Eutanazija - da ili ne?

Da li podržavate ubistvo iz milosrđa?


  • Ukupno glasova
    28
  • Anketa je zatvorena .
a sta te sprecava da skocis sa mosta i (skoro) bezbolno se oprostis od surovog sveta?

Sprečava me isto što i tebe. Životinjski strah od dizanja ruke na samog sebe.

Pa evo, ja zamišljam podrumsku prostoriju oblepljenu belim pločicama od kojih je trećina otpala. Iz ugla tavana lagano i zloslutno se otkidaju teške kaplje vode koja je probila iz praonice rublja iznad.
Neobrijani bolničar sa belom kapicom i zelenom gumiranom pregačom žvaće slaninu i povremeno gura i tebi zamašćen papir. Zna red.
- Samo jedi, ovo ti je poslednje - izgovara rutinski.
- Ja nisam tražio eutanaziju. - izgovaraš bojažljivo.
Prečuo je tvoju upadicu. - Nestalo nam morfijuma, al Žika Macola je majstor. Nećeš ni osetiti. :)
- Ma pusti papire, ne možemo pustiti čoveka da se pati sa bolesnom džigericom.
- Sa mojom džigericom je sve u redu - izgovaraš dok ti ledeni znoj mili niz čelo.
- E, al s njegovom nije....
Vrata se otvaraju uz škripu i ulazi Žika Macola...

Ostav! Umeš ti to mnogo bolje sinak. Idemo ponovo!

Uzgred, mislim da zaslužuješ mnogo više od onoga što predviđaš sebi. Ostav!

Еутаназија да. Под строго контролисаним условима, законским ограничењима и контролом.
Али не како Мали Перица замишља:''Оставила ме девојка, не живи ми се више - извршите ми еутаназију!''

Dobro razmišlja ovaj Perica.
 
ja sam za,onaj ko nije video bolesnika u poslednjim stadijumu metastaze moze samo da kaze da nije za eutanaziju, videti coveka da se muci, pomoci vise nema samo bol i cekati kraj koji ce jednom da dode,neki imaju srece pa ta patnja nije duga,ali neki nacekaju olaksanje.
 
ja sam za,onaj ko nije video bolesnika u poslednjim stadijumu metastaze moze samo da kaze da nije za eutanaziju, videti coveka da se muci, pomoci vise nema samo bol i cekati kraj koji ce jednom da dode,neki imaju srece pa ta patnja nije duga,ali neki nacekaju olaksanje.

Veoma mnogo zavisi od čoveka i od njegovog stava prema životu. Bio sam danima pored oca koji je umirao od raka pluća. Imao je cev za kiseonik, infuzije, govorio je teško, sa prekidima i veoma tiho. Ali je govorio o životu, o ljudima koje poznaje, makar na taj način zadržavao je vezu sa životom. Smrt ne da nije pominjao. Nije o njoj ni razmišljao.

Proveo sam dosta vremena i pored bolničkog kreveta jedne mlade žene od tridesetak godina koja je takođe umirala i čije jedino pitanje je bilo zašto nju niko nije hteo.

Kakav bi to bio genijalni poznavalac duša koji bi mogao da razluči one koji zaista žele da umru od onih koji se još uvek nadaju životu?

Smatram da svrha višečlanih komisija za bilo šta, a pogotovo kod ovako osetljivih pitanja nije da se udruže znanja i sposobnosti, već da se razvodni odgovornost i lakše podnese krivica.
 
Еутаназија да. Под строго контролисаним условима, законским ограничењима и контролом.
Али не како Мали Перица замишља:''Оставила ме девојка, не живи ми се више - извршите ми еутаназију!''

Hellen izgleda da ne zna sta su pravnici i na sta su sve sposobni kada se tumaci i izvrgava zakon. Narocito kod nas gde svi priznaju da se Zakon ne primenjuje kako treba.
 
Budući da je svako od nas Duša a ne telo i da Zakon karme ili Uzroka i posledica (sudbina) kači nas Dušu a ne naša tela onda ova priča o eutanaziji može dobiti drugačiji smisao.

