Добрица Ћосић предложен за Нобелову награду

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

vracaracc

Buduća legenda
Poruka
38.315
DOBRICA ĆOSIĆ PREDLOŽEN ZA NOBELOVU NAGRADU!

(7)
Petak, 14. Januar, 2011.| Autor: Jelena Velinović
Ćosić po treći put predložen za Nobelovu nagradu za književnost. On nije oduševljen nominacijom, jer nema visoko mišljenje o ovoj nagradi


BEOGRAD - Treća sreća!
Akademik Dobrica Ćosić ove godine će, po treći put, biti nominovan za Nobelovu nagradu za književnost, na inicijativu akademika Svetislava Jarića i uz podršku najeminentnijih akademika i književnika! Ćosića gotovo svi već vide kao dobitnika Nobela i drže mu palčeve. Čak i njegovi politički protivnici.

On, međutim, kako saznajemo, ne veruje u Nobela! I nije baš oduševljen zbog nominacije. Ćosićev komentar nismo uspeli da dobijemo, jer je, kako su nam kazali na Akademiji nauka, veoma bolestan.
- Već desetak dana mu nije dobro i ide na razna bolnička ispitivanja - kažu u SANU.

S druge strane, Ćosićeve kolege i prijatelji oduševljeni su nominacijom i veruju u njega.
Tako, proslavljeni reditelj Emir Kusturica kaže za Kurir da je „Dobrica to zaslužio“.
- On na mene ostavlja impresije velikog borca, velikog socijaldemokrate i velikog književnika. Ima moju punu podršku - naglašava Kusturica.

I akademik Matija Bećković podržao je nominaciju Ćosića.
- Tu odluku je već doneo akademik Jarić, a Dobrici Ćosiću, Svetskoj akademiji nauka i nama je ostavio lakši posao - da mu se pridružimo - kaže Bećković.
Iako ga politički ne podržavaju, i političari iz opozicije „navijaju“ za Dobricu. Tako

lider NS Velimir Ilić ne spori da je Ćosić među najboljim srpskim književnicima.
- Drago bi mi bilo da dobije nagradu, jer ima tih elemenata koji mogu da ga uvrste u naše najveće književnike. Na stranu to što je malo politički obojen i što nemamo iste stavove - kaže Ilić.

I njegov kolega iz opozicije, radikal Dragan Todorović, odvaja, kako kaže, Ćosića kao političara i književnika.
- On je zaista jedan od najvećih srpskih pisaca i iskreno ga podržavam u nominaciji. Da li će zaista dobiti nagradu, ne mogu da znam, jer to, nažalost, ne zavisi od kvaliteta. Koliko god da se politički razlikujemo, zaista ne mogu da kažem ništa loše za njega kao književnika - iskreno će Todorović.

Inače, nominacija bi trebalo da bude predata do kraja januara. Ćosić je već dva puta bio predlagan za Nobelovu nagradu za književnost, i to 1983. i 1989. godine, od strane francuskih i britanskih institucija.
http://www.kurir-info.rs/vesti/dobrica-cosic-predlozen-za-nobelovu-nagradu-69485.php
 
DOBRICA ĆOSIĆ PREDLOŽEN ZA NOBELOVU NAGRADU!

(7)
Petak, 14. Januar, 2011.| Autor: Jelena Velinović
Ćosić po treći put predložen za Nobelovu nagradu za književnost. On nije oduševljen nominacijom, jer nema visoko mišljenje o ovoj nagradi

Kiselo je grožđe.
Nek' ponovo pročita basnu o lisici i grožđu....
 
Nije on dobio nagradu zato sto je odlican pisac, vec zato sto pripada rasi peruanskih (juznoamerickih) imperijalnih shtenadi....

мало пристојније молим.

ја мислим да је одличан писац.........међутим у праву си када кажеш да је Нобелова награда изгубила сваки смисао.

Може ли ико објанити ЧИМЕ СУ ЈЕ ЗАСЛУЖИЛИ
-Ал Гор?
-Барак Обама?
-Онај Кинез ове године?

Шта је ико од њих конкретно учинио да заслужи ту награду?
 
