Feministicki pokret iz ugla urbane zene

Sta je feminizam sa gledista mlade gradske zene? Da li smatrate da je nepotreban?

Pricala sam sa 22-ogodisnjom devojkom koja je apsolutno protiv ovog pokreta, smatra da su feministkinje glasne iz pogresnih razloga, kaze da su srz njihove borbe lecenje frustracija i privatnih problema koje imaju. Jedino sto feministkinje rade je omalovazavanje muskaraca i udizanje zena do neprikosnovenog apsoluta, sto nije tacno jer niti su sve zene ispravne niti su svi muskarci losi.
Smatra da feministkinje pospesuju i podrzavaju neprihvatljivo ponasanje mnogih zena, samo jer su zene, dok isto takvo ponasanje kod muskaraca kude.
Ono sto najvise prezire u vezi feministicke grupacije je sto majcinstvo spustaju na neki nizi nivo , gledaju na porodicu podozrivo, odnosno tvrde da je briga za kucne poslove i porodicu ponizavajuca.

Ja se ne slazem sa njom,cak ni donekle. Mislim da nije u pravu i da feministicki pokret nije nepotreban , vec neophodan da bi se mlade zene koje ic ne shvataju obrazovale i nesto naucile , kao doticna dvadesetdvogodisnja devojka.
Tuzno je kad ni zene same ne razumeju bit i vaznost feministickog pokreta. Jer bi onda jedino posteno bilo da se odrekne svih prava i pogodnosti koje uziva sada, a za koje su se nekada ove zene borile, kao pravo na skolovanje, rad, izbor supruznika, abortus.

Blajbinger, je l u redu sad?

Mislim da se zakocilo negde usput. Postiglo se to sto jeste i sada je svako za sebe. Cini mi se da, koliko se namece isto toliko i prihvata kao etiketa siroko prihvacene negativne konotacije koja ili od koje se brani, i samim tim sto, po mom skromnom misljenju, ideja nije sprovedena kako treba, sve se vise udara u stari bubanj i neizbezno stvara kontraproduktivni efekat radikalnog zastupanja pocetnih nacela. Licno nemam problem sa feministkinjama, niti antifemisitima, bilo kojeg pola, ne mogu ni da se postavim u njihov okvir razmisljanja ali rekla bih da vrhunac.. cilj, kako god, nije ni blizu postignut, ali da sama ideja gubi tlo pod nogama. Razlog..? Izmedju ostalog jer ne samo da je nelogicno, vec i nemoguce postici nesto u svoju korist tretirajuci 'drugu stranu', ako se izuzme agresija, kao neprijatelja, narocito ne sa pocetne tacke ukrstanja potlacenosti i animoziteta. Ima mnogo toga da se radi na tome... zato mozda i nije toliko lose sto je 'svako za sebe'.
 
Poslednja izmena:
Sta je feminizam sa gledista mlade gradske zene? Da li smatrate da je nepotreban?

Pricala sam sa 22-ogodisnjom devojkom koja je apsolutno protiv ovog pokreta, smatra da su feministkinje glasne iz pogresnih razloga, kaze da su srz njihove borbe lecenje frustracija i privatnih problema koje imaju. Jedino sto feministkinje rade je omalovazavanje muskaraca i udizanje zena do neprikosnovenog apsoluta, sto nije tacno jer niti su sve zene ispravne niti su svi muskarci losi.
Smatra da feministkinje pospesuju i podrzavaju neprihvatljivo ponasanje mnogih zena, samo jer su zene, dok isto takvo ponasanje kod muskaraca kude.
Ono sto najvise prezire u vezi feministicke grupacije je sto majcinstvo spustaju na neki nizi nivo , gledaju na porodicu podozrivo, odnosno tvrde da je briga za kucne poslove i porodicu ponizavajuca.