Većina se izjašnjavala i za smrtnu kaznu nad ubicama kao i ovde u slučaju eutanazije. Ali pogledajmo to i ovako. Duša koja je inkarnirala kao Hitler ili u telu Hitlera sada je recimo inkarnirala u telu Pjera a taj Pjer je oboleo od teške i neizlečive bolesti koju će nositi narednih 20 godina i to u strašnim patnjama. Da li biste i u ovom slučaju pokazali milosrdje? Nezavisno od vaših odgovora i od naših trenutnih shvatanja život ima svoj način funkcionisanja i mi ćemo ga živeti onoliko dugo sve dok ne spoznamo ta pravila i ne prihvatimo živeti po njima pa svidelo se to nama ili ne.

Da dovršim priču. Pjer sigurno nije slučajno oboleo od teške i neizlečive bolesti i mora je proći da bi se pre svega on kao Duša naučio osnovnoj lekciji života a to je da nikada ne primenjuje moć i ne izigrava ljudskog boga već da nauči pokazivati ljubav i samilost. Otuda samilost nije prekratiti nekome život i uskratiti mu mogućnost da duhovno napreuje i uzdiže se pa makar ko da je taj neko - u svakom slučaju to smo i mi sami. Uskraćivanjem životnih lekcija drugima oko nas, pa bilo da su one bolne ili srećne, jednako je negativno.
Pitanje je sledeće, Da li bi iko izvršio samilosnu eutanaziju ako bi znao da će on sam sasvim sigurno već u narednom životu morati da prodje baš takvo iskustvo kakvo je sada uskratio Pjeru? Siguran sam da niko ne bi ni pomislio na eutanaziju.
Zakon Karme ili Zakon Uzroka i posledica je nepogrešiv i ne bez razloga je zvan i Zakonom Zub za zub ili Kako poseješ tako i žanješ.

Život od svakog od nas traži da naučimo istrajavati i izdržavati pod ma kojim uslovima jer oni sasvim sigurno ne traju večno. Ako mi dolazimo u ovaj svet i po nekoliko stotina hiljada pa i milion života pitanje je da li sada tih dvadeset godina ili ceo život izgledaju tako strašno velikim i beskonačno trajnim. Čak i muka je za čovekovo najviše dobro.

Ovo nema baš nikakve veze sa temom, ali dobro. Svako od nas je konglomerat duše i tela. Kako jednom reče Rene Dekart: “Ako duh ima mesto u telu, onda je i duh neka vrsta tela, što će reći da duh zapravo i ne postoji.” Učenje o karmi ima jednu veliku rupu, a to je izostanak odnosa između uzroka i posledice. Naime, teorija o reinkarnaciji koja “koristi” karmu bavi se samo posledicama, nikako uzrokom. Ne postoji nijedan mistik u Indiji ili bilo gde na svetu koji će nekome reći zašto je prvi put okajavao neki greh preko karme, samo će mu reći kako se rodio da bi patio. Takođe, niko ne može objasniti kako to da neko ko je bio čovek može postati recimo pas, bez obzira što se mistici koji se nalaze na višem nivou svesti nikada neće složiti sa time da je u duhu moguće nazadovanje. Još je interesantnije zapitati se šta to treba da uradi recimo svinja da bi spoznala boga ili neki univerzalni kosmički princip kako bi se u sledećem životu rodila kao čovek. Reinkarnacija duše – da; karma – ne.

