Emancipacija

Ima tamo tema gdje se komentiraju outfiti, ja sam je otvorio, bila je dosta aktivna kad sam bio zadnji put tamo.

A za ovo da ženama ne prija ako muško komentira njihove outfite… ajde zamislite situaciju da neki muškarci ne žele da avionom kojim putuju pilotira žena. Feministice bi ih odmah popljuvale da su šovinisti. No kad je situacija obrnuta, kada muškarac, po patrijahalnom shvaćanju, "gura nos gdje mu nije mjesto", onda ga često napadaju i tzv. progresivne žene, koje ne shvaćaju da su i muškarci u jednakoj mjeri žrtve patrijarhata i da neće biti prave emancipacije dok se ne promjeni klima u društvu, koja propisuje kakvi bi muškarci trebali biti te koji su interesi i hobiji prihvatljivi za njih a koji ne.
Da, ali to si širio na komentarisanje njihovih figura, godina, iako to nije tema, stvarajući sveopštu neprijatnost... uostalom, zašto si banovan?
 
Ja mislim da se daleko doguralo sa emancipacijom žena. Više nije neobično da žena radi poslove koji su se smatrali isključivo muškima. Nažalost, u obrnutom slučaju još ima puno predrasuda i posla oko njihovog uklanjanja.

Nažalost, i sam sam to iskusio na onom nesretnom forum.hr. Tamo imaju temu na kojoj članice stavljaju slike svojih odjevnih kombinacija i međusobno ih komentiraju te si daju savjete što bi eventualno dodali/oduzeli toj kombinaciji. Pokušao sam i ja da sudjelujem u toj temi ali avaj, dočekao me hladan tuš u vidu njihovih uvreda, na koje administracija foruma nije reagirala usprkos mojim prijavama. Da je bio obrnut slučaj, da je na neku temu o npr. elektrotehnici, gdje se okupljaju sami muškarci, došla žena koja želi sudjelovati u raspravi pa bila dočekana kao ja na modnoj temu vjerujem da bi reakcija administracije bila znatno drugačija.

Ako ništa drugo, mogla bi se ubratiti pravobraniteljici za ravnopravnost spolova. Uvjeren sam da bi joj pravobraniteljica itekako pomogla. S druge strane, da sam se ja obratio pravobraniteljici sumnjam da bi prstom mrdnula za mene a vjerojatno bi me i ismijala.

Te tzv. emancipirane žene zahvaljujući kojima sam baniran tamo očito ne shvaćaju da patrijarhat, protiv kojeg se kakti svim silama bore, ne sputava samo žene nego i muškarce, jer propisuje kakvi muškarci trebaju biti, i ako neki muškarac ima interese koji se ne uklapaju u patrijarhalnu predodžbu jao si ga njemu.

one razmjenjuju svoje odjevne kombinacije i savjete
ukoliko si zelio sudjelovati trebalo je da stvarno sidjelujes
znaci, postavis svoju odjevnu kombinaciju pa sudjelujes u temi
a ne ovo sto i ovdje radis
i ne kapiram to sa temom o elektrotehnici na kojoj sudjeluju samo muskarci
jer poznajem vise zena koje su etf zavrsile i rade u struci
tako da su, za razliku od tebe, kompetentne da sudjeluju u toj vrsti rasprave
osim ako ti moda i/ili obuca nisu struka, sto sudeci po tvojim komentarima nije slucaj

tako da te garant nisu odjebale jer su zabludjele feministkinje u raljama patrijarhata nego jer si smarao ko i obicno
 
Šta se razvilo emancipacijom žena na bolje ili nagore u društvu, poslu, porodici, ljubavi!

Da li su žene danas srećnije i zadovoljnije!? Da li je emancipacija žene veliki promašaj jer samoopredeljenje i sloboda podrazumevaju još više obaveza u međuljudskoj oblasti, na poslu, u porodici.

Kakvu ženu muškarci žele?


