Da li Svemir uvek ćuti, ili ga mi nikad ne čujemo?

Sad ću vam reći nešto što nećete razumeti. Ali izgleda ne razumeju ni oni koji bi to trebali razumeti.
Mi još uvek ne znamo da slušamo niti šaljemo poruke.
Nama su bliže druge dimenzije nego najbliža zvezda. Moguća je brža komunikacija sa udaljenim delovima svemira preko drugih dimenzija. :think:
Zapravo, tela i signali se mogu kretati brzinama većim od brzine svetlosti u odnosu na nas, samo što ništa od toga ne možemo da konstatujemo statično i neposredno. :eek: :think: Jer sve što je brže od brzine svetlosti na materiju u ovoj poziciji nema uticaja (nevidljivo je). :eek: :dash:
Da malo približim ovu nebulozu. Kada bi smo ubrzavali neprekidno desilo bi se sledeće:
Deo svemira koji je bio vidljiv postao bi nevidljiv jer bi brzinska razlika između nas i tog dela svemira postala bi veća od brzine svetlosti. A postoji mogućnost da će se pojaviti delovi svemira koji su bili nevidljivi i tako sve dok sasvim nestane trenutno vidljivi svemir. I tako u dubinu ko zna koliko (beskonačno) dubina svetlosti. Kao kada se krećemo po zemljinoj sferi u jednom smeru pa jedan deo vidljivog sveta nestaje a drugi se pojavljuje.
Međutim, komunikacija koja bi se odvijala dve brzine svetlosti između dve tačke bila bi samo duplo brža. Dakle, signal koji bi ovako kako ga šaljemo i slušamo putovao 10000 godina, putovao bi samo 5000 godina. Zaista puno brže (pa nije mala stvar uštedeti 5000 godina) :) Samo se pitam šta ćemo sa onih prvih 5000? Pa da čekamo.
Ali zato možda pokupimo signal iz neke druge dimenzije. Samo se sad postavlja pitanje iz kog smera. Ako bi se smerovi razlikovali za po 1 stepen to je 360x360=129600 smerova pa to puta koliko koraka u dubinu (brzina).
Ali imamo vremena. To je priroda mnogo lepo rešila. Možemo da se zezamo po našoj planeti, ali ne možemo da zezamo nikog drugog. "Zna" priroda koliko mogu da budu opasni svetovi jedni za druge.
E sad, ko je razumeo - razumeo je.
 
Ma, ne radi se o zvukovima ..to je samo preneseno značenje ...
...Da li život ćuti ili ga mi ne čujemo? ...
....Da li sreća ćuti ili ju mi ne čujemo? ...
...pa ovo je filozofija, a ne fizika ...
.. pa ja se fizikom ni ne bavim ..
.. pojasni mi preneseno značenje ..

.. kad kažem .. djevojka vita jela .. to u prenesenom značenju znači .. konkretno .. devojka visoka i mršava ..


.. svemir ćuti .. bi bilo preneseno značenje za .. šta konkretno ..?
 
.. pa ja se fizikom ni ne bavim ..
.. pojasni mi preneseno značenje ..

.. kad kažem .. djevojka vita jela .. to u prenesenom značenju znači .. konkretno .. devojka visoka i mršava ..


.. svemir ćuti .. bi bilo preneseno značenje za .. šta konkretno ..?

Što reče Navar najbolje da ja bataljuem da bilo kome bilo sta objasnjavam....možda rasprava i jeste ubjeđivanje na kraju krajeva :lol:
..možda shvatiš jednoga dana...
 
Što reče Navar najbolje da ja bataljuem da bilo kome bilo sta objasnjavam....možda rasprava i jeste ubjeđivanje na kraju krajeva :lol:
..možda shvatiš jednoga dana...
.. ako se već baviš filozofijom .. onda će ti sledeće biti zanimljivo ..

.. to što se tebi čini da ja ne razumem očito .. može biti istina ..
.. ali može biti istina i suprotno .. može biti istina .. ili da ti u stvari nemaš ništa .. da je to što govoriš besmisleno .. pa ja zato ne mogu razumeti ..
.. ili .. da je to smisleno .. ali da je ti nisi u stanju objasniti .. pa je zbog toga nerazumljivo ..


.. neko je jednom rekao ..
.. nije znanje znanje znati .. već je znanje znanje dati ..
.. to nije sasvim tačno .. postoje različiti nivoi znanja ..
.. ali .. umeti to što znaš objasniti drugome .. spada u najviši nivo .. po svim klasifikacijama ..
 
Čuj to je moj stav ...kao kad smo na Srpskom raspravljali o nekom književnom djelu, ja sam uvijek imala svoj stav ....
Da li Svemir uvek ćuti, ili ga mi nikad ne čujemo?
Posmatram kao životno pitanje - Zašto?
Mislim da je postavljač teme ciljao na stanje kad nešto izgubiš ili ne možeš dobiti ono kako i šta želiš. Zašto je to tako? Da li smo mi ti koji ne znamo pronaći put ili je život tako ustrojen da se put koji mi želimo i ne može pronaći?

