društvenjo or ličnjo

Страшно је ко год да трпи. Нико не треба да трпи.
Али је најтеже помоћи родитељима који трпе насиље од деце. Они, чини ми се, то најдуже негирају, и ретко прихвате истину.
 
Pa indijanac, gledao da te zaebe seljački da sam platiš... po zakonu, komšije dele troškove ograđivanja..,

- - - - - - - - - -



I da je sestra, možeš da staneš ii zapretiš tom zetu, al šta se zapravo dešava između njihovih zidova, to samo oni znaju.....pre ćeš da ostaneš bez kontakta sa sestrom, nego što će da se raziđu u većini slučajeva....

Druga stva je kad neko maltrerira slabijeg na javnom mestu , pa ti nisi jedini svedok i nisi na osnovu rekla-kazala, pa ljudi reaguju,,,,

pa pazi ovako moj otac je alkos bio i bice, on radi i to je imao odlican posao napredovao u karijeri sve pod dejstvom alkohola. cak mislim da on ne moze ni da funkcionise bez alkohola vise. ali on postane agresivan kada mnogo popije...moja keva je to resila po kratkom postupku, on i danas ima oziljak kod oka, kad ga je udarila metalnom sipkom od usisivaca i slomila mu naocare. razveli su se, on se ozenio drugom zenom koja je nasilje u porodici trpela 12 godina...znaci 12. i ko je hebe kad nije umela, htela ili sta vec da se oslobodi nasilnika. ja nikada nisma bila sa nasilnim muskarcem. nikada nisam dozivela nasilje u okviru porodice, ali jesam na ulici...naidje baja i misli zato sto je musko da mu se sve moze. ja odlepim onda, baja se povuce, jer skonta da je naisao na nekog ludjeg, ja se cudim da za sve moje godine nisma nikoga ubila i najvise se plasim toga da me neko ne izazove do te mere ili ugrozi do te mere da ubijem budalu.


ako zena sama ne reaguje, nece niko umesto nje, niti je ko duzan da se uvalci u problem.

ni moje drugarice ne biraju nasilnike, niti su izabrale, pa cak i ova udata za arpaina, taj covek nije nasilan.

mora da postoje neki znaci koje mi ne vidimo,na osnovu kojih se pogodna zrtva i nasilnik prepoznaju.

- - - - - - - - - -

i vragana je u pravu....fizicki izgled zene dosta utice. ja ne delujem kao nezna i krhka zena, koju treba zastiti i to valjda utice na potencijalnog nasilnika da se skloni na vreme. jedino sto imam bejbi fejs, narocito bilo izrazeno u mladosti, ali takvu facu imam dok mi ne padne mrak na oci, i ne izbije loodilo iz ociju. :lol:

kad sma ja bila kod seleta pokojnog da mi namesta kicmu, poslednji put je bila zena kojoj je bivsi muz poremetio ceo lumbalni deo i kukove od batina....meni je to neverovatno da neka to trpi. ne kapiram kako niej uzela nozekanju i nabila ga ko svinjce....ne razumem. ona bi izasla iz zatvora, on iz groba ne bi nikada.
 
Uzrok toga je duboka mizoginicna priroda muskaraca kao posledica uverenosti u sopstvenu superiornost nad ženom. Rezultat svega toga je svodjenje zene na nivo licnog vlasništva i mogućnosti da se sa njim raspolaže kako hoce. Samim tim kada jedan muskarac prebije zenu, drugi muskarac to ne smatra nekakvim zlocinon ili prestupom, nego kao pravo tog coveka da sa svojin vlasnistvom cini sta god hoce: da sa njime raspolaze, otudji ga ili unisti. Eto to je to.
 
Uzrok toga je duboka mizoginicna priroda muskaraca kao posledica uverenosti u sopstvenu superiornost nad ženom. Rezultat svega toga je svodjenje zene na nivo licnog vlasništva i mogućnosti da se sa njim raspolaže kako hoce. Samim tim kada jedan muskarac prebije zenu, drugi muskarac to ne smatra nekakvim zlocinon ili prestupom, nego kao pravo tog coveka da sa svojin vlasnistvom cini sta god hoce: da sa njime raspolaze, otudji ga ili unisti. Eto to je to.



