIŽENJA imao ovo obličje sluge i kako kaže apostol Pavle:"na oči se nađe kao čovek". Vidiš, to je samo naizgled čovek a vi pravite od tog naizgled teologiju Isusa Čoveka..

Zato je to pogrešno.

Oblije sluge, na oči kao čovek, sve je to samo forma u kojoj je Mesijah došao ali to nije prava priroda Njegova.

AvramIsakIzrael

Obećava
Poruka
70
Chabad-Tanach je na hebrejskom, u kom Tanahu je na aramejskom, :?:
Jeremija 10,2
https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16007#v2
אָמַ֣ר יְהֹוָ֗ה אֶל־דֶּ֚רֶךְ הַגּוֹיִם֙ אַל־תִּלְמָ֔דוּ וּמֵֽאֹת֥וֹת הַשָּׁמַ֖יִם אַל־תֵּחָ֑תּוּ כִּֽי־יֵחַ֥תּוּ הַגּוֹיִ֖ם מֵהֵֽמָּה:

10,11
https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16007#v11
כִּדְנָה֙ תֵּֽאמְר֣וּן לְה֔וֹם אֱלָ֣הַיָּ֔א דִּֽי־שְׁמַיָּ֥א וְאַרְקָ֖א לָ֣א עֲבַ֑דוּ יֵאבַ֧דוּ מֵֽאַרְעָ֛א וּמִן־תְּח֥וֹת שְׁמַיָּ֖א אֵֽלֶּה:

10,12
https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16007#v12
עֹשֵׂ֥ה אֶ֙רֶץ֙ בְּכֹח֔וֹ מֵכִ֥ין תֵּבֵ֖ל בְּחָכְמָת֑וֹ וּבִתְבוּנָת֖וֹ נָטָ֥ה שָׁמָֽיִם:

10,13
https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16007#v13
לְק֨וֹל תִּתּ֜וֹ הֲמ֥וֹן מַ֙יִם֙ בַּשָּׁמַ֔יִם וַיַּֽעֲלֶ֥ה נְשִׂאִ֖ים מִקְצֵ֣ה הָאָ֑רֶץ (כתיב אָ֑רֶץ) בְּרָקִ֚ים לַמָּטָר֙ עָשָׂ֔ה וַיּ֥וֹצֵא ר֖וּחַ מֵאֹצְרוֹתָֽיו:

vcbccbc vcbcvb

Domaćin
Poruka
4.229
  1. Vidim da ti sve razumes, da vidimo sta znaci Logos, :?:
  2. Sta sa aramejskim , :?:
  3. Vidi stvarno, nisam znao da ima toliko dvosmislenosti, znaci moze i ovako i onako, :)
  4. Mesija se zrtvovao za mnoge, ali ne za sve.
  1. 4 jevandjelja za mozda cak 4 grupe, jedna je opsta/generalna, svetska, pa je koriscen grcki jezik, druga je narodna judaisticka, pa je koriscen narodni aramejski jezik, a behu i pismoznalci kojima je isao dobro hebrejski, pa ima i za njih - dakle, sve je stvar aspekta, odakle posmatras na dogadjaj, i sa cijeg stanovista, cije stanoviste jevandjelisti zauzimaju, svako ponaosob - Logos je generalno, grcki, onda svetski jezik, pa smo ga i mi preuzeli kao svetski [neznabozacki] ljudi, a da nemamo direktnu judaisticku pozadinu, vec korespondiramo sa Recju kojom i kroz koju je sve Bog Stvorio
  2. ti si zapeo za slugu, a ja sam naveo da je ista rec za slugu i jagnje, pa tako je moguce da Krstitelj jedanput kaze sluga, a drugi put jagnje [koje reba da posluzi za spasenje mnogih]
  3. isto i kod zrtve, moze ovako i onako, pa jedni kazu da je Bog zrtvovao Sina, a drugi da su zli ljudi zrtvovali; moze i ovako i onako, ali je jedno stanoviste zlo,a drugo je dobro... dalje, kada pravi komparaciju KAO jagnje na zaklanje ga odvedose [nije se opirao], to je isto dobro jer je jasno, jer nam priblizava zivo kako je zaista bilo, ali kada kaze KAO zaklano jagnje, onda je to zlo [trebalo da se vidimo razliku, ali ne znaju svi da razluce izmedju dobra i zla, pa zato imamo probleme]
  4. da

