О деловима грба

штит

Штит је симбол војног порекла. Он је основни и први елемент грба. Он је у ствари део оружја на којем је било главно хералдичко обележје и феудална
припадност. У почетку су штитови сачињавали потпуни грб. Били су врло једноставни, у једној боји и са мало фигура, а касније се повећавао број различитих елемената у грбу и око њега. Штитове углавном делимо на: 1.троугласти или варјашки, 2.овални или италијански, 3.квадратни или шпански, 4.четвораугаони или француски, 5.одсечени или немачки. (види слику)

her1.jpg


ФИГУРЕ У ШТИТУ

У штиту мoгу бити две основне врсте ликова (симбола) а то:
1. геометријска деоба
2.природни ликови (симболи)


1. Геометријске деобе штита

водоравно раздељен штит подједнако је раздељeн водоравном линијом у два дела. Ако је деобена линија помакнута у горњем делу тада се горњи део зове глава штита. Ако је деобена линија помакнута према доњем делу тада добијамо подножје штита. Две водоравне линије каје деле штит зову се греда или појас. Ако ширином штита пролазе три водаравне линије тада добијамо трораздењен штит са четири места. (виdи слику)

her2.jpg


Усправно раздељен штит је ако линија која га дели пролази усправно средином штита. Тако раздељен штит зове се раскољен штит. (види слику)

her3.jpg


косо раздељен штит је ако коса линија иде од горњег десног угла на леви доњи угао, или што је ријеђе ад горњег леевог на доњи десни. (види слику)

her4.jpg


квадрирање или четворење добијамо спајањем усправне и водоравне деобе у штиту.

Главни колац настаје спајањем врха штита и колца, а спајањем греде и колца настаје крст. (види слику)

her5.jpg


Рог настаје спајањем косих и левокосих греда у штиту. Ако рог досеже до половине штита зове се снижени рог. (види слику)

her6.jpg


2. Природни ликови (симболи)

1. живи симболи
2. елементи и небеске појаве
3. митолошка бића
4.уметнички симболи

1. Живи симболи

– људски симболи
- четвероножне животиње
-птице
-рибе
- мекушци
биљке

2. Елементи и иебеске појаве


У грбовима се често појављују елементи и небеске појаве: сунце, месец, звезде, комете, тресак грома, пламен, стрела, дуга, облак, тробрег, шиљасти брег, вода, море, вулкан, река, језеро, острво и долина.

3. Митолошка бића

а)божанства из античке митологије (Бако, Дијана, Ескулап, Јупитер, Марс, Меркур, Мвнерва итд.)

б)митолошке животиње најбројније су у хералдици. Најчешће су: двоглави орао, Базилиск, медузина глава, Феникс, Грифон, Хидра, Сфинга, Једнорог, Лав, Пантер, Пегаз, Риба, Даждевњак, Сирена, Змај.


4. Уметнички симболи

У такве симболе у хералдици спадају сви предмети које је израдила људска рука. Њихов број је веома велик. Наводимо само оне које се чешће појављују као хералдички ликови у грбовима а могу се сврстати у скупине:
- кућни предмети
- одевни предмети
- оруђе
- оружје
- музика
- игре
- симболи световне и црквене власти
- грађевине
-бродови
-слова и речи
-кућни знакови
 
ШЛЕМ-КАЦИГА

Кацига са накитом (украсом) је саставни део потпуног грба. Грб је хералдички потпун онда ако се на кациги-шлему налази украс или накит, а са стране шлема висе плаштеви. Најзначајнији типови шлема су:
1. "кабласти" (попут кабла)
2. турнирски
3. "шлем на копчу"


kac1.jpg


слика, објашњење - Кабласта кацига (1-4) је најстарија форма која се уноси у грбове од ХIII века. 5) у Шкотској је овај облик кациге одређивао ранг племства, а у осталим земљама се користи само за грбове који патичу из ХIII и ХIV века. Кацига (из профила) са плаштом на једну страну 6) Кацига (полупрофил) са плаштом са обе стране. Пример старагерманског племићког грба. 7) Кацига (анфас), плашт са обе стране и украси на њој. Грб немачке породице фон Бран (данас научника Wernger fon Brauna). Сва три штита су искошеnа, што показује старост грбова (шесто основно хералдичко правило).

