Herman Hese (1877-1962)

A da li vam je Hesse zaista promenio zivot onako bas iskreno da ste se totalno promenili i postali neko novi,neko promenjen,produhovljen,pa mozda cak i usamljen,ili se sve svelo na dozivljaj dela.
E,promena zivota o kojoj on toliko pise jeste razumevanje dela.
Jeste li ga razumeli ili doziveli?

Dont_Break_The_Oath:
A da li vam je Hesse zaista promenio zivot onako bas iskreno da ste se totalno promenili i postali neko novi,neko promenjen,produhovljen,pa mozda cak i usamljen,ili se sve svelo na dozivljaj dela.

A da li ti mislis da je i jedno ikada napisano delo ikada promenilo nekoga? Ja ne bih rekao...

Dont_Break_The_Oath:

Iskreno receno poslednji put kad sam citala Stepskog vuka, desavala mi se prilicno dinamicna transformacija unutrasnjeg sveta i knjiga mi je samo pomogla da razumem do krajnjih granica svesti sta mi se zapravo izdesavalo. Totalno ludilo, al' moram da priznam da sam vaskrsla. I celo to moje iskustvo bi bilo mnogo manje svesno, samim tim nedoreceno da bas u tom trenutku nisam slucajno uzela knjigu u sake. Ne mogu da kazem da me je knjiga promenila, tome su prethodile neke druge stvari, ali mi je u svakom slucaju pomogla da svoje iskustvo iznesem! :D

Dont_Break_The_Oath:

Ako me je neki pisac promenio onda je sigurno to Hese. Ali ni ja ne mislim da delo može tek tako da promeni čoveka, čini mi se da to mnogo više zavisi od čoveka koji prima delo. Tako i Hese može samo da usmeri, ukaže, da snagu, što nikako nije mala stvar za nekog mladog čoveka koji ima slične duhovne teškoće kao i Hese. Jer kao što sam već rekao njegove knjige su ispovesti. Tako da se uglavnom slažem sa divlja-u-srcu, samo što se ne radi samo o osveštavanju nekih psiholoških proces već o razvoju naše celokupne svesti i odnosa prema stvarnosti.
Savetujem vam da obavezno pročitate njegove eseje u kojima iznosi ideje, koje su bliske mladim ljudima a opet razvijene mnogo dalje nego što to može neko sa 20-ak godina. O tome bi mogli da diskutujemo.

Tegularijus:
Tako da se uglavnom slažem sa divlja-u-srcu, samo što se ne radi samo o osveštavanju nekih psiholoških procesa već o razvoju naše celokupne svesti i odnosa prema stvarnosti.

Osvestavanje "psiholoskih procesa" i jeste sustina razvoja svesti, a razvoj svesti doprinosi razvoju (samim tim i promeni) odnosa izmedju pojedinca i stvarnosti. Tako da se to podrazumeva. Opasan si! :wink:

divlja-u-srcu:
Osvestavanje "psiholoskih procesa" i jeste sustina razvoja svesti, a razvoj svesti doprinosi razvoju (samim tim i promeni) odnosa izmedju pojedinca i stvarnosti. Tako da se to podrazumeva. Opasan si! :wink:
Ja sam siguran da mislimo na isto samo da se ne razumemo. Ili sam ja željan polemisanja pa tražim dlaku u jajetu. Ali ono što sam hteo da kažem onim “da se to ne može svesti na psih. procese“ je otprilike isto kao kad kažemo da se filozofija ne može svoditi na njih, kao što to pokušavaju neki psiholozi.
A evo šta zapravo mislim... Nije Hese opisivao duševna patološka stanja, iako svi njegovi likovi prolaze kroz neku krizu.
On, kako ja razumem, opisuje osnovne ljudske težnje: težnju za duhovnim, težnju za čulnim, i čoveka koga one razapinju. To je ono osnovno kod njega i najbolje se vidi u Igra staklenih perli. Moja poenata je da te krize nisu neki psihološki fenomeni (kao kod Dostojevskog), nego se moraju doživeti. Zato to nije psihološka nego filozofska knjiga, bar po meni. Ne mogu lepo da objasnim šta hoću da kažem, jer ni meni nije jasno ali ima tu nešto. Primer tog nerazmevanja je ona tema o Šopenhaueru, koga su tumačili otprilike: bio je jadan, iskompleksiran, perverzan itd. pa iz toga sledi i pesimizam u njegovoj filozofiji. E to mi smeta, kod psihološkog tumačenja. A ja sam izgleda alergičan na tu reč... divlja-u-srcu je sigurno mislila pravu stvar, sad sam bar delimično osvestio ono što me je mučilo. :)

