Da li religija moze da stvori ljude da budu svesni mislioci i da imaju svesno misljenje?

Pa kad je pozitivan odgovor, ostao si mi dužan za pojašnjenje kako ti se to Biblija sama tumači samu sebe, pa si došao do tih zaključka kad je pravoslavlje u pitanju?

Samo nemoj opet da bežiš u zaklon tobožnje uvredenosti pošto i dalje mislim da je nebulozno tako nešto tvrditi.
Pa ti treba da nam objasnis kako biblija tumaci samu sebe. Ti si to kritikovao.
 
Poslednja izmena:
Читајући овдје на форуму постове вјерујућих и невјерујућих, стиче се утисак да су невјерујући у односу на вјерујуће у дебелом заостатку кад је у питању апстрактно мишљење, као да имају мисаоне блокаде по неким питањима. ;) Сад не знам да ли је у питању неки "материјалистички догматизам" или нешто друго?
:klap:
 
Sta mislis o Muhamedu? Ili uzmi po volji raznorazne osnivace religija.
Слаба ти је реторика, судиш о књизи на основу корица. Одвоји мало времена и ангажуј се, прочитај Јеванђеља , али не летимично, већ покушај мало да анализираш и ухватиш контекст, при томе имај на уму временски период и специфичности тог времена и простора, а затим прочитај шта је говорио Мухамед и оснивачи неких других религија, можда те зачуди кад и сам увидиш разлику.
 
a ti je samo prekopiraš i staviš ovde?
A to ti smeta.
Sto pokazujem da organizacoja koju i ne sledis vec samo pricas o tome uci drugacije hriscanstno nego sto je u bibliji.
Pa kazao sam ti da vam 2 svefoka mnogo smetaju...
Samo se strpi, doci ce i vase vrene da za kratko uklonite 2 svedoka...

To celo vreme vec pre rano pokusavas ti licno ovde...
 
A to ti smeta.
Sto pokazujem da organizacoja koju i ne sledis vec samo pricas o tome uci drugacije hriscanstno nego sto je u bibliji.
Pa kazao sam ti da vam 2 svefoka mnogo smetaju...
Samo se strpi, doci ce i vase vrene da za kratko uklonite 2 svedoka...

To celo vreme vec pre rano pokusavas ti licno ovde...
e a nema potrebe da nam kopiraš
evo ima ovde
https://www.pravoslavna-srbija.com/sveto-pismo-biblija/
a ovde koju oćeš https://www.wordproject.org/bibles/index.htm
 
A to ti smeta.
Sto pokazujem da organizacoja koju i ne sledis vec samo pricas o tome uci drugacije hriscanstno nego sto je u bibliji.
То што ти називаш организацијом није организација већ Црква коју је оставио Христос која постоји до данас.
Провери шта значи "апостолско прејемство". То је оно што ви немате.
 
Pa ti treba da nam objasnis kako biblija tumaci samu sebe. Ti si to kritikovao.
Па ја као критичар и могу паушално премису да одбацим као неистиниту све док је ти као постављач хипотезе не докажеш као валидну теорију.

Али колико видим немаш ништа и не можеш да браниш небулоза па сад опет врдаш као опадач а свестан си да и за такву дискусију иде казна до 4.колена.
 
То што ти називаш организацијом није организација већ Црква коју је оставио Христос која постоји до данас.
Провери шта значи "апостолско прејемство". То је оно што ви немате.
👍
 
A to ti smeta.
Sto pokazujem da organizacoja koju i ne sledis vec samo pricas o tome uci drugacije hriscanstno nego sto je u bibliji.
Pa kazao sam ti da vam 2 svefoka mnogo smetaju...
Samo se strpi, doci ce i vase vrene da za kratko uklonite 2 svedoka...

