Fobije i kako se suociti sa istim

BadBlueBoy

Aktivan član
Poruka
1.528
Covek je bice straha,u to nema sumnje.Da se ne bojimo,ne bi prepoznali okolnosti potencijalno stetne po nas i sl.Jedan nas cuveni pisac je rekao,parafrazirajuci cuvenu frazu: U pocetku bese strah! E sad,dragi moji forumasi,da li ste spremni za jednu virtuelnu sesiju gde cemo otvoreno pricati o svojim strahovima i o tome kao se borimo sa njima.Ja,npr. sam ceo zivot imao fobiju od mraka,jednom prilikom sam imao ``cast`` da mu pogledam u oci, jedan na jedan,umal` ne umreh od straha,i sad SE NE BOJIM VISE.Cak mi je smesno sad kad se setim cega sam se plasio na smrt.Da vidim vas,sta vas koci,sta vam je psihicki balast.z:)
 
Strah od mraka sam davno pobijedila,ubijedila sam sebe da je mrak isto sto i dan samo nas je sunce ostavilo do dljedeceg izlaska i uspjela sam...
Sad mi je definitivno jasno da ne mogu mirno da sjedim ako sam u sredini ,pocinje da mi je neprijatno i ustajem ,dakle sa jedne strane mora da imam slobodan prostor i tada nema te nelagodnosti...Jos nisam pronasla nacin da to pobijedim. Meni dragi ljudi su to primijetili i ostavljaju mi slobodan prostor i biraju mjesto gdje cu sjesti.
 
ja isto imam strah od visine
jednom prilikom sam isao da obijam orahe, i tako ceo dan sam se pentrao po drvu i nako toga strah je nestao
pa onda opet neko vreme nisam izlazio na nikakve visine pa se strah vratio
mislim da se covek moze naviknuti na sve, ali zavisi koliko je jaka njegova fobija
 
Covek je bice straha,u to nema sumnje.Da se ne bojimo,ne bi prepoznali okolnosti potencijalno stetne po nas i sl.Jedan nas cuveni pisac je rekao,parafrazirajuci cuvenu frazu: U pocetku bese strah! E sad,dragi moji forumasi,da li ste spremni za jednu virtuelnu sesiju gde cemo otvoreno pricati o svojim strahovima i o tome kao se borimo sa njima.Ja,npr. sam ceo zivot imao fobiju od mraka,jednom prilikom sam imao ``cast`` da mu pogledam u oci, jedan na jedan,umal` ne umreh od straha,i sad SE NE BOJIM VISE.Cak mi je smesno sad kad se setim cega sam se plasio na smrt.Da vidim vas,sta vas koci,sta vam je psihicki balast.z:)

brine me to što me ništa ne plaši. ;)
 
Ajmo nešto uopšteno o fobijama.

Fobija se definiše kao neurotičan strah različitog stepena: od teskobe, zastrašenosti, pa sve do panike. Ona je povezana sa različitim predmetima i situacijama, obično bez realne podloge i povoda. Ovaj intenzivan strah je propraćen izbegavanjem zastrašujućih stimulansa i panikom od mogućih susreta sa njima.

