Етрурци, ко су били?

Puno lepota ima u etrurskom muzeju u Rimu.
IMG_20221231_010520.jpg


Ima dosta figurina sa natpisima na rukama, na ovoj iz IV st. pre naše ere piše

tite alpnas turcr aiseras thuflthicla trutvecie
 
Ja mislim da su, s obzirom na način pisanja, Etrurci bili negde sa Bliskog istoka, budući da pišu sa desna na levo, isto kao i semitski narodi sa Bliskog istoka, Jevreji i Arapi.

Veoma mi je čudno da oni kao oaza u Evropi imaju takav stil pisanja, a da svi oko njih pišu suprotno, sa leva na desno. Mislim da proučavaoci antičkih jezika trebaju obratiti pažnju na ovaj veoma bitan detalj.
 
Дефинитивно видевши лиђанско мписмо писмо да је Херодот у праву да је то предање мало легендарно као и наша епика и хеленска предања али на истинитој основи.
Пронаћићу тачно за време когнкраља и глади су се Лиђани поделили и раселили.

Идентичан мит ксо о Србима 2 брата наследила власт и поделила народ .

Међутим не верујем да нико то не види већ полотички непожељно да су Римљани и Етрурци колонисти из Мале Азије већ аутохтони Европљани.

Исто као и тврдити да митризам Персијснаца и митризам Римљана није исто и нема исто порекло.

Онда ни хришћансво Европе и Америке. нема исто порекло.
 
Ne mora da znači, može biti i da su Liđani preuzeli feničansko pismo kao i svi ostali narodi u Mediteranu.
Не Лиђани су имали писмо као етрурско фонетско с лева на десно.
Према Херодоту они су први народ који кује новац.
Он тврди да су Феничани Хеленима дали писмо.

Будући да Хелени имају магловито сећање о лиђанским краљевима али их знају по именима допиру до хетиске и империје и асирског царства.
Краљ Крез лиђански је користио хетитске и асирске уговоре као правне државне акте тако да су они један остатак хетитског царства.
 
Не Лиђани су имали писмо као етрурско фонетско с лева на десно.
Према Херодоту они су први народ који кује новац.
Он тврди да су Феничани Хеленима дали писмо.

Будући да Хелени имају магловито сећање о лиђанским краљевима али их знају по именима допиру до хетиске и империје и асирског царства.
Краљ Крез лиђански је користио хетитске и асирске уговоре као правне државне акте тако да су они један остатак хетитског царства.
Na to pitanje trebaju odgovor dati proučavaoci jezika Bliskog istoka i Male Azije, ovako se može samo nagađati.
 
Не Лиђани су имали писмо као етрурско фонетско с лева на десно.
Према Херодоту они су први народ који кује новац.
Он тврди да су Феничани Хеленима дали писмо.

Будући да Хелени имају магловито сећање о лиђанским краљевима али их знају по именима допиру до хетиске и империје и асирског царства.
Краљ Крез лиђански је користио хетитске и асирске уговоре као правне државне акте тако да су они један остатак хетитског царства.

Диодор Сицилијански тврди да су им Пелазги дали писмо. Па чак и Херодот тврди да је језик Хелена настао уз пелашки, те да су их они научили разним стварима када су Хелени стигли на Балкан . То за писмо од Херодота стоји.
 
Диодор Сицилијански тврди да су им Пелазги дали писмо. Па чак и Херодот тврди да је језик Хелена настао уз пелашки, те да су их они научили разним стварима када су Хелени стигли на Балкан . То за писмо од Херодота стоји.
Он стриктно говори о Атињанима да су измешани са Пелазгима и да су се Пелсзги чак претопили у њих он их чак не сматра због тога чистим Хеленима сли све што знамо о Хеленима знамо од њих.

Он тврди да је хеленско писмо настало од феничанских Слова за Лиђане тско нешто не тврди уопште већ да су први народ за њега који кују сопствени новац.
 
То да су Феничани дали Хеленима писмо је његово мишљење, како је и сам рекао. Исто то је рекао Диодор Сицилијански, који је чак налазио Орфејове списе на пелашком.

То је све фино изгорило у Александријској библиотеци, заједно и са феничанским књигама, тако да ми данас имамо само два различита мишљења од двојице великаша.
 
То да су Феничани дали Хеленима писмо је његово мишљење, како је и сам рекао. Исто то је рекао Диодор Сицилијански, који је чак налазио Орфејове списе на пелашком.