Znaš onu izreku..prvi je stepen Kad kriviš drugoga...drugi je stepen Kad kriviš sebe..a treći je stepen Kad shvatiš da niko nije kriv ....

..odnosno čovjek nije biološki stvoren za sreću....

(....moji su stavovi inače prirodnjački - posmatraj životinje i bit će ti jasno šta treba raditi u životu - inače moj stav ... onako usput )
 
(.. nemoj srpski pisati velikim .. ko boga te molim ..)

.. kakve veze ima sintagma .. svemir ćuti .. s onim .. nešto si izgubio ili ne možeš imati ..?

.. ali .. vidiš ..
.. to što ti misliš da je postavljač rekao jedno .. a ja mislim da je postavljač rekao drugo .. govori o tome da postavljač nije bio jasan .. precizan ..
 
Poslednja izmena:
(.. nemoj srpski pisati velikim .. ko boga te molim ..)

.. kakve veze ima sintagma .. svemir ćuti .. s onim .. nešto si izgubio ili ne možeš imati ..?

.. ali .. vidiš ..
.. to što ti misliš da je postavljač rekao jedno .. a ja mislim da je postavljač rekao drugo .. govori o tome da postavljač nije bio jasan .. precizan ..

Nije važna forma..važan je sadržaj ...tako ja to shvaćam ...
..da moglo bi se i tako reći ... nije precizno ...
...ali značaj jednog književnog djela ili misli i jeste što se može shvatiti na više načina ;)
 
Nije važna forma..važan je sadržaj ...tako ja to shvaćam ...
..da moglo bi se i tako reći ... nije precizno ...
...ali značaj jednog književnog djela ili misli i jeste što se može shvatiti na više načina ;)
.. uvodni post postavljača .. svakako nije književno djelo ..
.. ne verujem da je značaj djela u tome što se može shvatiti na više načina ..
.. značaj ničea je .. recimo .. u tome što ga je hitler mogao shvatiti tako kako ga je shvatio ..?

.. jednom sam prisustvovala nekoj tribini ..
.. tu je bila grozdana olujić .. i neka je ženska izašla da čita svoj .. prikaz jedne olujićkine bajke ..
.. čitala pola sata .. udavila sve prisutne .. a uglavnom se sve vreme razbacivala jeftinim floskulama ..
.. posle nje prozovu olujićku .. da kaže koju ..
.. olujićka izađe .. lepo vidiš da joj neprijatno ..
.. pa kaže .. oklevajući .. eto .. da nisam ovo čula nikad mi ne bi palo na pamet da sam tako nešto napisala ..


.. dakle ..
.. književni kutak je jedno ..
.. a filozofija drugo ..

.. s tim što filozofi mogu biti sjajni književnici .. i obrnuto ..
.. niče .. dostojevski .. kami .. ende ..
.. ali .. svi su nabrojani vrlo precizni .. jasni .. i slabo dvosmisleni ..
 
.. svemir ćuti .. bi bilo preneseno značenje za .. šta konkretno ..?
Pa na prvi pogled se može reći da je neprecizno.
Međutim kroz svemir putuju razni talasi i energija. Sa te strane svemir ne ćuti pa odbacujemo kao mogućnost da je postavljač na to mislio.
Šta je ostalo što jeste istina?
Ostalo je da uhvatimo signale koje šalju inteligentna bića.
To nismo uhvatili i po tom osnovu svemir ćuti.
Nije isto da li neko ili nešto pravi buku ili govori.
Nije isto da li radio krči ili emituje neki program. Razlika je u ovom slučaju uočljiva a kad je reč o svemiru, shvatljiva.
 
Ostalo je da uhvatimo signale koje šalju inteligentna bića.
.. na zemlji takvih signala nema ..?


.. ne verujem da je mislio na to ..
.. mi smo deo svemira .. da je mislio na neke druge svemirce .. onda bi odgovor bio lak .. i vezan za fiziku ..
.. čuješ peru ako je dovoljno glasan i dovoljno blizu .. ili ako priča preko telefona .. ili skajpa ..
.. pa tako ćemo i druge svemirce .. kad se trefe okolnosti ..

.. ne ..
.. ili nije mislio na to .. a znao je tačno na šta misli ..
.. ili mu je naišao kvazipoetski trenutak .. pa iskoristio filozofski kutak ..

.. u svakom slučaju .. ja shvatila ovako ..
.. ako je svemir .. sve .. neka sveukupnost postojanja ..
.. možemo li tu .. sveukupnost .. osetiti upravo tako .. kao sveukupnost ..
.. ne pretpostaviti .. nego osetiti ..
.. ako bi postojala neka frekvencija .. na koju .. kad se na nju nakačiš .. možeš to osetiti ..
.. to bi značilo da čujemo svemir ..
(.. ja više volim reč .. beskraj .. od svemira .. svemir je krući .. i manji ..)