Pogledajte prilog 1250260

sto je promasaj da te se tretira ko odraslu osobu umjesto kao hibrid imovine i djeteta?
 

"Muž je glava kuće i to poštujem": Mira Adanja Polak otvoreno o porodici​

- Svako nek igra svoju i – mir u kući. Kažem to po cenu da me optuže da sam konzervativna i tradicionalna - rekla je novinarka​


Poznata novinarka Mira Adanja Polak već decenijama je u braku sa Martinom Darkom Polakom, koji je raketni inženjer. Ona pričala o svojom porodici, koju, kako kaže, stavlja uvek na prvo mesto.
Mira je navela da ceni svog supruga.

- Zna se ko je u kući najstariji, muž, ko drugi. Muž je glava kuće i to poštujem. Mislim da je u osnovi svih bračnih razmirica upravo taj isforsirani sukob nadležnosti, ta potreba nekih žena da, bez ikakvog istinskog razloga, preuzimaju na sebe prerogative koji pripadaju muškarcima. Zašto, čemu, pa uloge su odavno podeljene! Svako nek igra svoju i – mir u kući. Kažem to po cenu da me optuže da sam konzervativna i tradicionalna. Ja se nikada ni sa jednim muškarcem nisam nadmetala i zato, valjda, nikada nisam ni doživela od njih poniženje ili neku drugu neprijatnost - rekla je Mira Adanja Polak, piše "Blic", i nastavlja:
- Kada sam recimo imala zakazan intervju sa Kisindžerom, moj suprug je zatražio od mene da smesta sednem u avion i da se iz Njujorka vratim kući. To sam i uradila, a ispostavilo se da sam takvom odlukom obezbedila kod sagovornika mogućnost da intervju dobijem sledeći put. To su ti slatki i gorki rizici našeg posla - rekla je novinarka.

Njih život je postao bogatiji kada im se rodio sin.


- Ne znam, mislim da sam bila dobar roditelj. Onako kako su vaspitali mene, sestru i brata, tako sam i ja vaspitala svoje dete. Teško je odupreti se modelu koji ste dobili od roditelja, a nešto, pravo da vam kažem, i ne vidim da je bio loš. Možda sam tu i tamo štogod morala da osavremenim, ali u osnovi to je to. Poštovala sam pravo sina na sopstveno mišljenje, nisam mu se mešala u život, nisam naturala savete, nastojala sam, a i danas se trudim da mu pomognem kad god to od mene zatraži. Poštujem snaju, a unuku obožavam. Bile smo nas dve na jednom dečjem rođendanu i tada sam je videla u akciji. Ušla je na nepoznat teren, među nepoznate ljude, u sekundi je našla čoveka kome će da se uspentra na krilo i koji će da joj iseče parče torte. Kada sam videla kako se snašla, rekla sam u sebi: "Ovo je genetika" - navela je ona.
 
Šta se razvilo emancipacijom žena na bolje ili nagore u društvu, poslu, porodici, ljubavi!

Da li su žene danas srećnije i zadovoljnije!? Da li je emancipacija žene veliki promašaj jer samoopredeljenje i sloboda podrazumevaju još više obaveza u međuljudskoj oblasti, na poslu, u porodici.

Kakvu ženu muškarci žele?


Pogledajte prilog 1250260
tema nije ni bila potrebna. Svedoci smo koliko je pogubna ta takozvana emancipacija zena, pokrenuta iskljucivo iz politickih ciljeva...............DA SE NAPRAVI KONKURENCIJA MUSKARCIMA I DA SE NA TAJ NACIN OBORI CENA RADNE SNAGE...........................................................................................................

