Drustvena korist od hriscanstva

robivek

Veoma poznat
Poruka
13.371
Hajdemo malo trenirati nasu iskrenost - sta mislite,kolika je korist od hriscanstva za jedno civilizovano drustvo ?
...ili je mozda iluzorno pricati o bilo kakvoj koristi kada mozda vidimo samo stetu ?
Dali drzava ima nekakvu korist,privilegiju od toga sto u njenim granicama zive hriscani koji javno deklarisu svoje versko ubedjenje a mislim pre svega na sve one obaveze koje imaju kao gradjani ?
Dali privatni sektor ima interesa da u svoje redove angazuje radnike koje se deklarisu za hriscanima i dali su vam poznata njihova iskusva - jel se vise zale ili mozda hvale s tim sto placaju takav profil radnika ?
...jel im vise stete nego li koristi od takvih radnika ?
Kakvi su strucnjaci ti hriscani,dali biste bili spremni da vas zivot "stavite u ruke" takvima u smislu da eto,kojim slucajem, morate na hitnu operaciju a imatre izbora otici "u ruke"nekog hriscanina ( a mozda cak i takvog kojeg drustvo neformalno naziva "sektasom") ili nekog nevernika u slucaju kada obojca imaju potpuno istu strucnu spremu i radnog staza ???

...i svakako na kraju - ukoliko ste vlasnik neke privatne firme koja trazi jako odgovorni posao,dali bi ste uzeli upravo takve radnike ili bi ste preferirali ateiste ili nevernike !??
 
Znaš kako me je briga od čega jedna veštačka tvorevina kao što je država
ima korist.. :roll:
Pa nije rec samo o drzavi kao aparatu nego sam pitanje prosirio svodeci ga do licni stav svakog pojedinca...
...sa druge strane,htela ti ili ne,svidelo se tebi ili ne svi smo mi gradjani drzave gde zivimo stoga ne bi smo trebali ignorisati realnost koja nas opkruzuje,zar ne ?
 
Jel moze nesto konkretnije uz relevantne dokaze u prilog ?
Pa samo pogledaj. Dok su evropske države držale hrišćanske vrijednosti nije bilo bluda, nemorala i razvrata i te države su bile prosperitetne i uspješne. Problema je uvijek bilo ali je postojalo neko moralno jezgro koje se izgubilo. Hrišćanstvo je filtriralo društvene težnje i sprječavalo proboj pogubnih shvatanja o porodici, društvu, narodu.
 
Pa samo pogledaj. Dok su evropske države držale hrišćanske vrijednosti nije bilo bluda, nemorala i razvrata i te države su bile prosperitetne i uspješne. Problema je uvijek bilo ali je postojalo neko moralno jezgro koje se izgubilo. Hrišćanstvo je filtriralo društvene težnje i sprječavalo proboj pogubnih shvatanja o porodici, društvu, narodu.
Hajde da ti malo osporim tvrdnju konkretnim primerom - dali ti je poznato kako je na moralnom planu funkcionisalo drustvo Libije u vreme Gadafija ?
...evo ja imam neke podatke "iz prvih ruku" jer su moji deda i baka tamo radili 4 godine stoga mi jos uvek u glavi ono sto su mi pricali.
Jel mozes po toj osnovi uporediti ono sto je bilo u Evropi kada su bili uzdignuti "hriscanske vrednosti"?
 
Hajde da ti malo osporim tvrdnju konkretnim primerom - dali ti je poznato kako je na moralnom planu funkcionisalo drustvo Libije u vremenu Gadafija ?
...evo ja imam neke podatke iz prvih ruku jer su moji deda i baka tamo radili 4 godine stoga mi jos uvek u glavi ono sto su mi pricali.
Jel mozes po toj osnovi uporediti ono sto je bilo u Evropi kada su bili uzdignuti "hriscanske vrednosti"?
Nemam pojma iskreno kako je funkcionisalo u Libiji.
 
Pa samo pogledaj. Dok su evropske države držale hrišćanske vrijednosti nije bilo bluda, nemorala i razvrata i te države su bile prosperitetne i uspješne. Problema je uvijek bilo ali je postojalo neko moralno jezgro koje se izgubilo. Hrišćanstvo je filtriralo društvene težnje i sprječavalo proboj pogubnih shvatanja o porodici, društvu, narodu.
Ne nego dok su se drzale komunizma, sad je opet stanje solidno, a najgore je bilo za vreme teokratije (pre 19. veka)
 
Nemam pojma iskreno kako je funkcionisalo u Libiji.
Evo ja cu onda ukratko - oficijalna religija u toj drzavi bio je islam dok su moralni standardi bili na tako visokom nivou da bi "deklarativno hriscanstvo" moglo zavideti.
Primera radi,u citavoj zemlji je bilo specijalnih odeljenja za izgubjene stvari sto ce reci da se je svaka nadjena izgubljena stva koju bi neko negde izgubio odmah nosila u tim mestima i tamo bi stajala stoga onaj koji je nesto izgubio trebao bi se samo setiti gde je prolazio i otici do lokalnog oddeljenja kako bi prosto podigao izgubljenu stvar.
...e sad "slaba strana"tog sistema bila je sankcija za lopova koji ukoliko bi prisvojio izgubljeno umesto da ga prijavi a to se nekako utvrdi onda se takve tretiraju kao da imaju "vise ruke nego sto im treba"pa ih onda "lisavaju tog viska"... :D
Svakako,kaznene mere za svaku vrstu kriminala bile su tako rigorozne da su potencijalni prekrsioci bili jaaaaako destimulirani da cak i razmisljaju za bilo kakav kriminal.
A kad smo kod privilegija - onda moram ukratko reci da su toliko stimulativni da je bilo prosto cast i zadovoljstvo ziveti u takvom drustvu !

I,sta cemo sad,kakve cemo paralele povuci ako stvari sagledamo povrsno ili parcijalno ?
 
Poslednja izmena:
Evo ja cu onda ukratko - oficijalna religija u toj drzavi bio je islam dok su moralni standardi bili na tako visokom nivou da bi "deklarativno hriscanstvo" moglo zavideti.
Primera radi,u citavoj zemlji je bilo specijalnih odeljenja za izgubjene stvari sto ce reci da se je svaka izgub;ljena stva koju bi neko negde izgubio odmah nosila iu tim mestima i tamo bi stajala stoga onaj koji je nesto izgubio trebao bi se samo setiti gde je prolazio i otici do lokalnog oddeljenjakakobi prosto podigao izgubljenu stvar.
...e sad "slaba strana"tog sistema bila je sankcija za lopova koji ukoliko bi prisvojio izgubljeno umesto da ga prijavi a to se nekako utvrdi onda se takve tretiraju kao da imaju "vise ruke nego sto im treba"pa ih onda "lisavaju tog viska"... :D
Svakako,kaznene mere za svaku vrstu kriminala bile su tako rigorozne da su potencijalni prekrsioci bili jaaaaako destimulirani da cak i razmisljaju za bilo kakav kriminal.
A kad smo kod privilegija - onda mortam ukratko reci da su toliko stimulativni da je bilo prosto cast i zadovoljstvo ziveti u takvom drustvu !
Uzmi u obzir da je zvanična religija bio islam ali islam kroz jednu prizmu arapskog socijalizma a ne onaj čisti kuransko-hadiski islam. Gadafija su islamisti stalno napadali.
 

Back
Top