Deca su izvan kontrole-Da li vi uopste znate?

То се ради ангажовањем у конкретним акцијама. Случајно знам да се по многим средњим школама организују дебатни клубови, радионице о ненасилној комуникацији, да многе организације покрећу акције у којима желе да анимирају омладину. То се ради тако што ћеш придобити неколико својих вршњака да будете волонтери у Црвеном крсту, што ћете постати добровољни даваоци крви, што ћете се учланити у неко еколошко друштво и учестовати у разним акцијама које оно организује....
Сваки другар којег успеш да наговориш да се пркључи некој организацији или акцији у којој ће се посветити неком племенитом циљу - је један спасен млад живот и одвучен од криминала, извучен из свог егоцентричног света и спреман да чини нешто конкетно за опште добро!
Што више таквих појединаца (који виде даље од свог носа) - и друштво ће нам бити боље! z:)

Ja se sa ovim slazem ali tesko da ovakvih akcija i radionica uopste i ima u skolama....Dok je trajao upis u "moju skolu" na sav glas se pricalo o sportskim sekcijama i radionicama a na kraju nista od toga..A znam da ni u drugim skolama toga nema...Kod nas je situacija da: svakog drugara kojeg nagovoris da popusi jednu cigaru,proba drogu i popije 2 litre piva je jedan unisten zivot..
 
Bas tako,ne znam od kud svima misljenje da je sve nastalo sada ili su mozda ljudi nase neke generacije(ne budi uvrijedjena ako sam ti dodala godinu koju z:) )toliki foliranti da nece da priznaju sta su sve radili.Nije marihuana izmisljena u 2000-oj,nije seks za jednu noc nesto sto se nije desavalo prije 20 godina,nije pivo dostupno od juce..Sve smo mo to prosli,probali ,vidjeli da ne valja z:poz: i odustali.Valjda je normalno da je mladost radoznala i da sve hoce da proba..Ja sam roditeljima te stvari precutala ali sam ih sinu rekla..Greska ili ne,pokazace vrijeme..

Управо то. Знам да се над ''данашањом омладином'' највише згражавају они маторци који у ствари никад и нису били млади.... Мало ми је чудно ко су ти млади који су пристали да их неко убеди да је њихово време младости опште црнило и расуло....z:(
Живот (и младост) ће нам бити онакав како га проживимо.z;)

А слажем се да велику улогу у томе има вапситање и да родитељи јесу јако важан фактор....али све се то ради мноооого пре него што дете дође у пубертет, јер је тада већ углавном касно....z:(

И поновићу - није КОНТРОЛА та која може да обезбеди да нам дете не пође странпутицом (мада не мислим да треба искуључити сваку контролу). Мислим да је поента у развијању САМОКОНТРОЛЕ, у васпитавању детета за ОДГОВОРНОСТ према себи и другима! z;)
 
Ja se sa ovim slazem ali tesko da ovakvih akcija i radionica uopste i ima u skolama....Dok je trajao upis u "moju skolu" na sav glas se pricalo o sportskim sekcijama i radionicama a na kraju nista od toga..A znam da ni u drugim skolama toga nema...Kod nas je situacija da: svakog drugara kojeg nagovoris da popusi jednu cigaru,proba drogu i popije 2 litre piva je jedan unisten zivot..

Претерујеш. Нађи ми човека коме су једна цигарета и два пива уништили живот!z;)

Никад ниси попио ниједно пиво???? z:mrgreen:

Има невладиних организација, има разних удружења грађана, еколошких удружења, добротворих друштава, волонтерских акција....има свега тога....само се треба покренути!

Али је увек лакше седети и кукати како ''ни ораси нису што су некад били''.....z:mrgreen:
 
pa mozda je za prosvetne radnike uobicajeno i normalno?

kao sto je za medicinske radnike po bolnicama uobicajeno i normalno kada umre neki pacijent

:zcepanje:
Моја деца су још деца, нису омладиници...ако си на мене пакосно мислила...а свакако немам потребе ни разлога да их браним од било кога или чега.......z:p

А са омладинцима радим толико година колико моји саговорници имају живота....и знам о чему причам.z;)

Nisam na tebe mislila, na osnovu čega si to zaključila, gde sam ja napisala tvoje ime, pisala sam uopšteno.
Uostalom odakle ja mogu da znam koliku ti imaš decu i šta i gde radiš?
 
Ja sam u zadnjih nekoliko meseci prestao, ali uglavnom pijem dosta, sto nije za pohvalu. Niko me nije navukao na to, niko ne moze ni na sta da me navuce, ali isto tako nisam nikoga navukao.

Jednostavno sve je totalno trulo, izadjes, smoris se i vratis kuci u 4.

Ja slusam (i pravim :) ) Drum and Bass, ali ovde nema ni jednog mesta gde se pusta. I kada god bi izasli, mi bi se osljipali kao letve jer provoda dobrog nema. Sada i ne izlazim toliko jer sam ukapirao koliko je glupo to raditi.
 
