grad vs.selo

ja bih u tvom gradu crko od one ravnice.za pola godine prirodno, uveo bih ki hrizantema....kako se tamo teško diše, i kako je nekako prljavo..ne grad, nekava teskoba. u vo bih živeo u fršcu..ako bih baš morao..pa bi za neke pare, šo da ne..i da stanujem u vili breg :hahaha:

e, dakle selo...ja ne bih mogao...misim, mogao, morao bih da živim i u konc-logoru, ali recimo...ne prija mi tišina...i ništa mi toliko ne smeta kao mir posle 3. dana...mora nešto da drnda, da se čuje i da se mrda....a inače sam ljubitelj prirode..i volim da istražujem..

А ја бих била стешњена негде у котлини међу брдима и не бих имала довољно неба....:confused:

Eh saro aj pocni da nabrajas traume koje su ti se kao maloj desile u gradu;)

Ne kazem da je rezultat bio traumatican, ali jesam prepoznala averziju prema tipicno seoskoj hrani. To ne mogu niti zelim da menjam, jer prosto je tako. Inace, odrastanje u gradu nije mi donelo nikakve traume, bas nasuprot. :) Sto se tice odrastanja.. a ovde i sada, gljiva je sasvim lepo to opisala. :)

Poslednja izmena:
Ja sam gradski čovek i volim gradski život, a sa selom za sada nemam nikakvog iskustva, pa ne mogu da poredim. Zato i planiram da se preselim na selo u najbližoj budućnosti, da vidim ja kako takav život izgleda - ko zna, možda sam i stvorena za selo, samo ne znam... A taj svoj život na selu zamišljam nešto kao Midsamer (minus ubistva), znači kulturiška, samo da ležem ranije, da je lep vazduh, da ima zelenila i da imam starinsku peć... Javiću kad budem tamo...

koje su pogodnosti i mane vezane za život na selu tj.gradskog života?
na osnovu vašeg iskustva,vašeg viđenja i doživljavanja sela odnosno grada:D

da li bi možda mnogi od vas živeli na selu kad bi i tamo moglo da se zarađuje kao i u gradu?
da li ste uopšte imali priliku da boravite na selu il ste deca iz grada:p?
volite li seosku kuhinju:D?

kakvi su ljudi na selu u odnosu na građane?

i sve što vam padne na pamet vezano za selo tj.grad,pišite...ako želite:rumenko::rumenko::rumenko:

p.s. bila sam za vikend kod mojih rođaka sa sela pa me opio svež,seoski vazduh:mrgreen:

Zivim u gradu,ali cu kad tad ziveti na selu.To mi je cilj.Zbog mnogo cega.Zivot u gradu je danas za sirotinju(i materijalno i duhovno).Joj...nemam vremena sad da objasnjavam svoj stav,ali cu to uraditi kasnije....Grad je samo za one koji moraju...

a smajlovanje?? de si, tetejac ( :
ja sam jednom zimovao, kao, na žabljaku, ša će siromašna studentarija, 90te..bila je neka oluja, toliko je sneg napadao, da smo mi sišli umesto u kolašinu, u mojkovcu, pa smo bazali onako jadni i pazili da se ne okliznemo i updnemo u jalovište...misim, brate, mojkovačka bitka je mačji kašalj..posle smo se grejali u nekoj prodavnici na bure u kojem je vatra...i tek posle 30 sati od kad smo krenuli iz beograda..stigli na žabljak...bus je bio-možda dođe na mostu, ajte vi deco na most, pa ako prođe neki bus do gore..al teško.....ne znam kako se zvao hotel..ja sam ga prozvao Konjoprd..i tako ga i danas zovemo..kad smo stigli, nema struje, vukovi zavijaju, a mi stazom do hotela..ušli unutra, a na recepciji ko u alan fordu..upaljene sveće-dobro veče milka canić..dadoše na sveće i odosmo u sobe - ne radi grejanje...ne dihtuju prozori..to je prvi put da sam spavao bukvalno na -25....i spavao sam sa kapom i rukavicama...e, tamo žive ljudi..na 1450m nadmorske visine...e, i tad su svi meštani imali grip..tako da...izeš taki žifot..