i americki sececionisticki rat 1861-1865 nastao je kako bi se oslobodili milioni robova u konfederalnim drzavama koji bi u potrazi za egzistencijom , po oslobodjenju, mogli da emigriraju na sever gde je brzim razvojem industrije doslo do deficita radne snage koja je postala skupa. Oslobodjeni robovi su pohrlili na sever, oborili cenu radne snage u industriji i stime doneli visok profit kapitalistima.
I aktuelna migranstka politika u Evropi, dovela je milione sveze radne snage sa ciljem da se obori visoka cena radne snage u glavnim industrijskim zemljama evrope.
Demokratija nigde ne postoji, postoji samo interes i glad za profitom...........................STO SE ODNOSI I NA "FENOMEN" EMANCIPACIJE" ZENA.
Uostalom, zena danas zivi gore nego ikada. Pored svih kucnih poslova koji su i dalje u njenom nadlestvu , nakacila je i posao u frimi gde radi 8 sati dnevno za , uglavnom, bednu crkavicu...........
 
tema nije ni bila potrebna. Svedoci smo koliko je pogubna ta takozvana emancipacija zena, pokrenuta iskljucivo iz politickih ciljeva...............DA SE NAPRAVI KONKURENCIJA MUSKARCIMA I DA SE NA TAJ NACIN OBORI CENA RADNE SNAGE...........................................................................................................

i americki sececionisticki rat 1861-1865 nastao je kako bi se oslobodili milioni robova u konfederalnim drzavama koji bi u potrazi za egzistencijom , po solobodjenju, mogli da emigriraju na sever gde je brzim razvojem industrije doslo do deficita radne snage koja je postala skupa. Oslobodjeni robovi su pohrlili na sever, oborili cenu radne snage u industriji i stime doneli visok profit kapitalistima.
I aktuelna migranstka politika u Evropi, dovela je milione sveze radne snage sa ciljem da se obori visoka cena radne snage u glavnim industrijskim zemljama evrope.
Demokratija nigde ne postoji, postoji samo interes i glad za profitom...........................STO SE ODNOSI I NA "FENOMEN" EMANCIPACIJE" ZENA.
Uostalom, zena danas zivi gore nego ikada. Pored svih kucnih poslova koji su i dalje u njenom nadlestvu , nakacila je i posao u frimi gde radi 8 sati dnevno za , uglavnom, bednu crkavicu...........
ti milune kapiras da su mogli u toj industriji koristiti i robove doslovno da se samo o tome radilo?
nije bas da trgovina robljem nije bila dobro uhodan biznis
 
a i sjajno je sto direktno pravis paralelu izmedju zene i roba

kao zena mogu ti reci da uopce lose ne zivim
svakako zivim bolje od mojih pokojnih baba i prababa
na kraju krajeva, babe su mi to i same rekle
da su sretne sto mi mozemo ono sto one nisu mogle ni sanjati
 
ti milune kapiras da su mogli u toj industriji koristiti i robove doslovno da se samo o tome radilo?
nije bas da trgovina robljem nije bila dobro uhodan biznis
kapitalisti koriste isti princip i danas: OSLOBODICU TE A TI CES ONDA DA RADIS ZA MENE (primer Ukrajine, Kosova, BIH, Hrvatske............)
Unionisti nisu mogli tek tako da otmu konfederalistima robove jer su konfederalisti nudili vise od severnjaka. Robovi su na jugu imali sigurnu egzistenciju , krov nad glavom, hranu.........dok kapitalista sa severa daje tom bivsem robu bednu platu sa kojom ne moze da se prehrani a o krovu nad glavom moze samo da sanja. Sa druge strane trebalo je narodu sa severa opravdati skupi rat koji je odneo skoro milion zivota, a to su morali biti "visi" ciljevi ....kao sto je demokratija.
I albancima na kosovu i u makedoniji, kao i hrvatima i bosancima ........americki kapitalisti su obecali demokratiju i slobodu , prvo radi sopstvene javnosti, da bi opravdali troskove ratova koje su sami poveli na tim prostorima i drugo, da bi dobilim podrsku lokalnog stanovnistva "zeljnog slobode" ..........dok su u pozadini gradili NATO-baze za svoje geopoliticke ciljeve.
 
