Gusle i guslarske narodne pjesme

Gusle su iz iranskih vukojebina donijeli Turci, prije Turaka nije bilo ni gusala. Valja provjeriti ko je smio svirati u gusle i kad su one postale "nardoni" instrument i đe.

Ne laprdaj. Gusle spominje monah Teodosije Hilandarac u 14. vijeku, na dvoru Stevana Nemanje i njegovog sina.. gusle i bubnjeve. Sa Iranom mozda gusle imaju veze (evropskim a ne azijatskim nasljedjem) ali ne i sa Turcima.

Moj je djed ima gusle jos iz 19. vijeka.. jos od njegovoga djeda ili predjeda..
 
Poslednja izmena:
Ne laprdaj. Gusle spominje monah Teodosije Hilandarac u 14. vijeku, na dvoru Stevana Nemanje i njegovog sina.. gusle i bubnjeve. Sa Iranom mozda gusle imaju veze (evropskim a ne azijatskim nasljedjem) ali ne i sa Turcima.

Moj je djed ima gusle jos iz 19. vijeka.. jos od njegovoga djeda ili predjeda..
I violinu su nazivali guslama. Znaš li pouzdano na koji se instrument mislilo kad su pominjali gusle, Stevanu Nemanjiću svirali uz gusle vjerovatno Početak bune na dahije.
Gusle jesu Iranski instrument nastao na iranskoj visoravni i donijeli su ih Turci, jer prije Turaka nije bilo gusala. Gusle i jesu prihvaćene u dinarkom kršu kao muzička pratnja posebne vrste pjesama u destercu.
 
Gusle nisu doneli Turci na Balkan već su na njemu postojale pre njihihovog dolaska .

Byzantine_Lyra_Museo_Nazionale.jpg


Izvor; http://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_lyra
Ovo nijesu gusle
 
I violinu su nazivali guslama. Znaš li pouzdano na koji se instrument mislilo kad su pominjali gusle, Stevanu Nemanjiću svirali uz gusle vjerovatno Početak bune na dahije.
Gusle jesu Iranski instrument nastao na iranskoj visoravni i donijeli su ih Turci, jer prije Turaka nije bilo gusala. Gusle i jesu prihvaćene u dinarkom kršu kao muzička pratnja posebne vrste pjesama u destercu.

Неки извор , потпора овој твојој причи ?:)

Не треба ти , ти си историјски реформатор и проналазач као Никола Тесла. :)

http://sr.wikipedia.org/sr/Гусле
 
Poslednja izmena:
popu MIlu JOvoviću bio poglavar Gvarilo DOžić?????omašio si ti vreme a i život...nadji druge za tvoje žrtve.....hvala....na dosadašnjem gubljenju vremena

Pa Dožić je bio posljednji mitropolit CPC prije ukidanja i za nagradu što je potpisao ukidanje CPC postaje patrijarh a Milo je poginuo u doba bitke na Grahovu, možda sam omanu koju godinu ali je sve to tu u 20 godina.
 
Ovo nijesu gusle

No što su ?

Ovaj instrument se naziva vizantijska lira i varijanta je današnjih balkanskih gusala što znači da nikakvi Turci nisu doneli gusle već su one postojale na Balkanu pre njih.
Već sam ti jednom postavio link a sada najbitniji deo.

Versions of the Byzantine lyra are still played not only in Greece , but in Fyr Macedonia, Albania, Monte Negro, Serbia, Bulgaria, Croatia, Italy and Turkey too; Another one notable example is the island of Crete, where the lyra is central to the traditional music of the island.

Posebno je pitanje kako su nastale ili dospele do Vizantinaca. Da li su nastale iz stare lire modifikacijom ili su je preuzeli od arapa (rebab) ili ranije od nekog njima severnog ili stepskog naroda . U svakom slučaju Vizantijci su znali za gusle mnogo pre dolaska Turaka. Meni je interesantan deo teksta kod Ćorovića , evo kako on glasi :

Маврикије лично изашао на Дунав да обиђе границу и отпрати појачавање одбране. Том приликом су ухваћена три Словена који су као шпијуни изведени пред цара. Они нису били наоружани мачевима и секирама, већ плункама и гуслама. Рекли су да долазе од Словена који живе близу неког западног океана и да је њима Бајан послао изасланике тражећи њихову помоћ против Византије. Њих тројица су представништво које је однело кагану негативан одговор пошто се њихова племена налазе предалеко од Византије

E sad ako je Ćorović dobro preveo to znači da su Sloveni doneli na Balkan gusle, tj. da su ih koristili nezavisno od Vizantinaca. To takođe znači da su u vreme dok je tekst pisan i Vizantinci znali za gusle čim su imali termin koji je označavo taj pojam ( to je tekst iz prva polovina sedmog veka - Simokata).