Poslednja izmena:

jerohinac

Buduća legenda
Poruka
48.992
Jerohinac
Ako ja u jednoj recenici stavim tebe Saleta i vcv vi niste jedna osoba.
Auuuuuu...I to je tvoje objaćšnjenje u vez i sa ovim...

2 Korićanima 13:13... ''Blagodat Gospoda našeg Isusa Hrista i ljubav Boga i Oca i zajednica Svetog Duha sa svima vama. Amin''

Dakle resi se bukvalizma i hvatanja za reci.
Biblija se izucava u kontekstu.
Mono, samo sam te zamolio da mi objasniš ovo...

Jovan 14:7-10... ''Kad biste mene znali onda biste znali i Oca mog; i odsele poznajete Ga, i videste Ga. Reče Mu Filip: Gospode! Pokaži nam Oca i biće nam dosta. Isus mu reče: Toliko sam vreme s vama i nisi me poznao, Filipe? Koji vide mene, vide Oca; pa kako ti govoriš: Pokaži nam Oca? Zar ne veruješ da sam ja u Ocu i Otac u meni? Reči koje vam ja govorim ne govorim od sebe; nego Otac koji stoji u meni On tvori dela.''

Pa kada već pominješ kontekst hajde onako u kontekstu sa tim pažljivo pročitaj ovo...

Jovan 5:18... ''I zato još više gledahu Jevreji da Ga ubiju što ne samo kvaraše subotu nego i Ocem svojim nazivaše Boga i građaše se jednak Bogu.''

I ako je moguće objasni mi ovaj kontekst u vez i sa ...

Jovan 10:30...''Ja i Otac jedno smo.''

u kontekstu sa...

Jovan 10:33...''Odgovoriše Mu Jevreji govoreći: Za dobro delo ne bacamo kamenje na te, nego za hulu na Boga, što ti, čovek budući, gradiš se Bog.''

jerohinac

Buduća legenda
Poruka
48.992

jerohinac

Buduća legenda
Poruka
48.992
Pavle je govorio hebrejski i coino grcki,a bio je helenizovan, logicno bi bilo da su poslanice pisane na koino grckom.
A sada pažljivo pročitaj ovo...

Koja je logika, da je N.zavet pisan na grckom, originalno,
A na okolnost da su Pavlove poslanice deo Novog Zaveta štati onda znači...Koja je logika, da je N.zavet pisan na grckom, originalno,..

Hajde Istražni, dogovori se sam sa sobom u vez i sa tom logikom... :hahaha1:

jerohinac

Buduća legenda
Poruka
48.992
A sta Bog porucuje preko Mesije: Otkrivenje 21, 3 I čuh glas veliki s neba gde govori: Evo skinije Božije među ljudima, i živeće s njima, i oni će biti narod Njegov, i sam Bog biće s njima Bog njihov.
7 Koji pobedi, dobiće sve, i biću mu Bog, i on će biti moj sin.
Vidim ovde da ce verni biti s Bogom,
A ko ce Bogu sluziti, 144 Hiljade:
Otkrivenje 7, 15 Zato su pred prestolom Božijim, i služe Mu dan i noć u crkvi Njegovoj; i Onaj što sedi na prestolu useliće se u njih.
Istražni čoveće...ovo ne poručuje Bog preko Mesije...

Otkrivenje 21:6-7...'' I reče mi: Svrši se. Ja sam Alfa i Omega, Početak i Svršetak. Ja ću žednome dati iz izvora vode žive za badava. Koji pobedi, dobiće sve, i biću mu Bog, i on će biti moj sin.''