Ja se ne slazem sa njom,cak ni donekle. Mislim da nije u pravu i da feministicki pokret nije nepotreban , vec neophodan da bi se mlade zene koje ic ne shvataju obrazovale i nesto naucile , kao doticna dvadesetdvogodisnja devojka.
Tuzno je kad ni zene same ne razumeju bit i vaznost feministickog pokreta. Jer bi onda jedino posteno bilo da se odrekne svih prava i pogodnosti koje uziva sada, a za koje su se nekada ove zene borile, kao pravo na skolovanje, rad, izbor supruznika, abortus.

Blajbinger, je l u redu sad?

Ne znam da li je tekst tvoj, i kako dozivljavas pojam posteno.. i shvataju. Mnogo je izgleda ekskluzivan klub feministkinja, ili si clan ili anatemisan. Nije bas najpametniji ni dosledan stav.. narocito ako se bori za nesto pod zastavom ravnopravnost. Isto bi bilo kao reci 'Ako neko ne razume skolsko gradivo treba da vrati udzbenike i ispise se iz skole jer nije zahvalan za sta je Vuk postigao. Koliko to glupo zvuci? Sedeti na dve stolice, mora se pasti sa jedne, pre ili kasnije.
 
Od vremena nastanka (19.vek, Klara Cetkin...) feministicki pokret se menjao, razvijao. Mislim da su retke moderne zene koje ce osporiti osnovne postulate feminizma – potpuno izjenacavanje u pravima i slobodama sa muskarcima. Isto tako mislim da su u nekim razvijenim drustvima zene odavno dostigle potpunu ravnopravnost sa muskarcima, i da ne postoji pitanje koje bi danas moglo pokrenuti zene da se udruze i bore na nekom sirem polju. Kad ovo kazem mislim da je barem zakonski gledano, polozaj zene izjednacen sa polozajem muskarca – imamo pravo glasa, jednake uslove zaposljavanja, obrazovanja i slicno.
Rekla bih da je kod nas feminizam dozivljen prilicno negativno cak i medju samim zenama iz dva razloga – prvi je da smo mi i dalje prilicno tradicionalno drustvo gde su majcinstvo i porodica i dalje na ceni i gde je nezavisna zena od karijere manje tipicna i manje joj se dive. Drugi je taj sto se feminizam kao pojam cesto vezuje za lezbejski feminizam koji se zasniva na premisi da su lezbejstvo i feminizam neraskidivo povezani.
Mislim da smo se sada, kao drustvo, dovoljno razvili pa mozemo i da prestanemo na sve da gledamo sa stanovista roda. Da, zena treba da se bori za svoju slobodu i prava, ali treba da bude svesna da uz slobodu dolazi i licna odgovornost. Jednak tretman znaci i jednaku ogovornost, bez zahtevanja nekakve posebne zastite.
 
(jos jednom)

Muskarac je, po prirodi stvari, lovac koji donosi plen kuci, a zena ta koja cuva dom i vaspitava decu.

Onda su neprijatelji Boga i prirode smislili TAKOZVANI feminizam...

Zena vise ne cuva dom...Muz joj vise nije autoritet ..Sada sterpi od SEFA (od sefovske grdnje, otkaza i sl.)

Mislim da su sa feminizmom i emancipacijom zene ustvari mnogo izgubile...I porodica....

Samo za saku seksualnih sloboda sto se krije (verovatno) iza sve ove moderne ujdrume...

Kako samo muskarci znaju bolje od zene sta one zele, misle, osecaju... A, one zele autoritet muskarca, nebitno kakav je: nesposoban, sonja, smotan, glup, uz to jos i prdi jer je to tako naturalno i macho. Dovoljno je samo da ga vidi, pa da dozivi orgazam. Ali, stvarnost je tako surova... Takva vremena odavno su prohujala... Zene su zavrsile skole, imaju posao i platu, ne zavise ni od kakvog mudonje. Zasto bi takvoj zeni bilo koji muskarac bio autoritet kad je i sama sposobna donese plen kuci.
Sta su to zene izgubile emancipacijom? Nije tacno da su u pitanju samo sexualne slobode. Dobile su pravo izbora, slobodu. Postoje i one zene koje se zadovoljavaju samo zivotom domacice i majke. To nije moj izbor, ali ko voli, neka izvoli.
Ja mislim da autoritet (u smislu nekog postovanja) treba zasluziti.
 