:lol:
 
Уверена сам да се насилник роди. И да ту неке помоћи нема.
Наравно да различити људи буде различита осећања и нагоне.
Али како да некима баш сви буде оно негативно? Е њих све лепо изоловати од остатка света, на једно острво, па нек се међусобно докрајче.
 
pricam tako s jednom klinkom pre iks godina, mala se lozila na jednog drugara sto je izbacivac na splavu, izmedju ostalog kaze ona, citiram - pali me kad bije ljude

e sad... ko sme u sto evra da ona ne bi volela da i njoj s vremena na vreme opali jednu vrucu shamarchinu :lol:
 
Uzrok toga je duboka mizoginicna priroda muskaraca kao posledica uverenosti u sopstvenu superiornost nad ženom. Rezultat svega toga je svodjenje zene na nivo licnog vlasništva i mogućnosti da se sa njim raspolaže kako hoce. Samim tim kada jedan muskarac prebije zenu, drugi muskarac to ne smatra nekakvim zlocinon ili prestupom, nego kao pravo tog coveka da sa svojin vlasnistvom cini sta god hoce: da sa njime raspolaze, otudji ga ili unisti. Eto to je to.

kaki crni prestup deda lemo babu 6oro dece izrodise vek prozivese:aha2:
 
pa pazi ovako moj otac je alkos bio i bice, on radi i to je imao odlican posao napredovao u karijeri sve pod dejstvom alkohola. cak mislim da on ne moze ni da funkcionise bez alkohola vise. ali on postane agresivan kada mnogo popije...moja keva je to resila po kratkom postupku, on i danas ima oziljak kod oka, kad ga je udarila metalnom sipkom od usisivaca i slomila mu naocare. razveli su se, on se ozenio drugom zenom koja je nasilje u porodici trpela 12 godina...znaci 12. i ko je hebe kad nije umela, htela ili sta vec da se oslobodi nasilnika. ja nikada nisma bila sa nasilnim muskarcem. nikada nisam dozivela nasilje u okviru porodice, ali jesam na ulici...naidje baja i misli zato sto je musko da mu se sve moze. ja odlepim onda, baja se povuce, jer skonta da je naisao na nekog ludjeg, ja se cudim da za sve moje godine nisma nikoga ubila i najvise se plasim toga da me neko ne izazove do te mere ili ugrozi do te mere da ubijem budalu.


ako zena sama ne reaguje, nece niko umesto nje, niti je ko duzan da se uvalci u problem.

ni moje drugarice ne biraju nasilnike, niti su izabrale, pa cak i ova udata za arpaina, taj covek nije nasilan.

mora da postoje neki znaci koje mi ne vidimo,na osnovu kojih se pogodna zrtva i nasilnik prepoznaju.

- - - - - - - - - -

i vragana je u pravu....fizicki izgled zene dosta utice. ja ne delujem kao nezna i krhka zena, koju treba zastiti i to valjda utice na potencijalnog nasilnika da se skloni na vreme. jedino sto imam bejbi fejs, narocito bilo izrazeno u mladosti, ali takvu facu imam dok mi ne padne mrak na oci, i ne izbije loodilo iz ociju. :lol:

kad sma ja bila kod seleta pokojnog da mi namesta kicmu, poslednji put je bila zena kojoj je bivsi muz poremetio ceo lumbalni deo i kukove od batina....meni je to neverovatno da neka to trpi. ne kapiram kako niej uzela nozekanju i nabila ga ko svinjce....ne razumem. ona bi izasla iz zatvora, on iz groba ne bi nikada.

Da se osvrnem na ovo ko je hebe kad nije umela....
Po mom mišljenju to samo pospešuje nasilje, odobrava ga
znači ...ima da je bijem dok ne počne da se brani ili dok ne crnke, jel
Razumem ja tebe- samoodrana jeste način da nasilje prestane
Ali žrtvi treba prevaspitavanje,da više ceni sebe, a ne batine.
 