То је све фино изгорило у Александријској библиотеци, заједно и са феничанским књигама, тако да ми данас имамо само два различита мишљења од двојице великаша.
Па не бих рекао Херодот је дао много примера заиста и натписа и сам је био Хелен , иначе један од преживелих феничанских рукописа у Цариграду је јако интригантан што садржи библиске родослове много дуже и и комплетније од старог завета.
Неки теоретичари завера тумаче да су Јевреји ово само преписали од Феничана и створили стари завет.
Ја у то баш не верујем али што се традиције родослова тиче Феничани су у далекој предности.

Исто Херодот проналази феничанског Хераклеа који је старији од оног на Криту где каже да овог Хераклеја Хелени са правом зову Олимпски јер је прави много старији од хеленског.

Заправо када прочиташ Херодота целог видиш да је човек у оно време био на нашем нивоу расуђивања и наших интелектуалних капацитета.
 
Свашта за тебе који ниси испрстио све већ преко посредника шта ко каже о Херодоту и о већини људи изводиш мишљење на основу мишљења неког другог релевантног узора , тако си се испалио за Прешута који је у тоталној супротности са критиком коју си преузео.
Не оспоравам да си добар историчар али некад понављаш туђе ставове као Титив пионир јер те мрзи да сам нешто прочиташ од корице до корице и изведеш своје мишљење.
Да је став образовања није @Khal Drogo ти је једнак по образовању па не дели твоје мишљење по многим стварима.

За разлику од тебе он не презентује своје ставове као општи став науке већ је врло флексибилан за све сем глупости.
 
Свашта за тебе који ниси испрстио све већ преко посредника шта ко каже о Херодоту и о већини људи изводиш мишљење на основу мишљења неког другог релевантног узора , тако си се испалио за Прешута који је у тоталној супротности са критиком коју си преузео.
Не оспоравам да си добар историчар али некад понављаш туђе ставове као Титив пионир јер те мрзи да сам нешто прочиташ од корице до корице и изведеш своје мишљење.
Да је став образовања није @Khal Drogo ти је једнак по образовању па не дели твоје мишљење по многим стварима.

За разлику од тебе он не презентује своје ставове као општи став науке већ је врло флексибилан за све сем глупости.

Verovatno si neki lapsus napravio, nije Prešut, već Prešut. I ne znam na šta misliš da sam se ispalio. Citirao sam jednu kritiku Pešuta.

I nemam pojma kakve veze sad neko obrazovanje ima sa nečim.

Reći da je Herodot bio na nivou rasuđivanja 21. veka je nesumnjivo čista glupost, kad već govorimo o glupostima. Otud i moj komentar.
 
Verovatno si neki lapsus napravio, nije Prešut, već Prešut. I ne znam na šta misliš da sam se ispalio. Citirao sam jednu kritiku Pešuta.

I nemam pojma kakve veze sad neko obrazovanje ima sa nečim.

Reći da je Herodot bio na nivou rasuđivanja 21. veka je nesumnjivo čista glupost, kad već govorimo o glupostima. Otud i moj komentar.
Није Прешут већ Прешут мора да ме лапсус и нека грешка?!🤔

Ти си се сложио са том копираном критиком а даље нећу ићи јер знам да знаш о чему причам сад на теби је да прихвстиш или одбациш.

Што је најгоре цитирсо сам ти прву страну најаву дела која демантује ту критику са којом си се сложио јер је исти прочитао критику из неког таблоида од неког новинара
 
Ти си се сложио са том копираном критиком а даље нећу ићи јер знам да знаш о чему причам сад на теби је да прихвстиш или одбациш.

Што је најгоре цитирсо сам ти прву страну најаву дела која демантује ту критику са којом си се сложио јер је исти прочитао критику из неког таблоида од неког новинара

Ovo što ovde sad tvrdiš, nikada nisam primetio. Nisam zapazio nikakvu kontradikciju između rasprave i kritike.

Što se tiče deljenja mišljenja, hvala bogu da Khal Drogo ne deli sva mišljenja sa mnom. Bilo bi krajnje nenormalno da deli. Ti si ovde naveo nešto što je sasvim normalno kao nekakvu kritiku i ne znam uopšte da li i sam znaš iz kog razloga pomenuo njega.
 
Па не бих рекао Херодот је дао много примера заиста и натписа и сам је био Хелен , иначе један од преживелих феничанских рукописа у Цариграду је јако интригантан што садржи библиске родослове много дуже и и комплетније од старог завета.
Неки теоретичари завера тумаче да су Јевреји ово само преписали од Феничана и створили стари завет.
Ја у то баш не верујем али што се традиције родослова тиче Феничани су у далекој предности.

Исто Херодот проналази феничанског Хераклеа који је старији од оног на Криту где каже да овог Хераклеја Хелени са правом зову Олимпски јер је прави много старији од хеленског.

Заправо када прочиташ Херодота целог видиш да је човек у оно време био на нашем нивоу расуђивања и наших интелектуалних капацитета.