a i sjajno je sto direktno pravis paralelu izmedju zene i roba

kao zena mogu ti reci da uopce lose ne zivim
svakako zivim bolje od mojih pokojnih baba i prababa
na kraju krajeva, babe su mi to i same rekle
da su sretne sto mi mozemo ono sto one nisu mogle ni sanjati
ti sad ko kad cujem neku ovdasnju NATO-budalu koja kaze da je komunizam bio los jer tada nismo imali IFON, plazma TV, ..............a danas, u kapitalizmu, (posle 30 godina) sve to imamo.
I muskarci danas zive milion puta bolje (u tehnickom smislu) nego u tursko vreme...............nije to merilo za napredak demokratije.
I ako jedna od 10 zena danas zivi bolje nego njena baba, nije nikakav dokaz da danas zene zive bolje nego u vreme nasih baba.
Ti danas zivis samo tehnicki bolje , sto nije rezultat emancipacije vec opsteg razvoja civilizacije al je ogroman porast karcinoma, infarkta, kod zena dokaz da zive u sve vecem stresu i problemima. Moja prababa, domacica, je umrla sa 97 godina od starosti (zdrava ko dren), baba, penzionerka sa 82 od Alchajmer a majka sa 68 penzionerka od karcinom.
BOLJI DOKAZ TI NE TREBA.
 
Samo smo zamenile frustracije
Sad imamo izbor, ali se frustriramo jer ne znamo sta da izaberemo, stalno smo ko mis u vicu "sir - slanina" a glava na testeri
Sta god da izaberemo nismo zadovoljne nismo ispunjene do kraja bla bla...

Nismo frustrirane jer biramo svjesno a to sto odaberemo nije frustrirajuci već je sloboda izbora sa kojim možemo i želimo da se nosimo

Žena može da bira i to je apsolutno uredu!
 
kapitalisti koriste isti princip i danas: OSLOBODICU TE A TI CES ONDA DA RADIS ZA MENE (primer Ukrajine, Kosova, BIH, Hrvatske............)
Unionisti nisu mogli tek tako da otmu konfederalistima robove jer su konfederalisti nudili vise od severnjaka. Robovi su na jugu imali sigurnu egzistenciju , krov nad glavom, hranu.........dok kapitalista sa severa daje tom bivsem robu bednu platu sa kojom ne moze da se prehrani a o krovu nad glavom moze samo da sanja. Sa druge strane trebalo je narodu sa severa opravdati skupi rat koji je odneo skoro milion zivota, a to su morali biti "visi" ciljevi ....kao sto je demokratija.
I albancima na kosovu i u makedoniji, kao i hrvatima i bosancima ........americki kapitalisti su obecali demokratiju i slobodu , prvo radi sopstvene javnosti, da bi opravdali troskove ratova koje su sami poveli na tim prostorima i drugo, da bi dobilim podrsku lokalnog stanovnistva "zeljnog slobode" ..........dok su u pozadini gradili NATO-baze za svoje geopoliticke ciljeve.

ta egzistencija se vjerojatno ogledala npr u cinjenici da su djeca uredno odvajana od roditelja i prodavana kao stoka
 
ti sad ko kad cujem neku ovdasnju NATO-budalu koja kaze da je komunizam bio los jer tada nismo imali IFON, plazma TV, ..............a danas, u kapitalizmu, (posle 30 godina) sve to imamo.
I muskarci danas zive milion puta bolje (u tehnickom smislu) nego u tursko vreme...............nije to merilo za napredak demokratije.
I ako jedna od 10 zena danas zivi bolje nego njena baba, nije nikakav dokaz da danas zene zive bolje nego u vreme nasih baba.
Ti danas zivis samo tehnicki bolje , sto nije rezultat emancipacije vec opsteg razvoja civilizacije al je ogroman porast karcinoma, infarkta, kod zena dokaz da zive u sve vecem stresu i problemima. Moja prababa, domacica, je umrla sa 97 godina od starosti (zdrava ko dren), baba, penzionerka sa 82 od Alchajmer a majka sa 68 penzionerka od karcinom.
BOLJI DOKAZ TI NE TREBA.