Da se osvrnem na ovo ko je hebe kad nije umela....
Po mom mišljenju to samo pospešuje nasilje, odobrava ga
znači ...ima da je bijem dok ne počne da se brani ili dok ne crnke, jel
Razumem ja tebe- samoodrana jeste način da nasilje prestane
Ali žrtvi treba prevaspitavanje,da više ceni sebe, a ne batine.

pa da ko je hebe.....sta je trebalo moja keva da je prevaspita. :zcepanje:
 
Али је насилна.

И ово је један од проблема. Мој брат. Мој син. Моја другарица. Моја сестра. Па се ћути. Моје је па је мање страшно. Није.

Лично, да сам у таквој ситуацији, рекла бих другарици да морам реаговати. Да и њој треба помоћ. И да ћу бити ту док проблем са агресијом не реши. Али да нећу мирно гледати како друге малтретира.
А да ми је неко још ближи насилан, дете рецимо... Е ту бих била најригорознија. Ја га родила да друге малтретира? Нисам. И лично бих то решила!

Ma ako njemu ne smeta, ne dotice me uopste.
Ne tuce ona njega, jednom ga je nesto gurnula, pa je zavrsio na snimanju.
Vise ga psihicki zlostavlja.
Ali Boze moj... da nije on, bio bi drugi...
 
kako da kažem..da vas ne rasrdim
već nekih x dana razmišljam povremeno, zašto je lakše žen/ilimuškarcu/ na forumui napisati temu kako komšija maltretira sopstvenu ženu, a ona pristaje na sve /može umesto komšija da se navede kolega, rođak, drugar, prijatelj/i na temi iskaljivati agresiju prema toj nekoj nečijoj ženi-devojci-švalerki-mami-babi u smislu-ko joj je kriv kada je glupa, neću da se mešam.
Druga opcija je-ukazala sam joj-ne vredi.
Mišljenja sam da se ljudi češće slade i maste pičkaste brke, kada treba komšinici-drugarici-rođaki-koleginici da ukažu na švaleraciju, njenu ili njenog partnera-onda obožavaju da se mešaju,
ALI
ako je reč o zlostavljanju neke osobe iz isth tih krugova, onda se prave slepi, ne žele da reaguju.
Da li razlikujete društvenu odgovornost koju imate kao čovek od one lične, kada treba nekome sabiti?
Ovi što ne bi ni ovo ni ono, aj neka se jave, odmah mi je jasno da bi ono prvo, ako ne direktno, ono indirektno.

Ni ja to ne razumem umesto da se nadjete zrtvi i pomognete vi nesto kao prijavljujete policiji.

Nego, cuje li tvoj komsiluk sta se desava ili si izolovana?

Resila si da se razvedes i treba ti razlog i svedoci da nisi nista kriva i da treba da budes slobodna zena tj. devojka.

Nastavi bas me zanima procedura i koliko otprilike traje to razmisljanje i smisljanje.
 
Poslednja izmena:
:lol:
Ne tvoja majka da je prevaspitava, nego njeni blisdki ljudi
I psihoterapeuti

Zvuči suudo, a usto i ne radi, to su odrasli ljudi koji su svojom voljom u datim uslovima...nisu mentalno zaostali, ekonosmka zavisnost nije izgovor tojes opravdanje za taka status....., jedino ako se radi o bolesnom i nemoćnom licu ima osnova regaovati i nadati se nekom pozitivnom ishodu...
 
Zvuči suudo, a usto i ne radi, to su odrasli ljudi koji su svojom voljom u datim uslovima...nisu mentalno zaostali, ekonosmka zavisnost nije izgovor tojes opravdanje za taka status....., jedino ako se radi o bolesnom i nemoćnom licu ima osnova regaovati i nadati se nekom pozitivnom ishodu...

aj da isto pitanje postavim iz drugačije perspektive.
Npr imaš ćerku ili sestru, za koju ne znaš da je partner maltretira /jer to nije bilo pred tobom, jer ti se nije požalila, i jer sebi ne pripisuješ moći da znaš šta se tebi važnoj osobi dešava/
da li bi bio zahvalan komšiliku ilii kome god ko je očevidaca da to prijavi?
ili bi se rukovodio tom logikom, nije retardirano lice, snaći će se.
 
