Dashavatara - Deset avatara Višnjeg

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.122
Dashavatara - Deset avatara

Avatars.jpg



Prvi avatar - Matsya - Višnu uzima avatar ribe i spašava Manua od potopa, zajedno sa
svim vrstama biljaka i životinja.

Što mi ovo poznato.

- - - - - - - - - -

wm01.jpg


Drugi avatar Višnjeg – Kurma – Kornjača koja nosi kopno na svojim leđima

I ovo mi je odnekle poznato. Jel to beše ona priča, Zemlja je ravna ploča i kornjača
je nosi na leđima?

- - - - - - - - - -

250px-Varaha_avtar%2C_killing_a_demon_to_protect_Bhu%2C_c1740.jpg


Treći avatar Višnjeg - Varaha

Prema legendi, dok je Brrahma spavao, Bhoodevi je Zemlju zajedno sa Vedama
gurnuo na dno okeana. Deve su to javile Brahmi i zamolile ga da vrati Zemlju, te je
on uzeo oblik vepra i spasao svet.
 
Poslednja izmena:
450px-LAKSHMI-NARASIMHA_statue_at_Hampi.jpg


Četvrti avatar Višnjeg – Narasimha – Polu čovek polu lav

Došao je da bi spasio Prahlādu od zlog demonskog oca Hiranyakaśipua


Tu se završava period nazvan Satya Yuga, koji je trajao 1.728.000 godina.
Višnu se pojavljivao na svakih 430 000 godina. Prosečan ljudski vek bio je 100 000
godina, a prosečna visina čoveka oko 10 metara.

Sledi Treta Yuga koja je imala tri pojavljivanja Višnjeg i trajala 1.296.000 godina.
Tada su ljudi bili u proseku visoki oko 7 metara, a životni vek im je bio 10 000
godina.
 
Poslednja izmena:
Vamana%20Avatara%20from%20North%201.jpg



Peti avatar Višnjeg - Vāmana – Patuljak


Pojavio se da bi savladao demonskoga kralja Bālīja. Baliju je patuljak bio simpatičan
i rekao mu je da mu može ispuniti koju god hoće želju. Vamana je tražio tri koraka
zemlje, na šta je Bali sa zadovoljstvom pristao. U tom tenutku Vamana se pretvorio
u giganta koji je tri sveta prešao u tri koraka. Bali je shvatio da je poražen i da patuljak
ne može biti niko drugi do Višnu, zato je poturio svoju glavu kao mesto za treći korak.
Na taj način Bali je dobio besmrtnost.
 
Hvala. Evo još par avatara i onda sledi deseti, onaj koji nas i nteresuje. :lol:

http://2.***************/_SKXGBUeUyQs/SG4pwPmtlEI/AAAAAAAAAFQ/TuM-jSMuj6c/s400/Parasurama.jpg

Šesti avatar Višnjeg - PARAŚURĀMA – Rama sa sekirom

Sedmi avatar Višnjeg - Rama - Kralj Rama

rama310.jpg


O njemu već ima daleko više podataka. Opisan je u Ramajani.

Sa njim se završava Treta Yuga i počinje Dwapar Yuga.
 
Poslednja izmena:
I od mene - svaka čast, vrlo zanimljivo!:)
U Vadžrajana sistemu imamo slične manifestacije - Vadžra Varahi - vadžra krmača, manifestacija Vadžra Yogini (na glavi joj je mala svinjska glava)
74.jpg

i Simhamukha - ženska besna - lion head dakini.
simhamukha--lion-face-dakini-sergey-noskov.jpg


Mada moram priznati da mi je u hinduizmu najbliži Šiva.
 
Poslednja izmena:
I hajde sad pomagajte. Ko je deveti?

Deveti avatar je bio neki Balarama. Sa nim se završava Dwapar Yuga i počinje ova naša
jadna Kali Yuga, koja će trajati 432.000 godina. Višnu će se pojaviti samo još jednom
kao Kalki - nemilosrdni iskorenitelj zla. U naše vreme čovekov životni vek je 100 godina,
a prosečna visina čoveka oko 180 cm. Dok Kalki bude došao, životni vek će nam se
svesti na 20 godina, a dal ćemo se i skepecati, to ne znam. :lol:


Nakon poslednjeg pojavljivanja Višnjeg završava se jedan i počinje sledeći krug.
Sledeći veliki prasak?
 