bolji dokaz za sta?

milune ti i tvoja gospodja zivite kako zelite
sve dok ja mogu zivjeti kako ja zelim, a ne kako si ti zamislio da je "bolje" za mene nemamo problem
iako je prilicno sumanuto da ti meni koja jesam zena objasnjavas sta je za mene bolje iako sam ti vec rekla da meni emancipacija savrseno odgovara i da me ne zanima izuzetni anegdotalni kvalitet zivota tvoje babe

moja baba je umrla sa 83, operisane stitnjace i izmucena od teskog zivota, ali zadovoljna sto njene kceri i unuke zive bolje i gospodare u vecoj mjeri svojim zivotima na nacin koji njoj dobar dio zivota nije bio moguc
 
i jos nesto - ova paralela ti je jos sjebanija od one prethodne
jer socijalizam i jeste donio emancipaciju na nase prostore
sad, u ovoj beskonacnoj tranziciji, kao drustvo pokazujemo ozbiljnu regresiju i u tom domenu
za sto se u dobroj mjeri moze zahvaliti sprezi crkvi i drzava
 
ta egzistencija se vjerojatno ogledala npr u cinjenici da su djeca uredno odvajana od roditelja i prodavana kao stoka
a danas ne? Sin od prijatelja kupljen za 1500 dolara mesecno (stipendija) da ide u ameriku na studije. Sta je to? Kome ce da sluzi i ko ce da ga eksploatise? Imace taman za hleb, mleko i sobu u bruklinu..........to nije rob?
A to crno dete je prodato i imace hranu, krov nad glavom......ALI NISTA VISE OD TOGA...........KAO I MILIJARDE GRADJANA U SLOBODNOM SVETU......
 
bolji dokaz za sta?

milune ti i tvoja gospodja zivite kako zelite
sve dok ja mogu zivjeti kako ja zelim, a ne kako si ti zamislio da je "bolje" za mene nemamo problem
iako je prilicno sumanuto da ti meni koja jesam zena objasnjavas sta je za mene bolje iako sam ti vec rekla da meni emancipacija savrseno odgovara i da me ne zanima izuzetni anegdotalni kvalitet zivota tvoje babe

moja baba je umrla sa 83, operisane stitnjace i izmucena od teskog zivota, ali zadovoljna sto njene kceri i unuke zive bolje i gospodare u vecoj mjeri svojim zivotima na nacin koji njoj dobar dio zivota nije bio moguc
htedoh da odgovorim al se setih da si zena, a vi, zene, kolko god da ste emancipovane i koliko god da ste izjednacene sa nama muskarcima, ne mozete razmisljati kao mi muskarci jer imate drugaciju logiku kada je egzistencija u pitanju.
Ostavimo babe i prababe.........imamo milion zivih primera oko nas i dokaza da takvih ko ti , kojima emancipacija savrseno odgovara, nalazimo u mikronima.
A i u takvim slucajevima , javnost je sklona da tom zadovoljstvu "savrsene emancipacije" doda i ne bas popularne izvore i nacine, kako je jedna zena dosla do tolikog zadovoljstva u toj svojoj savrsenoj emancipaciji............u vreme i uslovima kada 99 posto covecanstva grca u egzistencijalnim problemima i nezadovoljstvu.
Kako kazi "istrazivaci biblije" "zna se ko u danasnjem svetu moze biti uspesan, sposoban, priznat............." ...........a stime i zadovoljan.
 
