Da se ja pitam, ja bih...

-vise inspekcija

ali ne da bi se kaznjavalo nego da bi se popravilo stanje

-vise psiholoskog rada , na svim nivoima

i deci i roditeljima i radnicima i sefovima i birokratiji . svima

-vise drzavnih smestajnih institucija - za siromasne , stare , nezbrinutu decu , neprilagodjenu decu ( paziti na razlike)

ima dosta praznih kasarni koje bi mogle biti koristene u te svrhe
 
Zamislite da ste na položaju da možete bitno da utičete na pomoć drugim ljudima,kako biste to osmislili,šta biste promenili,šta dodali, da život bude normalniji i da što manje ljudi pati ?

Ако смо на теми социјалне заштите,

поједноставио бих поступак добијања социјалне помоћи.


Довољно би било да се неко коме треба социјална помоћ јави Центру за соц. рад и да изајву да му треба социјална помоћ.







Наравно, у изјави би морао да каже и да нема уштеђевину, нема аутомобил, нема вишка стамбеног простора, нема приходе са стране.

Центар би рандом вршио контролу. Ко слаже у изјави, био би ударен по џепу, жестоко. Да му се одузме све за шта је слагао, док не дође у ситуацију да му заиста треба социјална помоћ.
 
Preusmerio pare od svih rijalitija na sanaciju bolnica, pomoći trudnicama i porodiljama.
Porodiljama davao iznos za bar 5% veći od proseka poslednje 3 plate, uprostio procedure porodiljama u svim administracijama.

Strogo regulisao javni servis.
Izbacio bar pola politike a uložio u naučno-kulturno obrazovni program domaće nove produkcije.

U kulturu budžet bar 5% u odnosu na sadašnjih manje od 1%


Da ne pričam o sudstvu i tužilaštvu
 
Породиљама бих доделио јединствену цифру за породиљско боловање.

Свакој мајци и детету исто. Без обзира на висину плате. Сваком детету треба исто. Нема дете мајке са већом платом веће потребе од детета мајке са малом платом или без плате. Ако се некој менаџерки не свиђа износ накнаде, нека се врати на рад пре краја боловања.
 
Буџетом бих субвенционисао рађање другог и трећег детета (не првог, јер се сваки пар одлучује за прво дете, не четвртог, петог и даље, јер су, често, у питању проблематичне породице, те не треба охрабривати проблематично понашање ((нпр. неконтролисано рађање)).

Тек кад мера подстицаја другог и трећег детета да резултате, поспешити рађање трећег и четвртог детета.
 
Да, али си ми скратио пост, па не знамо да ли би подржао и део у коме се укида свака помоћ за прво, чеврто, пето ...дете, а у интересу рађања другог и трећег детета.
Ne bih podržao ono što sam izbacio
Grubo si se izrazio prema onima sa 4 i više dece
 
Ne bih podržao ono što sam izbacio
Grubo si se izrazio prema onima sa 4 i više dece

Један од основних закона економије јесте - ресурси су ограничени.

Јасно је да Србија мора да има популациону политику која субвенционише рађање. Дакле, држава мора да даје кеш за породице са децом. Е, сад...на који начин то радити? Да ли за свако дете исто или на неки други начин да се врши расподела, зависи од популационе политике државе. Рекох, за прво дете ће сваки пар да се одлучи, те држава не мора да помаже новчано, осим што жели гласове тих парова, па ће да их подмићује парама.

Држави требају породице са двоје и троје деце. Ова породица која има једно дете (горенаведено), ће се одлучити за друго ако добије издашну помоћ од државе (а та помоћ за друго дете неће бити издашна ако се новац расипа на прво, које ће ионако да се роди, и на четврто, пето, шесто...).

Зато, сав новац за наталитет за друго и треће дете (у овом тренутку је, чак, можда и битнија борба за то друго дете, јер парови често имају само једно) ('ајд, пошто вам смета грубо изражавање, нећу да објашњавам зашто је подстицај за друго најзначајнији, значајнији и од трећег).
 