To celo vreme vec pre rano pokusavas ti licno ovde...
Ти би био врло добар и занимљив саговорник, кад би могао бар неко вријеме без оваквих алузија, јер шта бих ја сад могао да ти кажем на ово, осим зашто мислиш да је твоје истрајавање у заблуди исправан пут!?
Али хајде да мало оставимо на страну ова "пецкања" и покушамо анализирати нешто друго.
Помињеш два свједока,па ме сад занима зашто је теби као вјерујућем акценат на "задњим временима свијета", видим да се не фрљаш датумима као онај "царство", већ си много ближи оном нама датом:
36. А о дану томе и о часу нико не зна, ни анђели небески, до Отац мој сам.
Имајући то у виду, може тај дан доћи за коју годину, а можда за пет или десет хиљада година, па зашто онда толики акценат на томе? Да ли на основу знакова и ти очекујеш да ће брзо крај, па се спремаш да пострадаше као мученик, или шта. Зар није час смрти страшни суд за све нас, а поготово за оне међу које и ти спадаш који негирају живот душе послије смрти, тај страшни суд је сасвим известан и свако од нас ће га дочекати, са друге стране два свједока можда дочекамо ми, а можда тек наши потомци у стотом кољену. Па зар не мислиш да би акценат требали имати на том нашем личном страшном суду, а не на крају свијета који ће претходити коначном суду?
 
oni (advent) su i zasnovali svoju veru na takvim stihovima.
zamisli šalta te neko po 150 godina biće, biće te ove, one godine, mi ne znamo dan i čas al godinu možemo sračunati i maše maše i dalje si uporan da budeš tu.
il si glup il neki interes. nema treće.
Održavanje straha među pastvom.
 
То ако си православни верујући хришћанин ближи ти је православни Еским или Американац него Србин атеиста,богоборац..
ili pravoslavni šiptar koji ruši gračanicu ili je prisvaja
neka hvala, miliji mi srbin ateista rodoljub i patriota od bugara i šiptara.
 
Па ја као критичар и могу паушално премису да одбацим као неистиниту све док је ти као постављач хипотезе не докажеш као валидну теорију.

Али колико видим немаш ништа и не можеш да браниш небулоза па сад опет врдаш као опадач а свестан си да и за такву дискусију иде казна до 4.колена.
Pa ti si dao ocenu.
Ne mozes nesto da kritikujes sto ne poznajes.
Objasni nam sta je to biblija tumaci samu sebe i sta tu ne valja?
A onda sam ja na redu.
Ovako samo kako si kazao: ne valja jer ti tako milo.

Sta da tu komentarisem?
 
Слаба ти је реторика, судиш о књизи на основу корица. Одвоји мало времена и ангажуј се, прочитај Јеванђеља , али не летимично, већ покушај мало да анализираш и ухватиш контекст, при томе имај на уму временски период и специфичности тог времена и простора, а затим прочитај шта је говорио Мухамед и оснивачи неких других религија, можда те зачуди кад и сам увидиш разлику.
Mrzi me sad da kuckam ali zameni u tvom tekstu Jevandjelja sa Kuran i tako dalje. To bi mi napisao neki musliman. Ovo vazi za bilo koju religiju. Svi misle da je njihov osnivac naj, naj i da je njihova religija naj, naj.
Cak ni mi ateisti (neutralni posmatraci) ne mozemo da klasifikujemo religije po bitnosti ili necemu slicnom - sve su nam besmislene podjednako.
Znaci ostaje samo ono "lepota je u oku posmatraca"
 
Objasni nam sta je to biblija tumaci samu sebe i sta tu ne valja?
A onda sam ja na redu.
Ovako samo kako si kazao: ne valja jer ti tako milo

Sta da tu komentarisem?
Pravo da ti kažem, da nisi sam izjavio da "Biblija samu sebe tumači a ne mi" ništa slično ne bih pomislio, toliko je glupo ipričitati takvu besmislicu.

I budući da ničim konstruktivnim nisi odgovorio ni ovaj put, sad će da se ispostavi da te opet neko vređa, tralala. Plitka prazna retorika onih koji su prodali veru za večeru i sad njome zarađuju 10% bruto od budala koje nekako obrlate.
 

Back
Top