Dete u poznim godinama

Vidite, ovo je dobra tema...
Naravno da nikome ne bi trebalo ogranicavati pravo na potomstvo, na kraju krajeva, to je jedna od najvaznijih ljudskih potreba. Na rkaju krajev,a sta tebe briga da li je on dobio dete sa 20 ili sa 50? (Ne "tebe" tebe, nego uopsteno, ne volim kda ljudi zabadaju nos u tudje stvari).

A opet, i ta ideja matrorih roditelja koji em ne stigunu da te podignu em ti treba prerano da brines o njima... i to itekako razumem. Moji roditelji su bili "srednji" kada su me dobili (mama 32, otac 35). Bez oca sam ostala sa 10 godina, a mama je otisla u penziju. Stvari su zeznute, a kamoli kakve bi bile da sada imam, recimo, 15 godina. kasno rdotieljstvo ima svoje rpednosti, zreliji si verovanto za dete kasnije nego sa 20 godina (vecina ljudi), ali kako ces ti da pomognes svojim roditeljima ako oni ostare dok si ti jos u srednjoj skoli, i kako ce oni moci finansijski tebe da izdrzavaju do neke tridesete godine (koliko u Srbiji u proseku traje "detinjstvo", tj. ekonomska zavisnost od roditelja).

Ne znam, mislim da su deca dobrodosla kada god da se rode, i bolje u 45. nego nikad, ali da bi ipak ljudi trebalo da se ranije odluce da imaju decu, ako je to ikako moguce. Bas zbog ovih stvari.

PS-Sad, u teoriji, dete starih roditelja ce vec sa dvadesetak godina dobiti svoj stan (znam da zvuci morbidno i sve to), ali morace samo finansijski da se bori kroz zivot, za sta mnogi dvadesetogodisnjaci danas nisu spremni.
 
Poslednja izmena:
To sa stanom je najzalosnije sto jeste istinito: u Srbiji tesko da moze mladi bracni par kupiti na neki povoljan kredit malen stan, vec se ceka da, na primer, umre baba.... pa ako je roditelj (koji nasljedjuje) raspolozen da svoj deo nasledstva ustupi detetu, pa ce mozda (!!) tako doci do krova nad glavom gde ce moci da stvara svoje potomke onda kada je vreme (sto se radjanja tice, tu nema mode, Zakoni prirode su isti i sada i pre ne-znam kol`ko godina).

Tako da ja mislim da bi mladi radjali kada bi imali svoju samostalnost u svakom pogledu.
 
Ljudi, sve u svoje vreme treba raditi.....Zna se otprilike kako to ide....Odstupanja su naravno prisutna u svim segmentima zivota pa i u onom gde su u pitanju deca. Manji je ipak procenat da se ljudi odlucuju na decu u kasnijim godinama...To je velika hrabrost i ja se zaista divim tim ljudima. Postoje slucajevi da zene ne zna da je trudna, klimaks, hormonski porem. pa se to desi potpuno nezeljeno.......U komsiluku mi bio takav slucaj. Zena mislila klimaks, obaveze u kuci, nije isla ginekologu a kad je otisla bilo kasno .Rodila sina...Skoro se porodila kada i cerka......Zivot zaista pise romane.......Pozdrav svima.
 
Ljudi, sve u svoje vreme treba raditi.....Zna se otprilike kako to ide....Odstupanja su naravno prisutna u svim segmentima zivota pa i u onom gde su u pitanju deca. Manji je ipak procenat da se ljudi odlucuju na decu u kasnijim godinama...To je velika hrabrost i ja se zaista divim tim ljudima. Postoje slucajevi da zene ne zna da je trudna, klimaks, hormonski porem. pa se to desi potpuno nezeljeno.......U komsiluku mi bio takav slucaj. Zena mislila klimaks, obaveze u kuci, nije isla ginekologu a kad je otisla bilo kasno .Rodila sina...Skoro se porodila kada i cerka......Zivot zaista pise romane.......Pozdrav svima.

Hm, znači deca koju su roditelji dobili u kasnijim godinama su, po tvojoj logici, posledica hormonalnog poremećaja, klimaksa i dogode se potpuno neželjeno?:eek:
Jer treba sve raditi u svoje vreme. Zna se kako to ide. A koje je to vreme? I kako to ide? Po kom pravu bilo ko može odlučivati o izboru druge osobe da rodi (i kada to da učini)?
Kada bi ljudi malo više gledali u svoj tanjir, a ne u tuđ, možda bi nekim čudom skontali da im se hrana ucrvljala.
Znam da zvučim grubo, ali nazvati nečije dete "odstupanjem od pravila" i "posledicom klimaksa" je jadno. Neko dobije dete "kad mu je vreme" pa bez njega ostane. Neko ne može da ima decu. Neko ne sretne pravu osobu za brak do godina koje sredina smatra prikladnim za reprodukciju.
Svako svoje izbore pravi sam. I živi sa njima. A meni lično je bolje da se dete dobije onda kada je željeno i sa adekvatnom osobom, nego kad "mame i tetke kažu" sa prvim koji naiđe (ili je voljan da donira spermu).
 
