dali baš moramo biti bolje od njih?

Pitam se samo šta li je poenta ovog mlaćenja prazne slame, i dokle će da se vrti ista priča u krug? Kada će bilo ko od prisutnih da izjavi nešto vrlo jednostavno i vrlo konkretno??? Za sada sam zadovoljna samo gazdinkinom emancipaciojom oba pola. Bravo ženo, jednostavno i konkretno :!: I, da li ovde uopšte ima išta drugo da se kaže :?:
 
wishfish:
Pitam se samo šta li je poenta ovog mlaćenja prazne slame, i dokle će da se vrti ista priča u krug? Kada će bilo ko od prisutnih da izjavi nešto vrlo jednostavno i vrlo konkretno??? Za sada sam zadovoljna samo gazdinkinom emancipaciojom oba pola. Bravo ženo, jednostavno i konkretno :!: I, da li ovde uopšte ima išta drugo da se kaže :?:
to isto se očekuje i od tebe... mislim neki konkretan komentar 8)

PS... teme se ne otvaraju da zadovolje samo tebe :mrgreen:
 
Evo, bicu sad ozbiljna... Mada, pivo je i dalje moj omiljeni dio na ovom topicu... 8)
U globalu gledajuci, ne smatram da su zene ravnopravne... Juce bas gledam podatke o zaradama muskaraca i zena... I na Zapadu, zene su u prosjeku za isti posao placene manje od muskaraca...
U Sloveniji, prosjecno primaju 10 odsto manje zarade od muskaraca, a kada je o visokom obrazovanju rijec, taj procenat se penje i do 22...
Kad je o balkanskim zemljama rijec, ni zakonska regluativa jos nije na zadovoljavajucem nivou... Mada, mozda je na tom polju i najvise uradjeno... Ali, veliki problem predstavlja provodjenje zakona u praksi... Jer, bez provedbe, znate i sami, ostaje samo mrtvo slovo na papiru...
Treba raditi na promjeni svijesti i kod zena i kod muskaraca... Primjer: i dalje cujem kako policajci, kad ih zena pozove jer ju je muz pretukao, uopste nece da reaguju, a o pisanju prijave da i ne pricam... Kao, to je tvoj muz pa s njim rjesavaj probleme... Ili jos gore, kazu joj - zeno, sta se bunis, pa samo te je 2 puta osamario...
Strasno...
Ne vjerujem da se ovakav odnos moze preko noci promijeniti... I zene tu treba da odigraju najvecu ulogu, a ne da cekaju da neko to za njih obavi...
Ali, i one mnogo grijese, pocevsi od toga kako vaspitaju svoju djecu... Ako imaju djecaka i djevojcicu, nju je od malena uciti da sprema po kuci, da bude dobra domacica i sl., dok ce djecaka pustiti da hoda kud hoce i radi sta hoce, jer on je musko, pobogu...
I, kako onda da od svojih muzeva da ocekuju, ne da im pomognu u kuci, nego da s njim dijele kucne obaveze...
Da ne duzim, zene su zaista najvise krive za polozaj u kom se nalaze...
 
slazem se sa gazdaricom ali potpuno, zipa necu necu da filozofiram ali samo da kazem sta sam tamo negde cula....znate ono svako je kovac svoje sudbine, znaci recimo sticajem okolnosti upoznala sam jednu domacicu koja je toliko zatucana u glavu da je to nevideno, pazi kad ona svom muzu ne dozvoljava ni sudove da opere, ni ves ni da izbaci dubre ama bas nista i ajde jos i nekako to sto je ona razmazila svog muza, je l' te sama je kriva, nego sto upropasti svoju rodenu decu uceci ih da zena sve mora u kuci da radi !!! a s druge strane citam danas kako je prosle godine do sada rekordan broj zena u politici, cak 15% e svaka nam cast ! i tako drage moje same ste krive za sve, kao i ja, pre sam mislila ma sto on da kuva kad ja to radim bolje, e al posle kad je doslo do toga da ja moram i jaja na oko da spremim, skontala sam da nesto nije u redu, bolje ikad nego nikad, dakle samo napred i delite obaveze, borite se za svoja prava itd.
 