Mislim da su roditelji izgubili dodir sa stvarnoscu..
Evo bas u cupriji sam imao priliku da vidim sta se desava, tuce, ubijanja, nozevi. A devojke sa druge strane, spavaju snimaju se i to sve sa nekim "sumnjivim likovima". Ta mala mesta igleda su gora svakim danom, uporedo sa njihovim ekonomskim propadanjem
Da li vi znate uopste sta se desava sa vasom decom? Kroz kakve lekcije oni prolaze u skolama? Da li znate sta vase cerke rade?
Ja mislim da roditelji nemaju uopste ideju, jer bi us uprotnom verovatno odlepili. Znam da ja bih verovatno, pa onda ono kao nista se ne desava... Sta mislite to je sistem odbrane ili?
Mislim da covek vise nema snage u ovim vremenima da se nosi sa realnscu.
heh, kazes roditelju neke spodobe takvo je i takvo stanje a on na to odgovara - ali to je normaaaalno, za te godineeee :D
kada se cudis kakva su djeca, pogledaj im roditelje :zgrudvanje:
jer svi oni zapravo imaju dodira sa rl-om, samo sto su za "normalno" i "podrazumjeva se" uzelo devijantno ponasanje i vezali ga za odredjene godine na uzrok/posledica nacin
a svoj udjel u chorbi vjesto precutali
nisam ja los roditelj nego je citava generacija takva, normalno je za teena to i to
 
Ja se sa ovim slazem ali tesko da ovakvih akcija i radionica uopste i ima u skolama....Dok je trajao upis u "moju skolu" na sav glas se pricalo o sportskim sekcijama i radionicama a na kraju nista od toga..A znam da ni u drugim skolama toga nema...Kod nas je situacija da: svakog drugara kojeg nagovoris da popusi jednu cigaru,proba drogu i popije 2 litre piva je jedan unisten zivot..

povodljive osobe ce svakako stradati,pre ili kasnije
mozda je i bolje ranije
pre ce uvideti svoju gresku,i imace vise vremena da je isprave
 
Управо то. Знам да се над ''данашањом омладином'' највише згражавају они маторци који у ствари никад и нису били млади.... Мало ми је чудно ко су ти млади који су пристали да их неко убеди да је њихово време младости опште црнило и расуло....z:(
Живот (и младост) ће нам бити онакав како га проживимо.z;)

А слажем се да велику улогу у томе има вапситање и да родитељи јесу јако важан фактор....али све се то ради мноооого пре него што дете дође у пубертет, јер је тада већ углавном касно....z:(

И поновићу - није КОНТРОЛА та која може да обезбеди да нам дете не пође странпутицом (мада не мислим да треба искуључити сваку контролу). Мислим да је поента у развијању САМОКОНТРОЛЕ, у васпитавању детета за ОДГОВОРНОСТ према себи и другима! z;)

saglasna......u pubertetu se teško nešto može učiniti a samoktrola, rad, organizovanost, tačnost, jasno izgradjen cilj i briga o drugima je ono čemu roditelj treba da nauči dete.
Mi, hvala Bogu, a malo i nama, nismo imali problema te vrste sa decom.....a da su nam sedeli uz skute nisu.......išlo je to svugde, prošlo celu Srbiju, pravilo žurke u kući......valja smo imali sreće
 
Ту се слажемо. Али то се не ради кукањем:''Свеопшта пропаст! Куда иде овај свет!?Ни ораси нису што су некад били! Куку! Куку!''

То се ради ангажовањем у конкретним акцијама. Случајно знам да се по многим средњим школама организују дебатни клубови, радионице о ненасилној комуникацији, да многе организације покрећу акције у којима желе да анимирају омладину. То се ради тако што ћеш придобити неколико својих вршњака да будете волонтери у Црвеном крсту, што ћете постати добровољни даваоци крви, што ћете се учланити у неко еколошко друштво и учестовати у разним акцијама које оно организује....
Сваки другар којег успеш да наговориш да се пркључи некој организацији или акцији у којој ће се посветити неком племенитом циљу - је један спасен млад живот и одвучен од криминала, извучен из свог егоцентричног света и спреман да чини нешто конкетно за опште добро!
Што више таквих појединаца (који виде даље од свог носа) - и друштво ће нам бити боље! z:)

ali na zalost,izgleda ima malo takvih pojedinaca.......a i oni koji se angazuju u svemu tome,pitanje je koliko to donosi rezultata u praksi...

ispada da ima samo onih koji kukaju,i onih koji pricaju da je sve tako isto bilo pre 100 godina,i "teraj dalje"..
 
ali na zalost,izgleda ima malo takvih pojedinaca.......a i oni koji se angazuju u svemu tome,pitanje je koliko to donosi rezultata u praksi...

ispada da ima samo onih koji kukaju,i onih koji pricaju da je sve tako isto bilo pre 100 godina,i "teraj dalje"..