a danas ne? Sin od prijatelja kupljen za 1500 dolara mesecno (stipendija) da ide u ameriku na studije. Sta je to? Kome ce da sluzi i ko ce da ga eksploatise? Imace taman za hleb, mleko i sobu u bruklinu..........to nije rob?
A to crno dete je prodato i imace hranu, krov nad glavom......ALI NISTA VISE OD TOGA...........KAO I MILIJARDE GRADJANA U SLOBODNOM SVETU......

pa ne
zato sto sin od prijatelja nije morao otici da studira vec je odabrao da ode
mogao je i ostati pa studirati ovdje
sto ga ne pitas zasto je tako odabrao

dijete i roditelji robovi nisu birali apsolutno nista
porodice su odvajane od male djece, bracnih partnera bez doslovno jer nisu bili ljudi nego imovina

tako da romantizirati ropstvo je potpuno sumanuto
 
htedoh da odgovorim al se setih da si zena, a vi, zene, kolko god da ste emancipovane i koliko god da ste izjednacene sa nama muskarcima, ne mozete razmisljati kao mi muskarci jer imate drugaciju logiku kada je egzistencija u pitanju.
Ostavimo babe i prababe.........imamo milion zivih primera oko nas i dokaza da takvih ko ti , kojima emancipacija savrseno odgovara, nalazimo u mikronima.
A i u takvim slucajevima , javnost je sklona da tom zadovoljstvu "savrsene emancipacije" doda i ne bas popularne izvore i nacine, kako je jedna zena dosla do tolikog zadovoljstva u toj svojoj savrsenoj emancipaciji............u vreme i uslovima kada 99 posto covecanstva grca u egzistencijalnim problemima i nezadovoljstvu.
Kako kazi "istrazivaci biblije" "zna se ko u danasnjem svetu moze biti uspesan, sposoban, priznat............." ...........a stime i zadovoljan.

jeste, ubijate kako razmisljate
evo ti si pokidao
 
pa ne
zato sto sin od prijatelja nije morao otici da studira vec je odabrao da ode
mogao je i ostati pa studirati ovdje
sto ga ne pitas zasto je tako odabrao

dijete i roditelji robovi nisu birali apsolutno nista
porodice su odvajane od male djece, bracnih partnera bez doslovno jer nisu bili ljudi nego imovina

tako da romantizirati ropstvo je potpuno sumanuto
nije ostao ovde jer se tamo moze bolje prodati. Naravno da mozemo birati robovlasnika...........to je najvece dostignuce demokratije.
Jedan moj prijatelj je lepo rekao "mi smo ovde lose uhranjene svinje a ovi na zapadu su dobro uhranjene svinje"..........i jedni i drugi se hrane da bi bili zaklani. E u tome ti je sloboda izbora........dobro ili lose uhranjena svinja.
 
nije ostao ovde jer se tamo moze bolje prodati. Naravno da mozemo birati robovlasnika...........to je najvece dostignuce demokratije.
Jedan moj prijatelj je lepo rekao "mi smo ovde lose uhranjene svinje a ovi na zapadu su dobro uhranjene svinje"..........i jedni i drugi se hrane da bi bili zaklani. E u tome ti je sloboda izbora........dobro ili lose uhranjena svinja.

porediti doslovno ropstvo i trenutni stupanj drustvenog uredjenja na zapadu je sumanuto
no, "sreca" pa jos postoje mjesta na kojima mozes iz prve ruke iskusiti razliku izmedju te dvije stvari
cak se ne moras ni mnogo truditi da sebe dovedes u tu situaciju, ne moras cak ni da odes iz zemlje

samo, sve ovo sto to pricas
ne mijenja cinjenicu da evo meni kao zeni uopce nije krivo sto sam emancipirana - sto imam fin nezavisnost, gradjanska prava, mogucnost da odlucujem o svom tijelu, biram partnera i zivim po svojom pravilima u okviru svojih mogucnosti
i totalno se ne bih mijenjala npr s nekom saudijkom ili irankom iz ultrabogate familije
 

Back
Top