Evropa usporava prelazak na električna vozila

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.658
Procenjuje se da se evrounijskim drumovima već kreće oko 2,9 miliona električnih automobila.
Međutim, upućeni u veliku energetsku transformaciju sve više ukazuju na to da su nedovoljan broj mesta za punjenje baterija i previše utrošenih retkih metala teško rešivi problemi kako bi se plan o zabrani kupovine vozila na naftna goriva realizovao već 2035. godine.
Broj e-vozila uključenih u saobraćaj imponuje, ali to je tek 1,15 odsto od ukupno 260 miliona automobila na ovom prostoru. Kako su e-vozila, zavisno od klase, dva do tri puta skuplja od klasičnih vozila iste kategorije, dosadašnja prodaja umnogome se zasnivala na subvencijama koje se u pojedinim državama kreću i do 30 odsto cene vozila.
Dodatni podsticaj bila je niska cena struje, tako da su tekući troškovi korišćenja e-vozila bili i do četiri, pet puta niži od troškova klasičnoga. Prošle godine je ova povoljnost izgubljena usled krupnih promena na energetskom tržištu.
https://www.021.rs/story/Info/Bizni...a-usporava-prelazak-na-elektricna-vozila.html

Ima još i ovo:

Ukinute ili smanjene subvencije, desetkovale prodaju EV i plug-in hibrida​

Pad celokupnog tržišta automobila u nemačkoj se nastavlja i u januaru. Nakon obećavajućeg decembra koji je spasao godinu od potpunog fijaska, prvi mesec u ovoj godini sa minusom od 3% (u odnosu na katastrofalnu 2022.) vraća tržište na „ratna podešavanja“ posebno u EV i hibrid sektoru.

Da podsetimo, u decembru prošle godine prodato je 100.000 novih potpuno električnih vozila dok je u januaru njihov broj pao na samo 18.100 komada, prema podacima Savezne službe za motorna vozila od petka.
https://vrelegume.rs/nemacka-smanjena-prodaja-automobila-posebno-elektricnih-i-plug-in-hibrida/

Ovo su veoma dobre vesti za nas koji platežno svakako nećemo moći da pratimo situaciju kad se jednog dana budu prodavali samo električni ili poluelektrični automobili. Kad jednog dana to dođe kupovina novog automobila (ne samo u Srbiji) zaista će postati ogroman luksuz. Srećom, po svemu sudeći taj dan je ipak mnogo dalji nego što se mnogima činilo.
 
Brod, natovaren s nekoliko tisuća vozila VW Grupe na putu za SAD, potonuo je kod Azora, a okidač su možda bili električni automobili koji su se zapalili.

To je bilo pre godinu dana, a evo još jedan, upravo sada:

Ogroman požar na brodu punom električnih automobila (VIDEO)​


Teretni brod po imenu Ah Shin koji je s tovarom od 4,5 hiljada primeraka kineskih četvorotočkaša marke Chery plovio iz Južne Koreje, ozbiljno je oštećen u vatrenoj stihiji koja je prema prvim i preliminarnim podacima, uništila celokupni kontigent transportovanih automobila.

Plamen je zahvatio plovilo dok je kontrolisano plutola kroz vijetnamske vode, pa je vest prva prenela tamošnja publikacija Tuoi Tre Online, u čijem izveštaju se navodi da je izvesan broj od prevoženih vozila bio iz segmenta električnih, što je postupak gašenja učinilo posebno komplikovanim i teškim. Kapetan je izvestio plovidbene vlasti o tome da je zapazio dim u teretnom odeljku broda u popodnevnim časovima u subotu, 4. februara, a da je stihija lokalizovana tek naredne večeri (5. februara), odnosno sinoć.
https://autorepublika.com/2023/02/0...5Zefl19wIXvjHh-wWG9o9o5qc1aFSIofOTyP9f-BXeH8g

Ovo će svakako dovesti do poskupljenja elektroautomobila jer će sve manje brodara hteti da ih prevozi, a oni koji budu hteli će to dobro da naplate.
 
Да будем мало песомистичан,
какве смо среће, да почнемо да вадимо тај литијум
у свету би одустали од коришћења електричних возила ... :ljutko:
Прећи ће на бетерије без литијума... Тако нешто већ постоји.
 