Verovali ili ne, medicina je, do sada, definisala preko pedeset različitih vrsta fobija.
To su:
AGLOFOBIJA – strah od bola;
AGORAFOBIJA – strah od otvorenog prostora;
AEROFOBIJA – strah od letenja;
AKROFOBIJA – strah od visine;
AMAKSOFOBIJA – strah od vožnje, vozila;
ANDROFOBIJA – strah od muškaraca;
ANTOFOBIJA – strah od cveća;
ANTROPOFOBIJA – strah od ljudi;
ARAHNOFOBIJA – strah od paukova;
ASTRAFOBIJA – strah od grmljavine;
AUTOFOBIJA – strah od samoće;
BATRAHOFOBIJA – strah od žabe;
BLENOFOBIJA – strah od sluzi;
BRONTOFOBIJA – strah od nevremena;
GLASOFOBIJA – strah od govora;
GINEKOFOBIJA – strah od žena;
GENOFOBIJA – strah od seksa;
DEMENTOFOBIJA – strah od ludila;
DENDROFOBIJA – strah od drveća;
DROMOFOBIJA – strah od prelaska ulice;
EMETOFOBIJA – strah od povraćanja;
ENTOMOFOBIJA – strah od insekata;
ZOOFOBIJA – strah od životinja;
KARCINOFOBIJA – strah od raka (bolesti);
KLAUSTROFOBIJA – strah od zatvorenog prostora;
KAKOFOBIJA – strah od ružnoće;
KSENOFOBIJA – strah od stranaca;
KINOFOBIJA – strah od pasa;
LINONOFOBIJA – strah od konopca, vezivanja;
MIZOFOBIJA – strah od prljavštine, zaraze;
NEKROFOBIJA – strah od bolesti, uopšte;
NIKTOFOBIJA – strah od mraka;
NUMEROFOBIJA – strah od brojeva;
NUDOFOBIJA – strah od nagosti;
OFIDIOFOBIJA – strah od zmija;
ORNITOFOBIJA – strah od ptica;
PEKATOFOBIJA – strah od greha;
PIROFOBIJA – strah od vatre;
SIDERODROMFOBIJA – strah od vozova;
TAFOFOBIJA – strah da će biti živ sahranjen;
TANATOFOBIJA – strah od smrti;
TRIHOFOBIJA – strah od kose;
TRISKAIDEKAFOBIJA – strah od broja 13;
TRIPANOFOBIJA – strah od injekcije;
FOTOFOBIJA – strah od svetlosti;
FOBOFOBIJA – strah od straha;
FAZMOFOBIJA – strah od duhova;
FILOFOBIJA – strah od zaljubljivanja;
HEMOFOBIJA – strah od krvi;
HERPETOFOBIJA – strah od gmizavaca;
HIDROFOBIJA (ili AKVAFOBIJA) – strah od vode.

Ovo nije, nažalost, njihov konačan broj
 
a strah od ajkula? z:lol:

imam fobiju od ajkula, najverovatnije. resenje je jednostavno, ne idem na njihovu teritoriju, ne ulazim u more. i niej to strah od vode, ne plasim se ulaska u bazen, ni od dubine. nego konkretno od ajklua.

Da se ponovim s jednog drugog mesta:

Zahvaljujući filmu (Jaws) Stivena Spilberga iz 1974, a po romanu Pitera Benčlija, pola zemaljske kugle naprasno se zainteresovalo za ovu životinjsku vrstu, posebno za Charcharodon charcharias, tj. „veliku belu.“ Ovaj rod ajkula živi u toplim morima, pa ih tako ima i u Jadranskom (sic!). Izuzetno je proždrljiv i, kao i svim morskim psima, zubi im rastu celog života. Najveći do sada uhvaćen primerak bio je dugačak 12 metara.
No, ajkula je, u brojnim nastavcima ovog filmskog serijala, bivala znatno duža, negde čak i tridesetak metara. Davane su joj neverovatne, naučno nepotkrepljene sposobnosti, kao, na primer, visok koeficijent ajkulovske inteligencije. U tim filmovima ona proganja ljude i sveti im se zbog nekih davnih razmirica (ribari su joj ubili bebu; oni iz „NASE“ su je držali zatvorenu i za njen rad nisu je adekvatno nagrađivali, pa se njen iskonsko-slobodoljubivi duh probudio i pobunio protiv takve eksploatacije; ljuta je na nekog doktora Mengelea, oličenog u karakteru izvesnog dr.mr.sci – uopšte uzev, osetljiva na nepravdu). Zbog toga im ona jede čamce, ruši velike akvarijume, proždire sve što stigne, s posebnim akcentom na pojedinca – glavnog vinovnika njene zlehude sudbine. Njene čeljusti su, simbolično, vrata pakla, ulaz u donji svet. Pre nego što napadne ljude, ona preteći izbaci svoje leđno peraje i kruži, kruži ... sve dok nam se ne zavrti u glavi. Tada iznenada zaroni, a mi baš onda zažmurimo, kao da smo i sami zaronili pod vodu. Tako ne vidimo ništa od njenog slasnog hranjenja (kasnije nas, eventualno, režiser nadmudri pa, taman kad se opustimo, zapljusne nas slika nekog nesvarenog ljudskog ostatka koji leži na plaži poput kese za đubre ili crknute hobotnice).
Nakon ovog filmskog serijala, mnogi od nas oboleli su od „ajkulofobije“ i putovanje na more zamenili izletima u banje ili skijanjem.