.. muslimani to pokušavaju .. derviši .. valjda ..
.. imaju tu praksu koju nazivaju .. zikr .. pokušavaju se nakačiti na frekvencu alaha ..
 
Da li Svemir uvek ćuti, ili ga mi nikad ne čujemo?

Ne mozemo znati odgovor na tako postavljeno pitanje.
Kao deca smo se igrali jedne igre :lol:
zaroni se i pod vodom jedan igrac izgovara drugom na sav glas neku rec ili recenicu :lol:
mehurici idu na sve strane, sve se peni, i onda se izroni i drugi igrac nagadja sta je prvi rekao
zanimljivo je tu sto se i sam igrac koji izgovara trudi da u tim zvukovima koji lice na rikanje prepozna zvuk reci koju izgovara
Ipak je ona namera u glavi da se ta rec izgovori toliko jaka da iako i sam ne cuje na uho sta je izgovorio, cudi se kako ga onaj drugi nije razumeo, pa sa jos vise zara trazi od drugog igraca da probaju opet, da ce sad biti jos glasniji :lol:
I covek je deo svemira. Moguce da tako pokusava da cuje sebe kao u toj igri.
 
.. ako je svemir .. sve .. neka sveukupnost postojanja ..
.. možemo li tu .. sveukupnost .. osetiti upravo tako .. kao sveukupnost ..
.. ne pretpostaviti .. nego osetiti ..
.. ako bi postojala neka frekvencija .. na koju .. kad se na nju nakačiš .. možeš to osetiti ..
.. to bi značilo da čujemo svemir ..
(.. ja više volim reč .. beskraj .. od svemira .. svemir je krući .. i manji ..)

.. muslimani to pokušavaju .. derviši .. valjda ..
.. imaju tu praksu koju nazivaju .. zikr .. pokušavaju se nakačiti na frekvencu alaha ..

bas sam nedavno naleteo na jedan intervju sa edgarom michelom, sestim covekom koji je bio na mesecu, i on je, izmedju ostalog, rekao kako je pri povratku na zemlju, doziveo bas taj osecaj kosmicke sveobuhvatnosti. u jednom trenutku je shvatio ono sto je iz astronomije vec teoretski znao, da svaki molekul, svaki atom materije je nastao od neke zvezde i u kosmosu predstavlja deo sveobuhvatne celine.
kasnije, kada se vratio na zemlju, usled veoma snaznog osecaja koji je doziveo, je odlucio da se vise posveti naucnom istrazivanju na polju uma i svesti, jer, kako je sam ustvrdio, naucnici se u poslednjih 400 godina (koliko nauka zvanicno postoji) uopste tim pitanjem nisu bavili. smatrali su kako je to deo teologije i da ne spada u njihov domen.
s tom idejom je osnovao institut noetickih nauka koji je okupio veliki broj znacajnih naucnika na polju psihologije, kvantne fizike itd.
inace, ako mene pitate, svemir ima divnu melodiju, i moze je cuti samo onaj koji to zaista i zeli.
 
bas sam nedavno naleteo na jedan intervju sa edgarom michelom, sestim covekom koji je bio na mesecu, i on je, izmedju ostalog, rekao kako je pri povratku na zemlju, doziveo bas taj osecaj kosmicke sveobuhvatnosti. u jednom trenutku je shvatio ono sto je iz astronomije vec teoretski znao, da svaki molekul, svaki atom materije je nastao od neke zvezde i u kosmosu predstavlja deo sveobuhvatne celine.
kasnije, kada se vratio na zemlju, usled veoma snaznog osecaja koji je doziveo, je odlucio da se vise posveti naucnom istrazivanju na polju uma i svesti, jer, kako je sam ustvrdio, naucnici se u poslednjih 400 godina (koliko nauka zvanicno postoji) uopste tim pitanjem nisu bavili. smatrali su kako je to deo teologije i da ne spada u njihov domen.
s tom idejom je osnovao institut noetickih nauka koji je okupio veliki broj znacajnih naucnika na polju psihologije, kvantne fizike itd.
inace, ako mene pitate, svemir ima divnu melodiju, i moze je cuti samo onaj koji to zaista i zeli.
Ovo me jako podsetilo na jednog naucnika, u to vreme kada je prikazivana TV emisija, taj je naucnik bio najbolji poznavalac Meseca. Sav svoj rad je posvetio istrazivanju iskljucivo Meseca. U toj je emisiji rekao kako je za njega Mesec mistican i privlacan kao neka zena, i da ga tako i dozivljava :).
 
I naravno, primer iz Frojdove knjige o umetnosti, primer nekog arheologa koji traga za nestalim likom u pepelu Pompeja (ako me pamcenje ne vara), a taj lik koji mu izmice i pojavljuje se kao halucinacija, ustvari je lik devojke koja zivi blizu njegovog stana u njegovom gradu u koji nema kad da svrati od silnih istrazivanja. Dozivljaji su dozivljaji.
 

Back
Top