NIsam stigao sa objasnjenjem heraldike do gradskih grbova nemam sad mnogo vremena, oni kao i univerzitetski ne moraju biti na stitu, obicno umesto stita ide krug. Mada u osnovi pirotskog grba jeste stit spanskog tipa ali sa dodatkom na gornjem delu sto je kod gradskih grbova dozvoljeno zbog toga sto iznad stita ne idu vojno-feudalni simboli kao sto je obicaj kod porodicnih i drzavnih grbova.
 
Jedan od principa heraldike je da se nemoze svaki put protumaciti simboliku jednog grba. Simbolika jednog grba je poznata armigeru (onaj koji je dobijo grb) i onom ko je taj grb sastavio. Nekada je neko iz ovih ostavio pricu (pismeno ili usnom tradicijom), tako da i do nas dolazi simbolika tog grba. Puno puta se desava da kros historiju ta prica dobije i mitoloske elemente ili sasvim izgubi pravu simboliku.

Trudeci se da na osnovu jednog ili drugog sistema simbola otkrijemo "pravu" simboliku jednog grba, mozemo doci do informisanog pogotka ili do logicnog no pogresnog rezultata.
Primer.

bachor_1_erb_pardubic.jpg




Grb grada Pardubice u danasnjoj Ceskoj je: na crvenom polovina belog konja. Sto bi to moglo znaciti?Zasto konj? kakav je to konj? koja je simbolika konja?

Odgovor u sledecem postu nakon nekog komentara.

Jedna napomena, grb se moze pojaviti samo na stitu. I ovde je rec o ovalnom stitu, a na o krugu sa grbom.
 
Tacno, tako je bilo na pocetku. Svaki je uzimao ono sto mu se svidjelo i gle- vecinom su uzimali lavove i orlove i jako brzo se izgubila osnovna ideja grbova, vizuelna identifikacija nosioca.

Zato se i razvija heraldika koja je u stvari nauka koja se bavi sistemom naslednih vizuelnih simbolima (grbovima) koji identifikuju pojedinca (porodice), institucije (korporacije) i teritorije(gradova itn)
 
Bi2:
Da li porodični grbovi isto moraju sadržati sve ove elemente da bi bili potpuni, pravi grbovi ? Mislim na šlem, kacigu.?

Osnova grba je sam stit. To je dovoljan deo. Sve drugo je opcionalno. Prikaz samo stita naziva se mali grb.

Ipak, grb se najcesce sastoji, pored stita, od slema, Nakit (celenka,crest, kleinod, perjanica, ukras) sa plastom. Vrlo cesta je i pojava motoa.

Kad se grb prikazuje sa stitom na kome se nalazi nakit (bez kacige i mantije) i motoa (ukoliko moto postoji), to je t.z. srednji grb.

Kad je grb prikazan i sa kacigom i plastom i motom (ili +) sva druga elemenata, tada je rec o Velikom grbu.
 
Ok, jedno pitanje ....

Sta se desava sa makedonskim grbom? Svuda sam trazio ali nigde nisam mogao da pronadjem Vas sadasnji zvanicni grb. Mislim da ste imali neki komunisticki (kao i sve bivse republike SFRJ), ali me zanima koji je vas sadasnji grb i sta predstvalja sadasasnja makedonska zastava? Nemoj mi samo reci da je to "zemjata na Sonce"....

Zaista ne razumem simboliku sadasnjih makedonskih obelezja pa bih voleo da mi je priblizis.
 
U par reci grb Makedonije je onaj isti socijalisticki iz 1946. Ustavni zakon iz 1992 je zahtevao da se zakon o Grbu, zastavi i himni donese u roku od 6 meseci ali do dan danas deo oko grba nije donesen.

Sto se tice zastave, iz 1995, kombinacija boja produzuje tradiciju, a opet sunce pretstavlja Sunce slobode (iz himne).

Ako bude veceg interese mogu ovo i opsirnije i dublje razmotriti

A simbolika grba je isto socrealisticka koja pretstavlja prirodne i geografske karakteristike zemlje.
 
Grb bi trebao biti sto jednostavniji.
Broj simbola zavisi o vidu simbola, ali u svakom slucaju pogledaj ovo gore :)

Jedan od najraniih i najrasprostranjenih metoda izrada grba je izrada govorjastih (chanting) grbova, sto znaci da se upotrebljava simbol koji pretsatvlja ime ili prezime. Cesto ovo moze biti i rebus, odnosno igra recima.

Drugi je izbor simbola koji simboliziraju poreklo (oblasti, gradova itn) vodeci racun da upotreba ovih simbola ne ukazuje oficijalnost.

Dalje tu su simboli koji pretstavljaju karakterne osobine i vrline. Onda su to elementi profesije, licne istorije, povezanost sa horoskopskim znacima.

Ili najjednostavnije elementi koji ti se svidjaju.

Pritome vodeci racuna da

1. grb nesme biti slican vec postojeceg grba,
2. grb nesme aludirati na povezanost sa drugim grbovima

Drugim recima grb moze ispricati pricu o nosiocu.
 
AKHENATON secam se da si nesto pricao o tome kako nas sadasnji grb nije grb Nemanjica, vec Nemacki. Trazio sam, ali nigde to nisam mogao da nadjem.
Ovaj nemacki koji sam nasao nema veze sa ovis sto je na nasoj zastavi:
http://www.heartlandhouse.com/images/germany.jpg

Jedini od nemanjica koji sam nasao je:
http://www.znanje.org/i/i21/01iv09/01iv0903/1nem.h2.jpg


Svuda gde sam gledao svuda se prikazuje ovaj isti grb koji je i danas na zastavi.
http://www.royalfamily.org/history/crms/Grb_V.jpg
>?
 

Back
Top