Hemija - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Da, ali ćemo mi na kontrolnom morati da znamo koji je atom elektronegativniji, a ne smemo da gledamo u tablicu... Hvala u svakom slučaju.
Još mi treba mala pomoć oko ovoga:

1. Prikažite shematski obrazovanje molekula Cl2O prekrivanjem odgovarajućih orbitala atoma hlora i kiseonika.
Da li ovde mora da se crta i px orbitala (kod atoma kiseonika)? U zbirci u rešenju je tako, ali je tamnije obojena, pa ne znam da li je to neophodno ili je tačno i bez crtanja px?

2. Dipolni momenti molekula HCN i NH3 iznose 0,96 * 10^-30Cm i 0,46*10^-30Cm. Izračunajte dužinu dipola ovih molekula i izrazite je u metrima. U kom je molekulu veza polarnija?
Ja za dužinu dipola dobijem rezultat isti kao u zbirci (0,6*10^-11m i 0,2875*10^-11m), ali kod njih je kaže da je veza polarnija u HCN, a mi smo (valjda) učili u školi da što je veća dužina dipola - to je veza polarnija. Dakle, po meni je u molekulu NH3 veza polarnija. Šta je tačno?

3. Koji od navedenih molekula ima najveći dipolni momenat:
a) H2O
b) H2S
c) H2Se

Kako da znam koji ima najveći dipolni momenat?

4. Poređajte molekule Hi, HF, BrCl, HCl i HBr prema porastu njihove polarnosti.
Kako da znam koji je polarniji?

:dash::dash::dash:

Unapred hvala
1.Pusti zbirku.Nacrtaj samo p orbitale sa nesparenim elektronima i to je sasvim dovoljno.Nema svrhe crtati popunjenu px orbitalu kiseonika kao ni px,py orbitale atoma hlora.Bitne su samo orbitale sa nesparenim elektronima jer samo njihovim preklapanjem može doći do formiranja hemijske veze.
2.Polarniji je onaj molekul čija je dužina dipola veća, a dužinu dipola možeš uzeti kao meru razdvajanja neelektrisanja.Što je veza duža to je razdvajanje naelektrisanja veće pa je i molekul polarniji.Pošto je prema tvom rezultatu duža veza u HCN to je on jači dipol.To se čak vidi i iz podatka za vrednost dipolnog momenta koji je dat u zadatku tako da nisi morao ni da računaš dužinu dipola.
3.Najveći dipolni moment ima H2O jer je u tom molekulu i najveće razdvajanje naelektrisanja usled velike elektronegativnosti kiseonika u odnosu na S i Se.Takođe, veća elektronegativnost kiseonika u odnosu da preostala dva elementa dovodi i do formiranja jake vodonične veze.Zato voda ključa na 100C dok npr. H2S ključa na -60C( na sobnoj temp. je gas dok je voda tečna).
4.Opet preko razlike u elektronegativnosti.Polarnost prati sledeći trend:HF>HCl>HBr>HI>BrCl.
 
Zna li neko gde mogu da nadjem zbirke za takmicenje? :D Molim Vas,odgovorite sto pre dok se ja jos ne predomislim .. :D :)
Dušan Sladić i Dragica Trivić-Zbirka za takmičenje (prof. Sladić sastavlja testove) koja može da se nađe u knjižari Studentski trg.Dobrazbirka je Stehiometrija-Milan Sikirica (hrvatsko izdanje).
 
Molim sve ljubitelje hemije dobre volje, da mi pomognu u najkracem roku, odnosno veceras!
U pitanju je zadatak iz stehiometrije. On glasi ovako: Koliko dm3 O2 nastaje pri sagorijevanju 2 molekula metana, ako je gustina vazduha 21%?

