Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Ovde možete postavljati zadatke iz svih oblasti hemije.

Takođe obavezno za sve zadatke važi sledeća pravila pri postavljanju:

- zadatak postavite tek nakon što ste probali da ga rešite.
- zadatak postavite jasno, tako da se zna šta se u zadatku traži
- dok nemamo bolje načine, poštujte dole navedene preporuke za obeležavanje.
- obavezno navedite gde je bio problem i tačno rešenje ako ga imate (nekad se desi da je vaše rešenje u redu za razliku od onog u knjizi)
- ne postavljajte domaće zadake iz lenjosti jer niko nije dužan da radi vaš domaći.
- ne postavljajte zadatke iz zabave, za to je predviđena posebna tema.


Srećno!
Dobar dan da li mozete da mi pomognete oko sledeceg zadatka?

kalcijuma i 20g kiseonika nastaje oksid kalcijuma.Koja supstanca ostaje u visku i koliko grama je visak?

Hvala unapred!
 
Dobar dan da li mozete da mi pomognete oko sledeceg zadatka?

kalcijuma i 20g kiseonika nastaje oksid kalcijuma.Koja supstanca ostaje u visku i koliko grama je visak?

Hvala unapred!

2Ca + О2 → 2CaO

Моларна маса О2 je 16*2 = 32 g/mol
Моларна маса Ca je 40 g/mol.
Моларна маса CaO је 56 g/mol

Овде учествују два мола Ca и један мол O2 и дају два мола CaO.

Тих 20 g О2 je 20/32=5/8 мола. То ће дати 10/8 молова CaO, што је 56*10/8 = 70 g оксида калцијума.
За реакцију је потребно такође 10/8 молова Ca, што је 40*10/8 = 50 g калцијума.

Ако си имала више од 50 грама калцијума, то ће бити вишак. Ако ниси, онда срачунај исто овако...
 
Pozdrav. Da li neko moze pomoci oko jednog zadatka iz hemije?
Zadatak glasi:
Odrediti maseni udio atoma u sledecem jedinjenju:
Pb(NO3)2

А ког атома? Ако је у питању олово, онда је масени удео олова: (масени број олова) / (масени број целог једињења)
w = 207/ [207 + 2*(14+3*16)]
w = 207/ [207 + 2*(14+3*16)]
w = 207/ (207 + 124)
w (Pb) = 207/ 331 = 0.625 = 62,5%

w (N) = 28/ 331 = 0.085 = 8,5%

w (O) = 96/ 331 = 0.29 = 29%

У збиру треба да дају 62,5% + 8,5% + 29% = 100%
 
Imam zadatak koji ne mogu riješiti a kontrolni mi je uskoro i luča mi zavisi od njega.
Izračunaj masu kalcijum-oksida koji se može dobiti termičkim razlaganjem 500kg krečnjaka (CaCO3) koji sadrži 20% nečistoće, prema jednačini CaCO3=CaO+CO2
Rezultat je M(CaO) = 224kg ali uvijek dobijem malo iznad, da nije do riješenja?


Извини, касно видех.😔
Од 500 kg кречњака одузмеш 20% нечистоће и добијаш полазну количину од 400 kg.

CaCO3 → CaO + CO2

Моларна маса CaCO3 = 40 + 12 + 3*16 = 100 g/mol
Моларна маса CaO je 40 + 16 = 56 g/mol.
Моларна маса CO2 је 12+2*16 =44 g/mol

100 g/mol : 56 g/mol = 400 kg : x kg
x= 56*400/100 = 224 kg.
 
Moze li neko da mi pomogne oko ovog zadatka, uskoro imam kontrolni: Na osnovu zapreminskog udela kiseonika u vazduhu i gustine vazduha odredi koliki je maseni udeo kiseonika. Uzeti da je gustina vazduha pri normalnim uslovima 1,275kgm-3, a zapreminski udeo kiseonika u vazduhu 21%??

Ако је у једном кубном метру ваздуха запремински удео кисеоника 21%, онда је то 1000 dm^3 *0,21 = 210 dm^3 кисеоника.