Migracije su takve da ljudi dolaze sa sela u grad a ne obrnuto ,takva je tendencija ,recimo NS danas ima oko 350 000 stanovnika sam grad ,61 god je imao oko 60 000 , gusto naseljenih , parkihg mesta i nema jer se grade ogromne zgrade ,umesto da grade nove kvartove popunjavaju postojece inace gusto naseljene delove ,poslednji kvart je Bistrica i to pre tri decenije izgradjen deo

a smajlovanje?? de si, tetejac ( :
ja sam jednom zimovao, kao, na žabljaku, ša će siromašna studentarija, 90te..bila je neka oluja, toliko je sneg napadao, da smo mi sišli umesto u kolašinu, u mojkovcu, pa smo bazali onako jadni i pazili da se ne okliznemo i updnemo u jalovište...misim, brate, mojkovačka bitka je mačji kašalj..posle smo se grejali u nekoj prodavnici na bure u kojem je vatra...i tek posle 30 sati od kad smo krenuli iz beograda..stigli na žabljak...bus je bio-možda dođe na mostu, ajte vi deco na most, pa ako prođe neki bus do gore..al teško.....ne znam kako se zvao hotel..ja sam ga prozvao Konjoprd..i tako ga i danas zovemo..kad smo stigli, nema struje, vukovi zavijaju, a mi stazom do hotela..ušli unutra, a na recepciji ko u alan fordu..upaljene sveće-dobro veče milka canić..dadoše na sveće i odosmo u sobe - ne radi grejanje...ne dihtuju prozori..to je prvi put da sam spavao bukvalno na -25....i spavao sam sa kapom i rukavicama...e, tamo žive ljudi..na 1450m nadmorske visine...e, i tad su svi meštani imali grip..tako da...izeš taki žifot..

U ravnici samo vetar zimi ubija kosti. Kada nema vetra, lako se izdrži i - 20

Migracije su takve da ljudi dolaze sa sela u grad a ne obrnuto ,takva je tendencija ,recimo NS danas ima oko 350 000 stanovnika sam grad ,61 god je imao oko 60 000 , gusto naseljenih , parkihg mesta i nema jer se grade ogromne zgrade ,umesto da grade nove kvartove popunjavaju postojece inace gusto naseljene delove ,poslednji kvart je Bistrica i to pre tri decenije izgradjen deo

Trenutno mi je najlepši deo Novo naselje, gde je niska gradnja ( oko eko pumpe ), inače je svugde užasno sa svi tim zgradurinama bez plana gradnje ( parkig, park sa igralištem, šetališta) previše betona, bez imalo lepote.

Pa dobro, a gde bi ti da se gradi...? Veternik se vec spojio, Kamenica takodje, Ptrovaradin i Karlovci...Jos malo i Cenej, Backi Jarak i Temerin...Sve je to tu, veoma blizu...I vecina ljudi upravo ide van NS...pogotovo na Popovicu, Cardak i ostala nekadasnja vikend naselja...Svi beze iz grada jer za iste i manje pare dobijas svoje, svoj mir, lepsu okolinu i cistiju prirodu...Tendencija i jeste odlazak iz grada, samo ide sporo...

Trenutno mi je najlepši deo Novo naselje, gde je niska gradnja ( oko eko pumpe ), inače je svugde užasno sa svi tim zgradurinama bez plana gradnje ( parkig, park sa igralištem, šetališta) previše betona, bez imalo lepote.

