društvenjo or ličnjo

tebi treba satisfakcija? nije dovoljno što imaš ili nemaš društvenu svet? Bez obzira što žrtva nikada na prvu prijavu ne ode? Već treba xy situacija i prijava?

ja sam svojoj drugarici rekla da cemo je podrzati
i da odjebe lika koji je mlatio
i nasla joj kontakt da sve lijepo prijavi pandurima koji ce stvarno odreagirati jer bez toga nije islo dalje od toga sto su ih oboje priveli
ona mu se nakon svega toga vratila
 
ja imam 183 cm
na mene se ljudi u principu ne izdiru i ne nasrcu da se fizicki obracunamo
pa sam po defaultu neosjetljiva, znas

zaista me ne zanima koliko metara imaš ili centimetara, to što si u prosečnoj visini ovdašnjeg muškarca-ne znači da sutra nećeš biti žrtva psihopate, ti ili tvoje dete ako ga imaš bez obzira na pol.
Dakle, omašilaa si suštinu teme, to nema veze sa cm u bilo kom smislu, niti sa dm, niti sa m.

- - - - - - - - - -

Murija izadje po pozivu prvih nekoliko puta, a posle batale to, intervenisu jedino ako padne krv, sto kazu pametni ljudi sistem je tako koncipiran da tera coveka da sam resava probleme uplitanjem u konflikte, a posledice mogu biti svakakve.

to je tvoje lično iskustvo nakon nekoliko prijava?
 
ja sam svojoj drugarici rekla da cemo je podrzati
i da odjebe lika koji je mlatio
i nasla joj kontakt da sve lijepo prijavi pandurima koji ce stvarno odreagirati jer bez toga nije islo dalje od toga sto su ih oboje priveli
ona mu se nakon svega toga vratila

Ja u familiji imam sličnu priču, mada verbalno nasilje, ali sa jednako tragičnim posledicama. I ne vredi, ne može neko sa strane odmrsiti to klupko. A ne ume sama.
 
i mislim da ne kapiras sta sam rekla
sistemska podrska je jedini nacin
kod nas je recimo porodicno nasilje vidljivo skoro samo u crnim kronikama...dan dva...osim kad se pobiju neki selebritiji
mimo toga nista
kao i za sve ostale ugrozene skupine
zapravo, to je cak i stigma...sramota...sta si uradila pa te muz bije...

- - - - - - - - - -

zaista me ne zanima koliko metara imaš ili centimetara, to što si u prosečnoj visini ovdašnjeg muškarca-ne znači da sutra nećeš biti žrtva psihopate, ti ili tvoje dete ako ga imaš bez obzira na pol.
Dakle, omašilaa si suštinu teme, to nema veze sa cm u bilo kom smislu, niti sa dm, niti sa m.

- - - - - - - - - -



to je tvoje lično iskustvo nakon nekoliko prijava?

ne mogu 100 posto garantirati da necu biti izlozena nekom pokusaju maltretiranja...ima budala raznih
al nisam ni ja bas najnormalnija + niti sam tikva bez korijena
pa mogu garantirati kako bi se to zavrsilo
 
i mislim da ne kapiras sta sam rekla
sistemska podrska je jedini nacin
kod nas je recimo porodicno nasilje vidljivo skoro samo u crnim kronikama...dan dva...osim kad se pobiju neki selebritiji
mimo toga nista
kao i za sve ostale ugrozene skupine
zapravo, to je cak i stigma...sramota...sta si uradila pa te muz bije...

Poenta nije stigma žrtve tj njene porodice, nego okruženja koji se prave ćoravi i glupi plus imaju zilion opravdanja da to ne prijave, što je lično njihov debilizam i društvena odgovornost.
 
i mislim da ne kapiras sta sam rekla
sistemska podrska je jedini nacin
kod nas je recimo porodicno nasilje vidljivo skoro samo u crnim kronikama...dan dva...osim kad se pobiju neki selebritiji
mimo toga nista
kao i za sve ostale ugrozene skupine
zapravo, to je cak i stigma...sramota...sta si uradila pa te muz bije...