Кабласти шлем се јавља у грбовима до половине ХIV века. Турнирски је настао прилагођавањем кабластог за коњичку борбу на турнирима. Турнирски шлем је елегантнији од кабластог, јер је нижи, а његов доњи избочени део онемогућује противнику да кроз прорез забоде копље у главу на којој се налази. Употребљава се до краја ХV века. Шлема на копчу је комбинација кабластог и турнирског. Виши је од турнирског а нижи од кабластог. Прорез за очи ратнка на њему је врло широк и има низ решетака за копчу. Употребљава се до краја 19. века.
Шлем је увек над штитом. У једном грбу може бити више шлемова (два, три) на које су стављени плаштеви.

kac2.jpg



kac3.jpg


НАКИТ ИЛИ УКРАС

Нaкиз или украс је састављен од различитих природних симбoла. Тo мoгу бити симболи к оjи су већ у штиту грба или сасвим други. Ако се на врху шлeма не понавља као украс симбол из штита, најчешће се као украс јављају:

- гране, односно стабла
- разноврсна пера, појединачно или у већем броју као перјанице
- шешири различитих облика (шиљасти, округли, турнирски...)
- кугле
– рогови јелена, козорога ила бика
- крила;
- ратнички знакови: заставе,барјаци, римски ратни знакови ...

Осим ових пастоји још читав низ симбола који се јављају као украс над шлемом: људске главе, људски труп и др.

ПЛАШТЕВИ

Плаштеви су основни сукнени привесци који су витезови (посебно у крсташким ратовима) у топлим крајевима причвршћивали позади испод накита шпема да би се заштитили од врућине. У почетку су били врло кратки, али су се касније продуживали, посебно откад су се шлемови почели употребљавати у практичне сврхе (крај XV. века).
Најстарији плаштеви на грбовима приказани су попут летећих врпци. Од краја XIV века плаштеви се више изрезују, а у раздобљу од ренесансе до барока добили су дефивитиван облик какав су задржали до данас. Плаштеви боје према бојама у штиту грба. Почевши од XVIвијека усталили су се са сваке стране грба по две боје комбиноване са металним бојама(бела-сребро и жута-злато).
 
ЗНАКОВИ ЧИНА И ДОСТОЈАНСТВА

У знакове чина (ранга) и достојанства у хералдици спадају:

1.круне (царске, краљевске, војводске, кнежевске, грофовске, баронске ...)

2.2. шешири (надвојводски, војводски, венецијанског дужда, беретке великаша и племића, Напалеонов и др )

3.Црквене капе (папска тијара, митра, шешири, борд надбискупски, бискупски и нижих црквених великодостојника)

4.остали знакови црквене власти (штапови бискупа, мач или палма, косо положени или укрштени папски кључеви, бискупски крст, архиепископски крст, папски и патријаршки крст),

5.Остали знакови световне власти (жезла и маршалски штапови, кoси или укрштени).

Сви ти знакови постављени су над потпуним грбом или некад надомештају шлем с накитом и плаштевима и стоје над штитом грба.


Круне, грофовске и нижег ранга се састоје од златног обручии над којим је неколико шиљака који на врху имају једнак број сребрних куглица (видљивих за гледаоца).

krune.jpg


Шешири су сукнени и врло различтог облика. Најнеобичнији међу њима је капа венецијанскаг дужда која има наставак "рог" окренут натраг. Црквене капе (тијаре и митре) имају свој карактеристичан облик, са шешира висе врпце, које се са сваке стране грбовног штита завршавају са неколико кита: црквени кардиналски шешир са 16 црквених кита са сваке стране, зелени надбискупски шешар са 10 кита са сваке стране и зелени бискупски шешир са 6 кита са сваке стране.
 
komandir:
Акхенатон свака част!
Да ли би могао да даш овакву анализу ако бих ја поставио грб мог братства, тј. свих нас који носимо то презиме? Имам га израђеног у дрвету и мислим да слика не би била најбоља па ако неко има идеју како да га дигитализујем нека каже

Ajde postavi grb ili mi ga posalji na mail: mijstj@ptt.yu . Pristao sam da uradim analizu grba jednog forumasa, pa nema smisla da ne uradim i tebi.

Pozz
 
Bi2:
Znači, štit je osnovni deo grba i svi likovi na njemu, kao i delovi nad štitom. Čuvari grba su predpostavljam likovi životinja. Šta su zastori, redovi ?

Bas tako.

U redove spadaju medalje i ordeni na grbu koji su dobijeni od vladara za zasluge, a zastori obuhvataju traperiju iza grba, obicno se sastoji od belog hermelina sa unutrasnje strane i crvenog ruba sa spoljasnje strane.
 