Da Naselje ili Bistrica kako se zvanicno zove je poslednje izgradjeni kvart ,planski je izgradjen 70-ih godina i zato ima i prostora ,zelenila i igralista za decu sve ostalo sto je gradjeno u poslednje dve decenije je haos bez ikakvog plana

Da Naselje ili Bistrica kako se zvanicno zove je poslednje izgradjeni kvart ,planski je izgradjen 70-ih godina i zato ima i prostora ,zelenila i igralista za decu sve ostalo sto je gradjeno u poslednje dve decenije je haos bez ikakvog plana

Novo Naselje je predvidjeno kao gradska spavaonica...:(

Samo da me ne cuje Aleksej...:sad2:

Pa dobro, a gde bi ti da se gradi...? Veternik se vec spojio, Kamenica takodje, Ptrovaradin i Karlovci...Jos malo i Cenej, Backi Jarak i Temerin...Sve je to tu, veoma blizu...I vecina ljudi upravo ide van NS...pogotovo na Popovicu, Cardak i ostala nekadasnja vikend naselja...Svi beze iz grada jer za iste i manje pare dobijas svoje, svoj mir, lepsu okolinu i cistiju prirodu...Tendencija i jeste odlazak iz grada, samo ide sporo...

Ima prostora , recimo trougao izmedju Rumenke ,Veternika i Sajlova moze da bude jedan sredjen novi deo za oko 30-40 000 ljudi , Veternik ima jos kapaciteta prema Sajlovu na sever posto je spojen sa Naseljem i Telepom na istocnoj strani tu nema ,takodje severno od Naselja medjutim grad se prostorno divlje siri a ne planski jer se ne izgradjuje adekvatna infrastruktura

Poslasticarnice.. to mi najvise nedostaje u Bgu.. i to je nesto sto mi se svidja kod malih gradova.. u svakoj ulici poslasticarnica..
Ok ima i ovde.. ali mi uopste nije gust da jedem u njima.. pre cu da kupim u idei.. za poneti..

hah..evo, ako ti ne odgovaraju beogradske, imaš u novom sadu..kod autobuske stanice, pa negde levo.. tu sam se negde parkirao..na insitiranje mojih neverovatno domišljatih drugarica. išli smo na palić u vreme festivala i morao sam da im udovoljim i stanem u ns..da bi kupile torte...kao, ne da su jeftine, nego nije normalno..ja nemam pojma šta su one sa tim silnim tortama i kolačima radile..čak su me podmitile sa jednom tortom... neka penasta, ne sećam se :mrgreen:

A infrastrukture nema jer su prvo nikle kuce, a vlasnici vuklu struju sa bandera...Ko moze da ti da planski...? Sve je bespravno gradjeno pogotovo Veternik...Pa i Sajlovo, uskoro ce se tuci sa mrtvacima oko parceta zemlje...

Jednostavno, negde moze, negde ne...Nije to po principu, gde god vidis zgodno mesto, tu kucu posadi...! Svi su gradili na svoj rizik, kao i brojni investitori i ljudi koji kupuju od njih bespravno izgradjene stanove...Slazem se da treba prostora, ali tamo gde ga ima niko nece...svima daleko, svi bi sto blize vatri, a kad se opeku - kasno je...

ja sam iz grada dosla na selo. zbog posla. sve je stvar navike. i prioriteta.
meni fali svetina na ulici i koncerti ali za 40 min. putovanja sam u NS tako da ako se bas bas uzelim svega... doduse imam srece jer radim to sto radim, tako da izlozbi i pozorista mi bas i ne fali...
ove imam ogromno dvoriste i kucu i svoju slobodu. mogu da vristim,pevam,svadjam se, slusam muziku, imam milion zivotinja u dvoristu, pravim zurke, gajim voce i paradajz i da znam da zaista nije prskan ako mi je do toga stalo...ako ne,dobijem ili kupim od komsija...
nervira me samo,sto su ovde pink i osamdesete vrh i sto ovde mlade ljude ne uce da se potrude da rade na sebi...da (na)uce i vide vise i dalje... a greota.
eto.

Back