Gusle i guslarske narodne pjesme

Стварно сте бре брутални. Таман Морачанин убеди себе како је Црногорац, а ви му баците у лице да Црногорци уствари и не постоје и да хтео не хтео мора да буде Србин, ако уопште хоће нешто да буде. :mrgreen:

Пустите човека мало да ужива, и тако то са тим монтенегро - Црногорцима неће дуго да траје...
 
Pa dobro ko jos slusa Gusle u privatnom zivotu.
To je prilicno retki slucaj.



A u kakvom onda zivotu slusati,sluzbenom,al dobro!

Gradsko sam dijete,ali znam svoje korijene!Ne dam ih zaboravu!Ne stidim se onoga sto su mi pjevali otac i djed,a njima njihovi!

To sto sam ja krenuo nekim drugim muziskim pravcima,ne daje mi za pravo da se stidim svoje izvorne pjesme i muzike,pazite,kazem izvorne!

Volim slusati Irish folk,kao i muziku sjevernoamerickih indijanaca,ali volim i svoju izvornu pjesmu i muziku,a gusle su sastavni dio toga!
 
A u kakvom onda zivotu slusati,sluzbenom,al dobro!

Gradsko sam dijete,ali znam svoje korijene!Ne dam ih zaboravu!Ne stidim se onoga sto su mi pjevali otac i djed,a njima njihovi!

To sto sam ja krenuo nekim drugim muziskim pravcima,ne daje mi za pravo da se stidim svoje izvorne pjesme i muzike,pazite,kazem izvorne!

Volim slusati Irish folk,kao i muziku sjevernoamerickih indijanaca,ali volim i svoju izvornu pjesmu i muziku,a gusle su sastavni dio toga!


Nešto slično je i moj đed govorio. Gusle je zavolio tek kad je postao zreo čovjek a prije toga skoro nikoga nijesu zanimale.

Gusle su vazda bile popularne uglavnom među starijima a mlađi su voljeli neku drugu muziku pa se vjerovalo, da će otići u zaborav.
Ali kad su prešli 40-tu, onda počnu svi da vole gusle kao da im je to u genima.
Tako je bilo od pantivijeka.
 
Стварно сте бре брутални. Таман Морачанин убеди себе како је Црногорац, а ви му баците у лице да Црногорци уствари и не постоје и да хтео не хтео мора да буде Србин, ако уопште хоће нешто да буде. :mrgreen:

Пустите човека мало да ужива, и тако то са тим монтенегро - Црногорцима неће дуго да траје...

Naravno da hoce sto nebi bilo. Posebno sto cemo se morati vise kajati za 90tih nego Nemci posle 2 svetskog rata.
 
Стварно сте бре брутални. Таман Морачанин убеди себе како је Црногорац, а ви му баците у лице да Црногорци уствари и не постоје и да хтео не хтео мора да буде Србин, ако уопште хоће нешто да буде. :mrgreen:

Пустите човека мало да ужива, и тако то са тим монтенегро - Црногорцима неће дуго да траје...

KAko Crnogorci ne postoje , to je geografska odrednica za Srbe . Samo ti ime kaže das e radi o geografskoj odrednici .
 
Neki gore se kao malo šale a Njegoš je bio ozbiljan kad je govorio:

NO KRŠNA I SIROMAŠNA CRNA GORA NE HAJE NI ZA NEMANJE, NI ZA MURATE, NI ZA BONAPARTE; SVI ONI BIŠE, PA MINUŠE, A MAC SVOJ O CRNOGORCE DJEKOJI OPIPAŠE, PA NESTAŠE, A CRNA GORA OSTA DOVIJEKA I STRAŠNOGA SUDA, U SVOJOJ VOLJI I SLOBODI

A Janko Vukotić na Mojkovcu prozbori ovako:
„Ej, moja mala, moja velika Crna Goro! Velika si i veličanstvena u ovom času krvavoga boja, na ovaj veliki praznik, na ovaj sveti dan, pun strave i užasa. Sva si u plamenu, Crna Goro, goriš i nestaješ...
Ej, Crna Goro, pleme ti ljubim, obraz ti ljubim, krševe tvoje ljubim, ne daj se!>>>


E tako neki gore mogu mlatiti koliko im drago a CG i njeni guslari će i dalje pjevati sve glasnije i jasnije.
ha ha

Evo dvije za crnogorske skeptike da ih malo drmne!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Neki gore se kao malo šale a Njegoš je bio ozbiljan kad je govorio:

NO KRŠNA I SIROMAŠNA CRNA GORA NE HAJE NI ZA NEMANJE, NI ZA MURATE, NI ZA BONAPARTE; SVI ONI BIŠE, PA MINUŠE, A MAC SVOJ O CRNOGORCE DJEKOJI OPIPAŠE, PA NESTAŠE, A CRNA GORA OSTA DOVIJEKA I STRAŠNOGA SUDA, U SVOJOJ VOLJI I SLOBODI