ja se cudim da za sve moje godine nisma nikoga ubila i najvise se plasim toga da me neko ne izazove do te mere ili ugrozi do te mere da ubijem budalu.


ako zena sama ne reaguje, nece niko umesto nje, niti je ko duzan da se uvalci u problem.

ni moje drugarice ne biraju nasilnike, niti su izabrale, pa cak i ova udata za arpaina, taj covek nije nasilan.

mora da postoje neki znaci koje mi ne vidimo,na osnovu kojih se pogodna zrtva i nasilnik prepoznaju.

to je baš društveno ignorisanje nečije patnje, što svi mi tu i tamo radimo i pravdamo se ali to je to, i opet je žrtva-žena kriva??
a ovo zadnje mislim da nije tačno, to ne kažu mislim ovi što se time bave

- - - - - - - - - -

aj da isto pitanje postavim iz drugačije perspektive.
Npr imaš ćerku ili sestru, za koju ne znaš da je partner maltretira /jer to nije bilo pred tobom, jer ti se nije požalila, i jer sebi ne pripisuješ moći da znaš šta se tebi važnoj osobi dešava/
da li bi bio zahvalan komšiliku ilii kome god ko je očevidaca da to prijavi?
ili bi se rukovodio tom logikom, nije retardirano lice, snaći će se.

pa možda je stvarno bolje manje nego više kao, čačkaš pa napraviš još gore :eek: :eek:
 
to je baš društveno ignorisanje nečije patnje, što svi mi tu i tamo radimo i pravdamo se ali to je to, i opet je žrtva-žena kriva??
a ovo zadnje mislim da nije tačno, to ne kažu mislim ovi što se time bave

- - - - - - - - - -



pa možda je stvarno bolje manje nego više kao, čačkaš pa napraviš još gore :eek: :eek:

ne radi s eo krivici, nego o tome da ne mozes nekoga da vuces za ruku, ako taj neko nece. koliko nas zaista ima vremena, zelje i volje da stalno razgovara sa zrtvom nasilja i objasnjava joj da to ne treba da trpi, dok njoj ne klikne jednom i ne odluci nesto da uradi po tom pitanju.

to ti je ko sa dijetom, moze neko svaki dan da tupi nekome kako mora da smrsa dok tom nekom ne klikne reci idu u prazno. mozda je ovo banalan primer, ali to je to, bez licne odluke nema nista.

normalno da drugacije reagujemo kada je u pitanju neko nama blizak, ali i tada je u pitanju samo sirina granice dokle cemo da pokusavamo. u jednom trenutku skontas da imas svoj zivot i dignes ruke od svega.
 
Ni ja to ne razumem umesto da se nadjete zrtvi i pomognete vi nesto kao prijavljujete policiji.

Nego, cuje li tvoj komsiluk sta se desava ili si izolovana?

Resila si da se razvedes i treba ti razlog i svedoci da nisi nista kriva i da treba da budes slobodna zena tj. devojka.

Nastavi bas me zanima procedura i koliko otprilike traje to razmisljanje i smisljanje.
Mene zanima koliki kretenizam treba biti u čoveku, pa napraviti ovu konstrukciju koju si napravio u par rečenica ((:
 
kako da kažem..da vas ne rasrdim
već nekih x dana razmišljam povremeno, zašto je lakše žen/ilimuškarcu/ na forumui napisati temu kako komšija maltretira sopstvenu ženu, a ona pristaje na sve /može umesto komšija da se navede kolega, rođak, drugar, prijatelj/i na temi iskaljivati agresiju prema toj nekoj nečijoj ženi-devojci-švalerki-mami-babi u smislu-ko joj je kriv kada je glupa, neću da se mešam.
Druga opcija je-ukazala sam joj-ne vredi.
Mišljenja sam da se ljudi češće slade i maste pičkaste brke, kada treba komšinici-drugarici-rođaki-koleginici da ukažu na švaleraciju, njenu ili njenog partnera-onda obožavaju da se mešaju,
ALI
ako je reč o zlostavljanju neke osobe iz isth tih krugova, onda se prave slepi, ne žele da reaguju.
Da li razlikujete društvenu odgovornost koju imate kao čovek od one lične, kada treba nekome sabiti?
Ovi što ne bi ni ovo ni ono, aj neka se jave, odmah mi je jasno da bi ono prvo, ako ne direktno, ono indirektno.