Poslednja izmena:
Glistice, zar je moguće da se zanimaš za neznaboštvo?
E, mnogo si sladak, al idi u kafanu da se igraš, molim te. Kakvo te neznaboštvo spopalo, jel vidiš
koliki bogovi naslikani ovde. A Kalki će tek da ti dođe...

ne kapiram temu... jel sada tražimo razlike između ovih priča i biblijskih?

Za početak mi trebaju odgovori na ovo što sam pitala. Ko zna neka piše, ko ne zna nek čita i uči.
 
I hajde sad pomagajte. Ko je deveti?

Deveti avatar je bio neki Balarama. Sa nim se završava Dwapar Yuga i počinje ova naša
jadna Kali Yuga, koja će trajati 432.000 godina. Višnu će se pojaviti samo još jednom
kao Kalki - nemilosrdni iskorenitelj zla. U naše vreme čovekov životni vek je 100 godina,
a prosečna visina čoveka oko 180 cm. Dok Kalki bude došao, životni vek će nam se
svesti na 20 godina, a dal ćemo se i skepecati, to ne znam. :lol:


Nakon poslednjeg pojavljivanja Višnjeg završava se jedan i počinje sledeći krug.
Sledeći veliki prasak?

Ne znam da li je ovo odgovor, samo da se nadovežem...
Vreme se kod Indusa i Tibetanaca meri između ostalog i ogromnim razdobljima koja se kod Hindu zovu Juge a Tibetanci ih nazivaju Kalpe - kao zapadnjački Eoni (najpoznatiji je Hesiodov ezoterični niz - Zlatno, Srebrno, Bronzano, Herojsko i Gvozdeno doba - ne znam da li se bas podudaraju po broju godina, no u svakom slučaju obuhvataju više hiljada). Juga ima četiri, a posle njih sledi smak sveta. Trajanje im je različito, a zajedno tvore Veliko doba ili Mahayugu.
Mnogi mitovi (čak i kod Sijuksa) govore o Zlatnom dobu kad su ljudi telepatski komunicirali, imali razne moći i živeli u blagostanju - jedna od verzija je i Eden na Istoku. To se poklapa sa prvom Jugom, zlatnom - Krita yugom ili savršenom. Ona je u potpunosti dobro doba - svi njeni periodi su blagotvorni. Trajala je 25920 godina sto je 1728000 solarnih (ljudskih) ili 4800 božanskih. Obeležje joj je OZBILJNOST.
Druga Juga, srebrna, zove se Tretayuga ili treće doba, predstavlja SPOZNAJU. Većina njenih perioda su dobri - tri četvrtine.Trajala je 19440 božanskih ili 1296000 ljudskih godina.
Treća je bronzana Dvaparayuga, polovično dobra, predstavlja ŽRTVU. Obuhvatala je 12960 božanskih a 864000 ljudskih godina.
Četvrta crna je najkraća (mada za nas to nema značaja). Gvozdena Kaliyuga - doba opadanja, mračno doba, započela je 3102. g. p.n.e, trajace 6480 božanskih ili 432000 ljudskih godina, samo joj je četvrtina dobra, karma se ubrzava a mi smo ga n…….i.Obeležje joj je SLOBODOUMLJE!!! Poslednje doba u kome preovladjuju elementarne sile, duh - prvobitna energija se postepeno utopila u materiju. Boginja Kali proždire vreme, rasteruje i uništava iluzije.
"Jedanput se usudila da igra sa Shivom, bogom plesa. Postajali su sve razuzdaniji i strasniji i ples se sve više pretvarao u takmičenje; i tako sve dok nije izgledalo da će se svet od potresa raspasti u komade i raspašće se jednom pošto su svi izgledi da će se ples nastaviti. Drugi put, Kali se borila i ubila dva demona i proslavila svoju pobedu cedeći krv iz njihovih tela. Onda pijana od krvi i klanja, počela je da pleše. Drhteći od osećanja beživotnog mesa ispod svojih golih stopala, Kali je plesala sve luđe i razuzdanije sve dok nije postala svesna da je Šiva glavom i bradom bio ispod nje i da pleše na njegovu smrt. Šivina taktika je smirila Kalinu žestinu, ali samo za neko vreme, jer će ona na kraju, nastaviti ples koji će svet dovesti do kraja."
Kali je najmocnija zenska snaga.
 
Poslednja izmena:
Znam da sam sladak, ali me zanima šta te konkretno privlači kod neznabožačkih vjerovanja?

To je moja privatna stvar, zar ne?

Ja sam svoju neznabožačku religiju izabrala. Hinduizam nije neznabožačka religija.
Tu ima više bogova nego što Srbija ima stanovnika.