Ako bi se po teoriji karme Hitler reinkarnirao on bi morao da se reinkarnira na milione puta i da umre na isti način na koji je ubio milione ljudi a da pri tom u milionima tih života ne ubije nikoga. To je po prirodnom zakonu potpuno nemoguće! Verovatnije je da tako mračan um može da ubija sve više i više svaki put. U duhovnosti se koristi termin “duhovno napredovanje”. Mada se zna na šta se misli, većina verskih zajednica ovaj termin zloupotrebljava a priori tvrdeći da se misli na napredovanje u dobru. Ali ne! Moguće je i duhovno napredovanje u zlu. I Hitler je tipičan primer za to. Od bolesti može oboleti bilo ko i to nema veze sa njegovim delima ili nedelima iz prošlih života, već sa organskom prirodom njegovog tela. Ja sam recimo nosilac mnogih za većinu ljudi na prvi pogled mračnih ideja pa se mogu pohvaliti da sam fizički zdrav i da se fizički osećam idealno, jer potičem iz fizički zdrave porodice, dok znam mnogo dobrih ljudi koji su bolesni samo zato što potiču iz fizički bolesnih porodica. Po teoriji karme i okajavanja greha trebalo bi da ljudi budu sve bolji i bolji, a oni su sve gori i gori. Ako je kazna za takve grehe nazadovanje – trebalo bi da bude sve više životinja a sve manje ljudi. Imamo obrnut slučaj i to je dovoljan demanti teorije o karmi. Naravno, da ne zaboravim, ljudi koji šire priče o karmi ili od silnog straha veruju u te nebuloze ili su plaćeni da šire takve ideje – trećeg nema. Oni koji najviše znaju – oni su nosioci najvećeg zla. Tipičan primer za to su veliki majstori tajnih društava (recimo illuminata) koji kriju najrafiniranija duhovna znanja i najveće tajne, a prostom narodu u mozak uvaljuju pričice nalik na one iz Biblije o tome kako je Isus sa pet riba i pet hlebova nahranio pet hiljada ljudi. Onima koji imaju znanja apsolutno odgovara da šire neznanja među širokim narodnim masama. Kada oni ubijaju – to onda nije greh i za to ne važi karma. Zašto? Pa zato što se oni drže onog drevnog gesla prirodnog zakona: “Čini ono što ti je volja, jer nema zakona iznad toga.”

Dakle, eutanazija se može primeniti nad onim nad kojim treba ili nad kojim se mora bez ikakvog straha od nekakve karme ili bilo kakvih drugih verskih nebuloza. louiskrstic, svaka čast na trudu za napisano, ali veruj mi da sam ja ovako mislio do 20-te godine i da već 12 godina ne mislim tako, jer sam u međuvremenu našao put prosvetljenja.
 
Pa evo, ja zamišljam podrumsku prostoriju oblepljenu belim pločicama od kojih je trećina otpala. Iz ugla tavana lagano i zloslutno se otkidaju teške kaplje vode koja je probila iz praonice rublja iznad.
Neobrijani bolničar sa belom kapicom i zelenom gumiranom pregačom žvaće slaninu i povremeno gura i tebi zamašćen papir. Zna red.
- Samo jedi, ovo ti je poslednje - izgovara rutinski.
- Ja nisam tražio eutanaziju. - izgovaraš bojažljivo.
Prečuo je tvoju upadicu. - Nestalo nam morfijuma, al Žika Macola je majstor. Nećeš ni osetiti. :)
- Ma pusti papire, ne možemo pustiti čoveka da se pati sa bolesnom džigericom.
- Sa mojom džigericom je sve u redu - izgovaraš dok ti ledeni znoj mili niz čelo.
- E, al s njegovom nije....
Vrata se otvaraju uz škripu i ulazi Žika Macola...

Iako sam za za, čestitam Zazjavalo na duhovitosti i izuzetnom književnom daru .:klap::klap::klap:
 
Volio bih kad bi učesnici birali biser mjeseca, tj. naj..... postove i tako mnoge odlikovali prigodnim ordenom. Neki bi potom mogli šetati forumom "Vedra čela prsi nadutijeh" ;)
Moj predlog za biser:


Freud i te kako ima veze sa temom. Recimo on se za dugo vreme bolovanja od raka, nikad nije opredelio za "lekove protiv bolova", on nije morao osecati bol, bio je psihijatar :)

Svi se cude kako je izdrzao, jer bi svako drugi u istom slucaju verovatno zatrazio Eutanaziju, to je bio rak koji mnogoooo boli. Dakle, covek ne mora osecati bol. A ako ne mora Freud (a on je covek) ne moraju ni ostali. Dakle, prema kome je onda ta eutanazija mislosrdna? Prema onima koji misle da slucajevi da nekoga naucis da posnosi bol kao Freud nisu moguci?
:hahaha:
 
Istina po ma kom pitanju života (WEISHAUPT) nikada nije niti će ikada biti sakrivena. Koji njen nivo će pojedinac razumeti je stvar stanja svesti same osobe. Baš zbog toga mnoge dobre namere daju loše rezultate i loše posledice.
Teorija o patnji i grehu je kreacija onih koji su još manje razumeli život nego što ga razume današnji čovek koji se čak i ne interesuje za religiju, duhovnost ili išta slično.