Миодраг Павловић (који је 2 пута до сада кандидован за НН) је далеко бољи и свестранији књижевник од Ћосића. Било би несумњиво боље да он добије НН.

На жалост, код нас добар део људи није ни чуо за поменутог.
 
Nije on dobio nagradu zato sto je odlican pisac, vec zato sto pripada rasi peruanskih (juznoamerickih) imperijalnih shtenadi....
Joj Blajbi, kad ti počneš...z:shock:
мало пристојније молим.

ја мислим да је одличан писац.........међутим у праву си када кажеш да је Нобелова награда изгубила сваки смисао.

Може ли ико објанити ЧИМЕ СУ ЈЕ ЗАСЛУЖИЛИ
-Ал Гор?
-Барак Обама?
-Онај Кинез ове године?

Шта је ико од њих конкретно учинио да заслужи ту награду?

Ne brkaj Nobela za mir i Nobela za književnost. To su dva različita sveta.

Mislim da je krajnje vreme da se nagrada opet dodeli srpskoj književnosti. Kad već nije uspelo Kišu i Pavloviću, nadam se iskreno da može uspeti Ćosiću, mada sam skeptik...
 
Joj Blajbi, kad ti počneš...z:shock:


Ne brkaj Nobela za mir i Nobela za književnost. To su dva različita sveta.

Mislim da je krajnje vreme da se nagrada opet dodeli srpskoj književnosti. Kad već nije uspelo Kišu i Pavloviću, nadam se iskreno da može uspeti Ćosiću, mada sam skeptik...

Ма јесу два различита света али се таквим поступцима награда са заједничким именом дебело девалвира.
 
Pa hejde ti meni reci kada je to u istoriji Nobel za mir imao ikakav ozbiljan kredibilitet?

Додушеи то је тачно..........али заиста немогу да се сетим да су се у прошлости дешавале овакве спрдачине са том наградам.
 
ни ја баш немам неко високо мишљење о њему али нико ме не пита.

Njegove knjige su prosecne po stilu ali megalomanske po nacinu pisanja...ja nemam nista protiv Dobrice, domen verovali ili ne ali sam ga cak i upoznala, ispao je veliki covek prema djacima i stvarno me lepa prica vezuje za njega...
medjutim realnost je da su na nasim prostorima Nobeloviu nagradu zasluzili Kis za Enciklopediju mrtvih, Pavic za Hazarski recnik i Selimovic za Dervis i smrt...to su zlatne knjige nase knjizevnosti koje su mogli da napisu bilo gde u svetu i postigli bi svetski uspeh, za njih je steta sto su bili Srbi a za nas je ponos sto su nasi...
 
Sitni umovi nisu u stanju da razdvoje umetnost od politike.

Tako i Hrvati kazu, pa su u Splitu jednu ulicu nazvali ulica Adolfa Hitlera....

Ali, Hitlera slikara, a ne politicara....

Istina, taj slikar se dvadesetak godina bavio intenzivno politikom (neuspesno!), ali Splicani vise cene nujegova likovna dostignuca...Politicki deo su gurnuli pod tepih...

Njihovi siroko-bregoviti umovi mogu da razdvoje umetnost i politiku....:bljak:
 
Додушеи то је тачно..........али заиста немогу да се сетим да су се у прошлости дешавале овакве спрдачине са том наградам.

Sve je politika: i izbor za Pesmu Evrovizije, i Mis sveta, i sport i sex.....

Danasnji covek je Homo politicus.
 
Tako i Hrvati kazu, pa su u Splitu jednu ulicu nazvali ulica Adolfa Hitlera....

Ali, Hitlera slikara, a ne politicara....

Istina, taj slikar se dvadesetak godina bavio intenzivno politikom (neuspesno!), ali Splicani vise cene nujegova likovna dostignuca...Politicki deo su gurnuli pod tepih...

Njihovi siroko-bregoviti umovi mogu da razdvoje umetnost i politiku....:bljak:

Adolf nikad nije postao slikar. Njegovi radovi i prijava poslati na Bečku akademiju su odbijeni. Nemoj da porediš neuporedivo i pokušavaš da iskriviš realnost.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top