Ja mislim da autoritet (u smislu nekog postovanja) treba zasluziti.

Potpuno se slazem s tobom dolcevita. Muski polni organ nije nikakva garancija za autoritet :lol:

Pa sigurno, treba uvesti takav red da samo uspijevaju oni koji su u stanju da se reprodukuju. Znaci, uvesti kazne za one koji nemaju potomstvo, ili oporezovati plate onih koji nemaju potomstvo da bi se finansirali oni koji imaju..

Ovo mi strahovito vuce na zavist...kao sto su "revolucionari" posle 2.sv. rata, koji su listom bili golje bez igde icega pod plastom revolucionarne pravde otimali ljudima kuce i imanja koja su ovi sticali generacijama, useljavali se u te kuce i tako formirali novi sloj revolucionarne burzoazije. Koji smor. Ako batice, ti nisi sam u stanju da zaradis, naranis i obuces to sto si "reprodukovao" onda bolje da se nisi ni reprodukovao. Stvari mogu da se posmatraju i iz drugog ugla (ne manje surovog) - ako nemas za svoju decu, treba da ti se oduzmu deca i da se daju onome ko ima para i imanja, a nije mogao da ima decu.

Ne otimaj tudje. Stekni svoje.
 
Koja strahota... Zvuci tako nacionalsocijalisticki... Kazne, porezi, reprodukcija, potomstvo... Jezim se od ovakvih stavova...z:((

Pa zasto da ne, kad se vec namece ideja jednakosti - to je tako komunisticki.

A na jednoj drugoj temi razgovaramo da tamo gdje se trazi jednakost ne moze biti ljubavi, jer su za ljubav sposobni samo natprosjecni ljudi.

Pa sad, objasnite vi meni kako to feministkinje mogu voljeti muskarce?
 
Jednakost u pravima i slobodama. Ne jednakost u imanju. Imas ono sto steknes, to zavisi od tvog sopstvenog zalaganja. Ljudska prava i slobode treba da budu zagarantovane svim ljudima rodjenjem, bez razlike na pol, nacionalnost, rasu, versku pripadnost....mislim da je to koncept koji vrlo dobro razumes, ali neces da prihvatis. Tu vec pomoci nema.

Ne znam(o) za drugu temu.


Ovo poslednje pitanje je toliko apsurdno da ne zasluzuje odgovor, al ajde ipak da probam... Feministkinje nisu vanzemaljci, nego zene kao i sve druge, prema tome vole kao i sve druge zene.
 
Jedno od najvaznijih feministickih problema je i "seksualna sloboda", dakle, nesto sto se uopste ne dovodi u vezu sa ljubavlju. Jer sta ce nekome ta sloboda ako je on "rob" vlastite ljubavi?

Ponavljam, za ljubav su sposobni samo oni natprosjecni. Ko hoce jednakost, taj nije natprosjecan.
 
Potpuno se slazem s tobom dolcevita. Muski polni organ nije nikakva garancija za autoritet :lol:
Ako batice, ti nisi sam u stanju da zaradis, naranis i obuces to sto si "reprodukovao" onda bolje da se nisi ni reprodukovao. Stvari mogu da se posmatraju i iz drugog ugla (ne manje surovog) - ako nemas za svoju decu, treba da ti se oduzmu deca i da se daju onome ko ima para i imanja, a nije mogao da ima decu.

Ne otimaj tudje. Stekni svoje.