Evo još jednog teksta gde Ćorović obrazlaže svoj prevod;

Kod Slovena se dosta puta spominje ljubav za muziku. Znamo od Simokate za onu trojicu Slovena, što su bili uhvaćeni sa samim kitarama, a bez ikakva oružja, i za njihove reči, da im je "rat bio nepoznat i da su im, prirodno, milija vežbanja u muzici". Jednom prilikom, kad je poopijane Slovene imao da prevari, u nekoj zasedi, jedan Gepid im se približavao na prijateljsku "pevajući avarske pesme", njima sigurno poznate. Arapski pisci spominju, kako Sloveni poznaju više vrsta instrumenata i sa strunama i za duvanje. Zajednički je izraz svima pěti i odatle pěsnь, a opšte je poznata svirala. Grčka reč κιθαρα prevodi se u nas sa gusle, pa posle i ψαλτβριον, a glagol κιθαριζειν sa gÓ sti – gusti. Ta vrsta instrumenta i sva tradicija uz nj postali su najbitniji elemenat duhovne kulture našeg naroda.
Izvor; http://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija/corovic/istorija/1_5_l.html
 
Poslednja izmena:
Сама чињеница да су се очувале код Лужичких Срба и Балканских Срба није случајност и није могло имати везе са Турцима.

Хусле - Гусле , Хусар - Гусар :)

Da slažem se , nekako su mi izmakli Lužički Srbi (za Ruse i Ukraince sam znao) . A gusle kod Lužičkih Srba pokazuju da Sloveni nisu primili ni od Vizantinaca gusle već da su ih sa sobom doneli. . Po svemu sudeći Ćorović je dobro preveo tekst.
 
Поздрав Кринка5 :D
ако сам те добро разумео гусле су претеча византијској лири?

Ne znam . Ono što sam zaključio to je da su Sloveni i pre dolaska na Balkan imali gusle a po svemu sudeći i Vizantijci su imali svoju verziju gusala već od VII veka a moguće i ranije. A kako je nastala vizantijska lira to ne znam. Da dodam , ne treba mešati vizantijsku liru sa starom lirom koja je postojala još u staroj Grčkoj.

Lyra-430.jpg
 
Poslednja izmena:
Da slažem se , nekako su mi izmakli Lužički Srbi (za Ruse i Ukraince sam znao) . A gusle kod Lužičkih Srba pokazuju da Sloveni nisu primili ni od Vizantinaca gusle već da su ih sa sobom doneli. . Po svemu sudeći Ćorović je dobro preveo tekst.

Да тај подак допуњава и оно што има на wikipedii да је и Барбароса био дочекан на двору Стефана Немање са гуслама.
Тамо су ставили да потичу из Сирије.
 
Ne znam . Ono što sam zaključio to je da su Sloveni i pre dolaska na Balkan imali gusle a po svemu sudeći i Vizantijci su imali svoju verziju gusala već od VII veka a moguće i ranije. A kako je nastala vizantijska lira to ne znam. Da dodam , ne treba mešati vizantijsku liru sa starom lirom koja je postojala još u staroj Grčkoj.

Lyra-430.jpg

Да то је античка лира која је постојала од Средоземља па до блиског истока , да кажем тада урбани медитерански инструмент.

А гусле изгледа степски и коњички углавном за брзи транспорт.:)

Гусле, као степски инструмент, даљим пореклом потичу из средње Азије. Срби, као једно од словенских племена степског порекла, довели су овај инструмент на простор југоисточне Европе. Њени најсроднији инструменти су моринхур и игил. На врху гусала је често коњска или јарчева глава као симбол сточарства и номадских народа, док је гудало најчешће израђено у облику змије, као симбол горштачке љутине. Касније се на гуслама срећу ликови националних јунака, а није случајно што се праве од јавора, јер јавор као дрво има симболику у српској претхришћанској религији и означавао је култ предака. Такође се уз гусле славе преци.

Гусле се још срећу и у Сирији, а код Лужичких Срба се среће гудачки инструмент под називом хусле. Такође, Срби који су мењали веру и примали ислам, били су задржали обичај опевавања својих муслиманских јунака уз гусле. Данас се овај обичај код њих готово изгубио.
 
I violinu su nazivali guslama. Znaš li pouzdano na koji se instrument mislilo kad su pominjali gusle, Stevanu Nemanjiću svirali uz gusle vjerovatno Početak bune na dahije.
Gusle jesu Iranski instrument nastao na iranskoj visoravni i donijeli su ih Turci, jer prije Turaka nije bilo gusala. Gusle i jesu prihvaćene u dinarkom kršu kao muzička pratnja posebne vrste pjesama u destercu.

Pa zasigurno je da su gusle instrument sa zicama(gusle, guditi, gudalo... zica), i da svi Sloveni imaju rijec za gusle... Dakle, u najdaljoj starini postojao je instrument, zicani, zvao se gusle... Nijesu oni u to vrijeme sigurno svirali ni lire ni violine, bar ne Sloveni. A sad kolko je zica ima, jednu, dvije, tri ili vise ... rekao bi da po prirodi stvari prije ce stariji instrument biti sa manje zica i jednostavniji, nego odma pa violina...
 

Back
Top