Kao neko ko u nekim godinama pokusava da bude roditelj (a ako i uspem, bicu mator roditelj), pre svega zelim da cestitam tvojim komsijama na rodjenju deteta.

Dobiti u tim godinama zdravo dete je veliki podvig. Verujem da su dugo pokusavali i drago mi je da su uspeli.

Jedna moja drugarica iz srednje skole je nedavno uspela sa 44 i skakao sam u vazduh od srece kada sam to cuo.

Sto se brige o njihovoj starosti tice, ne bih se puno unapred opterecivao time.

"Dete" je pravno i procesno sposobno sa 18 godina. Ako njegov otac dozivi 73 izveo ga je na prav put - ako ne, majka ima velike sanse da to uradi.

Na Zapadu deca sa 18 lete iz kuce i svoje roditelje vidjaju o praznicima - ocekuje se da do tog doba budu zrela i samostalna.

Ako je ideal u Srbiji (i Grckoj) da dragom sinu mama kuva supicu i kad bude imao 40 godina, i jos uvek bude izdrzavano lice koje zivi sa roditeljima i otima im penziju, onda bi roditelji trebalo da decu dobijaju sa 15 godina, kao u Timockoj krajini, a da po mogucstvu pozive jedno 120 godina, dok se njihova deca vec jednom ne osamostale.

Moj drug je ostao udovac u trenutku kada je njegova supruga imala jedva malo vise od 30 godina. Njihova mala je prakticno ceo svoj zivot provela samo sa ocem i razvila se u potpuno normalnu devojku.

Deca su dobrodosla kad god da stignu, ostalo nije u nasoj moci.
 
Moj komsija je dobio dete u 55-oj godini. Mislim da njegova supruga ima 45 godina.
Koliko je fer prema detetu da ima stare roditelje i da ostane bez roditelja sa dvadeset godina? Naravno da mom komsiji zelim sve najbolje, dete je zdravo i sve je ok. Ali godine idu i nikad se ne zna kako ce zdravlje da sluzi.

Svako dijete je dar od Boga i tako ga treba prihvatiti.
Svako ima svoj put i svako je zaseban i neponovljiv u svom zivljenju. Izlisno je promisljati o tudjem zivotu kada nemamo predstave ni kako ce nas teci. Sta je sigurnost zivota kada neznamo dvije osnovne stvari svoga zivota - kad cemo se roditi i kad cemo umrijeti.
Mi u bezgranicnoj ljubavi pravimo, radjamo i odgajamo djecu - ali ona nisu posve nasa. Prvenstveno su svoja i imaju svoj put. Mozemo samo Boga moliti da im da svako dobro, zdravlje i srecu.
U zivotu i u smrti kao sastavnom dijelu zivota nema pravila.
 
Moj komsija je dobio dete u 55-oj godini. Mislim da njegova supruga ima 45 godina.
Koliko je fer prema detetu da ima stare roditelje i da ostane bez roditelja sa dvadeset godina? Naravno da mom komsiji zelim sve najbolje, dete je zdravo i sve je ok. Ali godine idu i nikad se ne zna kako ce zdravlje da sluzi.

Hmmm... godinama se količina mutacija u organizmu nagomilava... ako zanemarimo taj ni malo naivan faktor, doduše totalno podložan kontroli... šta znam. Nije fer, nikako. Sa 19 godina bukvalno ništa ne znaš... čast izuzecima koje je život naučio (mada to ne želim nikome). Mada, opet to ima i dosta prednosti. Ljudi su tad dosta zreliji i šta ti ja znam... opet imaju malo strpljenja. Ali ako se neko već odlučuje na takav korak treba imati nekakvu zalihu para i to ne malu... da bi se dete moglo školovati i nastaviti da živi koliko-toliko normalno. Sad kako je sve to u Srbiji ili bilo gde drugde moguće... ne znam.
Sve u svemu ja sam za... ništa lepše nego kad na svet stigne toliko željeno dete.
 