Malo mi je bez veze sto se za sve poteze da kvazi uloga zrtve.
Mi smo jadne, tuku nas, nemamo prava, manje zaradjujemo i sl.
Mislim da ne postoji normalna zemlja u kojoj sve to nije regulisano. Sve ostalo je na vama.
Muskarci treba sad da se objese zato sto zene zaradjuju manj od njih.
Mozda je to jednostavno tako i ne moze se promijeniti zbog prirode stvari (npr. zena ako rodi dijete automatski joj se otpisuje najmanje godina dana karijere i sl.).
Gdje je potlacenost muskaraca kad stoji u aplikaciji "women are encourageg to apply".
Pa znate sta, da stoji igdje i na jednom papiru da muskarci imaju prednost, digla bi se cijela planeta na tog poslodavca.
Mislim da bi svaki pol trebao da shvati svoju ulogu, moci, mogucnosti i sl. i da se u skladu tome i ponasa.
Bez obzira sta ko tvrdio, mislim da zene i muskarci treba da budu isto tretirane, ali ne i i da budu isto sto i muskarci, jer to ocigledno nikada nisu ni bile niti ce biti. Time ne smatram da su muskarci prirodno superiorniji (cak licno mislim suprotno), ali postoje predispozicije pola koje su ocigledne i koje ne treba potirati i ignorisati.
Te predispozicije variraju od individue do individue ali ostaju konstantne.
Mozda bih podrzao dvostruku emancipaciju i zena i muskaraca, ali samo kada bi ta emancipacija vodila ka pravednom odnosu modju polovima, postujuci fizicke i psihicke razlike.
Doduse, izmisljanje nove emancipacije je s druge strane apsurdno, jer se sam feminizam zasniva na bolesnim umovima.
Navedite mi drzavu gdje je najveca emancipacija zena?
Npr. Svedska. Sve je super, zene su ravnopravne imaju ista mogucnosti bla bla
Koliko ima nasilja u porodici? Nista manje nego u divljoj, necivilizovanoj i patrijarhalnoj Srbiji prije 100 godina.
Koliko brakova opstaje? Jako malo.
I tako dalje....
Bavimo se glupostima, izmisljamo toplu vodu, trazimo revoluciju umova tamo gdje to nije potrebno i unistavamo lagano sami sebi zivote.

Izvinite na duzini posta...
 
8)[/quote]
blondi:
eh svi samo objašnjavate šta je emancipacija i feminizam ali ja još nisam čula zašto i oko čega sva ta borba... danas niko ne živi ni slično našim roditeljima a kamoli da uvažavaju neka pravila patriarhata... žene su stigle i postigle ravnopravnost i preuzele taj deo kulture treba se samo jednostavno suočiti sa time a ne boriti se još uvek... cilj je postignut čemu onda se još uvek boriti???... čisto gubljenje vremena

Zasto se jos zene bore kad su one stigle i postigle ravnopravnost,kako ti kazes?
Istini za volju,u nekim segmentima drustvenog zivota zena u ovom nasem nazovi savremenom zivotu ni izdaleka nije ravnopravna.(Pogledaj npr. musko/zenski omer u politici,mada bi se mogla staviti primedba da taj vid zanimanja nije u zenskoj prirodi toliko jak kao u muskaraca...Da li zbog vekovima ispranog mozga ili zbog prirodne potrebe i zelje da se bude uz porodicu?Ili oboje?Ili zbog muskih klanova..)
Neravnopravnost postoji i u privatnom zivotu, takodje...U obliku misica a na stetu zena...Mada bih rado video kako zena prasi muza,makar za promenu.(Ala bismo tek onda videli kako muskarci zasticuju svoja prava!Tek onda vas ni jedan pokret ne bi spasao!)

Ali ima jos jedan razlog,jak razlog,zbog kojih zene i dalje gorljivo idu dalje.I to je za razumeti.Po meni je jedan cisto ljudski i svi ga tu i tamo dozivimo i imamo:strah.Strah od povratka na staro.Smesno?Ja tako ne vidim.Taj jak razlog koji tim zenama u ekonomski razvijenim drzavama daje za pravo da tako i dalje deluju jeste pogled na treci svet,u kome zena moze biti ubijena samo zato sto je muz POSUMNJAO da ga vara!(Mislim da je jedna takva sokantna emisija na tu temu bila emitovana na podrucju SCG,i ako se ne varam,odnosilo se na drzavu Pakistan.)A posto i u takvom zasticenom i ravnopravnom drustvu u kome,srecom,sada zivis i ti, zene i dalje dobijaju batine od svojih muzeva,naravno da im ne pada na pamet da stanu.
Ali u nekim stvarima je cista inercija,kojoj je uzrok ko zna gde...Zato sam te i pitao,Blondi,iz kojih razloga pokreces ovu temu.Jer neki ljudi imaju sve,nisu ugrozeni,ali i dalje vitlaju nekim nezadovoljstvom koje onda kanalisu i prazne kroz neke institucije,pokrete,ili religije,a zbog samoneostvarenosti.Zato me jako interesuju licni razlozi zbog kojih neko pokrece neku temu,kada vidim kod te osobe prisutan zar koji sam prepoznao i u tvojim pismima..Jednostavno,tada se dolazi brze do zadovoljavajuceg odgovora.U suprotnom je skoro sve,barem za onog koji trazi odgovor,obicna tlapnja.
 

Back
Top