Ekonomska propast SFRJ tokom 80-tih viđena očima Zapada

Nisu zato sto omladinac moze samo da sanja da sebi obezbedi stan...
Ovo ostalo moze da se prilagodi kapitalizmu , prihodi su naravno veci , troskovi veci , eksploatacija veca, traume vece, ko je nesrecan njemu je bolje, bar ima razloga za svoje nezadovoljstvo..

Kapitalizam je kapitalizam....zudnja za kapitalom...nema tu mnogo zaebavanja...
Osim ako je kvazi , e onda se lazemo da je kapital kriterijum nego je uspeh kriterijum i imamo sakriveni kriminal...kao izvor dobrih prihoda...
A to je situacija na balkanu, samo necemo da pricamo....
To se vidi psiholoski , ne moram ja da znam odakle tebi novac, ja samo pogledam ponasanje i prioritete osobe i ako vidim da je prioritet zarada a ne kapital, odmah znam da novac stize iz prljavih odnosa...

Moze koliko god hoce da mi osoba prica da je cista kao sunce, to se vidi...
Kao kad pogledas lopova i prica ti kako radi kao konj, a pogleda ga i u pogledu vidis lopov...price su za druge ljude, nsu za ozbiljnog sagovornika..
Ko god vjeruje da je u Srbiji kapitalizam je budala
 
Nisu zato sto omladinac moze samo da sanja da sebi obezbedi stan...
A i ovo mi opet nije jasno pravo da ti kažem. Ovolike cene stanova, a ljudi kupuju i dalje.
Logično je da bi prodaja opala ako su cene toliko nepristupačne. I ako je balon toliko veliki na kraju mora da pukne.
Mladi ljudi moraju kupovati nove stanove. A ako su preskupi neće imati ko da kupi pa će prodavci morati da snize cene.

To je prirodan proces. Sada smo trenutno u nekom balonu koji ja ne verujem da će dugo da traje.
Odnos između plata i cene stanova mora da bude prihvatljiv.
 
Ma ovdje na forumu je mnogo ljudi bez iskustva, kojima su politicari napunili usi protjv te drzave. A kkincima tesko da skapiraju da politicari ne mogu da kaze da su razbili dobru drzavu.
1) Što su vam fabrike propale? Većina tih Titinih fabrika je propala? Zašto se Yugo smatra najgorim automobilom u istoriji ako je SFRJ bila super?
2) Što vaša hvaljena JNA nije sačuvala državu?
3) Gde su bili ti slavni JNA generali koje ste toliko hvalili kad je trebalo zaustaviti raspad?
4) Pričali ste da je UDBA jača od Mosada? Zašto se nije pokazala i zaustavila sve unutrašnje neprijatelje kad krenuo raspad?

Što se mene tiče presuda je konačna o SFRJ. Ona kaže: "Sedi jedinica!"
 
A i ovo mi opet nije jasno pravo da ti kažem. Ovolike cene stanova, a ljudi kupuju i dalje.
Logično je da bi prodaja opala ako su cene toliko nepristupačne. I ako je balon toliko veliki na kraju mora da pukne.
Mladi ljudi moraju kupovati nove stanove. A ako su preskupi neće imati ko da kupi pa će prodavci morati da snize cene.

To je prirodan proces. Sada smo trenutno u nekom balonu koji ja ne verujem da će dugo da traje.
Odnos između plata i cene stanova mora da bude prihvatljiv.
Pa kupuje jedan isti covek 12 stanova pa 20....ne kupuje 20 ljudi 20 stanova..
nije 12 ali 3,4,5...
 
Odnos između plata i cene stanova mora da bude prihvatljiv.
U kojem to sistemu mora da bude prihvatljiv? A da u sistemu u kojoj je obitavala SFrJ a koju ti kritikujes. A u kapitalizmu ne moj dragi prijatelju. U pravoj kapitalistickoj zemlji ti kao covjek koji prima platu ne bi trebao da imas stan vec da ga rentujes. Inace bi prwgovaracka moc radnika bila velika pa bi to sputavalo ekonomiju.
 
1) Što su vam fabrike propale? Većina tih Titinih fabrika je propala? Zašto se Yugo smatra najgorim automobilom u istoriji ako je SFRJ bila super?
2) Što vaša hvaljena JNA nije sačuvala državu?
3) Gde su bili ti slavni JNA generali koje ste toliko hvalili kad je trebalo zaustaviti raspad?
4) Pričali ste da je UDBA jača od Mosada? Zašto se nije pokazala i zaustavila sve unutrašnje neprijatelje kad krenuo raspad?

Što se mene tiče presuda je konačna o SFRJ. Ona kaže: "Sedi jedinica!"
Jesi svjestan sta sad pises. Nesto ato veze nema sa ekonomijom te drzave! To pitaj politicare koji te ubijedise da je dobro sto su razbili tu drzavu
 
Ne moze se sagledati ekonomija Srbije u jednom trenutku jer to nije realna privreda, nego je fantazam privreda...odrzava se na verovanjima i uverenjima...

Privreda i ekonomija Srbije je bolja nego sto je stvarno zato sto je osnova na mrznji prema Srbima....tako da to pomaze dosta....
To ne bih objasnjavao ali je zanimljivo...
Ako forsiras tokove novca sto vise ka kriminalu i degenericnom sloju stanovnistva, onda dobijas isplativost a degeneraciju stanovnistva...