Dakle, mislim da se ova fobija teško može lečiti kao, npr, entomofobija, kada se pacijent postepeno privikava na insekte (prvo gleda fotografije, zatim žive primerke, pa se postepeno navikava da ih uzme u ruke).

Zlozi, kažu da se od ajkule čovek može odbraniti ako je tresne pesnicom u njonju. z:mrgreen:

Mada, mislim da to nije tačno.
 
Zlozi, kažu da se od ajkule čovek može odbraniti ako je tresne pesnicom u njonju. z:mrgreen:

tacno je, u tome je stvar. nos im je toliko inervisan, da se ajkula (velika bela) nadje u soku, odmah otvara oci i prekida napad. medjutim, prvo je treba primetiti, treba dovoljna preciznost i treba snaga, a voda pruza otpor. secam se da je neko na svetu zivotinja napisao da bi gledao da je udari u oko, ali ona oci zatvara u trenutku napad. koza joj je kao smirgla, ma koja smirgla testera, dovoljno je da okrzne da potece krv. zubi su joj roznati, neograniceni set zuba, a ne kostani, zbog cega njen ugriz boli neverovatno, odnosno iako je organizam u soku, ne gubi se osecaj za bol. njihova jedina slaba tacka je nos.
pa ko voli da se brcka, slobodno, ja nikome ne branim. :malav:
 
tacno je, u tome je stvar. nos im je toliko inervisan, da se ajkula (velika bela) nadje u soku, odmah otvara oci i prekida napad. medjutim, prvo je treba primetiti, treba dovoljna preciznost i treba snaga, a voda pruza otpor. secam se da je neko na svetu zivotinja napisao da bi gledao da je udari u oko, ali ona oci zatvara u trenutku napad. koza joj je kao smirgla, ma koja smirgla testera, dovoljno je da okrzne da potece krv. zubi su joj roznati, neograniceni set zuba, a ne kostani, zbog cega njen ugriz boli neverovatno, odnosno iako je organizam u soku, ne gubi se osecaj za bol. njihova jedina slaba tacka je nos.
pa ko voli da se brcka, slobodno, ja nikome ne branim. :malav:

Treba i hrabrosti. Nisam sigurna da bi većina napadnutih plivača bila tako hladnokrvna/staložena da se seti da joj opali kroše. Možda bi ih strefila srčka od samog saznanja da je u blizini ajkula.z:mrgreen: S druge strane, ljudi se, u borbi za život, ponekad izvandredno snađu. Sećam se priče o devojci koja je preživela napad povećeg aligatora, i to ne jedan napad. Provela je 24h sama, u izolovanoj močvari, nakon što joj je aligator ubio prijateljicu.
 
Kakva budalaština....
Neman dugačka 3-4 metra,zubi ko grabulje,
usta kojima može da proguta "jugića",
usmeri se na kupača,a on
je zvekne po njonji, sa šansama da je odagna....
E,smejurije ...neviđene,
Al' na Forumima se može i preterivati...
Nema kazne,nema PDV-a....

Ali, to je nekada ZAISTA bio STRUČNI savet. z:lol:
Nismo ga mi ovde izmislili.
Davnih godina, kada je svet zaražen "ajkulofobijom" (nakon Spilbergovog filma), govorilo se kako se ajkula može privremeno onesposobiti/dezorijentisati udarcem u nos.
 
da resimo dilemu i u praksi, ko ne veruje neka isproba, pa neka javi, ako pretekne. z:lol: znaci nije problem odbraniti se, ako se pogodi nos. problem je pogoditi nos, ispod koga su celjusti.

o tome je bilo reci tj. o ajkulinom nosu i kasnije. sta je tu nelogicno, ako je nos jako inervisan (za one koji ne znaju sta to znaci, a prave se pametni, to znaci da je nos pun nerava, ili narodski zivaca).

samo se setite koliko moze da boli zub kome je zahvacen nerv. z:mrgreen:

edit ili pritiskom na odredjeni nerv moze doci do paralize, a u pojedinim slucajevima trajnog ostecenja i do trajne paralize.

tako da ==> :malav:
 
Poslednja izmena:
Ali, to je nekada ZAISTA bio STRUČNI savet. z:lol:
Nismo ga mi ovde izmislili.
Davnih godina, kada je svet zaražen "ajkulofobijom" (nakon Spilbergovog filma), govorilo se kako se ajkula može privremeno onesposobiti/dezorijentisati udarcem u nos.