Како при нормалним условима један мол гаса заузима 22,4 dm^3, овде имамо:

n= 210 / 22,4 = 9,375 мола кисеоника

Маса једног мола О2 je 32 g/mol.
Онда је укупна маса кисеоника у једном кубном метру ваздуха m= 9,375 mol x 32 g/mol = 300 g

Тако добијамо да је његов масени удео [ 300 g/m^3] / [ 1275 g/m^3] = 0,2353 = 23,53%
 
Ovde možete postavljati zadatke iz svih oblasti hemije.

Takođe obavezno za sve zadatke važi sledeća pravila pri postavljanju:

- zadatak postavite tek nakon što ste probali da ga rešite.
- zadatak postavite jasno, tako da se zna šta se u zadatku traži
- dok nemamo bolje načine, poštujte dole navedene preporuke za obeležavanje.
- obavezno navedite gde je bio problem i tačno rešenje ako ga imate (nekad se desi da je vaše rešenje u redu za razliku od onog u knjizi)
- ne postavljajte domaće zadake iz lenjosti jer niko nije dužan da radi vaš domaći.
- ne postavljajte zadatke iz zabave, za to je predviđena posebna tema.


Srećno!
Cao, treba mi pomoc oko zadatka koji glasi:
Azotna kiselina koncentracije 12mol/dm3 i zapremine 40cm3 razblazuje se do 250cm3, a za rastvor kalijum-oksida od 100 ml se koristi 30ml razblazene azotne kiseline. Koja je koncentracija kalijum oksida?
 
Vecina iz odeljenja nije znala da resi ova dva zadataka. Meni ovo u opste nije jasno, ne znam koje formule da upotrebim.

Prvi zadatak: Izračunaj količinu atoma magnezijuma u 150 grama čistog magnezijuma.

Drugi zadatak: Izračunaj broj atoma magnezijuma u 150 grama čistog magnezijuma.

Molim za pomoć u vezi ovoih zadataka, stvarno ih ne razumem.
 
Vecina iz odeljenja nije znala da resi ova dva zadataka. Meni ovo u opste nije jasno, ne znam koje formule da upotrebim.

Prvi zadatak: Izračunaj količinu atoma magnezijuma u 150 grama čistog magnezijuma.

Drugi zadatak: Izračunaj broj atoma magnezijuma u 150 grama čistog magnezijuma.

Molim za pomoć u vezi ovoih zadataka, stvarno ih ne razumem.
Evo, dobićeš odgovor za pola sata, sat
 
Za drugi zadatak treba ti broj atoma. Znači, moraš da znaš Avogadrov broj, Na. Taj broj kaže koliko ima u ovom slučaju atoma u 1 molu. Njih ima 6.626 * 10^23. Iz prvog zadatka imaš broj mola, n, i iz formule broj atoma N=n * Na dobijaš broj atoma.

Nemam digitron sad u busu, ali napiši rešenja pa ću kad dođem kući pogledati da li je tačno.
 
Za drugi zadatak treba ti broj atoma. Znači, moraš da znaš Avogadrov broj, Na. Taj broj kaže koliko ima u ovom slučaju atoma u 1 molu. Njih ima 6.626 * 10^23. Iz prvog zadatka imaš broj mola, n, i iz formule broj atoma N=n * Na dobijaš broj atoma.

Nemam digitron sad u busu, ali napiši rešenja pa ću kad dođem kući pogledati da li je tačno.
Hvala sada mi je mnogo jasnije. Hvala puno
 
Pozdrav, potrebna mi je pomoc u resavanju zadatka iz hemije:
Koliko grama krecnjaka ima u 2 mola?
izvini sto nismo videli.
Prvo treba da ynas sta je krecnjak. Ako se misli na cisti kalcit, CaCO3, odredi na osnovu Periodnog sistema njegovu molarnu masu.
Pogledaj iznad na ovoj strani sta je molarna masa.

Posto molarna masa sadrzi info o tome koliko grama CaCO3 se nalazi u jednom molu ove hemisjke vrste, na osnovu formule M=m/n, gde je n broj molova, jednostavno ces odrediti masu iy formule m=M*n.

Odgovor je kod tebe 200.2 g
 

Back
Top