To ti je kad te ne interesuje kvalitet stanovnistva nego profit..
Rasteraces inzenjere, kreativce i ostaviti servisnu radnu snagu jer imas najvecu zaradu na njima....
 
U kojem to sistemu mora da bude prihvatljiv? A da u sistemu u kojoj je obitavala SFrJ a koju ti kritikujes. A u kapitalizmu ne moj dragi prijatelju. U pravoj kapitalistickoj zemlji ti kao covjek koji prima platu ne bi trebao da imas stan vec da ga rentujes. Inace bi prwgovaracka moc radnika bila velika pa bi to sputavalo ekonomiju.
Socijalizam je propao. Kapitalizam je nikad jači. Da je taj sistem koji je vladao i u SFRJ i u istočnom bloku ne bi se onako raspao bez ispaljenog metka 1989.godine.
Stalno ste predviđali propast kapitalizma, a desilo se sve suprotno.
 
Jesi svjestan sta sad pises. Nesto ato veze nema sa ekonomijom te drzave! To pitaj politicare koji te ubijedise da je dobro sto su razbili tu drzavu
Meni je drago što ne živim u istoj državi sa nekima koji bi sutra krenuli da ratuju i ubijaju i koji obožavaju Pavelića i slično.
To što se SFRJ raspala u krvi je najbolji pokazatelj da za njom ne treba plakati.
I nije problem što se Jugoslavija raspala. Danas imamo CEFTA sporazum pa možemo sarađivati sa njima na ekonomskom planu.
Čist račun duga ljubav.
 
Tržište to reguliše takođe. Tebi je to parazitska ekonomija. Meni je parazitska ekonomija 10 puta više zaposlenih samoupravljača radnika u Titinoj fabrici.
Ma ti pojma nemas o trzistu. Ljudi sa parama deformisu i usmjeravaju tezista nekretnina kao od šale. Jedan NYC je donio Titove zakone u vezi mnogo mnogo stanova upravo iz tih razloga. Naravno ti si covjwk bez iskustva pa ono malo si citao o trzistu pa drzis govor .
 
Tržište to reguliše takođe. Tebi je to parazitska ekonomija. Meni je parazitska ekonomija 10 puta više zaposlenih samoupravljača radnika u Titinoj fabrici.
Ti cak ne znas dje moze da postoji parazit u ekonomiji. U fabrici hahaha. Boze gospode. Mozda i orevise djece kod nekog seljaka sa malim imanjem su ti paraziti a
 
Ti cak ne znas dje moze da postoji parazit u ekonomiji. U fabrici hahaha. Boze gospode. Mozda i orevise djece kod nekog seljaka sa malim imanjem su ti paraziti a
Radnik uvek mora da bude zaposlen. Nema viškova. Radnik uvek mora da ima platu. A ako nema para zovemo MMF.
Kad MMF traži pare nazad on je onda pljačkaš radničke klase. A kad ni MMF više neće da nam zajmi pare onda Topčider radi u 3 smene.
To je ta genijalna marksistička misao i tako vođena ekonomija.

Dinkić nam je "upropastio banke" koje su samo služile za raspoređivanje "primarne emisije" "ideološko podobnim i rođačkim i kumovskim vezama" i nisu čak ni vratile deviznu štednju.

Super. Daj mi još tih priča.
 
https://www.rts.rs/lat/vesti/drustvo/2618754/.html?print=true

Svi veličaju zlatne 80-e u Jugoslaviji. A evo kao nas je Zapad video:Neefikasnost i apatija dostigli su zaprepašćujući nivo. Prema procenama Zapada, četvrtina, od šest miliona radnika zaposlenih u javnom sektoru, je nepotrebni višak.

Svakog dana 700.000 radnika nalazi se na bolovanju, a 600.000 proslavlja praznike. Oni koji se i pojave na poslu rade u proseku 3,5 sata dnevno.

Uprkos novoj opremi u pogonima, potrebno je 1.500 sati rada kako bi se proizveo vagon. Taj isti vagon 1970. godine bio je proizveden za 1.000 sati. Jugoslovenski službenici za aktuelnu situaciju krive cene nafte i strane vlade. Svi su im krivi, osim njihove verzije socijalizma.

Jugoslovenski službenici za aktuelnu situaciju krive cene nafte i strane vlade. Svi su im krivi, osim njihove verzije socijalizma. Činjenice govore drugu priču – zapadne banke finansijski su pomagale jugoslovenskoj ekonomiji godinama.

Čak su 1983. godine spasili zemlju od bankrota hitnom pozajmicom od šest milijardi dolara, a prošle godine su izvori iz Bona i Vašingtona uveravali jugoslovensku premijerku Milku Planinc da postoji politička potpora za nove kredite.

U temeljima jugoslovenske ekonomije nalazi se Titovo radničko samoupravljanje, idealistički program koji je u praksi podbacio, te nije ostvario zacrtana obećanja. Menadžeri se biraju po ideološkom ključu, a ne po stručnosti.
IZVOR RTS :rotf:
 
Nije gore. Sada Srbija ima koliko-toliko pristojnu ekonomiju i pored ovih parazita na vlasti.
Prosto jer sada imamo kapitalizam. A kapitalizam je normalan i moćan sistem. Ne propada kao komunizam koji je bio osuđen na propast.
I propao je svuda u svetu.
417492110_364846879774760_7797942703239966366_n.jpg
 

Back
Top