Poslednja izmena:
Hm, znači deca koju su roditelji dobili u kasnijim godinama su, po tvojoj logici, posledica hormonalnog poremećaja, klimaksa i dogode se potpuno neželjeno?:eek:
Jer treba sve raditi u svoje vreme. Zna se kako to ide. A koje je to vreme? I kako to ide? Po kom pravu bilo ko može odlučivati o izboru druge osobe da rodi (i kada to da učini)?
Kada bi ljudi malo više gledali u svoj tanjir, a ne u tuđ, možda bi nekim čudom skontali da im se hrana ucrvljala.
Znam da zvučim grubo, ali nazvati nečije dete "odstupanjem od pravila" i "posledicom klimaksa" je jadno. Neko dobije dete "kad mu je vreme" pa bez njega ostane. Neko ne može da ima decu. Neko ne sretne pravu osobu za brak do godina koje sredina smatra prikladnim za reprodukciju.
Svako svoje izbore pravi sam. I živi sa njima. A meni lično je bolje da se dete dobije onda kada je željeno i sa adekvatnom osobom, nego kad "mame i tetke kažu" sa prvim koji naiđe (ili je voljan da donira spermu).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nemoj da lupas gluposti a posebno ne na racun mog posta koji je krajnje dobronameran i blage veze nema sa ovim sto ti pises. Ako nesto ne razumes nije sramota da pitas a lupati budalastine i uz to povrediti nekoga ko apsolutno nije mislio to sto ti lupetaras je krajnje nekorektno i bezobrazno.......
 
Hm, znači deca koju su roditelji dobili u kasnijim godinama su, po tvojoj logici, posledica hormonalnog poremećaja, klimaksa i dogode se potpuno neželjeno?

TO SU TVOJI BOLESNI ZAKLJUCI. NAVELA SAM SAMO JEDAN PRIMER KOJI JE NAZALOST TUZAN JER ZENA KOJA JE RODILA DETE NE ZNAJUCI ZA TRUDNOCU JE UBRZO UMRLA. BILA JE BOLESLJIVA I PORODJAJ JU JE POTPUNO SLOMIO....

Jer treba sve raditi u svoje vreme. Zna se kako to ide. A koje je to vreme? I kako to ide? Po kom pravu bilo ko može odlučivati o izboru druge osobe da rodi (i kada to da učini)?

NARAVNO DA SVE TREBA RADITI U SVOJE VREME ....TO I DALJE MISLIM.....STO SE KASNIJE RODI DETE VECE SU MOGUCNOSTI DA BUDE KOMPLIKACIJA I ZA MAJKU I ZA DETE.......A AKO SI DOBRO PROCITALA A NISI JER SI ZLONAMERNA I VEOMA BEZOBRAZNA JA SAM NAPISALA DA SE D I V I M LJUDIMA KOJI SE ODLUCUJU ZA DETE KASNIJE, I DA JE TO HRABRO OD NJIH.....TO SI ZABORAVILA DA PROKOMENTARISES.
Kada bi ljudi malo više gledali u svoj tanjir, a ne u tuđ, možda bi nekim čudom skontali da im se hrana ucrvljala.

OVO JE TEK VRH GLUPOSTI KOJI VEZE SA NICHIM NEMA A POGOTOVO NE SA GLEDANJEM U NECIJI TANJIR.

Znam da zvučim grubo, ali nazvati nečije dete "odstupanjem od pravila" i "posledicom klimaksa" je jadno. Neko dobije dete "kad mu je vreme" pa bez njega ostane. Neko ne može da ima decu. Neko ne sretne pravu osobu za brak do godina koje sredina smatra prikladnim za reprodukciju.
Svako svoje izbore pravi sam. I živi sa njima. A meni lično je bolje da se dete dobije onda kada je željeno i sa adekvatnom osobom, nego kad "mame i tetke kažu" sa prvim koji naiđe (ili je voljan da donira spermu).

NI JEDNOG MOMENTA NISAM NAZIVALA NICIJE DETE POSELDICOM ....SAV SVOJ GNEV SI IZRUCILA NA MENE BEZ IKAKVOG RAZLOGA....GOMILU GLUPOSTI SI ZAKLJUCILA PREPORUCILA I ODLUCILA......PROCITAJ JOS JEDNOM....VERUJ MI NIJE TESKO BITI DOBAR.....TREBA SAMO DA PROBAS......
 
Kako vidim iz nekih postova, starijim i sebicnim ljudima treba zabraniti da imaju decu, unuke, a mozda i kucne ljubimce.

Takodje decu ne bi trebalo da imaju ni siromasni - ili ce morati da se muce da nesto stvore, ili ce pasti na teret drustvu. Treba ih postedeti muka.

Isto vazi i za ruzne - sta ako im deca ispadnu ruzna, pa pate ceo zivot.

Niske, celave i corave najbolje je odmah sterilisati, da slucajno ili namerno ne dodju u tragicnu situaciju da imaju decu.

Na kraju svog izlaganja ne bih propustio priliku da pomenem i Cigane, Jevreje, Crnce, Arape, Busmane i njima slicne, da se ne osete zapostavljenim...
 

Back
Top