grad vs.selo

кад бих имала кућу у селу и имање (или посао у сеоској школи који бих врло радо радила) живела бих, мислим да бих радо живела....
е с обзиром да имам стан ту где имам, а муж посао близу... остаје ми да живим овде...
на селу ми се свиђа чиста природа ваздух и тако то, а у граду је све приступачно и близу
једноставно и град и село има предности и мане

Ma da, Novi Sad je velegrad ili što bi rekla moja bivša iz Zagreba, provincija najobičnija.

Svaki grad ili selo je (ili bi trebao biti ) onome ko u njemu zivi ili je rodjen drag...Najveci problem je sto se ljudi poput tebe suvise mnogo nakotilo po svim gradovima i selima i nema rupe gde vas nema...

Kad bi se takvih ljudi resili jednom zauvek deratizacijom i dezinsekcijom svako mesto na ovoj planeti bilo bi prijatnije za zivot...

Inace, sve ima i svojih mana i svojih prednosti...Zavisi od uzrasta, od zelja, od materijalnih mogucnosti, od mnogih faktora...Svako moze sebe pronaci i u jednom i u drugom...samo je pitanje sta je to sto zeli i cime je uslovljen da bih zeleo drugacije...

Рођена сам и одрасла у граду, тако да не знам како је живети на селу.
Увек сам волела да одем и боравим на селу...али мислим да не бих волела да баш живим тамо.
Такође - не бих волела да живим у неком великом граду, у Београду никако!

Svejedno mi je :neutral:
Mozda zbog toga sto zivim na periferiji grada. Funkcionisem svakodnevno po centru,a opet kad dodjem kuci,imam svoj mir i tisinu,cak je i vazduh sveziji.
To mi i odgovara.
Daleko od guzve,a opet dovoljno blizu svih desavanja.
Na selo bih mogla da se preselim trajno,ali ne jos,mozda za par godina,jer volim prirodu i zivotinje.Naravno,ako imam uslove za normalno zaposlenje,da budem domacica,jok. :confused:

i ja sam rodjena i zivim u gradu
al se lozim na lose
e sad
nisam bas najsigurnija kako bi to izgledalo
ali kontam da bi mogla da teram neke ovce i da imam basticu
(iz koje bi' svaki dan brala sveze povrcke za rucak:zaljubljena::lol:)
sto se tice ljudi, mozda bi mi malo smetala tu i tamo veca nekultivisanost
i nedostajali bi mi neki momenti kulturnog zivota
mislim da bi mi najvise prijalo da zivim u kul infrastrukturno uredjenoj varosici, eto:)
i obavezno mora da je brezuljkasto/brdovito podrucje i da ima reku/potok
metula bi solarne ploce i sarenu vetrenjacu

koje su pogodnosti i mane vezane za život na selu tj.gradskog života?
na osnovu vašeg iskustva,vašeg viđenja i doživljavanja sela odnosno grada:D

da li bi možda mnogi od vas živeli na selu kad bi i tamo moglo da se zarađuje kao i u gradu?
da li ste uopšte imali priliku da boravite na selu il ste deca iz grada:p?
volite li seosku kuhinju:D?

kakvi su ljudi na selu u odnosu na građane?

i sve što vam padne na pamet vezano za selo tj.grad,pišite...ako želite:rumenko::rumenko::rumenko:

p.s. bila sam za vikend kod mojih rođaka sa sela pa me opio svež,seoski vazduh:mrgreen:

grad....i uvek grad....
vishe gushe u manjim mestima....mada iskreno, ponekad,ima trenutaka kad,iako zivim u gradu osecala sam se kao da sam u Curugu kako se ponasaju odredjeni ljudi...samo josh gore tracare,samo josh vishe jadni ljudi,jedan nivo pokvarenije....Mada je grad bolji jer ti pruza mogucnosti da razvijas,da rastes...ako volis ples onda kroz ples, glumu,pevanje, bilo koji sport daje ti shire vidike...i na pozitivno i na negatvno. Upoznas ljude zbog kojih vredi boriti se...a upoznas i pokvarene...za selo mi pada na pamet

*mala sredina
*svi znaju svakoga { shto je loshe,jer tracarenje,lazi mogu u maloj sredini unishtiti neciji zivot }

A za grad,pa...borba. Borba unutar sebe kako da ne postanes pokvaren sljam shto su jedan deo, kako da ocvrsnes kad te gomila napadne,gazi te dok ne stanes na svoje noge......ali isto tako pruza nevidjene mogucnosti, srecu,slobodu { iako sloboda nije vezana za meto,vec nashe stanje duha }, mogucnost da vidis neshto shto drugi nikad nece { npr ako si u L.A.-u, Miami-u, Londonu }. Ne bih mogla da zivim u malom mestu jer ne mogu,ne znam,uvek osecam da moram da odem,ne mogu da se zadrzavam na jednom mestu previshe,osecam da treba neshto drugo da budem...Ne vredjam ja sad ljude sa sela,govorim samo u moje ime...Plasila sam se. Plasila sam se da cu ici u osnovnu,pa onda u srednju u manjem gradicu,pa da cu ici na fax pa posle se vratiti,da cu tao ziveti, udati se roditi decu,tamo umreti, biti sahranjena u tom groblju u malom gradicu, i ne samo samo male gradove,za svaki se osecam tako,zato sam i izabrala posao gde nikad ne znas shta te drugi dan ceka i gde si stalno van zemlje,i cak ni to me ne cini sto posto srecnom...jer,stalno osecam kao da neshto fali,kao da neshto trazim...mada ja znam vec shta je to shto fali :) Da ne duzim,grad. Ja ne kazem da selo nije lepo.ja sam samo rekla kako se ja osecam u vezi toga,sreca je upravo u najmanjim detaljima i sitnicama,shto mozes na selu naci,nego da tumaras i lutas po svetu ali...ne znam,tuzna sam danas ,nemam volje da pishem...