Indijci nam baš ni malo nisu krivi što smo svoju istoriju izgubili. Mogli su i njihovi vladari
da popale ''neznabožačke i nesvete knjige'' da sruše hramove posvećene ''pogrešnim''
bogovima, i da nasele popove koji će im prepričavati jevrejsku istoriju, ali eto nisu.
Na tome možemo samo da im zavidimo.

Uopšteno o hinduizmu možemo na temi hinduizam, za koju sam sigurna da postoji
na ofom forumu. Ovde pričamo o dolascima Višnua, prošlim i budućim.
 
Ne znam da li je ovo odgovor, samo da se nadovežem...
Vreme se kod Indusa i Tibetanaca meri između ostalog i ogromnim razdobljima koja se kod Hindu zovu Juge a Tibetanci ih nazivaju Kalpe - kao zapadnjački Eoni (najpoznatiji je Hesiodov ezoterični niz - Zlatno, Srebrno, Bronzano, Herojsko i Gvozdeno doba - ne znam da li se bas podudaraju po broju godina, no u svakom slučaju obuhvataju više hiljada). Juga ima četiri, a posle njih sledi smak sveta. Trajanje im je različito, a zajedno tvore Veliko doba ili Mahayugu.
Mnogi mitovi (čak i kod Sijuksa) govore o Zlatnom dobu kad su ljudi telepatski komunicirali, imali razne moći i živeli u blagostanju - jedna od verzija je i Eden na Istoku. To se poklapa sa prvom Jugom, zlatnom - Krita yugom ili savršenom. Ona je u potpunosti dobro doba - svi njeni periodi su blagotvorni. Trajala je 25920 godina sto je 1728000 solarnih (ljudskih) ili 4800 božanskih. Obeležje joj je OZBILJNOST.
Druga Juga, srebrna, zove se Tretayuga ili treće doba, predstavlja SPOZNAJU. Većina njenih perioda su dobri - tri četvrtine.Trajala je 19440 božanskih ili 1296000 ljudskih godina.
Treća je bronzana Dvaparayuga, polovično dobra, predstavlja ŽRTVU. Obuhvatala je 12960 božanskih a 864000 ljudskih godina.
Četvrta crna je najkraća (mada za nas to nema značaja). Gvozdena Kaliyuga - doba opadanja, mračno doba, započela je 3102. g. p.n.e, trajace 6480 božanskih ili 432000 ljudskih godina, samo joj je četvrtina dobra, karma se ubrzava a mi smo ga n…….i.Obeležje joj je SLOBODOUMLJE!!! Poslednje doba u kome preovladjuju elementarne sile, duh - prvobitna energija se postepeno utopila u materiju. Boginja Kali proždire vreme, rasteruje i uništava iluzije.
"Jedanput se usudila da igra sa Shivom, bogom plesa. Postajali su sve razuzdaniji i strasniji i ples se sve više pretvarao u takmičenje; i tako sve dok nije izgledalo da će se svet od potresa raspasti u komade i raspašće se jednom pošto su svi izgledi da će se ples nastaviti. Drugi put, Kali se borila i ubila dva demona i proslavila svoju pobedu cedeći krv iz njihovih tela. Onda pijana od krvi i klanja, počela je da pleše. Drhteći od osećanja beživotnog mesa ispod svojih golih stopala, Kali je plesala sve luđe i razuzdanije sve dok nije postala svesna da je Šiva glavom i bradom bio ispod nje i da pleše na njegovu smrt. Šivina taktika je smirila Kalinu žestinu, ali samo za neko vreme, jer će ona na kraju, nastaviti ples koji će svet dovesti do kraja."
Kali je najmocnija zenska snaga.

Hvala Agatha

Ovde je problem i što je vreme mereno, verovatno, lunarnim kalendarom, tako da nije baš u skladu sa našim merenjem.
Kad je počeo taj poslednji period? Uopšte mi nije jasno zbog čega su Krišna i Rama toliko obožavani i urezani u sećanja, a da se poslednji dolazak skoro i ne pamti? Ili su se Rame malo izmešale pošto ih je bilo trojica?
Negde sam pročitala da je Balarama stariji Krišnin brat. Stariji brat a došao posle?
 