To kaza Isus. Ima li nešto u vezi sa Biblijom a da nisi nešto sa nečim pobrkao...

jerohinac

Buduća legenda
Poruka
48.992
Eva je Tvrdila da je Avelj od Boga,i zato je bio ubijen od Kaina.
Pa kako tako napisa čoveće...Obrati pažnju...

Postanak 4:1:2...''Iza toga Adam pozna Jevu ženu svoju, a ona zatrudne i rodi Kajina, i reče: Dobih čoveka od Gospoda. I rodi opet brata njegovog Avelja. I Avelj posta pastir a Kajin ratar.''

Ponovo tvrdim da Evu nije oplodio zmijac, jer on nije postojao u Edenu, neko drugi je postojao.
A ako u nekom bliskom vremenu, kada ne budem mogao raditi, pa budem imao malo više slobodnog vremena, pronadjem tvoje postove u kojima si to tvrdio...biće zanimljivo zar ne...

A zanimljiva ti je tvrdnja da zmija nije postojala u Edenu...A zašto li je onda Bog prokleo zmiju...

Postanak 3:14... ''Tada reče Gospod Bog zmiji: Kad si to učinila, da si prokleta mimo svako živinče i mimo sve zveri poljske; na trbuhu da se vučeš i prah da jedeš do svog veka.''

jerohinac

Buduća legenda
Poruka
48.992
Postanje 1, 26 Potom reče Bog: Da načinimo čoveka po svom obličju, kao što smo mi ;
P, 3, 5 Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kad okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao ===bogovi=== i znati šta je dobro šta li zlo.
And you shall be as=== Elohim===, knowing good and evil.
A ko kaza ovo boldovano... :whistling:

jerohinac

Buduća legenda
Poruka
48.992
Ovo mi zvući baš onako...zanimljivo...

Prema tome nema trojstva, vec Bog ima tri Titule: Otac, Sin i Duh.
a u vezi sa ovim...

To NIJE “Bog u tri osobe, blagoslovljeno trojstvo,” već JEDAN BOG, JEDNA OSOBA sa tri glavne titule, sa tri službe, koje su objavljene u tim titulama.

Zanimljivo je Branhamovo adopcionističko učenje koje ti fanatično propovedaš ovde na forumu.

I tako. Sada vatam tutanj prema krevetu... :bye:

Сале!

Buduća legenda
Poruka
36.825
Zanimljivo je to u vezi sa Ilijom. On je živ u onom vihoru, vaznet na nebo. A ima jedno proroštvo koje ukazuje da će se Ilija ponovo pojaviti...

Malahija 4:5-6... ''Evo, ja ću vam poslati Iliju proroka pre nego dođe veliki i strašni dan Gospodnji; I on će obratiti srce otaca k sinovima, i srce sinova k ocima njihovim, da ne dođem i zatrem zemlju.''

A ovo je pismo Ilijino sročeno nakon vaznesenja na nebo...

2 Dnevnika 21:12-15...
''Tada mu dođe knjiga od Ilije proroka, gde mu govoraše: Ovako veli Gospod Bog Davida oca tvog: Što nisi hodio putevima Josafata, oca svog i putevima Ase, cara Judinog, Nego si hodio putem careva Izrailjevih i naveo si na preljubu Judu i Jerusalimljane, kao što je dom Ahavov naveo na preljubu Izrailja, i još si pobio braću svoju, dom oca svog, bolje od sebe, Evo, Gospod će udariti velikim zlom narod tvoj i sinove tvoje i žene tvoje i sve što imaš. I ti ćeš bolovati teško, od bolesti u crevima, da će ti creva izaći od bolesti, koja će trajati dve godine.''

E sada meni je nekako nejasno kako je Ilija živ vaznet na nebo kada se ima u vidu ovo...

Jovan 3:13... ''I niko se ne pope na nebo osim koji siđe s neba, Sin čovečiji koji je na nebu.''

A u vezi sa im ima ono o neka tri neba gde je jedno ono po kojem lete ptice...

Postanak 1:20... '' Potom reče Bog: Neka vrve po vodi žive duše, i ptice neka lete iznad zemlje pod svod nebeski.''