divlja-u-srcu:
Ja sam siguran da mislimo na isto samo da se ne razumemo. Ili sam ja željan polemisanja pa tražim dlaku u jajetu. Ali ono što sam hteo da kažem onim “da se to ne može svesti na psih. procese“ je otprilike isto kao kad kažemo da se filozofija ne može svoditi na njih, kao što to pokušavaju neki psiholozi.
A evo šta zapravo mislim... Nije Hese opisivao duševna patološka stanja, iako svi njegovi likovi prolaze kroz neku krizu.
On, kako ja razumem, opisuje osnovne ljudske težnje: težnju za duhovnim, težnju za čulnim, i čoveka koga one razapinju. To je ono osnovno kod njega i najbolje se vidi u Igra staklenih perli. Moja poenata je da te krize nisu neki psihološki fenomeni (kao kod Dostojevskog), nego se moraju doživeti. Zato to nije psihološka nego filozofska knjiga, bar po meni. Ne mogu lepo da objasnim šta hoću da kažem, jer ni meni nije jasno ali ima tu nešto. Primer tog nerazmevanja je ona tema o Šopenhaueru, koga su tumačili otprilike: bio je jadan, iskompleksiran, perverzan itd. pa iz toga sledi i pesimizam u njegovoj filozofiji. E to mi smeta, kod psihološkog tumačenja. A ja sam izgleda alergičan na tu reč... divlja-u-srcu je sigurno mislila pravu stvar(ako nije mislila na psihološke procese koje proučava nauka psihologija, a verujem da nije).
Sad sam bar delimično osvestio ono što me je mučilo. :)

I mene nervira preterani psihologizam. Razumem sta si hteo da kazes za razliku izmedju Heseovih likova i likova Dostojevskog. I Hese jeste pre svega filozof, a ne psiholog, bar u onom smislu u kojem je to Dostojevski.
Sto se tice timacenja necijeg umetnickog dela ili interpretacije filozofskog sistema, licnost je tu potpuno irelevantna. Slazem se. :wink:

all9jards:
Da li je neko potpuno razumeo HESSE-ovog stepskog vuka?

A ko moze da tvrdi da ga je potpuno razumeo?
Da li i sam Hesse? (To je samo moje skromno misljanje - bey uvrede, jako ga cenim)

Citala sam ga u srednjoj skoli i pamtim da mi je ostavio utisak nekoga ko se ponavlja: Stepski Vuk, Demijan, Sidharta i Narcis i zlatousti... Ovu zadnju nisam procitala do kraja iz gore navedenog razloga, ali planiram ovih dana... I sto rece neko, volela bih da ga procitam na nemackom. Jaci je utisak sigurno. Ali knjiga je izdata do maja... :x

Dont_Break_The_Oath:
I razumela i dozivela!Najbolji je.Jednostavno u njegovim delima svako moze da se pronadje!

”...moras da podjes duzim , tegobnijim i mucnijim putem da postanes covek, moraces da svoju dvostrukost umnogostrucis, a svoju slozenost ucinis jos mnogo slozenijom. Umesto da suzavas svoj svet, da uproscavas svoju dusu, sve veci ces deo sveta, pa najzad i citav svet, primiti u svoju bolno prosirenu dusu, da bi mozda jednom na kraju, nasao spokojstvo.

Vratiti se u svemir, ponistiti patnicko postojanje, postati bog, znaci: PROSIRITI SVOJU DUSU DA BI MOGLA PONOVO DA OBUHVATI SVEMIR!” :)

8)

Procitala sa Stepskog vuka kao skolsku lektiru i moram priznati da ovom knjigom nisam odusevljena kao neki od vas (naravno nikoga ne bih da vrijedjam-stvar ukusa).Ta knjiga me jedan period totalno pomjerila i vise mi lici na manifest neke sekte,ako cemo iskreno.I isto tako mislim da ovakve knjige ne bi trebalo da se citaju u srednjim skolama.Sve u svemu-po zavrsetku citanja imala sam osjecaj da mi je ispran mozak!

Pogrešno je hteti nove bogove, potpuno je pogrešno hteti svetu davati bilo šta! Za probuđene ljude nema nijedne, nijedne, nijedne dužnosti osim ove: tražiti sam sebe, čvrsnuti u sebi, pitanjem pronalaziti svoj put napred, svejedno kuda vodi.....

Ja sam hitac prirode, hitac u neizvesnost, možda ka nečemu novome, možda ka ničemu, i da tom hicu iz iskonske dubine dozvolim da se ispolji do kraja, da osetim njegovu volju u meni i da ga potpuno načinim svojim – samo to je moj poziv. Samo to!

Blue Note:
Pogrešno je hteti nove bogove, potpuno je pogrešno hteti svetu davati bilo šta! Za probuđene ljude nema nijedne, nijedne, nijedne dužnosti osim ove: tražiti sam sebe, čvrsnuti u sebi, pitanjem pronalaziti svoj put napred, svejedno kuda vodi.....

Ja sam hitac prirode, hitac u neizvesnost, možda ka nečemu novome, možda ka ničemu, i da tom hicu iz iskonske dubine dozvolim da se ispolji do kraja, da osetim njegovu volju u meni i da ga potpuno načinim svojim – samo to je moj poziv. Samo to!

8)

Truman:
Astrid23:
,,Demijan'' je fantastična knjiga! Poslednje što sam od Hesea pročitao jeste ,,Banjski gost'. I to je veoma zanimljiva knjiga za koju je Tomas Man rekao da mu je to omiljeno Heseovo delo.

Ko je izdavac i gde si nasla tu knjigu Banski gost? Narodna knjiga je do sad nije izdala, a volim Hesea.

Eto, kakva omaska. Upravo je "Narodna knjiga" izdavac Banjskog gosta :D
Lep pozdrav 8)

Back