''Резултат у пракси'' је, да се патетично изразим, један спасен млади живот!
Онај млади човек који се ангажује око неког племенитог циља, који схвати да се свет не врти око њега, ко је превазишао егоизам у смислу задовољавања свих својих потреба по сваку цену, нарочито по цену других, ко је научио да чини за себе не повређујући друге - то је немерљива вредност. Дрштво се састоји од појединаца. Што више буде појединаца који буду размишљали и о потребама других - друштво ће бити боље,скалдније и са мање насиља! z:)
 
''Резултат у пракси'' је, да се патетично изразим, један спасен млади живот!
Онај млади човек који се ангажује око неког племенитог циља, који схвати да се свет не врти око њега, ко је превазишао егоизам у смислу задовољавања свих својих потреба по сваку цену, нарочито по цену других, ко је научио да чини за себе не повређујући друге - то је немерљива вредност. Дрштво се састоји од појединаца. Што више буде појединаца који буду размишљали и о потребама других - друштво ће бити боље,скалдније и са мање насиља! z:)

Saglasna....pojedinca od malih nogu obučava porodica.......tu je problem. Dok smo odgajili ova naša 2-3 deteta nagledala sam se roditelja koji ne znaju gde su im deca, sa kim su, roditelja koje nije briga i dece koju nije briga ni za koga osim za sebe. Sebičnost se uči kao i veliki broj drugih osobina.
 
Danas je jako teško odrastati...truć, truć, trać, trać...a našim roditeljima je bilo idealno...njanjanja....
Mislim ljudi dajte....danas jeste u ponudi dosta toga, ali čovek mora da zna šta sme, a šta ne sme..Mada neki nisu čuli za reč SAMOKONTROLA pa traže opravdanja, uvek im neko drugi kriv...pa šta što se deca sexaju...i pre su se hebala sa 15, 16 godina pa je to bilo normalno...a sad :eek:...I pre smo se tukli i pre smo sve to tako radili....a najbolnije tema na kraju ispadoše sponzoruše....a *** toga ima od kad je veka i sveta...
..tako da ako nije problem neka mi neko napiše kad je to bilo bolje u društvu?Kad se tačno živelo bolje?Kad su sistemi vrednosti bili drugačiji...i nek mi to objasni...
E da i nemojte mi spominjati 50 godina komunizma, jer je ova zemlja živela i pre i posle njega i njena istorija u tih pola veka ne može stati....
 
..tako da ako nije problem neka mi neko napiše kad je to bilo bolje u društvu?Kad se tačno živelo bolje?Kad su sistemi vrednosti bili drugačiji...i nek mi to objasni...
...

ja mislim da je bilo bolje i da se bolje zivelo 80tih godina proslog veka.......naravno,nije to bio neki raj na zemlji,ali u poredjenju sa ovim danas,mislim da je to NEBO i ZEMLJA....

znaci,kao prvo standard stanovnistva je bio bolji.....(ovde sada necemo ulaziti u ekonomsko-politicke teme)ali cinjenica je da su ljudi tada imali vise para nego danas.....lakse se dolazilo do posla nego danas....ljudi su mnogo opustenije ziveli nego danas............naravno,i onda je bilo bogatijih i siromasnijih,ali te razlike nisu bile tolike kao danas.........mislim da neko radi za 200 eura,ili da uopste i nema posao,a neko zaradjuje na RAZNE sumnjive nacine na hiljade eura....

znaci vecina ljudi je imala reseno stambeno pitanje,vecina ljudi je vozikala stojadine,fice,ali i razne golfove kadete i mercedese iz uvoza(mada i u SFRJ se prozivodio u Sarajevu GOLF1).........vecini ljudi nije bio nikakav poseban problem da preko sindikata firme gde su radili svake godine idu na letovanje........mnogima su bili dostupni sopinzi po zapadnoj evropi......


mentalitet ljudi je ipak bio nesto drugaciji..........mediji su bili nesto drugaciji............cenzura medija je bila drugacija.....na tv se znalo ko sme da se pojavljuje a ko ne sme,tu mislim pre svega na pevace bilo koje vrste muzike a narocito na NARODNU muziku........a danas,KO GOD plati i ima dovoljno para npr na PINK-u,taj ce tamo "pevati"..........a tu se uglanom i pojavljuju razne spodobe u vidu "pevaca"..............da li je to moglo na nekoj TV stanici 80tih?.............NIJE....

mislim da bih mogao jos dosta da pisem,ali dosta je ovo za sada....

e,jos jedna stvar tj ANEGDOTA......secam se da sam jednom cuo da su nekog naseg dzeparosa uhapsili u Grckoj ili Bugarsko,nebitno...tokom 70,80tih godina proslog veka........i onda ga pitala njihova policija "pa dobro,zasto si ti dosao ovde da krades,dzeparis itd,zasto to nisi radio u svojoj SFRJ?".............a on je odgovorio "ee,rado bih ja,ali TO SE TAMO NE SME"............sto ipak govori o nasoj policiji u to vreme i nekim njenim metodama od kojih su ipak razne budale itekako prezale i strepele.....
 
Poslednja izmena:

Back
Top