Eutanazija - da ili ne?

Da li podržavate ubistvo iz milosrđa?


  • Ukupno glasova
    28
  • Anketa je zatvorena .
ne spada to ni u samu definiciju eootanazije...jer je e. medicinski permin....zna se šrecizno na šta se odnosi.....i u kojim sl. se primenjuje......

Pa jes, medicinski termin jeste, ali kako će se primenjivati, ko će to kontrolisati...
Ukratko, još se niko nije žalio da ga žulja mrtvački sanduk. Mislim, jedini zainteresovani ne može naknadno da uloži reklamaciju ili da se žali na zloupotrebu. Porodica može. Ako postoji... :confused:

E sad, oko dostojanstva smrti... Ovo je problem teških bolesnika koji često zavise od drugih u vrlo neprijatnim i intimnim problemima. Tu su ponekad i nepodnošljivi bolovi. Ovakve bolesnike moderna medicina često na kraju pušta da utonu u halucinantnu paru morfijuma gde nema ni bola, ni samosažaljenja, ni srama. Možda je ovakav pristup ipak ljudskiji?
 
У овим случајевима, треба омогућити болесном човеку избор, али ствари треба максимално правно уредити,
како би се избегле могуће злоупотребе
, јер ово је веома деликатно питање.

slazhem se sa vama..zloupoterebe su moguce..
 
Ja bi za "glupost" (osobina, a ne radnja) banovao trajno, kao na primer za ovo sto je reko Zazvijavalo da po vlastitom priznanju Frojd nije nikoga izlijecio. Nebi trebalo da se takve gluposti nalaze na forumu.

To što si čuo za Frojda ne znači da držiš monopol na tumačenje njegovih dela. :)
Mrzi me da tražim, ali Frojd je sam rekao da nije uspeo nikoga da izleči. Pominjao je neku devojku koju je "gotovo" izlečio nakon nekoliko godina psihoanalize, ali njena rodbina je prekinula tretman.

ja bih/ ti bi/ on bi/ mi bismo/ vi biste/ oni bi/
"glupost" ne može biti radnja
"nebi" se piše odvojeno - ne bi
Ovo da se ubuduće ne brukaš i lošom gramatikom. :)
 
Da li zrela osoba moze pomisliti da "ako frojd u knjzi ko zna kad napisanoj mozda i ne poslednjoj koju je napisao, a mozda i jednoj od prvih (ne znam kad je ziveo i nisam citao predgovor) kaze da nije izlecio nikog, onda dozivotno sigurno nije izlecio nikog"?

Ps. u toj knjizi je Freud tek pocinjao da se bavi "poslom", i, fakticki, nije jos ni poceo... sto i sam kaze u predgovoru, ali budale ne citaju predgovor.
 
Budući da je svako od nas Duša a ne telo i da Zakon karme ili Uzroka i posledica (sudbina) kači nas Dušu a ne naša tela onda ova priča o eutanaziji može dobiti drugačiji smisao.

Većina se izjašnjavala i za smrtnu kaznu nad ubicama kao i ovde u slučaju eutanazije. Ali pogledajmo to i ovako. Duša koja je inkarnirala kao Hitler ili u telu Hitlera sada je recimo inkarnirala u telu Pjera a taj Pjer je oboleo od teške i neizlečive bolesti koju će nositi narednih 20 godina i to u strašnim patnjama. Da li biste i u ovom slučaju pokazali milosrdje? Nezavisno od vaših odgovora i od naših trenutnih shvatanja život ima svoj način funkcionisanja i mi ćemo ga živeti onoliko dugo sve dok ne spoznamo ta pravila i ne prihvatimo živeti po njima pa svidelo se to nama ili ne.

Da dovršim priču. Pjer sigurno nije slučajno oboleo od teške i neizlečive bolesti i mora je proći da bi se pre svega on kao Duša naučio osnovnoj lekciji života a to je da nikada ne primenjuje moć i ne izigrava ljudskog boga već da nauči pokazivati ljubav i samilost. Otuda samilost nije prekratiti nekome život i uskratiti mu mogućnost da duhovno napreuje i uzdiže se pa makar ko da je taj neko - u svakom slučaju to smo i mi sami. Uskraćivanjem životnih lekcija drugima oko nas, pa bilo da su one bolne ili srećne, jednako je negativno.
Pitanje je sledeće, Da li bi iko izvršio samilosnu eutanaziju ako bi znao da će on sam sasvim sigurno već u narednom životu morati da prodje baš takvo iskustvo kakvo je sada uskratio Pjeru? Siguran sam da niko ne bi ni pomislio na eutanaziju.
Zakon Karme ili Zakon Uzroka i posledica je nepogrešiv i ne bez razloga je zvan i Zakonom Zub za zub ili Kako poseješ tako i žanješ.