Svaki grad ili selo je (ili bi trebao biti ) onome ko u njemu zivi ili je rodjen drag...Najveci problem je sto se ljudi poput tebe suvise mnogo nakotilo po svim gradovima i selima i nema rupe gde vas nema...

Kad bi se takvih ljudi resili jednom zauvek deratizacijom i dezinsekcijom svako mesto na ovoj planeti bilo bi prijatnije za zivot...

Inace, sve ima i svojih mana i svojih prednosti...Zavisi od uzrasta, od zelja, od materijalnih mogucnosti, od mnogih faktora...Svako moze sebe pronaci i u jednom i u drugom...samo je pitanje sta je to sto zeli i cime je uslovljen da bih zeleo drugacije...

A ti kao velika Beogradjanka i gradjanka sa gnušanjem gledaš na ljude poput mene koji guše slobodu rodjenih Beogradjana i njihovu urbanu kulturu življenja.
I ne znam zašto si ti veće vrednosti od nekog ko živi na selu ?
Upravo migracija ljudi, čine tvoj prljavi grad, gradom kakav jeste.
A seljazacija Srbije je baš potekla iz tvog belog grada, urbanim turbo folkom.
I misliš da sam željan tvoga ružnog grada ( ima prijatnih i dobrih ljudi, naravno ) koji i ne nudi bog zna šta impresivno za doživeti.
Ipak, ko je rodjen u belome gradu, naravno da ga voli i doživljava kao svoju sredinu, isto kao i ljudi sa sela.
Niti su svi gradovi isti, niti su sva sela ista ali ljudi koji čine te celine, doživljavaju zajednička osećanja : ljubav, bes, suze, tugu, radost, sex....
I zato ne možeš reći : Proterajmo došljake iz Beograda, oni su manje vredni od nas rodjenih u Beogradu. Ta rečenica te ne čini kosmopolitom. Deluje primitivno .

Selo mi je ok, ali mislim da ne bih mogla da se preselim, mnogo bre tiho, noću mračno, a i cenim da sam navučena na smog :)

U selo bih jedino u goste :ceka: a vikendicu bih kupila u nekoj vukojebini, to joj je valjda svrha, da šmugneš od svega.

Pa dobro kazes da trebas od neceg pobeci na selo u mir..isto kao kad odes u neki velegrad u svetu bgd sa sve ljudima u njemu je selendra..nekako mi vise prija smrad zivotinja od ljudi u prevozu

Рођена сам и одрасла у граду, тако да не знам како је живети на селу.
Увек сам волела да одем и боравим на селу...али мислим да не бих волела да баш живим тамо.
Такође - не бих волела да живим у неком великом граду, у Београду никако!

ja bih u tvom gradu crko od one ravnice.za pola godine prirodno, uveo bih ki hrizantema....kako se tamo teško diše, i kako je nekako prljavo..ne grad, nekava teskoba. u vo bih živeo u fršcu..ako bih baš morao..pa bi za neke pare, šo da ne..i da stanujem u vili breg :hahaha:

e, dakle selo...ja ne bih mogao...misim, mogao, morao bih da živim i u konc-logoru, ali recimo...ne prija mi tišina...i ništa mi toliko ne smeta kao mir posle 3. dana...mora nešto da drnda, da se čuje i da se mrda....a inače sam ljubitelj prirode..i volim da istražujem..

Meni se sviđa selo, ali nikada nisam zaista osetila šta znači živeti u selu,
dođem u goste, gde me goste i maze i paze, i mnogo mi je lepo.

Nisam neka lenčuga ali mi se rad u poljoprivredi ne sviđa kao ideja,
posao kojim se bavim mogu da radim bilo gde, ako imam struju i internet
tako da bih mogla u tim okolnostima da živim na selu.

Iskreno, nisam probala nikada, možda bi mi se i dopalo.. Grad mi se smučio, prvenstveno
zbog loše organizacije saobraćaja i divljaka koji voze...
Što kaže Harmoni, više vremena treba da se stigne sa kraja na kraj grada, nego do
nekog sela...

e, dao bih ja vama sad da izađete u tim vašim pradama i manojlima preko dvorišta koje nije skroz popločano. pa po blatu i kiši...a zimi da crkavate ispod jorgana dok neko ne ustane da naloži....nemaju svi cg..

Живим у центру лепог града, али је улица у којој сам налик на село.
Имам башту и велико двориште...И лепо је.
Но, мислим да још не бих могла да живим на селу, сувише сам навикнута на град, иако не бих волела да живим у великом граду.

.pa, recimo ode tamo gde nema cg, nemaju svi.... a i brate kod koga sam god išao u kuću sa cg, pola kuće ne greju, sve ledara......ja sam čoek u godinama i mora se grejem dobro..

Poslednja izmena:

Back