No pogledajmo dodatno pitanje uz pitanje eutanazije.

Zar Bog beše moćan da kreira sve svetove i univerzume pa i nas Duše a onda je odjednom izgubio moć da nam pruži izlečenja ili nam On lično izvrši eutanaziju? Da li je On izgubio moć ili ga mi želimo zbaciti sa trona uzimajući ulogu bogova? Hm, izgleda da je takav bog bog bez milosti.

No što je to uopšte važno - nek igra traje dok svakom ne dosadi.
 
...
Zar Bog beše moćan da kreira sve svetove i univerzume pa i nas Duše a onda je odjednom izgubio moć da nam pruži izlečenja ili nam On lično izvrši eutanaziju? Da li je On izgubio moć ili ga mi želimo zbaciti sa trona uzimajući ulogu bogova? Hm, izgleda da je takav bog bog bez milosti.
...


Bog je bio tehnokrata. Zato su mu mehanizmi prilično uspeli, ali sa živim ljudima ne snalazi se baš najbolje. :D
 
chitah nedavno ,,Smtna kazna na sto nachina''

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=16&status=jedna&datum=2008-07-29&feljton=6594

i zaista mi je zeludac se prevrtao, koliko je ljudski rod mashtovit u prouchavanju nachina da se prekine tanka veza choveka sa zivotom...kao i dileme izvrshioca...iako im je savest ,,zashticena'' presudom o krivici...teshko je ovo pitanje...ne sumnjam da ce uvek biti ljudi koji ce moci bez treptaja oka da se bave eutanazijom, kao i onih koji to ne zele raditi...

isto je kod zivotinja...izvrshenje eutanazije se prihvata kao neminovnost...a opet postoje oni koji to ne zele raditi...ili ne mogu...a nije lako ni saopshtiti vlasniku konachno reshenje (naravno ovo vazi za odnose gde postoji emocionalna povezanost dve vrste, ne za proizvodnju hrane ili neminovno unishtavanje kad je u pitanju borba protiv bolesti i drugo...tu nema dilema, vec su stvari takve kakve jesu ....mora tako)

strashno je za choveka da ako nije prinudjen ne vidi drugo reshenje...o bolesnicima ne mogu da pricham...ne znam...ako su svi napori, znanje i umijece usmjereni da se spasi zivot, olaksha, produzi...ovo je jeziv vid nemoci raditi na njegovog gashenju...ali opet realnost je da ce uvek postojati oni kojima sve ovo ne predstavlja nikakav problem...

i shta onda ostaje pitanje...savest ..smeshno je ako neko svojom aktivnoshcu ugrozava zivot i zdravlje drugih ljudi, bilo preko hrane, vode, napitaka, lekova, vazduha itd, a zna da to nije u redu...njegova je savest ,,mirna'', jer ,, ne poznaje'' te ljude ili kao ,,nije znao'' za posledice...eutanazija je zvanichan postupak zaodenuta papirologijom , pravilima, zakonima...direktno ucheshce u postupku, obe strane...uh...jezivo...ali izbegavanje samoubistva, dobrovoljnim pristankom da neko drugi to uradi, je malo apsurdno...ako se veruje da postoji neshto ili ako se veruje da ne postoji nishta...jao, jao...jao...
 
Izumitelj giljotine bio je lekar. :confused:

Jedan dokon stručnjak pre dvadesetak godina imao je radzonalost da vidi šta se desilo kasnije sa milicionerima koji su po dužnosti učestvovali u streljanju osuđenih na smrt. U jugoslovenskom sistemu jedan od razdeljenih metaka bio bi ćorak. Ovo je trebalo da pruži utehu izvršiocu da je možda baš taj njegov metak bio bez načaja.
Istraživač je uglavnom došao do podataka da su svi ovi ljudi (milicioneri) nakon izvesnog vremena postajali ljudske olupine, obično razvedeni i alkoholičari.
Čovek, kao biće čopora, ima ugrađen otpor prema ubijanju drugog čoveka ukoliko mu ne preti neposredna opasnost.
Takođe, mehanizam razvodnjavanja odgovornosti može da pospeši ovakve odluke. Kada sam bio mlađi i naivniji, organizovao sam peticiju kojom se zahtevalo da članovi sudskog veća sami izvrše i smrtnu kaznu, kad su je već izglasali. Mislim, trebalo bi da stoje iza nje.
 
