Evo zašto puca Srbija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
slazem se sa svim iznesenim tackama osim jedne..a to da je za kulturu potreban veliki novac..
ja npr i dan danas kad kupim recimo "novosti" prvo otvorim one srednje strane o kulturi..

Ne sporim i to je za pohvalu, ali sta mislis koliko je onih koji novine nece ni kupiti jer ih smatraju nepotrebnim luksuzom, pa ce umesto toga ukljuciti tv da se `kulturno uzdizu`. Osim toga, koliko prosecan covek u Srbiji ima pojma o onome sto pise u tekstovima posvecenim kulturi. Mnogi mediji se utapaju u nepotrebnim strucno-kulturnim tumacenjima, precenjujuci prosecnog citaoca. Ja sam imao recimo, ideju da jedan deo kulture posvetimo objavljivanju najboljih delova iz najpoznatijih knjizevnih dela, svetskih i nasih, kako bi se, mozda, mozda, neko zainteresovao za kvalitetnu knjizevnost umesto spisateljstva kakvo imamo danas. Inace, posebno me boli i iritira izjednacavanje spisatelja i knjizevnika
 
Licno, smatram da je zapostavljanje obrazovanja od strane drzave najveci krivac za celokupno stanje u svim segmentima drustva i drzave. Od kvaliteta obrazovanja i vaspitanja nam polazi sve, a to nam je uruseno do temelja. A nemojmo se varati, veliki deo obrazovanja, narocito u sadasnjoj trci roditelja za poslom i zapostavljanju dece, na sebe su preuzeli mediji. Stoga sam i uveren da je to nesto sto samo ruka diktatora moze da ispravi, diktatora koji zna sta radi, naravno. Kako drugacije promeniti shvatanje omladine da je bolje biti Grandov pevac nego naucnik, na primer. Mi smo u sustini izvrgli ruglu demokratiju i umesto da imamo vladavinu vecine, napravili smo diktaturu vecine, tako da ako vecina omladine smatra da je bolje biti pevac Grand produkcije, onda omladina mora da je u pravu.... :think:

Nas obrazovni sistem iz dana u dan ima sve manju obrazovnu,a o vaspitnoj ulozi je suvisno govoriti,ona se izgubila davno.Vremena za decu se ima sve manje,a bojim se da se cesto nema ni volje.Danas se mladi roditelji osvrnu kad dobiju dete i iznose ga iz porodilista,da li im je neko u onaj smotuljak ubacio i uputstvo za upotrebu.Pored velikog dela obrazovanja koji su preuzeli mediji,najveci deo vaspitanja na sebe je preuzela ulica ,tako da je kombinacija *dobitna* u svakom slucaju.A o vladavini vecine i izvrtanju ruglu demokratije ili licnom poimanju iste kod nas,mislim da bi to mogla biti posebna tema.
 
Ne sporim i to je za pohvalu, ali sta mislis koliko je onih koji novine nece ni kupiti jer ih smatraju nepotrebnim luksuzom, pa ce umesto toga ukljuciti tv da se `kulturno uzdizu`. Osim toga, koliko prosecan covek u Srbiji ima pojma o onome sto pise u tekstovima posvecenim kulturi. Mnogi mediji se utapaju u nepotrebnim strucno-kulturnim tumacenjima, precenjujuci prosecnog citaoca. Ja sam imao recimo, ideju da jedan deo kulture posvetimo objavljivanju najboljih delova iz najpoznatijih knjizevnih dela, svetskih i nasih, kako bi se, mozda, mozda, neko zainteresovao za kvalitetnu knjizevnost umesto spisateljstva kakvo imamo danas. Inace, posebno me boli i iritira izjednacavanje spisatelja i knjizevnika
cini mi se da se i po novinama i casopisima kad se pise o kulturi mahom svodi na neko pametovanje i mlatiq...bez neke jasne poruke ili predstave..cak mi se cini da i te kolumne pisu ljudi koji to shvataju kao cisto posao koji moraju da urade zarad plate pa su takvi i textovi