Život od svakog od nas traži da naučimo istrajavati i izdržavati pod ma kojim uslovima jer oni sasvim sigurno ne traju večno. Ako mi dolazimo u ovaj svet i po nekoliko stotina hiljada pa i milion života pitanje je da li sada tih dvadeset godina ili ceo život izgledaju tako strašno velikim i beskonačno trajnim. Čak i muka je za čovekovo najviše dobro.
 
Da li zrela osoba moze pomisliti da "ako frojd u knjzi ko zna kad napisanoj mozda i ne poslednjoj koju je napisao, a mozda i jednoj od prvih (ne znam kad je ziveo i nisam citao predgovor) kaze da nije izlecio nikog, onda dozivotno sigurno nije izlecio nikog"?

Ps. u toj knjizi je Freud tek pocinjao da se bavi "poslom", i, fakticki, nije jos ni poceo... sto i sam kaze u predgovoru, ali budale ne citaju predgovor.

Oprosti, Borac, ali morao sam. :D

Stvarno, kadBiBio, ti si zapenušana, loše obaveštena i neuka osoba koja se trpa sa svojim nebuloznim komentarima bez obzira na značaj ili interesantnost teme. Ako imaš kakvu pizmu, istresi je na prikladnom mestu.
 
Postoji još jedan problem, a to je da takvu odluku treba da donese npr porodica jer pacijent ne može (nije svestan). Često su upravo članovi porodice oni koji su zainteresovani za zloupotrebu eutanazije da bi se npr oslobodili brige o pacijentu ili ranije došli do nasledstva ....Stvarno je svašta moguće.
 
Freud i te kako ima veze sa temom. Recimo on se za dugo vreme bolovanja od raka, nikad nije opredelio za "lekove protiv bolova", on nije morao osecati bol, bio je psihijatar :)

Svi se cude kako je izdrzao, jer bi svako drugi u istom slucaju verovatno zatrazio Eutanaziju, to je bio rak koji mnogoooo boli. Dakle, covek ne mora osecati bol. A ako ne mora Freud (a on je covek) ne moraju ni ostali. Dakle, prema kome je onda ta eutanazija mislosrdna? Prema onima koji misle da slucajevi da nekoga naucis da posnosi bol kao Freud nisu moguci?
 
Treba pogledati i problem definicije. Znamo li mi tačno šta je to neizdrživa patnja? Neizlečiva bolest? Očekivani životni vek?
Evo, srodan problem javlja se pri definiciji kliničke smrti. Ovo je pravno rešeno, jer su mnogi imućni pacijenti nestrpljivo čekali nove rezervne delove, pa su nekako, čini mi se na silu, određeni životni parametri ugurani u zakon.
 
konsooltooje se porodica......medicinsko osoblje se pere...kao šo za svaku intervenciju..pa i najbezazlaniju postoji potpis pacijenta....da na svoju odgovornost. blabla...i bolesnici potpisooju..uopšte ni ne čitajući šta potpisooju ...samo da bol prođe...da je kao prvo upoznat sa intervencijom..posledicama...i mogooćnostima da ne uspe...a sad zamisli nekoga .ozbilno bolesnog....za eoot. se traži saglasnost pordice........naravnod a postoje manipolacije..i zloupotrebe...i svačega nezakonitog i neetičkog....al postavlja se sad jedna drooga stvar...i otvaraju drooga pitanja.......vrlo je teško uopšte da čovek poželi svoju smrt..i najteži bolesnici se nadaju....do kraja se nadaju...do poslednjeg trenootka....lekovi delooju samo donekle.....i onda prestaju..tako da su bolovi neizdrživi... u nekim sloočajevima....često nema bolova posle izvesnog vremena...zavisi...... samo se gasi život.....ne boli..gasi se...i pada se u komu...i vraćaju se...mozak više ne foonkcioniše kako bi trebao....i sad...tu bi morao bi da se ukljooči čitav tim....ne samo lekara.... i još mnogo je važno......koliko će neko moći ...da živi mirno posle toga........ne bih mogao.....ja to ne bih mogao da potpišem....ne znam..to je užasno teško pitanje...tako da ne mogu da boodem izričito za ili protiv....i kako bi posle ja sa tim živeo......ne znam..
 

Back
Top