Ja sam za. Svog psa volim skoro najviše na svetu i ne bih mogla da ga gledam kako pati za koju godinu, kad dođe u fazu da se živ raspada i trpi bolove. Ne vidim zašto bi i sa ljudima bilo drugačije. Ko smo mi da se igramo Boga i odlučujemo ko će dda umre ali opet, ko smo mi da se igramo Boga i u Njegovo ime oduzmemo nekom pravo na dostojanstven kraj umesto da skapava u sopstvenim telesnim izlučevinama, halucinirajući od bolova?!
 
Istina po ma kom pitanju života (WEISHAUPT) nikada nije niti će ikada biti sakrivena. Koji njen nivo će pojedinac razumeti je stvar stanja svesti same osobe. Baš zbog toga mnoge dobre namere daju loše rezultate i loše posledice.
Teorija o patnji i grehu je kreacija onih koji su još manje razumeli život nego što ga razume današnji čovek koji se čak i ne interesuje za religiju, duhovnost ili išta slično.

No pogledajmo dodatno pitanje uz pitanje eutanazije.

Zar Bog beše moćan da kreira sve svetove i univerzume pa i nas Duše a onda je odjednom izgubio moć da nam pruži izlečenja ili nam On lično izvrši eutanaziju? Da li je On izgubio moć ili ga mi želimo zbaciti sa trona uzimajući ulogu bogova? Hm, izgleda da je takav bog bog bez milosti.

No što je to uopšte važno - nek igra traje dok svakom ne dosadi.

Istina je istina i ona se vidi u najudaljenijem kutku univerzuma. Istina je univerzalna. Ako većina dođe do nekog zaključka nezavisno jedan od drugog – to je istina, ili barem je blizu istine. Recimo, sve religije na svetu naučavaju da je najveći prestup protiv boga i prirodnog zakona počiniti samoubistvo, jedino satanisti naučavaju da je to najveći domet pojedinca i najviši čin slobodne volje. Naravno da je u pravu većina. Dalje, sve rase, sva plemena i svi narodi na svetu su oduvek verovali u egzistenciju posle smrti i propovedali reinkarnaciju duše, jedino su Jevreji izmislili uskrsnuće. Ne može me niko ubediti da su svi bili na krivom putu a samo Jevreji na pravom. Svest pojedinca ovde igra najvažniju ulogu. Oni koji su stvarali religije nisu imali manje znanja od onih koji su ih prihvatali, samo su bili bezobrazniji i prevarili su ih nametnuvši im (namerno) pogrešna učenja. Naravno da se moderni čovek ne zanima ni za duhovnost ni za religiju, ali to treba razumeti, jer religija je generacijama gurala čovečanstvo u ambis neznanja.

Ne znam otkud ideja da je bog svemoguć? Vidi ovo:

http://forum.krstarica.com/group.php?groupid=16&pp=10&page=8

http://forum.krstarica.com/group.php?groupid=16&pp=10&page=9

Lucis 1-7.

Takav bog jeste bog bez milosti, a mi ljudi, ovakvi kakvi smo, samo smo kopija tog i takvog boga. Igra će trajati beskonačno.
 
konsooltooje se porodica......medicinsko osoblje se pere...kao šo za svaku intervenciju..pa i najbezazlaniju postoji potpis pacijenta....da na svoju odgovornost. blabla...i bolesnici potpisooju..uopšte ni ne čitajući šta potpisooju ...samo da bol prođe...da je kao prvo upoznat sa intervencijom..posledicama...i mogooćnostima da ne uspe...a sad zamisli nekoga .ozbilno bolesnog....za eoot. se traži saglasnost pordice........naravnod a postoje manipolacije..i zloupotrebe...i svačega nezakonitog i neetičkog....al postavlja se sad jedna drooga stvar...i otvaraju drooga pitanja.......vrlo je teško uopšte da čovek poželi svoju smrt..i najteži bolesnici se nadaju....do kraja se nadaju...do poslednjeg trenootka....lekovi delooju samo donekle.....i onda prestaju..tako da su bolovi neizdrživi... u nekim sloočajevima....često nema bolova posle izvesnog vremena...zavisi...... samo se gasi život.....ne boli..gasi se...i pada se u komu...i vraćaju se...mozak više ne foonkcioniše kako bi trebao....i sad...tu bi morao bi da se ukljooči čitav tim....ne samo lekara.... i još mnogo je važno......koliko će neko moći ...da živi mirno posle toga........ne bih mogao.....ja to ne bih mogao da potpišem....ne znam..to je užasno teško pitanje...tako da ne mogu da boodem izričito za ili protiv....i kako bi posle ja sa tim živeo......ne znam..
Tačno tako. Kako možemo odlučivati o nečijoj sudbini ako ne znamo ni odakle nam život ni kakva je njegova svrha? Tvrdim da oni, koji se bez razmišljanja odlučuju za eutanaziju, nemaju pojma o životu.