1. "Ал тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветија!"

Петунијо, најмилија пандице као што видиш нема никакве сумње шта треба чинити и како треба деловати.

Но у овом данашњем другосрбијанско-педерско-малограђанском моду Његош је "демоде", "пассе", "аут"... па је данас актуелно и на снази нешто сасвим друго:

2. "Живи пуним плућима и пусти другог да умре."

А кад прођемо фазу "транзиције" и прихватимо све "вредности" "врлог новог света" онда ћемо доћи до оне

бр. 3., коју не желим ни да напишем.

Што се тиче овог твог конкретног приказа тирјанства у мушко-женским односима, насиља које се ту јавља, ствари су мало компликованије,

а компликованије су јер су мушкарци компликовани, а жене суперкомпликоване и онда се то временом толкико искомпликује, преплете, заплете и у чвор веже

да ни сам Бог то размрсио не би.

У суштини имаш два типа насиља: хронично и акутно.

У суштини имаш два типа људи: психопате и релативно нормалне. Ових психопата је увек 5-10% популације.

И онда кад имаш неку девојку, жену која се уда или је у вези са неким психопатом, а сви су јој говорили да не улази

у тако нешто, од родитеља, родбине, пријатељица и кера љубимца, а она никог не слуша већ мисли како су се сви уротили

против њене среће и да су сви они тупави, злобни, љубоморни и неверни!

Можеш ти Петунијо, најмилија пандице звати полицију колико год хоћеш, али док њој не дође из дупета у главу, ту помоћи нема.

Други случај је много лакши, кад имаш њега релативно нормалног и њу релативно нормалну.

Ту долази до насиља кад људи једноставно пукну, јер нису у стању да поднесу бреме које их притишће.

Знаш оне класичне форе, обоје дођу надркани с посла, намргођени с говнетом испод носа, један или обоје полу алкохолисани,

гладни, уморни, љути... Прво падне нека саркастична реч, њу следи иронична примедба на коју се надовезује циничан одговор

и онда креће бујица псовки, клетви, претњи... лете чаше, флаше, тањири, цика, вриска, урлање...

Пракса је показала да је ту најбоље реаговати са две кофе ладне воде истовремено.

Пожар угашен, страсти спласле, бистра мисао се враћа.

И то би ти било то.

Но најважније од свега је да ниси заборавила оно што сам ти прошли пут писао о оклагији.

Петунијо, најмилија пандице уздај се у Бога и оклагију! Нико ти онда ништа не може!
 
TTTT@ volim tvoje analitične odgovore, jer vidi se da te ne mrzi da napišeš sopstvena zapažanja, plus prezciziraš i nikoga ne dovodiš u zabunu.
Inače, koliko god donkihotovski reagovala, ja ću da reagujem, smaaaatram to sopstvenom dužnošću...
Ljudi koji se prave gluvi i ćoravi pravadajući se da žrtva tako želi/jer psihopata je ubedio da želi/ su isti ti ljudi koji će sutra proći na ulici pored čoveka koji doživljava srčani udar, a neće pozvati hitnu...
Misliće ili je pijan, drogiran oduzet, šta god/i da jeste tako/, nije to njihova dužnost.
Nije dužnost, ali ja bih volela da nam to postane dužnost, ta vrsta samosvesti.
Nebitno čak da li ćemo je nazvati dužnošću, obavezom ili nečim manje prinudnim, ali u svakom slučaju onaj ko zatvara oči, pravadjući svoju savest ovako ili onako, nebitno...Zatvara ih.
I dovoljno je samo promeniti igrače u priči, umesto komšinice imenovati mamu ili već nekga bliskog.
 

Slične teme


Back
Top