Imam sutra test. Znam citavu teoriju, sve osim stehiometrije, a trebam dobiti 5 iz testa. Stoga, bicu veoma zahvalna! :worth:
 
Molim sve ljubitelje hemije dobre volje, da mi pomognu u najkracem roku, odnosno veceras!
U pitanju je zadatak iz stehiometrije. On glasi ovako: Koliko dm3 O2 nastaje pri sagorijevanju 2 molekula metana, ako je gustina vazduha 21%?

Imam sutra test. Znam citavu teoriju, sve osim stehiometrije, a trebam dobiti 5 iz testa. Stoga, bicu veoma zahvalna! :worth:
Crno dete.Na osnovu teksta samog zadatka ja ne bih mogao ni dva da ti dam a kamoli četvorku.
Prvo:Sagorevanjem metana nastaju CO2 i H2O a ne O2.
Drugo:Gustina se nikada nije i ne može izražavati u procentima već u npr. g/cm3.To o čemu ti pišeš je zapreminski udeo kiseonika u vazduhu.
Treće:Verovatno stoji dva mola a ne dva molekula CH4.
Četvrto:Bez stehiometrije nije moguće dobiti više od dva, eventualno tri ako je profesoru (nastavniku dobro počeo dan).
Pet: Pitanja iz hemije postavljaj tamo gde im je mesto: pdf. Hemija-pomoć pri rešavanju zadataka.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Crno dete.Na osnovu teksta samog zadatka ja ne bih mogao ni dva da ti dam a kamoli četvorku.
Prvo:Sagorevanjem metana nastaju CO2 i H2O a ne O2.
Drugo:Gustina se nikada nije i ne može izražavati u procentima već u npr. g/cm3.To o čemu ti pišeš je zapreminski udeo kiseonika u vazduhu.
Treće:Verovatno stoji dva mola a ne dva molekula CH4.
Četvrto:Bez stehiometrije nije moguće dobiti više od dva, eventualno tri ako je profesoru (nastavniku dobro počeo dan).
Pet: Pitanja iz hemije postavljaj tamo gde im je mesto: pdf. Hemija-pomoć pri rešavanju zadataka.
Pozdrav.

Test se sastoji iz 5 pitanja. Cetiri su pitanja teorija, reakcije i sl. sto ja razumijem. A jedno pitanje je iz stehiometrije. Znam da se dobijaju CO2 i H2O, i da metan reaguje sa O2! Ali doslovno tako je glasio zadatak! Zatro ga i nisam razumjela! Vjerovatno se radilo o nekoj gresci. Nadam se da me sad razumijes.
Ponavljam, vise i nije bitno!
Pozdrav.

P.S. Relativno sam nova na forumu te stoga i nisam znala da tu mogu da postavim! Nisam dovoljno pretrazivala forum.
 
Poslednja izmena:
Test se sastoji iz 5 pitanja. Cetiri su pitanja teorija, reakcije i sl. sto ja razumijem. A jedno pitanje je iz stehiometrije. Znam da se dobijaju CO2 i H2O, i da metan reaguje sa O2! Ali doslovno tako je glasio zadatak! Zatro ga i nisam razumjela! Vjerovatno se radilo o nekoj gresci. Nadam se da me sad razumijes.
Ponavljam, vise i nije bitno!
Pozdrav.

P.S. Relativno sam nova na forumu te stoga i nisam znala da tu mogu da postavim! Nisam dovoljno pretrazivala forum.
Ako je tako glasio tekst zadatka onda pozdravi nastavnicu i reci joj da baci diplomu (ako je ima) u kantu.
 
Kako da napisem jonski oblik reakcije u kojoj ucestvuje H[SUB]2[/SUB]S ili NH[SUB]4[/SUB]OH?
Da li je ovo ispravno:

Pb(NO[SUB]3[/SUB])[SUB]2[/SUB] + H[SUB]2[/SUB]S ----> PbS (talog) + 2 HNO[SUB]3[/SUB]
Pb[SUP]2+[/SUP] + 2NO[SUB]3[/SUB][SUP]-[/SUP] + H[SUB]2[/SUB]S ----> PbS (talog) + 2H[SUP]+[/SUP] + 2NO[SUB]3[/SUB] [SUP]-[/SUP]
*krati se 2NO[SUB]3[/SUB] [SUP]-[/SUP] sa obe strane
Pb[SUP]2+[/SUP] + H[SUB]2[/SUB]S ----> PbS (talog) + 2H[SUP]+[/SUP]

ili

HgCl[SUB]2[/SUB] + 2NH[SUB]4[/SUB]OH ----> HgNH[SUB]2[/SUB]Cl (talog) + NH[SUB]4[/SUB]Cl + H[SUB]2[/SUB]O
Hg[SUP]2+[/SUP] + 2Cl[SUP]-[/SUP] + 2NH[SUB]4[/SUB]OH ----> HgNH[SUB]2[/SUB]Cl (talog) + NH[SUB]4[/SUB][SUP]+[/SUP] + Cl[SUP]-[/SUP] + H[SUB]2[/SUB]O
*krati se koeficijent 2 sa lijeve i Cl[SUP]-[/SUP] sa desne strane
Hg[SUP]2+[/SUP] + Cl[SUP]-[/SUP] + 2NH[SUB]4[/SUB]OH ----> HgNH[SUB]2[/SUB]Cl (talog) + NH[SUB]4[/SUB][SUP]+[/SUP] + H[SUB]2[/SUB]O

Ovo ( + 2H[SUP]+[/SUP] ) i ( + NH[SUB]4[/SUB][SUP]+[/SUP] + H[SUB]2[/SUB]O ) na kraju me zbunjuje. Da li pored taloga i ono nastaje ili sam negdje pogrijesio?
 
Kako da napisem jonski oblik reakcije u kojoj ucestvuje H[SUB]2[/SUB]S ili NH[SUB]4[/SUB]OH?
Da li je ovo ispravno:

Pb(NO[SUB]3[/SUB])[SUB]2[/SUB] + H[SUB]2[/SUB]S ----> PbS (talog) + 2 HNO[SUB]3[/SUB]
Pb[SUP]2+[/SUP] + 2NO[SUB]3[/SUB][SUP]-[/SUP] + H[SUB]2[/SUB]S ----> PbS (talog) + 2H[SUP]+[/SUP] + 2NO[SUB]3[/SUB] [SUP]-[/SUP]
*krati se 2NO[SUB]3[/SUB] [SUP]-[/SUP] sa obe strane
Pb[SUP]2+[/SUP] + H[SUB]2[/SUB]S ----> PbS (talog) + 2H[SUP]+[/SUP]

ili

HgCl[SUB]2[/SUB] + 2NH[SUB]4[/SUB]OH ----> HgNH[SUB]2[/SUB]Cl (talog) + NH[SUB]4[/SUB]Cl + H[SUB]2[/SUB]O
Hg[SUP]2+[/SUP] + 2Cl[SUP]-[/SUP] + 2NH[SUB]4[/SUB]OH ----> HgNH[SUB]2[/SUB]Cl (talog) + NH[SUB]4[/SUB][SUP]+[/SUP] + Cl[SUP]-[/SUP] + H[SUB]2[/SUB]O
*krati se koeficijent 2 sa lijeve i Cl[SUP]-[/SUP] sa desne strane
Hg[SUP]2+[/SUP] + Cl[SUP]-[/SUP] + 2NH[SUB]4[/SUB]OH ----> HgNH[SUB]2[/SUB]Cl (talog) + NH[SUB]4[/SUB][SUP]+[/SUP] + H[SUB]2[/SUB]O

Ovo ( + 2H[SUP]+[/SUP] ) i ( + NH[SUB]4[/SUB][SUP]+[/SUP] + H[SUB]2[/SUB]O ) na kraju me zbunjuje. Da li pored taloga i ono nastaje ili sam negdje pogrijesio?

Jel to neko radi kvalitativnu analizu?:D
Nema šta da te zbunjuje.Dobro si napisala.
Pozdrav.
 

Back
Top