Fizika - pomoć pri rešavanju zadataka (obavezno pročitati uputstva u prvom postu)

Doplerov efekat!

Kolikom brzinom bi trebalo da se slušalac približava zvučnom izvoru da bi se frekvencija primljenog izvora povećala 1,5 puta?

Mislim da postoji greška u rešenju, pa želim to ove sa vama da proverim.

ν=1,5
ν[SUB]0 [/SUB](u+v[SUB]p1[/SUB])/u

ν[SUB]0 [/SUB](u+v[SUB]p2[/SUB])/u = 1,5 ν[SUB]0 [/SUB](u+v[SUB]p1[/SUB])/u

Da li sa ja jedina koja bi ovako postavila jednakost na osnovu datog teksta?
Kako biste vi rešili ovaj zadatak?

Hvala unapred!
;)
 
Centripetalna, da, centrifugalna u suprotnom smjeru... A sila zatezanja uvijek djeluje u pravcu niti, a smjer ces odrediti iz uslova koji su ti dati, ako istezes nit ocigledno je da sila zatezanja djeluje u suprotnom smjeru, isto tako i ako sabijas nit opet imas suprotan smjer (uz pretpostavku da je nit cvrsta, metalna sipka ili tako nesto) i u vecini slucajeva ti je dato da te niti nemaju masu, sto znaci da ukupna sila na njima mora biti jednaka nuli, to slijedi iz II Njitnovog zakona...
 
yokai izvini za zakasnjenje, juce mi je bilo drzavno takmicenje, tako da sam sinoc bio preumoran da razmisljam... :) nadam se da nije prekasno...

Nadji momente sila koje djeluju na gredu kada je poduprta na ovom rastojanju od tijela... Znaci jedan od tih momenata ti je m(tijela)g*rastojanje podupiraca od tijela, a drugi m(grede)g*rastojanje podupiraca od sredine grede, posto se u sredini nalazi centar mase (greda je homogena) Izjedanci ovo i izracunaj masu... :)
 
Doplerov efekat!

Kolikom brzinom bi trebalo da se slušalac približava zvučnom izvoru da bi se frekvencija primljenog izvora povećala 1,5 puta?

Mislim da postoji greška u rešenju, pa želim to ove sa vama da proverim.

ν=1,5
ν[SUB]0 [/SUB](u+v[SUB]p1[/SUB])/u

ν[SUB]0 [/SUB](u+v[SUB]p2[/SUB])/u = 1,5 ν[SUB]0 [/SUB](u+v[SUB]p1[/SUB])/u

Da li sa ja jedina koja bi ovako postavila jednakost na osnovu datog teksta?
Kako biste vi rešili ovaj zadatak?

Hvala unapred!
;)

f[SUB]p[/SUB] = f[SUB]i[/SUB] (c + v[SUB]p[/SUB])/c

v[SUB]p[/SUB] = (f[SUB]p[/SUB] / f[SUB]i[/SUB] - 1) c

v[SUB]p[/SUB] = (1,5 - 1) c

v[SUB]p[/SUB] = 0,5 c

c je brzina prostiranja zvuka u vazduhu.

Ako se uzme da je približno c = 340 m/s, onda je brzina prijemnika (slušaoca):

v[SUB]p[/SUB] = 170 m/s
 
Ono sa delta x je zapravo posledica neistegljivosti niti. Dužina niti je ista na početku i nakon određenog pomeranja objekata u sistemu. Zatim iz veze tih delta x-eva nalaziš vezu između ubrzanja, što kombinovano sa jednačinama kretanja daje sistem koji treba rešiti...

Razumem to, ali ne razumem kako su precizno došli do te jednačine.
 

Back
Top