A Janko Vukotić na Mojkovcu prozbori ovako:
„Ej, moja mala, moja velika Crna Goro! Velika si i veličanstvena u ovom času krvavoga boja, na ovaj veliki praznik, na ovaj sveti dan, pun strave i užasa. Sva si u plamenu, Crna Goro, goriš i nestaješ...
Ej, Crna Goro, pleme ti ljubim, obraz ti ljubim, krševe tvoje ljubim, ne daj se!>>>


E tako neki gore mogu mlatiti koliko im drago a CG i njeni guslari će i dalje pjevati sve glasnije i jasnije.
ha ha

Evo dvije za crnogorske skeptike da ih malo drmne!

Svako moze da izvadi izjave iz konteksta.

Njegos je pod time sta je Crnogorac podrazumevao nesto drugo nego sto ti to radis, ili danasnja crnogorska vlast.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa dobro ko jos slusa Gusle u privatnom zivotu.

To je prilicno retki slucaj.

Retki ali posvećeni. Kao ilustraciju napisaću jedan doživljaj iz vojske.
Kao obični prašinari pešačeći uobičajenim maršom do strelišta stali smo pored puta nas četvorica -petorica u grupi da se odmorimo. U jednom momentu pored nas prođoše baš neka super kola - ludilo neki mercedes.
Dvojica počeše dijalog:
Prvi - "E da su meni ovakva kola"
Drugi -" E da mi je jedan ovakav mercedes i još jedna dobra riba u njemu "
Opet prvi - "Koji će ti riba bolje je kola i pedeset hiljada marka , a ribe onda same dolaze"
Tada se treći uključi u dijalog ;
" Eeeeee da je meni jedan konj "
"Šta će ti konj ??!" - povikasmo svi
" Pukla struna na tajinom gudalu od gusala pa da je isčupam iz konjskog repa"


Eto dok smo mi maštali o bogastvu , ribama i brzim kolima (večna sanjarenja mladih), naš vršnjak je sanjario o guslama.

Osim na Balkanu gusle su pod raznim imenima prisutne i u severnoj Africi , Bliskom istoku , srednjoj Aziji (npr. Afganistanu) , pa i u dalekoj Kini. Evo jednog kineskog guslara;

 
Poslednja izmena:
Gusle moje i struno dugačka,
vi ste ponos i dika junačka,
Čule ste se u carskoj dvorani,
čule ste se đe žive čobani,
slušala vas Evropa cijela
od Berlina do Beča bijela,
i u carskoj visokoj palati,
čast je im'o guslar zapjevati...



http://sr.wikipedia.org/wiki/Гусле


Poštovani forumaši, ovdje možemo raspravljati o istorijskom značaju gusala i narodnih guslarskih pjesama za identitet srpskog naroda (i nekih drugih srodnih naroda). Posebno je interesantno i kontroverzno pitanje porijekla ovog instrumenta, negi ga vezuju za bliski istok, neki tvrde da je to autohtoni balkanski instrument, a ima čak tvrdnji da su ih Sloveni donijeli na Balkan. Kakvo je vaše mišljenje?

Volite li guslarske pjesme, koje su vam omiljene?

Gusle su iz iranskih vukojebina donijeli Turci, prije Turaka nije bilo ni gusala. Valja provjeriti ko je smio svirati u gusle i kad su one postale "nardoni" instrument i đe.

Guslarske pjesme su mi zanimljive mada ne izgaram da ih slušam. Ponekad mogu neku odslušati, najmilija mi je Pogibija popa Jovovića
 
Gusle su iz iranskih vukojebina donijeli Turci, prije Turaka nije bilo ni gusala. Valja provjeriti ko je smio svirati u gusle i kad su one postale "nardoni" instrument i đe.

Guslarske pjesme su mi zanimljive mada ne izgaram da ih slušam. Ponekad mogu neku odslušati, najmilija mi je Pogibija popa Jovovića

znam ja da je tebe milo što je poginuo pop MIlo,ali gusle su srpske odvajkada bile.......
 
Gusle su iz iranskih vukojebina donijeli Turci, prije Turaka nije bilo ni gusala. Valja provjeriti ko je smio svirati u gusle i kad su one postale "nardoni" instrument i đe.

Guslarske pjesme su mi zanimljive mada ne izgaram da ih slušam. Ponekad mogu neku odslušati, najmilija mi je Pogibija popa Jovovića

Gusle nisu doneli Turci na Balkan već su na njemu postojale pre njihihovog dolaska .

Byzantine_Lyra_Museo_Nazionale.jpg


Izvor; http://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_lyra
 
Poslednja izmena:

Back
Top