Hvala Agatha

Ovde je problem i što je vreme mereno, verovatno, lunarnim kalendarom, tako da nije baš u skladu sa našim merenjem.
Kad je počeo taj poslednji period? Uopšte mi nije jasno zbog čega su Krišna i Rama toliko obožavani i urezani u sećanja, a da se poslednji dolazak skoro i ne pamti? Ili su se Rame malo izmešale pošto ih je bilo trojica?
Negde sam pročitala da je Balarama stariji Krišnin brat. Stariji brat a došao posle?
Pošteno rečeno, ne znam mnogo o tome, ali sam primetila da se u mnogim mitovima primećuju nelogičnosti a i različite verzije, verovatno zavisi od dela Indije - onolika zemlja sa nebrojeno etničkih grupa. A ja sam negde pročitala da Hare Krišne (mada ovo nije najadekvatniji naziv) smatraju Budu za najgoru i promašenu Krišninu inkarnaciju. Iskreno se nadam da je taj izvor na koji sam nabasala pogrešan i nezvaničan.
 
Poslednja izmena:
interesantna tema nema shta...:)

hvala..

Iskreno, ne znam mnogo o tome, ali sam primetila da se u mnogim mitovima primećuju nelogičnosti a i različite verzije, verovatno zavisi od dela Indije - onolika zemlja sa nebrojeno etničkih grupa. A ja sam negde pročitala da Hare Krišne (mada ovo nije najadekvatniji naziv) smatraju Budu za najgoru i promašenu Krišninu inkarnaciju. Iskreno se nadam da je taj izvor na koji sam nabasala pogrešan i nezvaničan.

Kako bi Višnji mogao pogrešno da se otelotvori?
Krišna je bio ovde veoma davno, u vreme kada su ljudi živeli 1000 godina.
Čak ni Balarama ne liči ni na Budu ni na Isusa. Oni nisu bili ratnici, već
duhovne vođe.

Zanimljivo je i da njegovi avatari imaju neki logičan sled i liče na evoluciju.
Od ribe pa ka višim oblicima. Pogledaj patuljka kako je na inteligentan način
porazio zlog boga Balija, a onda za njim dolazi Rama sa sekirče. Ajme!
A kao poslednji će doći sam terminator. :lol:
Kako se pojačavalo zlo kod nas, tako i njegovi avatari postaju sve agresivniji.
To mi je malo bezveze...
 
hvala..



Kako bi Višnji mogao pogrešno da se otelotvori?
Krišna je bio ovde veoma davno, u vreme kada su ljudi živeli 1000 godina.
Čak ni Balarama ne liči ni na Budu ni na Isusa. Oni nisu bili ratnici, već
duhovne vođe.

Zanimljivo je i da njegovi avatari imaju neki logičan sled i liče na evoluciju.
Od ribe pa ka višim oblicima. Pogledaj patuljka kako je na inteligentan način
porazio zlog boga Balija, a onda za njim dolazi Rama sa sekirče. Ajme!
A kao poslednji će doći sam terminator. :lol:
Kako se pojačavalo zlo kod nas, tako i njegovi avatari postaju sve agresivniji.
To mi je malo bezveze...
Kažem ja, ko zna na kakvu sam sektašku glupost naletela. Meni je inače čudno što bogovi toliko liče na ljude ako su već bogovi, nego eto dobrog primera beskonačne ljudske uobraženosti, ili je ljudima nezamislivo i teško objašnjivo više biće pa mu daju svoje osobine, ili (bar po Tibetancima) -najverovatnije, su i bogovi u večnom krugu Samsare, samim tim su u dualizmu kao i mi.
 
Poslednja izmena:
A ja sam negde pročitala da Hare Krišne (mada ovo nije najadekvatniji naziv) smatraju Budu za najgoru i promašenu Krišninu inkarnaciju. .

To je tacno. Ustrojeni Buda je otisao u sumu da meditira o bogu a ostavio zenu i dete da zavise od drugih. Komsije je saletale i donosile kurkurme dok je on sedeo ispod drveta. Preneseno u danasnje vreme, on ti dodje neki sumski covek.
 
To je moja privatna stvar, zar ne?

Ja sam svoju neznabožačku religiju izabrala. Hinduizam nije neznabožačka religija.
Tu ima više bogova nego što Srbija ima stanovnika.

Kada neku religiju propagiraš javno, a forum jeste javan, onda to više nije samo tvoja privatna stvar.
Baš zbog toga što ima mnogo bogova koji uglavnom imaju karakteristike ljudi, i to bogovi koji od čovjeka ne zahtijevaju oboženje nego neke druge stvari, ta religija i jeste neznabožačka.
 
Poslednja izmena:

Back
Top