A u Otkrivenju ima ovo...

Otkrivenje 11:3-4... ''I daću dvojici svojih svedoka, i proricaće hiljadu i dvesta i šezdeset dana obučeni u vreće.Ovi su dve masline i dva žiška što stoje pred Gospodarem zemaljskim.''

To se najverovatnije odnosi na Iliju i Enoha. A zanimljiv je sedmi stih...

''I kad svrše svedočanstvo svoje, onda će zver što izlazi iz bezdana učiniti s njima rat, i pobediće ih i ubiće ih.''

A prića u vezi Ilije je poprilično na neki način zapetljana. Ima ono, da li je Ilija Jovan Krstitelj, da li je Ilija Isus i tome slično. I veruj mi...od toga hoće ono...glava da zaboli...

Pozdrav tebi čoveće.
Da zapetljano je u vezi Ilije. Ali da ne bi mešao sada enoha i Jovana skoncetrišimo se na ljude koji su Isusa razumeli da doziva Iliju. Izneo sam svoje viđenje, ne mislim da su Iliju spomenuli u kontekstu ruganja (Iliju-kao ime) već su zaista tako čuli. Mislio sam da mi kažeš o toj teritoriji zašto su tako razumeli.

AvramIsakIzrael

Obećava
Poruka
70
Chabad-Tanach je na hebrejskom, u kom Tanahu je na aramejskom, :?:
https://en.wikipedia.org/wiki/Biblical_Aramaic
Aramaic in the Hebrew Bible
Undisputed occurrences
  • Genesis 31:47 – translation of a Hebrew placename, Jegar-Sahadutha Strong's #H3026
  • Jeremiah 10:11 – a single sentence denouncing idolatry occurs in the middle of a Hebrew text.
  • Daniel 2:4b–7:28 – five stories about Daniel and his colleagues, and an apocalyptic vision.
  • Ezra 4:8–6:18 and 7:12–26 – quotations of documents from the 5th century BCE on the restoration of the Temple in Jerusalem.
Other suggested occurrences
  • Genesis 15:1 – the word במחזה (ba-maħaze, "in a vision"). According to the Zohar (I:88b), the word is Aramaic, as the usual Hebrew word would be במראה (ba-mar’e).
  • Numbers 23:10 – the word רבע (rôḇa‘, usually translated as "stock" or "fourth part"). Joseph H. Hertz, in his commentary on this verse, cites Friedrich Delitzsch's claim (cited in William F. Albright' JBL 63 (1944), p. 213, n.28) that it is an Aramaic word meaning "dust".
  • Job 36:2a – Rashi, in his commentary on the verse, states that the phrase is in Aramaic.
  • Psalm 2:12 – the word בר (bar) is interpreted by some Christian sources (including the King James Version) to be the Aramaic word for "son" and renders the phrase נשקו-בר (nashəqū-bar) as "kiss the Son," a reference to Jesus. Jewish sources and some Christian sources (including Jerome's Vulgate) follow the Hebrew reading of בר ("purity") and translate the phrase as "embrace purity." See Psalm 2 for further discussion of the controversy.

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
13.695
Dakle, da li si razumeo tačno šta Pavle u ovom stihu govori?

Kao prvo, preegzistencija Hrista pre nego što je "postao" sluga...u telu. O tome tek Jovan 1,1-3 jasno govori.

Kao drugo, "obličje Božije" grčki izraz "morphe" što ukazje na prirodu..idnetičnost sa Bogom. To je ona prava priroda Mesiah..a "morphe" sluge je samo nakon PONIŽENJA...jer kaže:"nego je ponizio sam sebe uzevši obličje sluge".

Dakle Isus je tek nakon PONIŽENJA imao ovo obličje sluge i kako kaže apostol Pavle:"na oči se nađe kao čovek". Vidiš, to je samo naizgled čovek a vi pravite od tog naizgled teologiju Isusa Čoveka..

Zato je to pogrešno.