Ala si mu srocila. z;)
Dodje meni majka jednog ucenika i odmah predje u napad, povisenim glasom postavlja pitanje zasto njen sin nema besplatnu uzinu i kome da se ona obrati, ima petoro dece, a nema socijalnu pomoc. Meni mrak padne na oci, izbezumim se naprosto, dobro joj ocitam i na kraju pitam: A, zasto vi, gospodjo, imate petoro dece, ako ne mozete da ih izdrzavate? Ona ce na to, vec mnogo mirnije: Pa, imala sam i dva abortusa...
Mislim... z:(
 
Jedno od najvaznijih feministickih problema je i "seksualna sloboda", dakle, nesto sto se uopste ne dovodi u vezu sa ljubavlju. Jer sta ce nekome ta sloboda ako je on "rob" vlastite ljubavi?

Ponavljam, za ljubav su sposobni samo oni natprosjecni. Ko hoce jednakost, taj nije natprosjecan.

Zasto odrices vezu ljubavi i sexualne slobode, kakve su to gluposti? Naravno, ne voli samo jednom u zivotu.
 
Pa zasto da ne, kad se vec namece ideja jednakosti - to je tako komunisticki.

A na jednoj drugoj temi razgovaramo da tamo gdje se trazi jednakost ne moze biti ljubavi, jer su za ljubav sposobni samo natprosjecni ljudi.

Pa sad, objasnite vi meni kako to feministkinje mogu voljeti muskarce?

Bas si ti neki filozof!
Objasni mi ovo boldovano.
Inace, nisam feministkinja, ako se pod tim podrazumeva da one mrze muskarce, smatram da su svi treba da su jednaki. I volim muskarce.
 
hm, ova tematika je uvek popularna na forumu...z:)

elem, da nije bilo svih tih žena poznatih kao "feministkinje", verovatno da mi, današnje žene ne bismo imale ovoliku slobodu kao što imamo u današnje vreme...i za to im dugujemo zahvalnost i veliko poštovanje...taj trnovit put nije bilo lako preći bosim stopalima, sigurna sam...

ali, ono što meni smeta kod današnjih "feministkinja"...pre svega, na našem prostoru je činjenica da ceo svoj feministički pokret svode na to da li muškarac treba da kuva il ne i da li muškarac ume da čuva dete il ne?
uopšteno, samo se pominju ti kućni poslovi...(bar je na drugim temama sa ovom tematikom najbučnija rasprava vođena upravo oko togaz:))

lično mislim da je glavni problem više stvar Balkana kao takvog nego činjenice da je žena pa, žena...naše majke su te koje su svoje sinove naučile da budu razmaženi i nesposobni za sve sem eventualnog odlaska na posao...tako da ne vidim kako su samo muškarci krivi za sve...

p.s. ne branim muškarce samo iznosim realnu situaciju u Srbiji...što se tiče te uopštene podele na muško-ženske poslove...z:)

p.s.s. naravno da muškarci i žene ne mogu biti ravnopravni u svemu jer biologija nije tako htela...al su oba pola pre svega, ljudi...i zaslužuju da imaju podjednaka prava...što je danas i realna situacija, čini mi se...:think:
 
Ne citas ti sta ja pisem. Ko voli nekog, taj nije slobodan za seks sa nekim drugim.

"Seksualna sloboda" ne znaci nista drugo do seks bez ljubavi.

Ili u prevodu da feministkinje nemaju vremena da cekaju na nesto sto ne dolazi?

To se podrazumeva, kad volim nekog, drugi nemaju sanse.
S druge strane, ako sam emotivno slobodna, a tip mi se bas svidja... zasto bih se suzdrzavala..
Tvoje poimanje sexualnih sloboda podrazumeva izgleda neke orgije.
 
Ali sta ce jednaka prava natprosjecnim ljudima? Zar to nije pohlepa?
Definisi "natprosecne ljude"? Na svim IQ EI testovima koje sam radila imala sam natprosecne rezultate, pa opet ne uspevam da vidim kako jednaka prava mogu da se vezu za pohlepu?!