Moja primedba nije imala aluziju
usmerenu na tebe.....
Ja znam da si i ti do tog saveta došla tako
što si čula,ili neko rek'o,puštena priča i sl.
Negde u nekom udaljenom ćošku mozga,
čini mi se da sam nekad nešto načuo o ovome....
Biće da sam pročitao.....
Ali,ja izvrgavam ruglu pojavu.
Jer,sama pomisao je smešna....
Otisneš se malo dalje od obale i primetiš
da od pučine ka tebi,100 na sat juri neman,
koja ti deluje kao dizel-lokomotiva u punoj brzini!
Neman,sa namerom da te raskomada i doručkuje....
A,ti šteluješ pesnicu kako da je najefikasnije "opaučiš",
prepadneš i primoraš na povlačenje....
'El nije smešno do upišavanja?
Aj' kaži sama?
 
Moja primedba nije imala aluziju
usmerenu na tebe.....
Ja znam da si i ti do tog saveta došla tako
što si čula,ili neko rek'o,puštena priča i sl.
Negde u nekom udaljenom ćošku mozga,
čini mi se da sam nekad nešto načuo o ovome....
Biće da sam pročitao.....
Ali,ja izvrgavam ruglu pojavu.
Jer,sama pomisao je smešna....
Otisneš se malo dalje od obale i primetiš
da od pučine ka tebi,100 na sat juri neman,
koja ti deluje kao dizel-lokomotiva u punoj brzini!
Neman,sa namerom da te raskomada i doručkuje....
A,ti šteluješ pesnicu kako da je najefikasnije "opaučiš",
prepadneš i primoraš na povlačenje....
'El nije smešno do upišavanja?
Aj' kaži sama?

Pa ja vec rekla
Nisam sigurna da bi većina napadnutih plivača bila tako hladnokrvna/staložena da se seti da joj opali kroše. Možda bi ih strefila srčka od samog saznanja da je u blizini ajkula.
 
da resimo dilemu i u praksi, ko ne veruje neka isproba, pa neka javi, ako pretekne. z:lol: znaci nije problem odbraniti se, ako se pogodi nos. problem je pogoditi nos, ispod koga su celjusti.

o tome je bilo reci tj. o ajkulinom nosu i kasnije. sta je tu nelogicno, ako je nos jako inervisan (za one koji ne znaju sta to znaci, a prave se pametni, to znaci da je nos pun nerava, ili narodski zivaca).

samo se setite koliko moze da boli zub kome je zahvacen nerv. z:mrgreen:

edit ili pritiskom na odredjeni nerv moze doci do paralize, a u pojedinim slucajevima trajnog ostecenja i do trajne paralize.

tako da ==> :malav:

Ma,pođeš,brate na plažu,poneseš
udžbenik iz zoologije,obeležiš stranice koje se odnose na
strukturu,građu i raspored nerava kod ajkule,lociraš nos i 'ladno,
bez bojazni se "porineš" u vodu....
Za slučaj iznenadnog napada ajkule,
munjevito okreneš obeleženu stranu radi tačnog uvida u
splet nerava na nosu,letimično obnoviš lekciju i sasvim miran
čekaš da se neman približi.....
Kad priđe na dohvat ruke,ti je opaučiš.
Onako,što jače možeš....
Zver se okrene iznenađena,uplašena,trpeći silne bolove od
tvog aperkata....
Ti,nonšalantno nastaviš da se kupaš,kao da se ništa nije
dogodilo.....
Ako je to scenario,tako bi i mogla odbrana od ajkula da bude
efikasna,a usput bi se potisnula dotadašnja "ajkulofobija".....
 
Moram da priznam da sam kao devojcica imala strah od bubasvaba.
Tacno znam kako, kada i zasto se javio.
Interesantno je da sam mogla da drzim zmiju, pauka (i svasta nesto) u rukama, ali od bubasvabe sam se bukvalno jezila. Uzasavala sam se njenog izgleda,a pri samoj pomisli na nju javljala se asocijacija na prljavstinu.
A onda je strah prosao kada sam procitala jednu knjigu.z:)
I dalje mi je, medjutim, mrsko da je zgazim. Ali to vise nije strah, nego gadjenje od onog zvuka krckanja.
 

Back
Top