Oblije sluge, na oči kao čovek, sve je to samo forma u kojoj je Mesijah došao ali to nije prava priroda Njegova.
Da vidimo kako pise u originalu:
5 And think in your nefeshot that which also Yeshua the Messiah [thought]:
6 Who, as He was in the likeness of Eloah, did not consider it presumptuous to be an equal of Eloah.

Izdvojicemo iz Petog stiha: that which also Yeshua the Messiah [thought]:
Ovo znaci da je sam Mesija Mislio.
Is Sestog stiha cemo izdvojiti: did not consider it presumptuous to be an equal of Eloah.
Ovo znaci da Mesija NIJE smatrao sebe RAVNIM Bogu.
A posto rec Elohim , znaci bukvalno Bogovi. a ovde se jedan Bog zove Eloah, to znaci da Mesija nije Apsolutno Bog.
Da te podsetim, da se YHWH Elohim, bavio covekom,a on "ostalima" govori da ( u mnozini) nacinimo prema OBLICJU svojemu coveka.
Ako se zna da je Bog i Duh, kakvo je Oblicje Duha, :?:

Drugo, Pavle Nikada video Mesiju, kako moze da Tvrdi ,a ti takodje Tvrdis da je Mesija Bog, i to broj 2,a lepo pise u St. zavetu da je Bog JEDAN, i da nema drugih Bogova.Da nije sam Mesija "rekao" Pavlu da je Bog, :?:
Za tebe kao tradicionalnog pravoslavca postoji i treci "bog".
Hajde malo razmisli , u koga vrujes.

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
13.695
Jeremija 10,2
https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16007#v2
אָמַ֣ר יְהֹוָ֗ה אֶל־דֶּ֚רֶךְ הַגּוֹיִם֙ אַל־תִּלְמָ֔דוּ וּמֵֽאֹת֥וֹת הַשָּׁמַ֖יִם אַל־תֵּחָ֑תּוּ כִּֽי־יֵחַ֥תּוּ הַגּוֹיִ֖ם מֵהֵֽמָּה:

10,11
https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16007#v11
כִּדְנָה֙ תֵּֽאמְר֣וּן לְה֔וֹם אֱלָ֣הַיָּ֔א דִּֽי־שְׁמַיָּ֥א וְאַרְקָ֖א לָ֣א עֲבַ֑דוּ יֵאבַ֧דוּ מֵֽאַרְעָ֛א וּמִן־תְּח֥וֹת שְׁמַיָּ֖א אֵֽלֶּה:

10,12
https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16007#v12
עֹשֵׂ֥ה אֶ֙רֶץ֙ בְּכֹח֔וֹ מֵכִ֥ין תֵּבֵ֖ל בְּחָכְמָת֑וֹ וּבִתְבוּנָת֖וֹ נָטָ֥ה שָׁמָֽיִם:

10,13
https://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16007#v13
לְק֨וֹל תִּתּ֜וֹ הֲמ֥וֹן מַ֙יִם֙ בַּשָּׁמַ֔יִם וַיַּֽעֲלֶ֥ה נְשִׂאִ֖ים מִקְצֵ֣ה הָאָ֑רֶץ (כתיב אָ֑רֶץ) בְּרָקִ֚ים לַמָּטָר֙ עָשָׂ֔ה וַיּ֥וֹצֵא ר֖וּחַ מֵאֹצְרוֹתָֽיו:
יאכִּדְנָה֙ תֵּֽאמְר֣וּן לְה֔וֹם אֱלָ֣הַיָּ֔א דִּֽי־שְׁמַיָּ֥א וְאַרְקָ֖א לָ֣א עֲבַ֑דוּ יֵאבַ֧דוּ מֵֽאַרְעָ֛א וּמִן־תְּח֥וֹת שְׁמַיָּ֖א אֵֽלֶּה:

Koliko vidim, ovo je hebrejski.