Зато, сав новац за наталитет за друго и треће дете (у овом тренутку је, чак, можда и битнија борба за то друго дете, јер парови често имају само једно) ('ајд, пошто вам смета грубо изражавање, нећу да објашњавам зашто је подстицај за друго најзначајнији, значајнији и од трећег).
Razumem ideju
Inače parovi najčešće imaju ipak dvoje dece po statistici
Mnogo manje je nas koji imamo samo jedno
Najviše je ovih sa dvoje


Ali ne bih diskriminisao ove sa 4 i 5
Njih je ipak malo u odnosu na one sa 3 dece
 
Razumem ideju
Inače parovi najčešće imaju ipak dvoje dece po statistici
Mnogo manje je nas koji imamo samo jedno
Najviše je ovih sa dvoje



Ali ne bih diskriminisao ove sa 4 i 5
Njih je ipak malo u odnosu na one sa 3 dece
Зато сам написао - друго и треће дете. Управо да се погурају парови на следеће рађање. кад то да резултате, поспешивати рађање трећег и четвртог (уз наставак субвенција за друго).
 
Zamislite da ste na položaju da možete bitno da utičete na pomoć drugim ljudima,kako biste to osmislili,šta biste promenili,šta dodali, da život bude normalniji i da što manje ljudi pati ?

Pokusao bih da napravim sistem u kome pomoc ide tamo gde treba, bez kradje, i sa minimalnim mogucnostima za manipulaciju.
Jer potreban je dobar sistem. Ljudi ce uvek biti kvarni i pokusati da smuljaju nesto, i da deo pomoci namenjene onima kojima treba, uzmu za sebe.

Inace, pitanja ovakvog tipa impliciraju ono protiv cega se borim ceo zivot, a to je kult licnosti - gde jedan covek, zahvaljujuci poziciji moci, moze da donosi odluke koje se ticu mnogih, onako kako on zeli. To uvek vodi u diktaturu, i nije nikako dobra stvar.

Zato i kazem da bih dao sve od sebe da napravim sistem koji je pravedan, i u kojem niko ne moze da na svoju ruku radi sta mu se cefne, nebitno na kakvoj je poziciji.
 
Ако смо на теми социјалне заштите,

поједноставио бих поступак добијања социјалне помоћи.


Довољно би било да се неко коме треба социјална помоћ јави Центру за соц. рад и да изајву да му треба социјална помоћ.







Наравно, у изјави би морао да каже и да нема уштеђевину, нема аутомобил, нема вишка стамбеног простора, нема приходе са стране.

Центар би рандом вршио контролу. Ко слаже у изјави, био би ударен по џепу, жестоко. Да му се одузме све за шта је слагао, док не дође у ситуацију да му заиста треба социјална помоћ.
To se već radi tako :)
 
To se već radi tako :)

Како?

Хоћеш рећи да подносиоци захтева за соц. помоћ не прилажу ништа од папира?

Да им контролишете, нпр. да ли имају мерцедеса, па ако га имају, морају прво да га продају, па кад те паре потроше, да вам се јаве?
 
Како?

Хоћеш рећи да подносиоци захтева за соц. помоћ не прилажу ништа од папира?

Да им контролишете, нпр. да ли имају мерцедеса, па ако га имају, морају прво да га продају, па кад те паре потроше, да вам се јаве?
Mislila sam na uslove,oni su već takvi. A papire moraju da donesu .
 
Zamislite da ste na položaju da možete bitno da utičete na pomoć drugim ljudima,kako biste to osmislili,šta biste promenili,šta dodali, da život bude normalniji i da što manje ljudi pati ?
Pa mi već svi možemo mnogo jedni drugima da pomognemo. Ne znam što da zamišljamo?

Jedino što nas u tome sprečava je ideja da će to neko drugi uraditi.
 

Back
Top