- - - - - - - - - -



zavrne mogu 100 posto garantirati da necu biti izlozena nekom pokusaju maltretiranja...ima budala raznih
al nisam ni ja bas najnormalnija + niti sam tikva bez korijena
pa mogu garantirati kako bi se tosilo[
/QUOTE]
ok, tako svako kaže za sebe, ali to ne umanjuje odgovornost svih nas koji čujemo ili vidimo i ćutimo.
 
petunija, jesi prijavila ti nekad neku takvu situaciju?

- - - - - - - - - -

zanima me imas neku informaciju kako se zavrsilo to...jel nasilnik dobio zabranu prilaska mozda...iseljen iz zajednickog stana...otisao na neku...radnu rehabilitaciju u padinski skelu recimo...tako nesto...
ili su se pomirili do prve naredne svadje i sad cudno zagledaju komsije i pitaju se ko ih je prijavio...
 
Poenta nije stigma žrtve tj njene porodice, nego okruženja koji se prave ćoravi i glupi plus imaju zilion opravdanja da to ne prijave, što je lično njihov debilizam i društvena odgovornost.

Problem je što se čak i po boravku u sigurnoj kući žene odlučuju za povratak mužu. To je jedan od ključnih problema, što boravak tamo vide ne kao mogućnost za izlaz već kao način da se kazni muž i da mu se pruži prilika za pokajanje. I to je solidan procenat takvih neuspešnih pokušaja pomoći. Zaboravih tačno broj.

I tu je i problem sa tim osećajem, šta se ti tu koj đavo mešaš i petljaš.

- - - - - - - - - -

petunija, jesi prijavila ti nekad neku takvu situaciju?

- - - - - - - - - -

zanima me imas neku informaciju kako se zavrsilo to...jel nasilnik dobio zabranu prilaska mozda...iseljen iz zajednickog stana...otisao na neku...radnu rehabilitaciju u padinski skelu recimo...tako nesto...
ili su se pomirili do prve naredne svadje i sad cudno zagledaju komsije i pitaju se ko ih je prijavio...

Znaju ko je prijavio, bar su kod nas u zgradi znali. :)
 
Nije moje licno iskustvo, jer ja ne prijavljujem, ili ignorisem probleme dok nisam licno ugrozen ili reagujem na nasilje upozorenjem da cu i sam pribeci nasilju kao odgovoru na nasilje, pa sta bude. Iskustva su opsta, drugih ljudi, gradjana koji su prijavljivali, ali i onih koji reaguju na prijave, momaka u plavom. Dobio sam na vreme dobru lekciju da se u nas pravosudni sistem i u ljude od zakona ne vredi pouzdati, i to od coveka koji je u toj bransi visoko pozicioniran, rece mi da je jedini lek protiv nasilja tup predmet po glavi nasilnika, u mraku, bez svedoka.
 
petunija, jesi prijavila ti nekad neku takvu situaciju?

- - - - - - - - - -

zanima me imas neku informaciju kako se zavrsilo to...jel nasilnik dobio zabranu prilaska mozda...iseljen iz zajednickog stana...otisao na neku...radnu rehabilitaciju u padinski skelu recimo...tako nesto...
ili su se pomirili do prve naredne svadje i sad cudno zagledaju komsije i pitaju se ko ih je prijavio...

Jesam, pre godinu dana su me vijali da budem svedok i nije moglo anonimno, sada isti slučaj kada prijavim-može anonimno.
Zabranu prilaska je dobio, sumnjam da će da je poštuuije, svejedno, ako nešto čujem ili vidim ja ću da prijavim, u ime žene koja nije svesna da se zamotala u danteove krugove pakla.

- - - - - - - - - -

problem je i sto smo sirotinja, doslovno
sto posao trazis neodredjeno dugo + kad ga nadjes ne mozes se skripit od te plate
ako nemas gdje zivjet, imas djecu i nemas dobar posao
nije tesko skontati kako ce se prica zavrsiti

i to je poruka za tvoje drugarice, njihovu decu i tvoje dete /ako imaš/?
 
to svaka žrtva nasilja kaže po difoltu ne jednom, nego par puta ako nema podrušku primaarne porodice i prijatelja,
ALIIIIIIIIIIIIIIIII
to ne znači po difoltu prestati prijavljivati.