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
13.695
  1. 4 jevandjelja za mozda cak 4 grupe, jedna je opsta/generalna, svetska, pa je koriscen grcki jezik, druga je narodna judaisticka, pa je koriscen narodni aramejski jezik, a behu i pismoznalci kojima je isao dobro hebrejski, pa ima i za njih - dakle, sve je stvar aspekta, odakle posmatras na dogadjaj, i sa cijeg stanovista, cije stanoviste jevandjelisti zauzimaju, svako ponaosob - Logos je generalno, grcki, onda svetski jezik, pa smo ga i mi preuzeli kao svetski [neznabozacki] ljudi, a da nemamo direktnu judaisticku pozadinu, vec korespondiramo sa Recju kojom i kroz koju je sve Bog Stvorio
  2. ti si zapeo za slugu, a ja sam naveo da je ista rec za slugu i jagnje, pa tako je moguce da Krstitelj jedanput kaze sluga, a drugi put jagnje [koje reba da posluzi za spasenje mnogih]
  3. isto i kod zrtve, moze ovako i onako, pa jedni kazu da je Bog zrtvovao Sina, a drugi da su zli ljudi zrtvovali; moze i ovako i onako, ali je jedno stanoviste zlo,a drugo je dobro... dalje, kada pravi komparaciju KAO jagnje na zaklanje ga odvedose [nije se opirao], to je isto dobro jer je jasno, jer nam priblizava zivo kako je zaista bilo, ali kada kaze KAO zaklano jagnje, onda je to zlo [trebalo da se vidimo razliku, ali ne znaju svi da razluce izmedju dobra i zla, pa zato imamo probleme]
  4. da
Kao prvo, imamo NEku kopiju teksta, ali kopiju Originala nemamo. Ne zaboravi da je rimokatolicki teolog Jeronim, prilagodjavao tekst papstvu.
2 === rec sluga ovako izgleda na hebrejskom: המשרת;
a jagnje ovako: ======================== כבש
Dali tebi isto izgleda, meni NE.
3 === postojali su Jevreji, koji su bili helenizovani i pisali Coino grckim, starim jezikom.
4 === Lepo pise u Isaija 53, da je Bog zrtvovao svog Sina = Mesiju : 10 Ali Gospodu bi volja da Ga bije, i dade Ga na muke;

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
13.695
A da, to bi značilo da je Božiji Sin u Novom Zavetu Isus Hrist nešto kao...falsifikat...

Istražni, hajde pažljivo pročitaj ovo...

Mashiach is a human being, born in normal fashion of human parents.3 The only qualification about his origins is that he is a descendant of King David,4 through the lineage of his son Solomon.5

pa mi objasni o čemu se radi a na okolnost da Bog nije ljudski roditelj...
Dakle, Sin Boziji se zvao YAHusha,a ti meni dokazi da ime Isus ima veze sa originalnim imenom Mesije, :?:

20 Mashiach je zacet Bozijin Duhom, prema tome, Josip mu nije bio otac, :)

Jovan Prezviter

Domaćin
Poruka
3.355
Is Sestog stiha cemo izdvojiti: did not consider it presumptuous to be an equal of Eloah.
Ovo znaci da Mesija NIJE smatrao sebe RAVNIM Bogu.
A što si izdvojio samo taj drugi deo stiha?

U prvom delu lepo stoji:"6 Who, as He was in the likeness of Eloah"

Znači On iako je bio ravan Bogu nije se sa Njim poredio. Dakle, mogao je ali nije. Ne da nije sebe smatrao Ravnim nego nije hteo a mogao je jer je imao pravo zbog ovoga:6 Who, as He was in the likeness of Eloah"

Baš zato što si sa namerom preskočio prvi deo stiha 6.

Kao drugo kažeš u originalu stoji Eloah...ne ne stoji eloah nego u originalu na grčkom za reč Bog stoji θεοῦ (theou)..Theos...što nije ekvivalnent hebrejskom Eloah već Jahve.

Mnogo brate manipulišeš tekstom.

Pozdrav.

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
13.695

A na okolnost da su Pavlove poslanice deo Novog Zaveta štati onda znači...Koja je logika, da je N.zavet pisan na grckom, originalno,..