@WEISHAUPT

Kažeš da nešto nije moguće po prirodnim zakonima. A, je li ti misliš da je čovek otkrio sve prirodne zakone? E, vidi, ja mislim da nije ni bilijarditi dio.
 
Poslednja izmena:
Izumitelj giljotine bio je lekar. :confused:

Jedan dokon stručnjak pre dvadesetak godina imao je radzonalost da vidi šta se desilo kasnije sa milicionerima koji su po dužnosti učestvovali u streljanju osuđenih na smrt. U jugoslovenskom sistemu jedan od razdeljenih metaka bio bi ćorak. Ovo je trebalo da pruži utehu izvršiocu da je možda baš taj njegov metak bio bez načaja.
Istraživač je uglavnom došao do podataka da su svi ovi ljudi (milicioneri) nakon izvesnog vremena postajali ljudske olupine, obično razvedeni i alkoholičari.
Čovek, kao biće čopora, ima ugrađen otpor prema ubijanju drugog čoveka ukoliko mu ne preti neposredna opasnost.
Takođe, mehanizam razvodnjavanja odgovornosti može da pospeši ovakve odluke. Kada sam bio mlađi i naivniji, organizovao sam peticiju kojom se zahtevalo da članovi sudskog veća sami izvrše i smrtnu kaznu, kad su je već izglasali. Mislim, trebalo bi da stoje iza nje.
Ima mnogo takvih primera.
Ko je ugradio taj otpor? Evolucija?
 
Ima mnogo takvih primera.
Ko je ugradio taj otpor? Evolucija?

Verovatno je taj otpor ugradio Bog da bi sprečio zlo inkvizicije, ali mu to nije pošlo za rukom. :mrgreen:
Što se kačiš samo za ono što kažem ja? Evo tvog kolege, luisa, verovaoca u reinkarnacije. On recimo ima ideju da je hitler okajavao grehe kao neko novorođen. Mislim da bi se Hitler grdno zabavljao da je čuo kako će njegove grehe okajavati neko jevrejče rođeno na dan njegove smrti.
E, mislim da bi bio red da prvo usaglasite svoje zatucanosti, pa onda obnovljenim snagama da banete u civilizaciju i razgovarate o ozbiljnim pitanjima. :mrgreen:
 
Kada vise nema nade..kada bol uzima i kada su usta nema a oci koje volite vas gledaju i mole za pomoc, kada ni vec pominjani Bog ne moze pomoci..Eutanazija..Da.neizlecivo bolesni ljudi pate..vise nego sto zdrav covek moze i da zamisli..isto tako..imam malo kuce koje volim nemerljivo..ne bih dozvolila da se muci ako bi vec dosla u to stanje...
 
Kada vise nema nade..kada bol uzima i kada su usta nema a oci koje volite vas gledaju i mole za pomoc, kada ni vec pominjani Bog ne moze pomoci..Eutanazija..Da.neizlecivo bolesni ljudi pate..vise nego sto zdrav covek moze i da zamisli..isto tako..imam malo kuce koje volim nemerljivo..ne bih dozvolila da se muci ako bi vec dosla u to stanje...

S druge strane, ako bi se eutanazija obavila čim se primete prvi znaci bilo koje bolesti...
Ostala bi samo srećna lica (i njuške) oko nas. Drastično bi se smajio broj bolovanja i izostanaka s posla. Ma, nikome ne bi ni trebalo zdravstveno osiguranje. :evil:
 

Back
Top