Juče me jedna žena koju sam sto puta vozio pita u jednom trenutku dal je moj auto električni ja kažem nije, ona opet pa jel hibrid? Ja reko nije ni to. Pa kako se onda ne čuje a troši tako malo? Ja se smejem jer žena vozi bmw dizel :lol:

Koliko sam ja ukapirao moj auto je tiši i manje troši od evropskog hibrida :lol:
 
Juče me jedna žena koju sam sto puta vozio pita u jednom trenutku dal je moj auto električni ja kažem nije, ona opet pa jel hibrid? Ja reko nije ni to. Pa kako se onda ne čuje a troši tako malo? Ja se smejem jer žena vozi bmw dizel :lol:

Koliko sam ja ukapirao moj auto je tiši i manje troši od evropskog hibrida :lol:
Preterujes, da ne kazem neku goru rec :lol:
 
Jednostavno su pokusali da uguse ostale zemlje tom izmisljotinom ali kada su se odrekli ruskog gasa poceli su da kopaju ugalj.Kao sto zapadnjaci trucaju o ugljenicnom otisku svake zemlje,da bi sprecili ekonomije u razvoju da im pariraju.
Da i zeleni šute ko zaliveni betonom jer ipak ako im u stanu bude + 18 a ne + 21 takva " studen" se ne da izdržati😁🤣
 
NAKON POBUNA I KRITIKA

Veliki preokret u EU? Odgođena odluka o zabrani prodaje benzinaca i dizelaša​

Preokret se dogodio nakon kritika u Njemačkoj i Italiji, članicama s vrlo jakim automobilskim industrijama

Države članice u petak su odlučile odgoditi konačnu odluku o uvođenju zabrane prodaje novih vozila s motorima na unutarnje izgaranje nakon 2035. godine, objavilo je švedsko predsjedništvo.

Konačnu odluku trebali su donijeti ministri za okoliš koji se sastaju sljedeći tjedan, 7. ožujka, a sada su zamjenici šefova stalnih predstavništava država članica (Coreper I) odlučili odgoditi to za neki kasniji sastanak Vijeća, objavio je glasnogovornik švedskog predsjedanja Vijećem EU-a Daniel Holmberg, ne navodeći razloge za odgodu.

Pregovarači Vijeća EU-a, koje zastupa države članice i Europskog parlamenta postigli su krajem listopada prošle godine načelni dogovor o uredbi koja predviđa obveznu primjenu nulte stope emisija novih automobila i kombija od 2035. godine, što znači da se od tada više ne bi mogli prodavati novi automobili na benzin i dizel.

Nakon toga, dogovor je sa svoje strane potvrdio Europski parlament na plenarnoj sjednici 14. veljače i preostala je još konačna odluka Vijeća da bi uredba stupila na snagu.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svi...um=widget&utm_campaign=pianojutarnji#cxrecs_s
 
NAKON POBUNA I KRITIKA

Veliki preokret u EU? Odgođena odluka o zabrani prodaje benzinaca i dizelaša​

Preokret se dogodio nakon kritika u Njemačkoj i Italiji, članicama s vrlo jakim automobilskim industrijama

Države članice u petak su odlučile odgoditi konačnu odluku o uvođenju zabrane prodaje novih vozila s motorima na unutarnje izgaranje nakon 2035. godine, objavilo je švedsko predsjedništvo.

Konačnu odluku trebali su donijeti ministri za okoliš koji se sastaju sljedeći tjedan, 7. ožujka, a sada su zamjenici šefova stalnih predstavništava država članica (Coreper I) odlučili odgoditi to za neki kasniji sastanak Vijeća, objavio je glasnogovornik švedskog predsjedanja Vijećem EU-a Daniel Holmberg, ne navodeći razloge za odgodu.

Pregovarači Vijeća EU-a, koje zastupa države članice i Europskog parlamenta postigli su krajem listopada prošle godine načelni dogovor o uredbi koja predviđa obveznu primjenu nulte stope emisija novih automobila i kombija od 2035. godine, što znači da se od tada više ne bi mogli prodavati novi automobili na benzin i dizel.

Nakon toga, dogovor je sa svoje strane potvrdio Europski parlament na plenarnoj sjednici 14. veljače i preostala je još konačna odluka Vijeća da bi uredba stupila na snagu.
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svi...um=widget&utm_campaign=pianojutarnji#cxrecs_s
Pomjeraju non stop..Bilo je 2025 pa 2030 pa sad 2035... Dok ne rese problem baterija i punjenja od toga nema nista ..Kad to rese to onda ima smisla ..
 

Back
Top