Asteci potiču sa sjeverozapadnih sušnih predjela Siera Madre. 1325. godine nastanili su se u Dolini Meksika. Nomadska plemena Asteci su navodno spazili orla kako jede zmiju dok sjedi na kaktusu opunicija. To je bio proročanski znak da tamo moraju osnovati svoju prijestolnicu Tenoxtatlan "Mjesto kaktusa opunicije". Ovaj stari simbol asteške prijestolnice sada krasi nacionalnu zastavu Meksika.
Drugo tumačenje:orao tj. kondor(sveta actečka ptica) davi kvecokoatla(božansku zmiju).Drvena borba dobra i zla
 
Besomar:
Asteci potiču sa sjeverozapadnih sušnih predjela Siera Madre. 1325. godine nastanili su se u Dolini Meksika. Nomadska plemena Asteci su navodno spazili orla kako jede zmiju dok sjedi na kaktusu opunicija. To je bio proročanski znak da tamo moraju osnovati svoju prijestolnicu Tenoxtatlan "Mjesto kaktusa opunicije". Ovaj stari simbol asteške prijestolnice sada krasi nacionalnu zastavu Meksika.
Drugo tumačenje:orao tj. kondor(sveta actečka ptica) davi kvecokoatla(božansku zmiju).Drvena borba dobra i zla

pa... na katolichkoj je zastavi
ne verujem da se neki od tih tripova odrzao
a kecalkoatl ili pernata zmija je vrhovno bozanstvo, a kako je predstavljeno u spisima i na crtezima verovatno je vanzemaljac :)

al ne izgleda onako.

verovatno je ono prvo.

mada sam mislio da ima neko vishe znachenje.
 
Bi2:
Nisu mi jasni simboli koji odredjuju oblast neke porodice . Kako se to nalazi, gde toga ima ?

To je nesto sto je karakteristicno za kraj iz kog porodica potice. Evo na primer radio sam analizu jednog grba koji potice iz Slavonije i tamo je prikazana caplja koja drzi zlatni orah, takva capllja je cest simbol na Slavonskim grbovima i simbolizije mocvarna podrucja oko reka, a orah je simbol mesta Orahovice. Na primer na grbu Pirota nalazi se sara pirotskog cilima a isto tako moze da se nadje i na grbu neke porodice koja vuce korene odavde.
 
AKHENATON:
To je nesto sto je karakteristicno za kraj iz kog porodica potice. Evo na primer radio sam analizu jednog grba koji potice iz Slavonije i tamo je prikazana caplja koja drzi zlatni orah, takva capllja je cest simbol na Slavonskim grbovima i simbolizije mocvarna podrucja oko reka, a orah je simbol mesta Orahovice. Na primer na grbu Pirota nalazi se sara pirotskog cilima a isto tako moze da se nadje i na grbu neke porodice koja vuce korene odavde.

Pirotski grb je vise logo :-) ali nema veze. Nego, posto si mi proto-zemljak da li znas gde mogu da nadjem sare pirotskog cilima? Eto, bas si mi dao inspiraciju da napravim nekakav porodicni znacic... a posto moji vuku korene otalen :-) ne bi bilo lose da ubacim neki lep znacic.

Inace, nisam upucen, zna li se koja je starost Pirota, sta znaci njegovo ime, da li je na tom mestu postojao neki drugi grad sa nekim drugim imenom itd? Pirotski cilim jeste pirotski, ali ne bih rekao da je pravo srpsko obelezje... ima tu dosta orijenta u tim sarama, a ja bih nesto nase..
 
DEFINICIJA GRADSKIH GRBOVA: Gradski grbovi nastaju od polovine 13. veka i nemaju vojno-feudalno obelezje (slemove, plasteve i sl.) vec isticu svoja lokalna obelezja i osobine: arhitekturu (gradske tvrdjave, mostove, crkve) gradske patrone (sveca, vladara..), znacajne istorijske dogadjaje vezane za grad, svoju proizvodnju (vino, brodove, orudje, oruzje, tkanine...), gradsku mitologiju i druge specificnosti.

Po ovome, grb Pirota je heraldicki validan.

Niko ne kaze da je cilim pravo obelezje Srbije ali jeste Pirota koji je po cilimu poznat i u svetu.

Pirot se prvi put pominje u II veku n.e. pod imenom Mutatio Turres a kasnije samo kao Tures, pretpostavlja se da danasnji naziv grada Pirot vodi poreklo od transformacije sa latinskog Turres na grcki Pirgos, sto znaci kule. Na turskim kartama pored imena Pirot, javlja se i ime Šerkaj ili Šerćoj.

Što se tiče šara pirotskog ćilima skeniraću ti ja sutra par komada.
 

Back
Top