Uopšte nije obavezno da piješ 8 čaša vode na dan

Sensei

Master
Moderator
Poruka
69.049
Ja sam, onako iz glave i zdravog razuma, stalno propovedao da je ljudsko telo dovedeno do savršenstva i da ima sve senzore da ti kaže kad ti nešto treba.

Tako i za vodu. Kad si ti treba, upali se senzor da si žedan.

E, sad čitam i slušam da su i naučnici došli do tog zaključka.

Koliko ste se vi primili na to moranje koliko vode morate da popijete?


Image1.jpg
 
evo šta sam našao

Da li postoji naučna osnova za 8k8?

Preporuka da se pije osam čaša od 8 unci (skraćeno 8k8) vode dnevno često se navodi kao naučna činjenica. Ali da li je to zapravo zasnovano na nauci? U pregledu objavljenom u American Journal of Phisiology, dr Hajnc Valtin sa medicinske škole Dartmut u Libanu, Nju Hempšir, pokušao je da odgovori na ovo pitanje.

Nije uspeo da pronađe nijednu objavljenu literaturu u kojoj se navodi poreklo pravila, ali ga je potencijalno pratio do očigledno nesvesnog komentara koji je dao pokojni uticajni nutricionista Fredrick J. Stare, za koga se govorilo da je bio rani šampion u ispijanju najmanje šest čaša vode dnevno. Stareova knjiga sadrži ovaj (nereferencirani) odlomak:

„Koliko vode svaki dan? To je obično dobro regulisano raznim fiziološkim mehanizmima, ali za prosečnu odraslu osobu, negde oko 6 do 8 čaša u 24 sata i to može biti u obliku kafe, čaja, mleka, bezalkoholnih pića, piva. , itd. Voće i povrće su takođe dobri izvori vode“.

U međuvremenu, Njujork tajms je sugerisao da je izvor mita o 8k8 možda bila preporuka Odbora za hranu i ishranu iz 1945. godine, koja je sugerisala da ljudi treba da piju 2,5 litara vode dnevno, što iznosi više od 84 tečne unce. Ali, nastavio je Tajms: „Ignorirali su rečenicu koja je usledila iza. Glasala je: 'Većina ove količine sadržana je u pripremljenoj hrani'“
 
Pa baš i ne jedem, ali često pijem sok od paradajza.
To je dobro, za naše uslove.
Svi pametni ljudi koji se bave ishranom će da ti kažu da je za tebe najbolje da jedeš ono čega ima u tvom okruženju. Sada recimo nije normalno da ima mnogo svežeg voća i povrća. Flaširani/prerađeni paradajz je ono što je u ovo doba godine norma.
 
Poslednja izmena:

Back
Top