Pa kaže jer joj između ostalog muž koji je do malopre tukao iza leđa. Ona se možda i uzda u to da policija pored toga što govori treba da vidi i podliv na njenom licu ispod oka. Ali ništa se ne menja dok sam nešto ne preduzmeš. Komšije mogu prijavljivati milion puta.
 
Pa kaže jer joj između ostalog muž koji je do malopre tukao iza leđa. Ona se možda i uzda u to da policija pored toga što govori treba da vidi i podliv na njenom licu ispod oka. Ali ništa se ne menja dok sam nešto ne preduzmeš. Komšije mogu prijavljivati milion puta.

Tema je društvena odgovornost pojedinca, elem spašavaš nekoga ko nije svestan da je normalno da ga partner pegla, modri i ostalo.
Nikada to ne može na prvu loptu da uspe.
Tema je koliko smo MI svesni da takva ssrrranja koja se dešavaju zavise od nas, u smislu da li se pravimo da ne čujemo/vidimo ili ne?!
Naša svest da jednom prijavom koja je negirana, nismo ispunili društevnu dužnost.
 
Jesam, pre godinu dana su me vijali da budem svedok i nije moglo anonimno, sada isti slučaj kada prijavim-može anonimno.
Zabranu prilaska je dobio, sumnjam da će da je poštuuije, svejedno, ako nešto čujem ili vidim ja ću da prijavim, u ime žene koja nije svesna da se zamotala u danteove krugove pakla.

- - - - - - - - - -



i to je poruka za tvoje drugarice, njihovu decu i tvoje dete /ako imaš/?

ja spadam u onu kategoriju ljudi koja reagira
prosto, moze mi se da ne cutim i ne okrecem glavu
al ne mogu osudjivati zene koje se vrate nasilniku
ili titraju nasilnici jer im je u centru za socijalni rad receno da ce djecu 99 posto dobiti majka...
ne mogu osudjivati cak ni komsije koje ne prijavljuju majku koja mlati dijete periodicno
jer znam da ne postoji efikasan sistem koji ce zastiti to dijete ili preuzeti stvarno brigu o njemu
dok ne pocnemo graditi bolji sistem u tom smislu
ne vrijedi kuditi ni nijeme posmatrace, ni zrtve
kod nas ubijes covjeka na pjesackom i odlezis godinicu ako i toliko
silujes necije dijete pa te puste na slobodu za par godina
jer sanse da to ponovis su male, jel...
i sve tako
mi nemamo pravnu drzavu, nemamo socijalnu drzavu...jedva uopce imamo drzavu, ostalo da ne pominjem...
i nema naznake da ce se to uskoro promijeniti
cak ni sa tim kozmetickim akcijama tipa anonimnih prijava
sta bilo s onim finim politicarem sto je mlatio zenu...nista, eno se slika za novine...koleginice mu nisu okrenule ledja

sa mnom su u skolu isle dvije djevojcice
sa nasilnim ocevima, inace stubovima zajednice
jedna je otisla vani i sticajem okolnosti dobila sistemsku podrsku u drugoj zemlji pa je spasila i sebe i majku i bracu i sestre
druga je jos uvijek nesnadjena tatina djevojcica od 4 banke...
evo ne znam

- - - - - - - - - -

to svaka žrtva nasilja kaže po difoltu ne jednom, nego par puta ako nema podrušku primarne porodice i prijatelja,
ALIIIIIIIIIIIIIIIII
to ne znači po difoltu prestati prijavljivati.

to znaci da moramo imati kome prijavljivati
to znaci da one koze sto sjede u skupstini recimo
umjesto sto se zalazu za svoje nove frizure i firme svoje familije treba da se stvarno pocnu boriti za ono sto recimo drugim zenama u ovoj zemlji nedostaje...ali cekaj, pa njih zabole za to, a bolje necemo skoro izabrati...
tako da
moja poruka mojoj kceri je - ne okreci se sine
samo uzmi pasos i idi
 
Tema je društvena odgovornost pojedinca, elem spašavaš nekoga ko nije svestan da je normalno da ga partner pegla, modri i ostalo.
Nikada to ne može na prvu loptu da uspe.
Tema je koliko smo MI svesni da takva ssrrranja koja se dešavaju zavise od nas, u smislu da li se pravimo da ne čujemo/vidimo ili ne?!
Naša svest da jednom prijavom koja je negirana, nismo ispunili društevnu dužnost.

Sve to tako lepo zvuči. U praksi evo ono što sam imala prilike da vidim - žena je sebi presekla sve odnose sa onima koji su je savetovali da izađe iz veze koja ju je uništila na sve moguće načine. Posle nekog vremena bude joj neprijatno što ništa po tom pitanju nije uradila, što opet mora da sluša istu priču, lakše joj je da prekine.
Dođeš u situaciju da je najbolje da ćutiš i da se praviš da ništa ne vidiš inače će tako i tebe izbrisati i ostati bez igde ikoga sa kim može da priča, pozove telefonom kad joj nešto treba.
 
to znači, ako se pravdamo funkcijama njihovih muževa kao oni si high, mi smo ništa i ne treba ja da priajvimo/, pa čak i da znamo da smo u startu u minusu, treba to da radimo, u ime društva i dece koje stvaramo, nemamo prava da budemo debili za sopstvenu decu.
Ili državnim aparatom koji je isprao svest da se ne vredi žaliti, niti prijaviti psihopatu, na kojem smo nivo tada?
 
Poslednja izmena:
to znači, ako se pravdamo funkcijama njihovih muževa7kao oni si high, mi smo ništa i ne treba ja da prijvimo/, pa čak i da znamo da smo u startu u minusu, treba to da radimo, u ime društva i dece koje stvaramo, nemamo prava da budemo debili za sopstvenu decu.

zamisli da si vaspitacica u vrticu i imas dijete koje
pravi problem konstantno u grupi
tipa agresivno je prema drugoj djeci
i skrenes paznju roditeljima, najdiskretnije moguce
i dijete naredni dan dodje plavo u vrtic
a fini ljudi inace, bas fini...
sta radis slijedece?
 
zamisli da si vaspitacica u vrticu i imas dijete koje
pravi problem konstantno u grupi
tipa agresivno je prema drugoj djeci
i skrenes paznju roditeljima, najdiskretnije moguce
i dijete naredni dan dodje plavo u vrtic
a fini ljudi inace, bas fini...
sta radis slijedece?

kontaktiram institucije za socijalnu zaštitu sa sve fotografijama, ako negiraju idem daalje.
 
to znači, ako se pravdamo funkcijama njihovih muževa kao oni si high, mi smo ništa i ne treba ja da priajvimo/, pa čak i da znamo da smo u startu u minusu, treba to da radimo, u ime društva i dece koje stvaramo, nemamo prava da budemo debili za sopstvenu decu.
Ili državnim aparatom koji je isprao svest da se ne vredi žaliti, niti prijaviti psihopatu, na kojem smo nivo tada?

na nivou licnog smo tada
neke stvari moras sam
ako imas podrsku porodice to ide lakse
ako imas jednu od onih porodica sto zensku djecu zaborave kad se udaju, a ima toga ovdje i previse...onda teze ide

- - - - - - - - - -

kontaktiram institucije za socijalnu zaštitu sa sve fotografijama, ako negiraju idem daalje.

i sta urade te institucije?
i sta je dalje?
 
na nivou licnog smo tada
neke stvari moras sam
ako imas podrsku porodice to ide lakse
ako imas jednu od onih porodica sto zensku djecu zaborave kad se udaju, a ima toga ovdje i previse...onda teze ide
i šta je poenta?
ćutite ljudi, nemaa veze što mi zet pegla kćerku, ne valja da se sazna, loše za reputacija..
neka otrpi par ćuški ili nešto žešće, važno da ne blamira familiju razvodom.
 

Slične teme


Back
Top