Ali da li neko moze voljeti bilo koga ako nema duhovnu orjentaciju?
A ako ima, da li moze biti "emocionalno slobodan
"?

Definisi duhovnu orijentaciju.
U stvari kako god da je definises, duhovnost bilo kakve orijentacije koja ogranicava emocionalnu slobodu ljudskog stvora veoma je diskutabilna.
 
hm, ova tematika je uvek popularna na forumu...z:)

elem, da nije bilo svih tih žena poznatih kao "feministkinje", verovatno da mi, današnje žene ne bismo imale ovoliku slobodu kao što imamo u današnje vreme...i za to im dugujemo zahvalnost i veliko poštovanje...taj trnovit put nije bilo lako preći bosim stopalima, sigurna sam...

ali, ono što meni smeta kod današnjih "feministkinja"...pre svega, na našem prostoru je činjenica da ceo svoj feministički pokret svode na to da li muškarac treba da kuva il ne i da li muškarac ume da čuva dete il ne?
uopšteno, samo se pominju ti kućni poslovi...(bar je na drugim temama sa ovom tematikom najbučnija rasprava vođena upravo oko togaz:))

lično mislim da je glavni problem više stvar Balkana kao takvog nego činjenice da je žena pa, žena...naše majke su te koje su svoje sinove naučile da budu razmaženi i nesposobni za sve sem eventualnog odlaska na posao...tako da ne vidim kako su samo muškarci krivi za sve...

p.s. ne branim muškarce samo iznosim realnu situaciju u Srbiji...što se tiče te uopštene podele na muško-ženske poslove...z:)

p.s.s. naravno da muškarci i žene ne mogu biti ravnopravni u svemu jer biologija nije tako htela...al su oba pola pre svega, ljudi...i zaslužuju da imaju podjednaka prava...što je danas i realna situacija, čini mi se...:think:

Apsolutno se slazem, posebno sa boldovanim delom :zgrudvanje:
 
Duhovno stvaralastvo je stvaralastvo natprosjecnih ljudi. To treba da objasnim?

Recimo, natprosjecni covjek obicno naginje odredjenoj kulturi i ima istancan ukus. Nasao je tu i tu odredjene mudrosti i zato postuje tu i tu vrstu filozofije. Isto tako u slikarstvu i umjetnosti, postoje filozofske grane koje privlace ove ili one umjetnike i tu nema pomoci.

Ne moze covjek biti egalitarac i elitista, i pri tome ostati posten i dosledan. To se zove orjentacija. Kad je postenje u pitanju, tu nema "slobode". I onda se lako da zakljuciti zasto ne postoje filozofi koji su trazili jednaka prava za sebe. Ili umjetnici. I kod jednih i kod drugih dovoljno je baciti pogled na one koje je sud vremena proglasio filozofima ili umjetnicima, ili barem onda kad su stvarali i bili natprosjecni.
 
Duhovno stvaralastvo je stvaralastvo natprosjecnih ljudi. To treba da objasnim?

Recimo, natprosjecni covjek obicno naginje odredjenoj kulturi i ima istancan ukus. Nasao je tu i tu odredjene mudrosti i zato postuje tu i tu vrstu filozofije. Isto tako u slikarstvu i umjetnosti, postoje filozofske grane koje privlace ove ili one umjetnike i tu nema pomoci.

Ne moze covjek biti egalitarac i elitista, i pri tome ostati posten i dosledan. To se zove orjentacija. Kad je postenje u pitanju, tu nema "slobode". I onda se lako da zakljuciti zasto ne postoje filozofi koji su trazili jednaka prava za sebe. Ili umjetnici. I kod jednih i kod drugih dovoljno je baciti pogled na one koje je sud vremena proglasio filozofima ili umjetnicima, ili barem onda kad su stvarali i bili natprosjecni.

I kakve sve to ima veze sa jednakoscu medju polovima, gos'n PlutarhE?
 

Back
Top