Hajde Istražni, dogovori se sam sa sobom u vez i sa tom logikom... :hahaha1:
Pisao sam o danasnjem Grckom jeziku.
Da vidimo kakva je razlika izmedju Koino grckog i sadasnjeg grckog jezika:
Koine grčki vs moderni grčki

Oko 15 milijuna ljudi širom svijeta, posebno u Grčkoj i na Cipru, govori grčkim jezikom.

Grčki jezik razvijao se kroz mnoga stoljeća. Koine grčki jezik bio je jezik koji se govorio tijekom antičke antike antike klasike (300. godine prije Krista do 300. godine). Koine grčki razvijen je iz atitskog narječja. Kaže se da je Koine Grčki razvijen u vojskama Aleksandra Velikog. Za Koine se može reći da je prvi nadregijski dijalekt u Grčkoj i služio je kao razgovorni govor za područje Bliskog Istoka i Istočnog Sredozemlja tijekom rimskog razdoblja. Koine se može nazvati neposrednim pretkom modernog Grka. Ovaj se jezik također naziva biblijskim, novozavjetnim ili patristijskim grčkim jer je to bio jezik koji se koristio u Novom zavjetu i crkvenim očevima.

Gramatika i izgovor modernog grčkog ima tragove u Koine grčkom. Razdoblje Koine grčke može se nazvati prijelaznim vremenom. Iako je u početku Koine grčki bio identičan klasičnom grčkom, može se vidjeti da je jezik u kasnijim razdobljima više sličio modernom grčkom nego drevnom grčkom.

Kada se uspoređuju dva grčka jezika, grčki jezik Koine bio je mnogo praktičniji od akademskog. Iako se sada koristi moderni grčki jezik, ima elemenata akademskog traga. Koine grčki ima pojednostavljenu gramatiku, a konstrukcija rečenica bila je jednostavna. Dok se grčki jezik Koine smatra jezikom života, moderni grčki jezik se može nazvati jezikom knjiga.

Postoje neke razlike u gramatici između Koine grčke i moderne grčke. U Koineu se buduća napetost povukla, što znači da alternativni oblici nisu prisutni. Ali u slučaju modernog grčkog jezika, buduća napetost je vrlo rasprostranjena. Moderni grčki jezik u osnovi se temelji na demotskom grčkom i također ima svojstva katharevousa.

Sažetak:

1.Grčki jezik razvijao se kroz mnoga stoljeća. Koine grčki jezik bio je jezik koji se govorio tijekom postklasične antike.
2.Koinski grčki jezik razvijen je iz atitskog narječja. Moderni grčki jezik u osnovi se temelji na demotskom grčkom i također ima svojstva katharevousa.
3. Gramatika i izgovor modernog grčkog ima tragove u grčkom Koineu.
4. Postoje neke razlike u gramatici između Koine grčke i moderne grčke.
5. Kada smo uspoređivali dva grčka jezika, grčki jezik Koine bio je mnogo praktičniji od akademskog.
6.Koine se može nazvati neposrednim pretkom modernog grčkog.
Kao sto se vidi, Koine je bio PREDAK danasnjeg grckog jezika.

Da vidimo, sta ti Razumes od staro slovenskog, koji je bio predak Srpskog jezika:

1575877035631.png

ISTRAZIVAC9

Veoma poznat
Poruka
13.695
Istražni čoveće...ovo ne poručuje Bog preko Mesije...

Otkrivenje 21:6-7...'' I reče mi: Svrši se. Ja sam Alfa i Omega, Početak i Svršetak. Ja ću žednome dati iz izvora vode žive za badava. Koji pobedi, dobiće sve, i biću mu Bog, i on će biti moj sin.''

To kaza Isus. Ima li nešto u vezi sa Biblijom a da nisi nešto sa nečim pobrkao...
Ma nemoj sta mi napisa,a sta pise ovde Otkrivenje 1,1 Otkrivenje Isusa Hrista, koje dade Njemu Bog,
1 The revelation of Yeshua the Messiah, that Eloah gave to Him,
Ko je dao kome Otkrivenje , :?: