Draža bez mita

Protiv koga se borio Draža?

  • Protiv Srba levičara i Srba islamske veroispovesti?

    glasova: 1 12,5%
  • Protiv Nemaca i ustaša?

    glasova: 3 37,5%
  • Uopste se i nije borio. Krio se po Bosni i sakupljao americke pilote

    glasova: 4 50,0%

  • Ukupno glasova
    8
  • Anketa je zatvorena .
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Koliki je istinski znacaj Draze Mihajlovica za Srbe i Srbiju?

Da li je on bio veliki junak ili zbunjeni general koji, napusten od kralja, nije znao nista da ucini sam?

Da li se on borio protiv komunizma ili protiv okupatora?

Da li se uopste borio ili samo kupio americke pilote?

Koliko se razumeo u politiku?

Zasto nije oslobodio Jasenovac?

.....

.....
 
Poslednja izmena:
svima je poznato u kom pravcu ce teci ova tema...:mrgreen:

Da u Jugoslaviji nije pobedio komunizam, danas se ovakva pitanja ne bi postavljala, kao sto se slicna pitanja ne postavljaju za jednog Stepu Stepanovica, Zivojina Misica, Radomira Putnika, Petra Bojovica, itd....

Ja bih se za sada samo nadovezao na post Konstantina....Draza svakako jeste gubitnik II sv.rata, ali ja bih ga pre nazvao tragicnim junakom, ili kako jedan naziv knjige o njemu kaze ''Heroj koga su izdali saveznici'', i na kraju, nema sumnje Draza ce izaci kao pobednik, tj. visedecnijska nepravda bice ispravljena...

Drazu najbolje opisuje njegova zavrsna rec...

"Našao sam se u vrtlogu događaja i smernica... Ostao sam ipak samo vojnik. Ubeđen da narod treba da da svoju reč na kraju. Ubeđen sam bio da sam na pravom putu i pozivao novinare celog sveta i tražio misiju Crvene armije. Sudbina je bila nemilosrdna prema meni, kad me je bacila u ovakav vihor, najteži mogući koji može jednoga čoveka snaći. Mnogo sam hteo, mnogo započeo, ali vihor svetski odneo je mene i moj rad".
 
Poslednja izmena:
Koliki je istinski znacaj Draze Mihajlovica za Srbe i Srbiju?

Da li je on bio veliki junak ili zbunjeni general koji, napusten od kralja, nije znao nista da ucini sam?

Da li se on borio protiv komunizma ili protiv okupatora?

Da li se uopste borio ili samo kupio americke pilote?

Koliko se razumeo u politiku?

Zasto nije oslobodio Jasenovac?.....

.....

Истински значај Драже за Србе и Србију је огроман и сад тек се показује.
Био је велики јунак, али како каже и пословица, и два лоша убише и Милоша.
Борио се против једних и других.
И борио и спашавао савезнике и пилоте.
Влада је водила политику, и он као војник је могао само да слуша или игнорише наређења.
За Јасеновац се није знало до пред крај рата, А зашто га партизани нису ослободили, а били су у бољој ситиуацији да то ураде?
Прича о напуштању од краља је политичка уцена савезника који су хтели да на тај начин присиле краља на абдикацију и предају легалне власти узурпаторима помогнутим од савезника.
 
Koliki je istinski znacaj Draze Mihajlovica za Srbe i Srbiju?

Da li je on bio veliki junak ili zbunjeni general koji, napusten od kralja, nije znao nista da ucini sam?

Da li se on borio protiv komunizma ili protiv okupatora?

Da li se uopste borio ili samo kupio americke pilote?

Koliko se razumeo u politiku?

Zasto nije oslobodio Jasenovac?

.....

.....

Сваки рат је зло.... из њега се тешко може изаћи неокаљана образа. Без обзира на мотиве, начине рада и субординацију, ипак смо успели да наметнемо себи надимак "братоубице", и једни и други, и остали... Дража није могао да зна која су зла чинили његови војници својим комшијама и предратним супарницима са вашара, нити су комунисти могли да знају за исте такве потезе партизана према некоме који им се замерио у школској клупи.... Јер , човек који се дочепа оружја постаје звер, то је и идеја ратовања....Ако сазнам за неки координисани злочин Дражиних Четника подстакнут од стране Немаца, то ће већ бити друга ствар, до тада, Дража је човек који је ревносно и поштено испуњавао своје дужности владару , отаџбини и народу......на начин како је то једино могао, чисто војнички..... То је и основа признања која је постхумно добијао од Де Гола и Американаца.....
 
Сваки рат је зло.... из њега се тешко може изаћи неокаљана образа. Без обзира на мотиве, начине рада и субординацију, ипак смо успели да наметнемо себи надимак "братоубице", и једни и други, и остали... Дража није могао да зна која су зла чинили његови војници својим комшијама и предратним супарницима са вашара, нити су комунисти могли да знају за исте такве потезе партизана према некоме који им се замерио у школској клупи.... Јер , човек који се дочепа оружја постаје звер, то је и идеја ратовања....
Отприлике, то је то, само што су комунисти, кад је одлучено да ће њима припасти власт, а и пре тога, као врло организована снага, систематски радили на уништавању идеолошких противника, били они стварно "сарадници окупатора", или не.

Ако сазнам за неки координисани злочин Дражиних Четника подстакнут од стране Немаца, то ће већ бити друга ствар,
Нећеш сазнати, јер тако нечег заправо није било.

до тада, Дража је човек који је ревносно и поштено испуњавао своје дужности владару , отаџбини и народу......на начин како је то једино могао, чисто војнички..... То је и основа признања која је постхумно добијао од Де Гола и Американаца.....
И ово је тачно.
 
hehe, meni samo nije jasno zasto je u anketi druga opcija napisana ''italikom''...valjda ce postavljac teme objasniti...

a konacna istina o Drazi, ocekuje nas do kraja meseca..do tada cemo citati opstrukcije komunista, cak i kada je mesto likvidacije i pokopavanja u pitanju, kao ovo u Vecernjim Novostima

http://www.novosti.rs/code/navigate...mihailovic, komunisti&search=draza mihailovic

koliko je to bolesno jaka ideologija

http://www.blic.rs/temadana.php?id=109144

i odgovor komisije

http://www.rts.rs/page/stories/ci/s...исија:+Дражин+гроб+није+на+Ади+Циганлији.html

i poruka ovim ''ka-pičićima'', sto 90. napunise

Што год је човек морално буднији, све га је већа језа хвата од греха. Као што пробуђеног
месечара хвата језа од његовог висења над пропашћу у сну!
Заиста, грешници су морални месечари.
Тешко месечару, који се пробуди сувише доцкан, када су ноге његове на најклизавијој ивици, над
најдубљим понором! Јер ће се тад пробудити, не да се тргне назад, него само да буде будни сведок
свога сурвавања у понор.
 
Poslednja izmena:
46712.jpg
 
1942. je pokrenuta i neviđena propaganda da se četnici, uprkos svemu, predstave kao jedini istinski borci protiv okupatora, što je u zapadnoj javnosti tada bilo opšteprihvaćeno.
Međutim, ove planove remetilo je postojanje partizana, kao pravih boraca protiv okupatora, ali i starog režima. Ocijenivši ih odmah svojim jedinim pravim neprijateljem Mihailović stupa u pregovore sa Nijemcima za zajedničku borbu protiv partizana, i istu noć im predaje 365 zarobljenih partizana, koje Nijemci većinom strijeljaju. To je bilo u selu Divcima kod Valjeva u noći 12./13. novembra 1941. i taj datum se uzima kao početak formalne izdaje naroda i države od strane četnika. Od tada, pa sve do kraja rata, slijedeći Mihailovićeve instrukcije, četnički komandanti u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj, intenzivno sarađuju sa Nijemcima, Italijanima, ustašama, nedićevcima, ljotićevcima i svim ostalim u borbi protiv partizana.
Sprovodeći svoje planove četnici su u toku rata izvršili nebrojene ratne zločine, među kojima su svakako najstrašniji pokolji Muslimana u BiH, Sandžaku, Crnoj Gori. Najveći val ovih pokolja desio se u februaru 1943. u jugoistočnoj Bosni kada je poklano preko 9000 muslimanskih civila, što ističe i sam komandant ove "operacije" Pavle Đurišić u svom izvještaju Mihailoviću.
Četnici su ubijali i sve zarobljene pripadnike i simpatizere NOP-a , pa su tako ovi "zaštitnici srpstva" poklali i hiljade srpskih civila po čitavoj Srbiji. Najdrastičniji su primjeri dva sela u neposrednoj blizini Beograda, Vranića i Drugovca, čije su gotovo cjelokupno stanovništvo četnici istrijebili.
Kada je istina o četničkim zločinima i saradnji sa okupatorom prodrla u svijet, saveznici i izbjeglička vlada u maju 1944. i definitivno napuštaju Mihailovića, čime je četnička sudbina bila zapečaćena. Bez prave discipline i centralizovane komande, sa Mihailovićevim skromnim poznavanjem savremene ratne doktrine, četnici su bili preslab protivnik na i moralno i materijalno ojačane partizanske snage koje su ih u jesen 1944. do temelja porazile i prinudile glavninu njihovih trupa sa Vrhovnom komandom na povlačenje iz Srbije u Bosnu.
Nakon što su se skupili na planini Vučjak u sjeveroisočnoj Bosni, Dražu je napustila veća grupa njegovih oficira na čelu sa Pavlom Đurišićem i pokušala se probiti do zapadnih granica zemlje, ali su ih kod Banje Luke pohvatale ustaše, odvele u Jasenovac i pobile.
Ostatak četničkih snaga ( njih oko 10 000 ) pokušao se na čelu sa Mihailovićem probiti nazad u Srbiji. Na Zelengori su ih, 10 maja 1946 , opkolili partizani i potpuno uništili. Uspjele su se izvući samo pojedine grupice, medju kojima se nalazio i Mihailović. On se narednih 10 mjeseci povlačio po planinama sa svojim posljednjim pristalicama kao progonjena zvijer. Najzad je uhvaćen 13. marta 1946. u blizini Višegrada u briljantno izvedenoj akciji OZNE u kojo je ključnu ulogu odigrao bivši Dražin najvjerniji komandant Nikola Kalabić.
Mihailoviću je za izdaju i ratne zločine sudilo Vrhovno vijeće Vojnog suda Jugoslavije. Sudjenje je bilo odlično pripremljeno i medijski pokriveno, potkrijepljeno hiljadama dokumenata a na suđenju je svoj iskaz dalo desetine svjedoka. Suđenje je trajalo od 10. juna do 11. jula 1946. Mihailović je proglašen krivim i osuđen na smrt. Strijeljan je 17. jula 1946.
(copy)
 

:klap:

imas arsenal drugih slika koje ces da ispucas i zbog cega si inace postavio temu....to su one slike bez komentara, objasnjenja, i uglavnom one vidno ostecene, lazno potpisane...itd...

mogo si bar toliko posten da budes prema ljudima koji su na ovom foruma pa da ne otvoris temu ovako ''bezazleno''....neki te ne znaju, ebiga..

posto nisi dao odgovor na pitanje zasto je druga opcija napisana italikom, moraces da objasnis zasto na temi o Drazi, postavljas najpoznatiju sliku cetnika Koste Pecanca...

uskoro ti u pomoc stizu kiseli, hectoriuous...nemas brige...

i udostoji se da postavis izvor teksta koji navodis..:)...nesto kao ''argumenti''...hehe

znas, ovo je pdf Istorija...vidim da si ''copy'', al odakle...:)
 
Poslednja izmena:
Dosta je i ta jedna slika da se vidi istina....Imam ja ceo arsenal slika na kojima se vidi sa kim su ratovali i sa kim su se druzili cetnici za vreme rata.

Ja ne znam sta je to "italika". Sad prvi put cujem za taj izraz.

Naravno da tekst nije moj.

Nisi video da dole pise (COPY)?

Jeste vi cetnici...Vidite samo ono sto HOCETE da vidite...

Pustite malo i druge da vide.
 
Dosta je i ta jedna slika da se vidi istina....Imam ja ceo arsenal slika na kojima se vidi sa kim su ratovali i sa kim su se druzili cetnici za vreme rata.

Ja ne znam sta je to "italika". Sad prvi put cujem za taj izraz.

Naravno da tekst nije moj.

Nisi video da dole pise (COPY)?

Jeste vi cetnici...Vidite samo ono sto HOCETE da vidite...

Pustite malo i druge da vide.

koja slika?

kakve veze imaju cetnici Koste Pecanca koji su deo Nediceve vlade, sa JV pod komndom Draze? objasni...

za italik se ne pravi lud, osim ako nisi nepismen...vidim da znas da kucas na tastaturi, ubadas slova nekako, sto je za svaku pohvalu...

otvorio si temu kao funjara, pa jos sa anketom, zavarao si ljude, a meni je od pocetka bila jasna tvoja namera...

obican hrvatski spamer i provokator...tema ce nadam se biti obrisana u najkracem roku...

i ne stavljas COPY vec navodis izvor, ako nisi sposoban sam da otvoris temu....al znas da napravis anketu...vau...hehe

Ono sto je najbitnije u svemu, kopka vas Draza i ne da vam mira...hehe

samo vas gledamo...hehe

cetnik_milan_gurovic.jpg
 
Poslednja izmena:
koja slika?

kakve veze imaju cetnici Koste Pecanca koji su deo strukture Nediceve vlade, sa JVuO pod komadnom Draze? objasni...

za italik se ne pravi lud, osim ako nisi nepismen...vidim da znas da kucas na tastaturi, ubadas slova nekako, sto je za svaku pohvalu...

otvorio si temu kao funjara, pa jos sa anketom, zavarao si ljude, a meni je od pocetka bila jasna tvoja namera...

obican hrvatski spamer i provokator...tema ce nadam se biti obrisana u najkracem roku...

Svi cetnici su za ogromnu vecinu ljudi u zemlji i inostranstvu - ISTI.

Jos ces sada poceti i po subarama da ih delis!?

Za italiku i dalje tvrdim da ne znam sta je. Da to nije cetnicki izraz za - latinicu?

A zasto bi moderator brisao temu?

Da nije i on obozavatelj lika i dela "velikog vojnog stratega"?

Da se neko ne oseca uvredjen?

Tema je potpuno validna i DISKUTABILNA.

Da sam ja hrvatski spamer i provokator, ja bih HVALIO Drazu, Milosevica, Seselja, Legiju, Argana, kapetana Dragana i sve ostale gubitnike, strane placenike, spiune, belosvetske bitange i avanturiste od kojih Srbi zele da naprave sebi mitove i pozitivne licnosti...

A sa njima su pogubili SVE sto se pogubiti moze.
 
Svi cetnici su za ogromnu vecinu ljudi u zemlji i inostranstvu - ISTI.

Jos ces sada poceti i po subarama da ih delis!?

Za italiku i dalje tvrdim da ne znam sta je. Da to nije cetnicki izraz za - latinicu?

A zasto bi moderator brisao temu?

Da nije i on obozavatelj lika i dela "velikog vojnog stratega"?

Da se neko ne oseca uvredjen?

Tema je potpuno validna i DISKUTABILNA.

Da sam ja hrvatski spamer i provokator, ja bih HVALIO Drazu, Milosevica, Seselja, Legiju, Argana, kapetana Dragana i sve ostale gubitnike, strane placenike, spiune, belosvetske bitange i avanturiste od kojih Srbi zele da naprave sebi mitove i pozitivne licnosti...

A sa njima su pogubili SVE sto se pogubiti moze.

ajde vidim da ti je propo petak...ja sam bar popio koje pivce u kraju...

Sta bese s kapetanom Draganom :)

mozda ti znas kako i gde voditi Srbiju....tu iz svoje foteljice ispred monitora...ajd daj neki predlog

koji je razlog zasto si otvorio temu, posteno?

i IZVOR...ne zaboravi...
 
Poslednja izmena:
e bre kad se stidis svog izvora, evo ja cu postavim...opusti se

leksikon yu mitlogoije

by Edin Čengić


http://www.leksikon-yu-mitologije.net/read.php?id=1974

pa kaze komentar

CETNICI = KOLJACI SILOVAVATELJI KRADLJIVCI LOPOVI UBOJICE RAZBOJNICI RASISTI NEKRSCANI PRAVU SE KRSCANIMA I PRAVOSLAVCIMA ALI NE SLUSAJU BOZJU RJEC IZ BIBLIJE KOJA KAZE "NE UBIJ"
by COVJEK @ 2004-05-11

sjano otvorena tema...i sve to na pdf Istorija foruma Krstarice...
 
Poslednja izmena:
ajde vidim da ti je propo petak...ja sam bar popio koje pivce u kraju...

koji je razlog zasto si otvorio temu, posteno?

Pa posteno da ti kazem - mislim da bi Srbi trebali konacno da pocnu da slave svoje ISTINSKE heroje...

Dosta je bre tih mitskih likova koji ustvari nisu bili nikakvi heroji, a onih istinskih - niko ih se i ne seca.

Ne moze se stalno na nekakvim gubitnicima graditi buducnost (car Lazar, Draza, Seselj,...)

Srpske heroje treba birati SA OBE STRANE, a ne prema dnevnim partijskim interesima.

Sta bi bilo da Rusi danas pocnu pljuvati po jednom komunisti Zukovu, Vorosilovu, Tolbuhinu... ili mnogim neznanim junacima Crvene armije samo zato sto su bili - crveni?

Ne moze se porediti ucesce u ratu recimo jednog generala Petra DRAPSINA i generala Draze....

I jedan i drugi su Srbi...jedan crven drugi beo...

Jedan osvojio Trst, a drugi se krio po Ravnoj gori...

A Drapsin se nigde ni ne pominje.

Tu treba imati ISTORIJSKI OSECAJ Koco.

Smeta mi kada se NADUVAVA neko ko to ustvari ne zasluzuje.

Nek si ti meni ziv i zdrav, eto ja nemam piva, a sada je vec proslo devet pa me mrzi da se oblacim, odem i kupim...
 
e bre kad se stidis svog izvora, evo ja cu postavim...opusti se

leksikon yu mitlogoije

http://www.leksikon-yu-mitologije.net/read.php?id=1974

pa kaze komentar

CETNICI = KOLJACI SILOVAVATELJI KRADLJIVCI LOPOVI UBOJICE RAZBOJNICI RASISTI NEKRSCANI PRAVU SE KRSCANIMA I PRAVOSLAVCIMA ALI NE SLUSAJU BOZJU RJEC IZ BIBLIJE KOJA KAZE "NE UBIJ"
by COVJEK @ 2004-05-11

sjano otvorena tema...i sve to na pdf Istorija foruma Krstarice...

Stigla losa vest.

Ubimo glasnika.
 
Pa posteno da ti kazem - mislim da bi Srbi trebali konacno da pocnu da slave svoje ISTINSKE heroje...

Dosta je bre tih mitskih likova koji ustvari nisu bili nikakvi heroji, a onih istinskih - niko ih se i ne seca.

Ne moze se stalno na nekakvim gubitnicima graditi buducnost (car Lazar, Draza, Seselj,...)

Srpske heroje treba birati SA OBE STRANE, a ne prema dnevnim partijskim interesima.

Sta bi bilo da Rusi danas pocnu pljuvati po jednom komunisti Zukovu, Vorosilovu, Tolbuhinu... ili mnogim neznanim junacima Crvene armije samo zato sto su bili - crveni?

Ne moze se porediti ucesce u ratu recimo jednog generala Petra DRAPSINA i generala Draze....

I jedan i drugi su Srbi...jedan crven drugi beo...

Jedan osvojio Trst, a drugi se krio po Ravnoj gori...

A Drapsin se nigde ni ne pominje.

Tu treba imati ISTORIJSKI OSECAJ Koco.

Smeta mi kada se NADUVAVA neko ko to ustvari ne zasluzuje.

Nek si ti meni ziv i zdrav, eto ja nemam piva, a sada je vec proslo devet pa me mrzi da se oblacim, odem i kupim...

a kakve ti veze imas sa srpskom istorijom...sto to tebe zanima...

ako ti je do mitova eno imas temu o velikom kralju Tomislavu pa tamo obitavaj

ebote te Drapsin, isao sam u skolu s njegovim imenom 4 godine :hahaha:...hvala Bogu, vise se ne zove tako...

ajd malo smo se sprdali, sad odjebi...tema nek se obrise, i laku noc...
 
a kakve ti veze imas sa srpskom istorijom...sto to tebe zanima...

ako ti je do mitova eno imas temu o velikom kralju Tomislavu pa tamo obitavaj

ebote te Drapsin, isao sam u skolu s njegovim imenom 4 godine :hahaha:...hvala Bogu, vise se ne zove tako...

ajd malo smo se sprdali, sad odjebi...tema nek se obrise, i laku noc...

Ocito je iz prilozenog da si samo ta cetiri razreda i zavrsio. :hahaha:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top