a ideja je dobra..novosti su svijevrenmeno recimo davale knjige po bagatelno niskoj ceni..na kioscima..nego porazavajuci je tiraz u kojem se knjige stampaju..srpski bestseller a stampan u 2500 primeraka ..smesno
 
cini mi se da se i po novinama i casopisima kad se pise o kulturi mahom svodi na neko pametovanje i mlatiq...bez neke jasne poruke ili predstave..cak mi se cini da i te kolumne pisu ljudi koji to shvataju kao cisto posao koji moraju da urade zarad plate pa su takvi i textovi

a ideja je dobra..novosti su svijevrenmeno recimo davale knjige po bagatelno niskoj ceni..na kioscima..nego porazavajuci je tiraz u kojem se knjige stampaju..srpski bestseller a stampan u 2500 primeraka ..smesno

Ta akcija Novosti je bila za svaku pohvalu,ali je dolazilo i do tragi-komicnih situacija.Secam se scene,kad se umalo nisu potukli oko zadnjeg primerka *Ime ruze* Umberta Eka,a da pojma nisu imali oko cega se prepiru.
 
Pa da, to i jeste tuzno.
Nazalost, nasi vajni vodji ne shvataju da je obrazovanje, spojeno s kulturom razumljivo, glavni pokretac drustva. Kultura nije samo kultura koja se odnosi na umetnost, postoje i moralna kultura, radna kultura, sportska kultura ako cemo bas....A to se stice obrazovanjem i, u vecini slucajeva, vaspitanjem. I da...skole su i vaspitne ustanove, ne samo obrazovne. Roditelji nasih roditelja takodje nisu imali mnogo vremena za decu, ali su zato profesoi imali te `nadleznosti` da reaguju umesto njih, no...i to je za drugu temu...
 
Ta akcija Novosti je bila za svaku pohvalu,ali je dolazilo i do tragi-komicnih situacija.Secam se scene,kad se umalo nisu potukli oko zadnjeg primerka *Ime ruze* Umberta Eka,a da pojma nisu imali oko cega se prepiru.
a pazi ako covek recimo nema love da kupi knjigu j b ga ...postoje biblioteke..
ehh sta bih ja sve od literature voleo da imam ne bih imao gde ni da spakujem to i pod uslovom da imam lovu koju bih mogao da potrosim da sve to kupim..:lol:
 
Pa da, to i jeste tuzno.
Nazalost, nasi vajni vodji ne shvataju da je obrazovanje, spojeno s kulturom razumljivo, glavni pokretac drustva. Kultura nije samo kultura koja se odnosi na umetnost, postoje i moralna kultura, radna kultura, sportska kultura ako cemo bas....A to se stice obrazovanjem i, u vecini slucajeva, vaspitanjem. I da...skole su i vaspitne ustanove, ne samo obrazovne. Roditelji nasih roditelja takodje nisu imali mnogo vremena za decu, ali su zato profesoi imali te `nadleznosti` da reaguju umesto njih, no...i to je za drugu temu...
pa ni ja sam ne smatram da je samo umetnost kultura..postoji i kultura izrazavanja da se nadovezem na listu koju si zapoceo.kultura u ophodjenju i ponasanju
 
a pazi ako covek recimo nema love da kupi knjigu j b ga ...postoje biblioteke..
ehh sta bih ja sve od literature voleo da imam ne bih imao gde ni da spakujem to i pod uslovom da imam lovu koju bih mogao da potrosim da sve to kupim..:lol:

Naravno da postoje biblioteke.ja imam svoju koja je prebogata za nase danasnje uslove,nekad kad se moglo ,brdo para sam davala za knjige i putovanja.Imam i takve primerke kao sto su *Magnum crimen* i *Magnum tempus*,koje su i zabranjivane....ali,nazalost danas je doslo vreme kad biblioteka sve vise postaje muzej,a ne biblioteka.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top