То да су Феничани научили Хелене том писму је само његово мишљење.
Дословно је рекао тако. Дакле никакав доказ за то нема јер су се Хелени населили на Балкан на два-три вијека прије што то он пише.

Исто тако, Диодор Сицилијански је писао и имао доказ јер је нашао Орфејове списе. Дакле тврдио је.

Ја колико знам од Феничана ништа није остало осим писма. Никакви рукописи.
О чему причаш?
 

Prilozi

  • Screenshot_20230404_072039_Microsoft 365 (Office).jpg
    Screenshot_20230404_072039_Microsoft 365 (Office).jpg
    194,6 KB · Pregleda: 2
  • Screenshot_20230404_072927_Microsoft 365 (Office).jpg
    Screenshot_20230404_072927_Microsoft 365 (Office).jpg
    77,2 KB · Pregleda: 2
Ovo što ovde sad tvrdiš, nikada nisam primetio. Nisam zapazio nikakvu kontradikciju između rasprave i kritike.

Što se tiče deljenja mišljenja, hvala bogu da Khal Drogo ne deli sva mišljenja sa mnom. Bilo bi krajnje nenormalno da deli. Ti si ovde naveo nešto što je sasvim normalno kao nekakvu kritiku i ne znam uopšte da li i sam znaš iz kog razloga pomenuo njega.
Не ради де само о мишљењу већ о заступању свог мошљења и превођење у општи став научне заједнице што најчешће није тако већ став неколицине научника са којима делиш исто мишљење.

Друго код њега нема етикетирања и једнопартијског система ако не верујеш у Вуфлијуну причу и Готе ти си Деретић!
Ако ниси СНС ти си издајник и псеудоисторичар.

О томе ја овде причам.
 
Poslednja izmena:
То да су Феничани научили Хелене том писму је само његово мишљење.
Дословно је рекао тако. Дакле никакав доказ за то нема јер су се Хелени населили на Балкан на два-три вијека прије што то он пише.

Исто тако, Диодор Сицилијански је писао и имао доказ јер је нашао Орфејове списе. Дакле тврдио је.
Дословно је пола историје нечије мишљење или група истомишљеника па са тим у вези нешто прихватиш или не.
Дакле није рекао да су Феничани научили Хелене да пишу већ да Хелени као и други народи нису имали фонетску азбуку него ду се писали само сугласници и слично тако да су алфабет преузели већим делом од Феничана.
На исти начин како тврде да смо ћирилични алфабет ми преузели од Грка.
Што се тиче тог става о феничанској азбуци опште је прихваћен тек са открићем упитног винчанског писма је тај став мало подељен али винчанско писмо још увек није доказано и прихваћено у науци.
 
Poslednja izmena:
@Kotromanicev sin није ни поента да су Феничани измислили фонетско писмо већ једини народ који је пловио и био у додиру са Медитераном и да је на тај начин фонетско писмо разнешено и међу Хелене и друге народе

То да су Феничани једини пловили је једноставно нетачно. Они су били познати по томе, да, али нису једини пловили.

Тада су сви пловили уз обалу.
 
Не знам, мени Херодот није Бог. Човјек је отворио врата дискусији ако ништа.

Док на примјер Сицилијнаски није. Он је тврдио. Његовог мишљења је и Бурноф.
Нико није Бог нити непогрешив ја сам пронашао многе податке по којима ми се његова прича уклапа наравно ради се о временима архаичним где се историја судара са митом и он то увек покушава да рационализује и приближи новијим схватањима.
Он сматра да су Хелени први одустали од сујеверја и почели да реално сагледавају догађаје али дао је и примере одступања од тога.
Свакако да смо имали толико плодних писаца који су пропутовали читав стари свет и били на важним местима историја би била много богатија ти ни у средњем веку немаш толико плодних писаца као у антици сем појединаца а Херодот је често једини извор за неке догађаје па је ту неумитно прихваћен.
 
То да су Феничани једини пловили је једноставно нетачно. Они су били познати по томе, да, али нису једини пловили.

Тада су сви пловили уз обалу.
Ајде сад се врати на тему Феничани и пронађи народ који је имао контакте са читавим познатим светом.
Не разумем поенту можеш релативизовсти све ако тако желиш као и пола твојих клипова на тиктоку где презентујеш једну сасвим другсчију историју од ове на форуму
 
Ајде сад се врати на тему Феничани и пронађи народ који је имао контакте са читавим познатим светом.
Не разумем поенту можеш релативизовсти све ако тако желиш као и пола твојих клипова на тиктоку где презентујеш једну сасвим другсчију историју од ове на форуму
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ancient_maritime_history
 

Back
Top